Šta je novo?

car:go - novi servis u Srbiji nalik uberu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
20x sam barem pomenuo kako su negde vec sredili trziste, da posto imaju preveliki udeo, efekat je samo da korisnici primetno vise placaju na kraju. A Uber samo pokupi kajmak.
Nasi taksisti se nisu zalili na Taxify i Yandex. Ali treba... to ce im doci glave lakse nego CarGo.


Da se uvede naplata PDVa, taksi bi se zatvorio u BG. Jer bi tada cene bile 20% vece.

Taman, odlicno svima, zatvore se preskupe TAXI sluzbe i onda bi CarGo i slicni mogli da rade i da bude zdrava konkurencija. Win - Win
 
  • Like
Reagovanja: M J
Zaboravljaš da niža cena znače i veću uposlenost. Ja nisam čuo da je neki beogradski taksista napustio taksi posao. Cena taksija u Moskvi je 2-3 puta niža nego u Beogradu. Gorivo jeste jeftinije, ali su plate veće. Ovde su taksi stanice pune osim po kiši. I dalje ne razumem zašto je ograničen broj taksista, a nije ograničen broj pekara, apoteka, programera, automehaničara...
 
  • Like
Reagovanja: M J
Nasi taksisti se nisu zalili na Taxify i Yandex. Ali treba... to ce im doci glave lakse nego CarGo.

Kako to misliš "treba da se žale na Taxify i Yandex"? Zašto se Hleb & Kifle ne žali na Skroz Dobru Pekaru, niti će ikada?

20x sam barem pomenuo kako su negde vec sredili trziste, da posto imaju preveliki udeo, efekat je samo da korisnici primetno vise placaju na kraju. A Uber samo pokupi kajmak.

Ja želim Uber-like uslugu i platiću je i više ako treba, samo da više ne vidim klasični srpski taksi i mentalitet tih vozača. Ali to što je poskupelo u nekoj drugoj zemlji ne znači da će ovde da poskupi, drugačija je situacija. A kada bi grad dozvolio nova taksi udruženja, taksi nikad ne bi ni mogao da bude skup, prosto zbog konkurencije. Neka tržište i konkurencija urade svoje, aman, a ne striktne regulacije za šta si ti...
 
Ja ne mogu da verujem da ovde bar jednom na svakoj strani moram da podsećam komentatore da je u Beogradu nemoguće registrovati novo taksi udruženje. Znači bukvalno je zabranjeno novom igraču da se uključi legalno na tržište. To uključuje i pojedinačne vozače, niko nov ne može da postane taksista. Ne mogu da verujem koliko puta to mora da se ponavlja i ne vredi. Kada bi iko racionalno primio to k znanju, tu bi bio kraj svake priče u vezi s tim!

Gle čuda iconoclast, zato rade tako kako rade u Beogradu. Druga stvar je koliko je to kako sada rade legalno, o tome možemo da diskutujemo do sutra, ali nediskutabilna činjenica je da ne mogu da rade po zakonu nikako, koliko god hteli ili dali para itd. Naravno, sve dok se jednog dana ne poveća ili ukine ograničenje broja taksi licenci.

I najjači su mi komentatori kao iconoclast koji pominju Cirih i kao kako eto tamo moraju da rade po zakonu, a ovde kod kuće se poigravaju. A zašto, šta imaju tačno od toga? Pa oni su toliko transparentni sa transakcijama, da oni plaćaju bar jednako ili više poreza nego bilo koji taksista ili taksi udruženje. A najgore u celom tom poređenju (Cirih/Beograd) je to što se stalno plasira priča kako oni ovde neće da rade po zakonu, a tamo moraju, a u stvari CarGo sve vreme pokušava da radi po zakonu i apeluje nadležnima da ukinu ograničenje licenci. Pogledaj neke pres konferencije ili intervjue sa Guberinićem i videćeš da on stalno pominje taj problem. Znači da oni sve vreme hoće da rade po zakonu i pokušavaju, ali im se ne dozvoljava (ni njima ni bilo kom drugom). Zato rade tako kako rade.
Sve je netačno.

Svako može da otvori taksi kompaniju, pa i CG. Isto kao u Cirihu mogu da urade u Beogradu, jer oni nisu tamo dobili nove taksi dozvole, već su počeli da sarađuju sa već postojećim legalnim taksistima.
Ovde to ne žele jer onda ne bi mogli da poseduju robove i sa 30% provizije uz nisku cenu da se bukvalno bogate.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka
 
  • Like
Reagovanja: M J
Ko je to prestao da radi, i šta smo to prestali da kupujemo nakon što je uveden PDV od 20% ? Ništa. Bolje i 20% skuplje svaki put nego jednom 500%.
Taksi je nesto sto primetis olako, jer ne vozi se svako kao ja (mada ja niti mogu da vozim, a i sracunao sam da mi se vise isplati od kupovine OK auta + gorivo + cimanje..)
Neces prekinuti da kupujes osnovne stvari kada poskupe, samo ces mozda traziti alternative.

Ali taksi ces manje koristiti. Da nemam 20% popusta na taksi stalno, pa mi dodje slicno kao CarGo, ne bi ni ja usao u njega tako cesto, i eto njima olako manje posla i zarade.
 
Taman, odlicno svima, zatvore se preskupe TAXI sluzbe i onda bi CarGo i slicni mogli da rade i da bude zdrava konkurencija. Win - Win
CarGo nije zdrava konkurencija!
Po stranu olosi, koje ima naravno, ali taksi nije za svakodnevnu upotrebu i ne bi ni smeo biti takav (mnogo je gori po sredinu, vise se trosi resursa od toga da putnici imaju svoj automobil).
Taksi je luksuz, sem kada neko mora u hitnu ili slicno :(

CarGo ne znam da li je deo Ubera ili je vezan nekako sa njima, ali na isto se svede. I sam CarGo kaze da je Vuk radio u Uberu pre CarGo-a ;) Vremenom ce i oni da povecaju cene, tako da cemo mi, u najboljem slucaju, biti na nuli, ali verovatno cemo biti u minusu (naspram cena koje bi placali da njih nije bilo u igri uopste), jer takve stvari su se vec desile, na trzistu gde je Uber usao.

Zaboravljaš da niža cena znače i veću uposlenost.
Odakle ti to?:) Mozda u nekim bransama, ali ne u bransi koja se gleda kao luksuz za najveci deo sveta. A nece oni imati vise od AVa ili Miskovica. Imace vise jedino ako raja ih koristi vise nego sada - a raja ih koristi samo kada mora.
Ako ih koristi samo kada mora, a cena se smanji - sta kaze matematika?

Ja nisam čuo da je neki beogradski taksista napustio taksi posao.
Ja jesam, trojicu koja su me vozila. TJ. pola godine barem rade nesto drugo, jer im je i lakse i isplativije. Taksiraju samo ostatak godine, obicno leti.

Cena taksija u Moskvi je 2-3 puta niža nego u Beogradu. Gorivo jeste jeftinije, ali su plate veće.
Ne tvrdim da sam u pravu za ono sto sam napisao gore, za slucaj taksija kod nas, ali neka trzista tacno tako reaguju - niza cena = samo niza zarada svima, nista vise posla. Ili mizerno vise, ali manje u proseku svejedno.

Ovde su taksi stanice pune osim po kiši. I dalje ne razumem zašto je ograničen broj taksista, a nije ograničen broj pekara, apoteka, programera, automehaničara...
Znaci taksi stanice su pune, sem po kisi, a mislis da ih treba vise?
Broj apoteka je realno ogranicen. Brojem diplomiranih farmaceuta. Iskreno, to ne bih da diramo ovde, preterano je drugacije trziste.
U Nemackoj je recimo ogranicen broj pekara. Tj. kao nije... ali da bi otvorio pekaru ili nesto slicno, moras dobiti dozvole nekog "udruzenja pekara" (ne mogu da se setim kako se zove, bas sam zbog Ubera istrazivao to). A tu dozvolu neces dobiti ako u krugu od x metara od planiranog prodajnog mesta vec postoji pekara.

To se zove planiranje.. I za taksi se ne slazem da ih treba vise jer ih nema dovoljno po kisi - po kisi je haos u gradu. Neka ljudi tada koriste gradski prevoz ili carpool. A ne svaka shusha da udje u taksi i onda jedno vozilo za jednu osobu da bude tipicna pojava.

Razmisljam naglas, naravno da ne mislim da je sve ovako prosto ;)

Kako to misliš "treba da se žale na Taxify i Yandex"? Zašto se Hleb & Kifle ne žali na Skroz Dobru Pekaru, niti će ikada?
Iskreno ta dva su skroz drugacije pekare. Ja ni pod razno ne bi usao u jednu kao zamenu za drugu.
Taksi treba da se zali na Taxify/Yandex, zato sto im oni uzimaju procenat, i povecavace taj procenat.. Na kraju ce i taksisti povecati cene (tako sto ce izlobirati da ih grad poveca).
Ta dva su njima veca steta na srednje staze nego CarGo.

Ja želim Uber-like uslugu i platiću je i više ako treba, samo da više ne vidim klasični srpski taksi i mentalitet tih vozača.
Kako vi zovete taksi? Pa su vam toliko omrazeni? Uhvatite ih kod Beton Hale, Usca i Terazije na "stanici"?

Ali to što je poskupelo u nekoj drugoj zemlji ne znači da će ovde da poskupi, drugačija je situacija.
Da, da, samo se ti nadaj ;)
Mislim u najboljem slucaju ce Taxify/Yandex samo otici odavde, jer ne mogu da uzmu procenat koji zele... a taksisti ce se vratiti na staro, ali sa manje zarade.

A kada bi grad dozvolio nova taksi udruženja, taksi nikad ne bi ni mogao da bude skup, prosto zbog konkurencije. Neka tržište i konkurencija urade svoje, aman, a ne striktne regulacije za šta si ti...
Nemacka ima jos stroze regulacije taksija - mislis da je to primer lose drzave, da bi bilo bolje po americkom principu?
Ne hvala.
Trziste je glupo! Trziste nije u stanju da shvati da ga truju, i kada im se to javlja na TVu i da nesto urade po tom pitanju. A kamoli da mogu da regulisu taksi ;)

A kako bi to slobodno trziste regulisalo divlje taksiste?:) Ako nema regulacije, onda oni mogu da tabaju ako im neko stane na prometno mesto ;)

Ovde to ne žele jer onda ne bi mogli da poseduju robove i sa 30% provizije uz nisku cenu da se bukvalno bogate.
Otprilike :)
 
Car go je poceo kao cista rupa u zakonu, registuj firmu za prevoz i udri, e nda zapusise tu rupu i postali su ilegalni. E sad, ako tebi neko zabrani da radis, nije li logicni da krenes da se boris za novu dozvolu i da posto su skoro ko taxisti, blokiras grad 7 dana pa se boris (mrzim blokiranje grada kao vid protesta ali je to jedino efikasno) i sednes za sto, a ne da nastavis po starom i pljujes po zakonu?!?! Sa druge strane apsolutno je cist kriminal sta rade taxisti i njihov zakon tj monopol. Kompleksna je tema ali svakako po meni logicno je da se izboris da radis po zakonu, a ne krenes nelegalno pa se u toku rada boris... Ali opet ovo je srbija i tako to funkcionise, pogledajte izgradnju zgrada pa cete videti slicnosti

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: M J
^
CG nikad nije bio 'rupa u zakonu', sve vreme je bilo u pitanju nesprovođenje zakona.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Taxi po kiši ne možeš da nađeš zato što neće da voze. A ne zato što ih svako uzme. A razlog? Citiram ti dvoje taksista, jer sam ih to direktno pitao, " Po kiši ne vozim jer mi stranke kad uđu pokvase sedišta i auto".
Pametnom dosta da njihove usluge nikad više ne koristi.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Svako može da otvori taksi kompaniju, pa i CG.

Tehnički možeš da osnuješ taksi udruženje, ali ono ne može da posluje. I novi ljudi ne mogu da postanu taksisti, osim kad neko od postojećih umre ili proda licencu za velike pare (ali to je veoma retko, čuvaju ih k'o oči u glavi, čak i kad ih ne koriste).

Isto kao u Cirihu mogu da urade u Beogradu, jer oni nisu tamo dobili nove taksi dozvole, već su počeli da sarađuju sa već postojećim legalnim taksistima.

Lepo si napisao da u Cirihu sarađuju sa postojećim taksistima, dakle nisu otvorili novu firmu za taksiranje, već su se samo registrovali kao IT firma i sarađuju sa legalnim taksistima. I da, to mogu i ovde da urade (kao Yandex), ali ponavljam, ne mogu da budu novo taksi udruženje, kao što je Pink taxi ili Beo taxi. I sad je kao pitanje "a zašto da budu taksi udruženje, kad mogu kao Yandex da lepo rade s postojećim taksistima?", a ja na to odgovaram pitanjem - zašto su onda ta taksi udruženja osnovana? Zar neko ne može da želi da ima svoje vozače, a ne da radi s vozačima iz drugih udruženja?

Ovde to ne žele jer onda ne bi mogli da poseduju robove i sa 30% provizije uz nisku cenu da se bukvalno bogate.

Uvek mi se prevrne u želucu kad čujem da CarGo radi samo zbog profita. A zbog čega treba da radi komercijalna firma? Oni se "bogate", a druga taksi udruženja imaju neke humanitarne ciljeve? Evo otprilike neka Pink taksi ima 1000 taksista i neka je članarina 5000 dinara mesečno, to je 5 miliona dinara mesečno odnosno preko 40.000€. Za šta tačno? Za nekoliko operatera na radio stanici? I to je sve OK, a CarGo sigurno zarađuje manje od toga, ali to je nemoralno ili šta već. I naravno, uvek se uzima ta neka cifra od 30%, kao da firma ima samo prihode, a ne i rashode...

A što se "robova" tiče, niko ne može da bude rob. Da li neko tera ljude da rade za CarGo? Šta su radili pre toga? Što ne rade to drugo ako misliš da im je CarGo toliko loš? Možda je to drugo ništa, što znači da sad bar imaju posao. Kada firma formira ponudu plate, ona treba da bude što niža moguća, a da neko želi da se zaposli. Onda ako se niko ne javlja za posao, onda se plata povećava i tako sve dok ne bude dovoljno zaposlenih. Šta ti misliš, da firma treba da nudi plate veće nego što je potrebno, kada bi se i sa nižim platama zaposlili radnici? Očigledno nisi vlasnik firme, inače bi drugačije razmišljao. Nikada firma ne može da bude kriva za niske plate, već samo i isključivo oni koji prihvataju da rade taj posao za tu platu. Jer da oni ne prihvate, firma bi bila prinuđena da poveća plate. Čist primer da tržište tako funkcioniše su vozači autobusa GSP. Masovno su davali otkaz i odlazili u inostranstvo i smanjio se broj vozača, postao je nedovoljan. Grad je onda bio prinuđen da poveća plate i op, odmah se prijavilo dovoljno vozača da se nastavi normalno sa radom.

Sad ćeš odmah da kreneš sa pričom kako su ti ljudi jadni i nemaju izbora, pa zato moraju da rade za tu nisku platu (što je kao prvo netačno), a u stvari je sa taksijem u BG problem upravo to što mnogo ljudi bi želelo da radi taj posao - vrhunska plata (1000-2000€), bez stručne spreme, ali ne mogu, pa su onda bar našli alternativu, a to je CarGo, koji im je naravno lošija opcija, ali jedina raspoloživa, ako baš žele da taksiraju. A niko ih ne tera, mogu i da prosto ne rade za CarGo, kao što do tada nisu.

taksi nije za svakodnevnu upotrebu i ne bi ni smeo biti takav (mnogo je gori po sredinu, vise se trosi resursa od toga da putnici imaju svoj automobil).

Ovo je totalna suprotnost objektivnoj istini! I to sam baš začuđen da si tako baš skroz suprotno napisao, jer je to opšte poznato, a i prosto logično. Guglaj koliko hoćeš o tome i videćeš. Dakle, taksi je nebrojeno mnogo puta bolji za sredinu, za resurse itd, nego da svako vozi svoj automobil. Svaki automobil ostavlja ogroman footprint, fizički pravi gužvu, a i zagađuje. Kod korišćenja taksija nema traženja parking mesta (dodatna gužva, dodatno zagađivanje okoline), nema oduzimanja trotoara od pešaka (više mesta i za biciklističke staze), i svašta... Onda, taksi je mnogo puta efikasniji od ličnog vozila, jer se lično vozilo koristi 2-4% vremena dnevno, a taksi 33% vremena dnevno. Reupotreba istog vozila znači da bi se smanjio broj vozila na ulici u odnosu na to da svako ima svoj automobil. A kad bude autonomni taksi, biće korišćen blizu 100% vremena dnevno. Kada bi se apsolutno svi vozili taksijem, a ne svojim vozilom, to bi bilo najidealnije moguće rešenje za čovečanstvo. To će se i desiti kada taksiji budu samovozeći i jeftiniji.

Iskreno ta dva su skroz drugacije pekare. Ja ni pod razno ne bi usao u jednu kao zamenu za drugu.
Taksi treba da se zali na Taxify/Yandex, zato sto im oni uzimaju procenat, i povecavace taj procenat.

Kao prvo, da li je moguće da si upravo rekao da "ni pod razno" ne bi ušao u jednu pekaru kao zamenu za drugu?! Znači kad si mnogo gladan i žuriš, nećeš "ni pod razno" ući u drugu pekaru? U obe se proizvodi hrana od testa koja namiruje glad. Isto tako će te i Yandex i Pink odvesti od tačke A do tačke B.

Drugo, taksistima Yandex samo doprinosi povećanoj mesečnoj zaradi, u odnosu da ne rade i za Yandex! I plus niko ih ne tera da rade za Yandex, već dobrovoljno žele da imaju dodatne vožnje kad nema ništa preko radio stanice. Plus im Yandex često plaća po vožnji, kao i za nalepnice na autu. Dakle, zašto bi se žalili na nešto što im donosi 10, 20, 30% više para mesečno? Kakvo crno uzimanje procenta, u tom periodu kad voze za Yandex bi u suprotnom samo sedeli na taksi stanici, pa ti vidi šta je bolje za njih. A nikog nećeš moći da ubediš da se žali na nešto što će se potencijalno desiti u nekoj budućnosti, a da sada treba da zarađuje manje da bi u toj imaginarnoj budućnosti zarađivao više? Pusti ti te priče, naravno da svako gleda sada i odmah, treba da plati račune.

Kako vi zovete taksi? Pa su vam toliko omrazeni?

Ne razumem, pa uzmeš telefon i pozoveš broj, ili aplikacija ko ima. Ili ima još neki način? Naravno da niko ne priča o divljacima, to je posebna priča. Misliš da je tolika razlika u mentalitetu taksista između samih udruženja? Vozio sam se stvarno sa raznim udruženjima i čuo razne njihove priče. I naravno nema mladih ljudi na taksiju, dok je u CarGo-u to prijatno osveženje, posebno ako ste tip za razgovor. Btw, upravo to što nema mlađih ljudi na taksiju je dokaz da ne može da se dođe do licence, za one koji još uvek ne veruju.

Nemacka ima jos stroze regulacije taksija - mislis da je to primer lose drzave, da bi bilo bolje po americkom principu?
Ne hvala.

Amerika ima blaže regulacije taksija - misliš da je to primer loše države, da bi bilo bolje po nemačkom principu?
Ne hvala.

Trziste je glupo! Trziste nije u stanju da shvati da ga truju, i kada im se to javlja na TVu i da nesto urade po tom pitanju. A kamoli da mogu da regulisu taksi ;)

Auu, taksi, veoma komplikovana delatnost! Ljudi ne bi umeli da vide šta je bolje/jeftinije za njih, ma ne, nikako.

A kako bi to slobodno trziste regulisalo divlje taksiste?:)

??? Pa tako što postoji sistem ocenjivanja i svaki vozač ima reputaciju. Ako neki taksista nekog prevari, jedna zvezdica i završio je karijeru. Zato nikome neće smeti ni da padne na pamet tako nešto. A ko hoće da vara, uvek može da radi preko nečega što nije aplikacija sa ocenjivanjem, ali korisnici će onda da odluče koju će aplikaciju hteti.

Ako nema regulacije, onda oni mogu da tabaju ako im neko stane na prometno mesto ;)

To je posao za policiju, nema nikakve veze sa taksijem i (ne)regulacijom istog.

CG nikad nije bio 'rupa u zakonu', sve vreme je bilo u pitanju nesprovođenje zakona.

Nije tačno, uvek je radio po zakonu, prvo po Zakonu o turizmu, a onda kao privatno udruženje građana koje ne može da vrši javni prevoz tj. prevoz bilo koga osim svojih članova, stoga svakako ne potpada pod Zakon o prevozu putnika. Tim advokata im je to tako smislio i svakako se vidi da je "rupa", ali to nije nelegalno niti je "nesprovođenje zakona". Nesprovođenje zakona bi bilo kada bi bili registrovani kao taksi firma, a npr. nemaju TX tablice. Ni ti ne sprovodiš razne zakone jer se ne odnose na tebe.
 
Taxi po kiši ne možeš da nađeš zato što neće da voze. A ne zato što ih svako uzme. A razlog? Citiram ti dvoje taksista, jer sam ih to direktno pitao, " Po kiši ne vozim jer mi stranke kad uđu pokvase sedišta i auto".
Pametnom dosta da njihove usluge nikad više ne koristi.

Ne znam kako je u BG, ali u NS nikada nisam imao problema sa taksi službom koju koristim, a taksi zovem isključivo kada je kiša. Koristim onu koja ima svoju aplikaciju i uvek su mi bili tu za 2-5 minuta. Mada znam da ne vole kišu, jer im vožnja traje duže, te manje mogu da zarade.
 
Poslednja izmena:
U beogradu taxisti ne idu na poziv kada pada kisa...
Jednostavno nema potrebe da trose gorivo sve musterije su na ulici, kupe ih usput.
 
  • Like
Reagovanja: M J
zašto su onda ta taksi udruženja osnovana? Zar neko ne može da želi da ima svoje vozače, a ne da radi s vozačima iz drugih udruženja?
Ne kapiram? Ko kaze da ti ne mozes uzeti taksiste iz drugih udruzenja, ako im nudis bolje uslove (da ih privuces..)?
Taksisti cesto menjaju udruzenje, nastaju neka nova, uglavnom propadnu.

Ti izgleda mislis na to da ne moze neko da osnuje novo udruzenje, i zaposli "skroz nove taksiste"? To je skroz drugo.



Uvek mi se prevrne u želucu kad čujem da CarGo radi samo zbog profita. A zbog čega treba da radi komercijalna firma?
Postoji velika razlika kada firma zaradjuje, i kada je samo disrupter, koji udje u trziste BEZ OBAVEZA I ODGOVORNOSTI, i samo kupi kajmak.
Generalno, nije problem da to bude i milijarda evra, ali kada oni uzmu 30% od vozaca, a on od ostatka treba da pokrije troskove, dok oni NEMAJU ODGOVORNOST, to nije fer. I ne sme da se podrzava.
Ovo je totalna suprotnost objektivnoj istini! I to sam baš začuđen da si tako baš skroz suprotno napisao, jer je to opšte poznato, a i prosto logično. Guglaj koliko hoćeš o tome i videćeš. Dakle, taksi je nebrojeno mnogo puta bolji za sredinu, za resurse itd, nego da svako vozi svoj automobil. Svaki automobil ostavlja ogroman footprint, fizički pravi gužvu, a i zagađuje. Kod korišćenja taksija nema traženja parking mesta (dodatna gužva, dodatno zagađivanje okoline), nema oduzimanja trotoara od pešaka (više mesta i za biciklističke staze), i svašta...
Koja nebuloza :) Jedan taksi jeste bolji nego da 4 ljudi voze istu distancu, ako ih poveze njih 4. Ali je itekako gori kada treba da dodje od stanice do putnika (ili od bilo cega do putnika, naspram toga da je odmah kod putnika u garazi).
Nemoj sada neke linkove taxi-sponsored istraga da saljes.

Onda, taksi je mnogo puta efikasniji od ličnog vozila, jer se lično vozilo koristi 2-4% vremena dnevno, a taksi 33% vremena dnevno. Reupotreba istog vozila znači da bi se smanjio broj vozila na ulici u odnosu na to da svako ima svoj automobil.
Cekaj, ajde procitaj to jos jednom :D AKo se licna vozila koriste 2-4% dnevno, kakva guzva naspram taksija?
Svako koristi vozilo kada mu treba! Bilo ono taksi ili licno. Ako je taksi, znaci da mora vise da predje, jer nije tu gde i korisnik. To je taj ekoloski trosak. Plus vozi jednu osobu vise.

A kad bude autonomni taksi, biće korišćen blizu 100% vremena dnevno. Kada bi se apsolutno svi vozili taksijem, a ne svojim vozilom, to bi bilo najidealnije moguće rešenje za čovečanstvo. To će se i desiti kada taksiji budu samovozeći i jeftiniji.
WTF are you on, m8? :D
To vazi za javni prevoz, ne za taksi.

Kao prvo, da li je moguće da si upravo rekao da "ni pod razno" ne bi ušao u jednu pekaru kao zamenu za drugu?! Znači kad si mnogo gladan i žuriš, nećeš "ni pod razno" ući u drugu pekaru? U obe se proizvodi hrana od testa koja namiruje glad. Isto tako će te i Yandex i Pink odvesti od tačke A do tačke B.
Nisam to rekao :)
Rekao sam da mi jedna nije zamena za drugu, jer imaju skroz razlicite proizvode. Tako da, ako hocu X koji je u HK ici cu tamo iskljucivo. Ako hocu Y koji je u MDP/DJP, ici cu tamo. Necu ici u drugu pekaru, jer ta druga nema isti proizvod, a ni slican proizvod.

Ako razmisljas da je sve to isto, ti onda uzmi ono najjeftinije meso, hleb, i ostalo, a daj meni Kobe steak i crni pirinac.


Drugo, taksistima Yandex samo doprinosi povećanoj mesečnoj zaradi, u odnosu da ne rade i za Yandex
Nije tacno :) TO vazi za taksiste koji se medju prvima ubace, i dok ne dodje dovoljno njih. Posle toga dodje do zasicenja, i taksista samo gubi % koji daje Yandexu, umesto da ga ne daje.
Nijedan taksista ne radi samo za Yandex - obavezno imaju i neko udruzenje, jer nema jos uvek dovoljno posla preko Yandexa. Dakle, Yandex = dodatni trosak za taksiste u globalu.
TI koji inace ne bi dobili voznju jer putnik hoce samo preko Yandexa da poruci ce dobiti, ali taksisti ukupno su NA GUBITKU.
Nije zero-sum game - isto kao i trzista. Disrupters samo uzimaju kajmak - ucesnici gube.

I plus niko ih ne tera da rade za Yandex, već dobrovoljno žele da imaju dodatne vožnje kad nema ništa preko radio stanice. Plus im Yandex često plaća po vožnji, kao i za nalepnice na autu.
Nema vise toga da Yandex daje nesto dodatno, sada ide kao taksimetar voznja, i Yandex je uzimao 5% pre pola godine, mislim da je trenutno preslo 10% (pretpostavljam).
Znaci, taksisti ukupno gube 10% od voznji koje su preko Yandexa. A koje bi imali i da nema Yandexa, jer bi putnici na obican nacin pozvali taksi.

Dakle, zašto bi se žalili na nešto što im donosi 10, 20, 30% više para mesečno?
Zato sto treba gledati dalje od svog nosa, pogotovu ako imaju novca kao sto ti kazes. Imaju i vremena onda da mogu da razmisle o tome.

Kakvo crno uzimanje procenta, u tom periodu kad voze za Yandex bi u suprotnom samo sedeli na taksi stanici, pa ti vidi šta je bolje za njih. A nikog nećeš moći da ubediš da se žali na nešto što će se potencijalno desiti u nekoj budućnosti, a da sada treba da zarađuje manje da bi u toj imaginarnoj budućnosti zarađivao više? Pusti ti te priče, naravno da svako gleda sada i odmah, treba da plati račune.
PO tvojim recima cini mi se da taksisti zaradjuje po najmanje 1000e a i po nekoliko hiljada?
Sta on juri pa da mora odmah da radi onda?:)

Ne razumem, pa uzmeš telefon i pozoveš broj, ili aplikacija ko ima. Ili ima još neki način? Naravno da niko ne priča o divljacima, to je posebna priča. Misliš da je tolika razlika u mentalitetu taksista između samih udruženja? Vozio sam se stvarno sa raznim udruženjima i čuo razne njihove priče. I naravno nema mladih ljudi na taksiju, dok je u CarGo-u to prijatno osveženje, posebno ako ste tip za razgovor. Btw, upravo to što nema mlađih ljudi na taksiju je dokaz da ne može da se dođe do licence, za one koji još uvek ne veruju.
Pitam kako dolaze do taksija kada toliko imaju problema.



Amerika ima blaže regulacije taksija - misliš da je to primer loše države, da bi bilo bolje po nemačkom principu?
Ne hvala.
O, da! Nemacki taksista ne naplacuje mnogo vise od americkog (cene su extremno slicne, barem kada se uporede veci i prometni gradovi, a ne nesto tipa selo u Wyomingu ili Misisipiju). Ali ima, skoro bez izuzetka, MErcedes E klase, extra komfor, placene sve poreze i doprinose i ostalo.
Taksista u Americi je nesto najgore moguce, i odlican primer da ne treba da se dopusti da trziste odlucuje.


Auu, taksi, veoma komplikovana delatnost! Ljudi ne bi umeli da vide šta je bolje/jeftinije za njih, ma ne, nikako.
Pa i ne umete :) Evo, ti jos uvek ne shvatas koliko su Uber & Co lose za trziste :)


??? Pa tako što postoji sistem ocenjivanja i svaki vozač ima reputaciju. Ako neki taksista nekog prevari, jedna zvezdica i završio je karijeru. Zato nikome neće smeti ni da padne na pamet tako nešto. A ko hoće da vara, uvek može da radi preko nečega što nije aplikacija sa ocenjivanjem, ali korisnici će onda da odluče koju će aplikaciju hteti.
Niko ne uzima divlje taksiste jer ima mogucnost da pozove ili da koristi app ;) Nego jer ne zna i/ili ne ume i/ili ne moze.

To je posao za policiju, nema nikakve veze sa taksijem i (ne)regulacijom istog.
Ali cekaj, to je regulacija??? Ne moze da taba musteriju, zasto ga regulises, kad hoces da nema regulacije? :D


Nije tačno, uvek je radio po zakonu, prvo po Zakonu o turizmu, a onda kao privatno udruženje građana koje ne može da vrši javni prevoz tj. prevoz bilo koga osim svojih članova, stoga svakako ne potpada pod Zakon o prevozu putnika. Tim advokata im je to tako smislio i svakako se vidi da je "rupa", ali to nije nelegalno niti je "nesprovođenje zakona". Nesprovođenje zakona bi bilo kada bi bili registrovani kao taksi firma, a npr. nemaju TX tablice. Ni ti ne sprovodiš razne zakone jer se ne odnose na tebe.
Iskreno me zanima gde stoji da udruzenja smeju da zaradjuju, ili neko da zaradjuje na prevozu putnika udruzenja?
 
Alfa u pravu si :D
 
Ne kapiram? Ko kaze da ti ne mozes uzeti taksiste iz drugih udruzenja, ako im nudis bolje uslove (da ih privuces..)?

Ti izgleda mislis na to da ne moze neko da osnuje novo udruzenje, i zaposli "skroz nove taksiste"? To je skroz drugo.

Pa naravno da mislim na to, nego na šta drugo? U čemu je poenta bilo čega ako ne možeš da osnuješ firmu sa novim vozačima? I kako ne kapiraš, u svako od trenutnih taksi udruženja su pri njihovom osnivanju mogli da se priključe potpuno novi vozači! Naravno da danas samo prelaze iz jednog u drugo jer je samo to i moguće.

Taksisti cesto menjaju udruzenje, nastaju neka nova, uglavnom propadnu.

Ovo nije tačno. Imati taksi udruženje je toliko unosan biznis da bi se sigurno pojavio neki novi igrač da može, ali ne može. Zašto neko ne bi došao npr. sa svojom flotom vozila (kao u mnogim drugim gradovima) ili sa nekom boljom tehnologijom (bez radio stanica, nego aplikacije i ostalo)? Postoji toliko biznismena/tajkuna kojima bi to dobro došlo kao još jedan izvor prihoda. Ali ne može, ograničeno je. I ne pričam samo o tome što ne mogu da dođu novi vozači (a tu temu inače stalno preskačeš), nego zašto ne bi prešli i taksisti iz drugih udruženja ako će u tom udruženju da imaju bolje uslove (jak marketing, niža članarina, službeno vozilo ili šta god)? Naravno da bi mnogi prešli i hteli bi to, ali ne može.

Postoji velika razlika kada firma zaradjuje, i kada je samo disrupter, koji udje u trziste BEZ OBAVEZA I ODGOVORNOSTI, i samo kupi kajmak.

Objasni mi kako drugačije da uđu na tržište. Da li mogu legalno da uđu na tržište? Ne mogu, nije dozvoljeno. Kraj priče.

I kako to misliš ušli su u tržište "bez obaveza"? Pa CarGo ima stoprocentno ispunjenje svih svojih obaveza prema državi, za razliku od većine taksista. I skroz su transparentni, zna se svaka transakcija i sav plaćen PDV.

Generalno, nije problem da to bude i milijarda evra, ali kada oni uzmu 30% od vozaca, a on od ostatka treba da pokrije troskove, dok oni NEMAJU ODGOVORNOST, to nije fer. I ne sme da se podrzava.

"Nemaju odgovornost" - kakvu odgovornost? Kakvu odgovornost imaju druga taksi udruženja prema njihovim taksistima??? Jel oni njima pokrivaju troškove popravki automobila?? I kako misliš nije fer? Vozači dobrovoljno voze za CarGo i to im odgovara. I nemoj mi sa pričom "brzo odustanu kad vide troškove", jer si i sam rekao kako znaš CarGo vozače koji i dalje voze, a vozili su i pre par godina.

Uostalom, otkud to da si toliko protiv CarGo-a, a koristiš isti? Nema nikakvog smisla, želiš da nestanu, a aktivno koristiš njihove usluge i podržavaš im postojanje?

Koja nebuloza. Jedan taksi jeste bolji nego da 4 ljudi voze istu distancu, ako ih poveze njih 4. Ali je itekako gori kada treba da dodje od stanice do putnika (ili od bilo cega do putnika, naspram toga da je odmah kod putnika u garazi).

Stanice se nalaze svuda po gradu (ili i bez stanica, taksisti se nalaze svuda po gradu). Neće taksista da prelazi Brankov most da bi pokupio stranku. Iz toga sledi da taksi ne može nikako da doprinosi glavnoj gužvi kada ide po stranku, zato što ne koristi te pravce uopšte, nego neke sitne lokalne pravce, a najčešće je to max 1 km po sporednim ulicama.

Bitno je da naravno ne odgovoriš na ono što ti ne odgovara, a to je npr. traženje parking mesta i oduzimanje trotoara od pešaka i biciklista. Jel i to "nebuloza"? Jel ti voliš da hodaš ulicama i da su nakrcani automobili svuda gde mogu (i gde ne mogu)? To je baš lep prizor. A kao vozač jel voliš da tražiš parking mesto u centru? Jel to lakše nego da samo izađeš iz taksija?

Cekaj, ajde procitaj to jos jednom. AKo se licna vozila koriste 2-4% dnevno, kakva guzva naspram taksija?

Izgleda da ti uopšte nije jasno da se taksi reupotrebljava u toku dana od strane različitih ljudi, da namiri njihove potrebe za prevozom tog dana. Recimo da je jedan taksista sa jednim vozilom u saobraćaju danas obavio 20 vožnji. To znači da se 20 ljudi prevezlo od tačke A do tačke B istim vozilom, umesto da je svako od njih 20 koristio svoj lični auto. Dakle, danas je umesto 20 automobila uključenih u saobraćaj bio samo 1. I naravno, kad neko krene svojim autom, to ne znači da je zamenio taksi vozilo svojim, pa je jednaka gužva, već je baš doprineo gužvi, jer će to taksi vozilo i dalje biti u saobraćaju. Nije logika za svakoga...

A da ne govorimo o tome da je gužva svuda veća zbog parkiranih vozila, naružavaju grad i smetaju i pešacima i biciklistima. A uvek je bolje kada je stepen iskorišćenja nečega blizu 100%, a ne 2-4%. Ta stvar je onda nepotrebna i samo doprinosi zagađivanju naše planete. Auto koji ti sad stoji parkiran je morao biti napravljen od tone gvožđa i puno štetnih industrijskih gasova, samo da bi ga ti koristio 2% dnevno. Naravno da bi mnogi prodali svoj auto i prešli isključivo na taksi kada bi bio jeftiniji, bolji itd. A već i danas imaš takvih ljudi koji svuda idu taksijem, što znači da je to realnost.

Svako koristi vozilo kada mu treba! Bilo ono taksi ili licno. Ako je taksi, znaci da mora vise da predje, jer nije tu gde i korisnik. To je taj ekoloski trosak.

Daleko je veći ekološki trošak proizvodnja ogromnog broja gvozdenih mašina, ali o tome se naravno ne razmišlja. Što manje vozila na ulicama, to bolje za svakog čoveka. I kvalitet vazduha, i izgubljeno vreme na svakodnevne kolapse, i ulice slobodne za pešake i bicikliste...

Plus vozi jednu osobu vise.

Izgleda da ti logika stvarno nije jača strana. Pa taksista ne vozi sebe nigde, već on tu radi, dakle ne vozi se u taksiju "jedna osoba više", nego potpuno isti broj osoba kao i da svako vozi svoj auto, jedino čega je manje je automobila. Bilo bi ti možda jasnije ako zamisliš samovozeći taksi.

WTF are you on, m8?
To vazi za javni prevoz, ne za taksi.

WTF are you on, m8? Taksi = javni prevoz. To ti može reći svaki pravnik, zakonodavac, taksista, ma čak i običan čovek koji logično razmišlja. Skoro jednako dobre benefite bi imalo društvo kada bi se svi prevozili taksijem ili car sharingom, kao što bi imali i da se svi prevoze autobusom ili metroom. Samo što je nemoguće da svi idu autobusom jer uvek imaš invalide, decu i prosto ljude koji nemaju vremena ili ih mrzi da hodaju 10 minuta do/od autobuske stanice, nego im treba da stignu tačno na odredište. A s obzirom na to da se autobusi već dosta koriste u BG, a taksi/car sharing ne, to znači da u praksi jedino taksi/car sharing može da ima nekog pozitivnog efekta na saobraćaj u budućnosti.

Kao prvo, da li je moguće da si upravo rekao da "ni pod razno" ne bi ušao u jednu pekaru kao zamenu za drugu?!
Nisam to rekao :)

Iskreno ta dva su skroz drugacije pekare. Ja ni pod razno ne bi usao u jednu kao zamenu za drugu.

^ Jesi siguran da nisi to rekao? :) Stalno si kontradiktoran, odluči se.

Tako da, ako hocu X koji je u HK ici cu tamo iskljucivo. Ako hocu Y koji je u MDP/DJP, ici cu tamo. Necu ici u drugu pekaru, jer ta druga nema isti proizvod, a ni slican proizvod.
Ako razmisljas da je sve to isto, ti onda uzmi ono najjeftinije meso, hleb, i ostalo, a daj meni Kobe steak i crni pirinac.

Nije isto, ali u oba slučaja si se nahranio. Ali nema veze sad to, nego objasni mi kakve sve to veze ima sa taksijem. U oba slučaja ćeš sedeti u sedištu od auta i doći od tačke A do tačke B. Ako ćeš slučajno da mi pričaš o tome da su neka udruženja bolja od drugih, po čemu mogu da budu bolja? Svi imaju krševe i ni ne znaš kakav auto će da ti stigne, a ako ćeš da budeš pametan pa da mi odgovoriš da ti preko telefona tražiš bolje vozilo, to ti onda važi za koje god udruženje da pozoveš, pa opet dolazimo do toga da nema razlike između udruženja. Danas maltene svi imaju klimu, ne puše, mnogo njih prima platne kartice... Šta to toliko može da ti bude različito u drugom taksi udruženju? Molim te mi reci konkretan primer. A onih 20% popusta na poziv su protiv tvoje voljene regulacije. ;)

A upravo ja se zalažem za to da se pojavi novo udruženje (kao što je CarGo) koje bi ponudilo nešto različito (npr. isključivo vozila do 5 godina starosti), nešto što će strankama stvarno da znači kad biraju taksi, ali onda si ti protiv toga i radije si za postojeća udruženja koja su sva ista.

Nije tacno. TO vazi za taksiste koji se medju prvima ubace, i dok ne dodje dovoljno njih. Posle toga dodje do zasicenja, i taksista samo gubi % koji daje Yandexu, umesto da ga ne daje.
Nijedan taksista ne radi samo za Yandex - obavezno imaju i neko udruzenje, jer nema jos uvek dovoljno posla preko Yandexa.

Lol, napišeš da nije tačno da dobijaju bonuse i onda odmah u sledećoj rečenici napišeš da ipak jeste tačno. Pa šta ako se odnosi samo na "prve" taksiste (a i to je nekoliko stotina njih)? I dalje važi to što sam rekao da im se isplatilo to.

taksisti ukupno gube 10% od voznji koje su preko Yandexa.

Generalno sam primetio da te mnooooogo pogađa taj procenat koji uzimaju CarGo i Yandex. Maltene cele svoje poruke baziraš na tome. Pa čekaj, da li vozači voze ili ne za te firme koje uzimaju procenat? Ko si ti da onda pišeš kako to ne valja? Imaš isto tako i gomilu vozača koji ne voze za CarGo ni Yandex, jer im to ne odgovara. I nema šta da ti govoriš kako su svi koji rade na procenat glupi.

Dakle, Yandex = dodatni trosak za taksiste u globalu.

Ovo je čista laž. Zašto onda rade za Yandex ako im je to dodatni trošak? Dakle, Yandex im je čist bonus, dodatna vožnja koju u tom trenutku ne mogu da dobiju preko radio stanice.

A to što si se ti potresao za budućnost taksista, to je isto kao kada bih ja rekao da će vozači kamiona (najbrojnije zanimanje) da svi izgube posao za 10-20 godina, jer će ih zameniti samovozeći kamioni. Dakle, kakve to ima veze sa prezentom? Sada zato ne treba da zarađuju koliko mogu? I da treba da se bore protiv napretka tehnologije u AI? Najbolje po tebi da se svi vratimo u kameno doba.

A sada dame i gospodo, još jedna u nizu kontradiktornosti alfe, ovog puta u istoj poruci. Izvolite dva citata:

taksisti ukupno gube 10% od voznji koje su preko Yandexa. A koje bi imali i da nema Yandexa, jer bi putnici na obican nacin pozvali taksi.

TI koji inace ne bi dobili voznju jer putnik hoce samo preko Yandexa da poruci ce dobiti

Taman sam hteo da ti napišem kako sigurno nije tačno za sve ljude da bi na običan način pozvali taksi ako ne može preko aplikacije, ali eto, dobro je, sam si kontradiktoran pa si uvideo da je to ipak moguće. Eto ja sam upravo jedan od tih ljudi - isključivo želim da platim automatskom onlajn uplatom (i ne želim da pričam s nekim i glasom diktiram adresu), što znači da mi odgovara jedino Yandex ili CarGo, i uopšte ne biram po tome što jedni rade sa regularnim taksistima, a drugi ne, jer mene to kao krajnjeg korisnika uopšte ne zanima (što je svakako istina i za ogromnu većinu korisnika), već samo u obe aplikacije pogledam ko ima vozilo bliže meni tj. ko će da stigne za manje minuta, i onda od tog naručim.

Disrupters samo uzimaju kajmak - ucesnici gube.

Kad god se u istoriji pojavio disrupter, to je uvek pokrenulo napredak čovečanstva, u manjoj ili većoj meri. Uvek je običnom čoveku bolji život kada se unapredi tehnologija u nekoj sferi. Korisnici nikad ne mogu da izgube dugoročno. Da, može da se desi da Uber postane skuplji nego što je bio. Ali ako je Uber mogao da uđe, može da uđe i drugi igrač, nasuprot tvom mišljenju. Pa i da mu trebaju milioni, pa šta? Ući će i dobiće se konkurencija, kao što može i novi provajder telefonije da se pojavi, iako su za to potrebne velike pare. I upravo vip je disrupter jer je doveo u Srbiju "neo", i to je pokrenulo da i ostali provajderi to ponude. I jel sada lošije korisnicima pre nego što je došao vip i disruptovao? Dakle, na kraju će tih tehnoloških taksi firmi da bude sličan broj kao što je bilo tradicionalnih i vraćamo se na isto što se tiče cene, a usluga je postala mnogo bolja (isto kao kod mobilnih provajdera).

A taj tvoj citat bih popravio u:
"Tradicionalna taksi udruženja samo uzimaju kajmak - učesnici gube". Jer koliko inoviraju tradicionalna taksi udruženja i šta uopšte dobijamo zauzvrat od njih? A disrupters bar masovno inoviraju. Ja bih radije da se povežem 1-na-1 sa tradicionalnim taksistom nego da idem preko posrednika od kog nemam ništa, što mnogi i rade, imaju nekog svog omiljenog taksistu.

PO tvojim recima cini mi se da taksisti zaradjuje po najmanje 1000e a i po nekoliko hiljada?
Sta on juri pa da mora odmah da radi onda?

Kako misliš po mojim rečima kada si se i sam složio da je matematika ispravna? Dakle, da, toliko zarađuju. Jure za dodatnom vožnjom isto kao što bi svako u svakom poslu jurio da zaradi više para ako može. Podsećaš me na jednog lika koji kad je čuo da neki prijatelj zarađuje 1000€, rekao je "pa šta će ti toliko, šta ti radiš sa svim tim parama?". Odnosno po tebi kao da postoji neka granica preko koje čovek ne želi da zarađuje više para, nego je zadovoljan. Znači 1000€ i dosta mi je, bolje da sad sedim ovde i čitam novine nego da prihvatim Yandex vožnju (a radi mi se i izašao sam da radim) i da imam 1300€ na kraju meseca.

Taksista u Americi je nesto najgore moguce, i odlican primer da ne treba da se dopusti da trziste odlucuje.

Po čemu je taksista u Americi nešto najgore moguće? Interesuje me stvarno šta je toliko strašno, možda nisam dovoljno upućen. Znači gori je od srpskog taksiste? Po čemu?

Niko ne uzima divlje taksiste jer ima mogucnost da pozove ili da koristi app ;) Nego jer ne zna i/ili ne ume i/ili ne moze.

Pa čekaj, onda se za nekog takvog ništa neće promeniti, bilo da postoje aplikacije sa ocenjivanjem ili ne. Ne znam koja ti je poenta, ako neko koristi divlji taksi jer nema mogućnost da pozove ili da koristi app, koristiće svakako taj divlji taksi, a ne regularan ili app.

Ali cekaj, to je regulacija??? Ne moze da taba musteriju, zasto ga regulises, kad hoces da nema regulacije?

Ne, to nije regulacija taksija, već regulacija nasilja... Ako baš želiš da se upecam na trolovanje, da ne bismo išli u off, možemo da pređemo u drugu temu gde ću ti objasniti kako i takva stvar može da funkcioniše bez regulacije, ali za to je potreban nekonzervativan mozak...

Iskreno me zanima gde stoji da udruzenja smeju da zaradjuju, ili neko da zaradjuje na prevozu putnika udruzenja?

I mene iskreno ovo zanima. Mislio sam da su udruženja po definiciji neprofitna, ali isto tako znam da mnogi vlasnici udruženja svašta muljaju i da prilivi mogu da se opravdaju na neke načine definisane prema pravilima udruženja, ali naravno taj novac koriste u druge svrhe.
 
Poslednja izmena:
Taksi je luksuz, sem kada neko mora u hitnu ili slicno :(

Pa da li mozes ovo da napises, a da ostanes citav? Zbog cega konkretno je taxi luksuzan servis? Zato sto je tako neko rekao, ili sto kao takva nametnula usluga? Ako neko istu takvu uslugu obavlja na mnogo bolji nacin, i pritom duplo povoljnije, onda ne vidim zasto bi ta usluga bila i dalje tretirana kao luksuzna! Ali ne, taxisti koji ne znaju da funkcionisu u trzisnim uslovima zlee da misle da su oni luksuz (sa sve peskirima oko vrata, otvorenim prozorima na 40 stepeni, sa cigaretom u ustima, masnim i flekavim majicama i trenerkama), i onda ucenjuju grad i drzavu da im obezbedi monopolsko trziste kako bi mogli da nastave da pljackaju gradjane...
 
@mnt Svaka cast na svom ovom pisanju, ali tesko je nekoga podstaci da razgovara argumentovano i sa cinjenicama... Procitao sam svaki komentar, i vidim da se monopolsko razmisljanje iz glave ne moze tako lako izbaciti. I to je ok, kapiram, zato sto neko ko je ogrezao u monopolu ne zna da funkcionise po trzisnim uslovima. Tako da ocekujem od @alfaunits jos mnogo neracionalnih odgovora bez osvrta na cinjenice i argumente...
 
Pre svega, hteo sam staviti smajlije na puno mesta, ali ne da forum.
Ovo nije tačno. Imati taksi udruženje je toliko unosan biznis da bi se sigurno pojavio neki novi igrač da može, ali ne može. Zašto neko ne bi došao npr. sa svojom flotom vozila (kao u mnogim drugim gradovima) ili sa nekom boljom tehnologijom (bez radio stanica, nego aplikacije i ostalo)? Postoji toliko biznismena/tajkuna kojima bi to dobro došlo kao još jedan izvor prihoda.
Po tebi je ovo dobro???? Nije dobro. Nema poente da diskutujemo dalje o dolasku igraca, ako tako razmisljas.

Ali ne može, ograničeno je. I ne pričam samo o tome što ne mogu da dođu novi vozači (a tu temu inače stalno preskačeš)
Ne preskacem, ja smatram da svaka bransa treba da ima neko ogranicenje. Svaka uredjena zemlja ima ogranicenje skoro svih bransi. Amerika nije uredjena. I ima najgore zivotni standard od razvijenih zemalja za veci deo stanovnistva.

Nije uredjena zemlja neka gde ti brojis pare, a cale, ja, sajber i ostali radimo za tebe.

, nego zašto ne bi prešli i taksisti iz drugih udruženja ako će u tom udruženju da imaju bolje uslove (jak marketing, niža članarina, službeno vozilo ili šta god)? Naravno da bi mnogi prešli i hteli bi to, ali ne može.
Sta ne moze? Pa taksisti prelaze izmedju udruzenja, prelaze u Yandex (ima retkih koji samo preko Yandexa rade).

Nije tacno da ne mogu, sta vise znaci vec prelaze u druga, pa i u nova udruzenja.

Objasni mi kako drugačije da uđu na tržište. Da li mogu legalno da uđu na tržište? Ne mogu, nije dozvoljeno. Kraj priče.
Kako ne mogu, a sta radi Yandex? Usao je legalno na trziste.


I kako to misliš ušli su u tržište "bez obaveza"? Pa CarGo ima stoprocentno ispunjenje svih svojih obaveza prema državi, za razliku od većine taksista. I skroz su transparentni, zna se svaka transakcija i sav plaćen PDV.
Ne, ne, ne. Sad menjas temu negde drugde.
Nemaju obaveze prema vozacima, sve ih tretiraju kao externe radnike ili iznajmljene radnike, a ne kao svoje zaposlene. Tako da ovi nemaju osnovna prava po zakonu o radu. To ne moze recimo u Nemackoj (zabranjeno je odaaaavno, pre internet nego sto je bio zastupljen, cini mi se - niko ne sme preko 75% prihoda imati od iste firme, ili se automatski tretiraju kao njen zaposleni).
I opet -ne znam dokle se stiglo sa odlukom EU da se Uber tretira kao taksi udruzenje. Doneta je, ali ne znam da li je obavezujuca, da li ima zalbi, sta vec..


"Nemaju odgovornost" - kakvu odgovornost? Kakvu odgovornost imaju druga taksi udruženja prema njihovim taksistima??? Jel oni njima pokrivaju troškove popravki automobila?? I kako misliš nije fer? Vozači dobrovoljno voze za CarGo i to im odgovara. I nemoj mi sa pričom "brzo odustanu kad vide troškove", jer si i sam rekao kako znaš CarGo vozače koji i dalje voze, a vozili su i pre par godina.
CarGo nema odgovornost u smislu da samo placa PDV, uzima kajmak, a sve ostale obaveze su na vozacima. Nijedna firma nema sigurnih 30% prihoda, bez obzira na sve. CarGo ima (i Uber/Yandex ostali, samo se razlikuju procenti).
CarGo ne odgovara za vozace, ako se nesto desi. Nema odgovornosti prema drzavi, korisnicima i ostalim ucesnicima u saobracaju - sva odgovornost je na vozacu.
Nemaju odgovornost prema zakonu o radu - svi radnici su externi.

Uostalom, otkud to da si toliko protiv CarGo-a, a koristiš isti? Nema nikakvog smisla, želiš da nestanu, a aktivno koristiš njihove usluge i podržavaš im postojanje?
Ad hominem? Koristim ih zato mi drugi placaju, a priklupljanje taksi blokova ili racuna za po 300-600din voznje je uzasan smor. A Yandex i Taxify mi nesto ne ulivaju poverenje, jer samo karticom se placa (ili kes, u kom slucaju treba da se zaokruzuje ili isto uzima racun).

CarGo inace ne koristim uopste toliko od kada ne moze preko MTS racuna da se plati, jer to je bilo olaksanje ogromno (uplatis kredit sa MTS broja, dodje MTS racun, kod knjigovodje ne mora nista dodatno, jedan racun za sve voznje, samo se plati).


Stanice se nalaze svuda po gradu (ili i bez stanica, taksisti se nalaze svuda po gradu). Neće taksista da prelazi Brankov most da bi pokupio stranku.
Da li se taksi nalazi tamo gde je putnik? Ne. Da li to znaci da mora doci do tamo gde je putnik ili da putnik ode do njega? Da. Da li to znaci veca potrosnja goriva? Da (ili kalorija).

Iz toga sledi da taksi ne može nikako da doprinosi glavnoj gužvi kada ide po stranku, zato što ne koristi te pravce uopšte, nego neke sitne lokalne pravce, a najčešće je to max 1 km po sporednim ulicama.
Ali putnikov auto ce biti u garazi ili parking mestu kada se ne koristi, ne u saobracaju. Taksi ce vise zauzimati saobracaj, jer mora doci do putnika, sto znaci da toliko vise i trosi resurse, i vise ide kroz saobracaj.

Kada bi svi koristili taksi umesto svog vozila, ali bas svi (ili tipa >90%) onda bi moglo da se prica o razlici, jer bi samim tim trebalo da se napravi manje vozila, sto bi bila mnogo manja potrosnja tih resursa (a mozda bi to znacilo i manje utrosenih energenata). Ali to je i nemoguce u praksi, i nije sigurno da je isplativije.

Bitno je da naravno ne odgovoriš na ono što ti ne odgovara, a to je npr. traženje parking mesta i oduzimanje trotoara od pešaka i biciklista. Jel i to "nebuloza"? Jel ti voliš da hodaš ulicama i da su nakrcani automobili svuda gde mogu (i gde ne mogu)? To je baš lep prizor. A kao vozač jel voliš da tražiš parking mesto u centru? Jel to lakše nego da samo izađeš iz taksija?
Centar je uzasan primer. Pravljen je pre nego sto je 5% imalo vozilo. Tu se nista ne moze uraditi. Centri vecine metropola naplacuju ulaz u centar, neke bas zestoko.
Centru nema pomoci; po meni ovaj deo treba da postane car-free zone, i da iskljucivo za vanredne potrebe mogu uci vozila (prevelike vrucine, hitna prevozenja...). Bez da ima parkinga uopste.

Ali to je jedan deo. Ostali delovi uglavnom su posle radjeni i imaju prostora i za parkign i za pesake.

Izgleda da ti uopšte nije jasno da se taksi reupotrebljava u toku dana od strane različitih ljudi, da namiri njihove potrebe za prevozom tog dana. Recimo da je jedan taksista sa jednim vozilom u saobraćaju danas obavio 20 vožnji. To znači da se 20 ljudi prevezlo od tačke A do tačke B istim vozilom, umesto da je svako od njih 20 koristio svoj lični auto. Dakle, danas je umesto 20 automobila uključenih u saobraćaj bio samo 1. I naravno, kad neko krene svojim autom, to ne znači da je zamenio taksi vozilo svojim, pa je jednaka gužva, već je baš doprineo gužvi, jer će to taksi vozilo i dalje biti u saobraćaju. Nije logika za svakoga...
? Samo jedno od vozila ce biti u saobracaju. Drugo ce biti parkirano.
Ako treba 20.000 ljudi da se preveze u spicu, znaci da treba 20.000 vozila - bila ona njihova ili taksi. Svih 20.000 ce biti ukljucena u spicu.
Hoces da se spoje vise njih i koriste taksi? TO mogu i sa svojim vozilima, i ima mesto za jednu osobu vise, dakle, moze 1/5 vozila manje da se koristi.

A da ne govorimo o tome da je gužva svuda veća zbog parkiranih vozila, naružavaju grad i smetaju i pešacima i biciklistima.
Svuda? Guzva je u ulicama koje su ionako prcoljci.

A uvek je bolje kada je stepen iskorišćenja nečega blizu 100%, a ne 2-4%.
Naravno da nije. Sve ima svoj optimum, a to nije 100%.

Jedino ako mislis ono da se sva vozila zamene taksijima, i da ukupno bude 10x manje vozila.


Ta stvar je onda nepotrebna i samo doprinosi zagađivanju naše planete. Auto koji ti sad stoji parkiran je morao biti napravljen od tone gvožđa i puno štetnih industrijskih gasova, samo da bi ga ti koristio 2% dnevno. Naravno da bi mnogi prodali svoj auto i prešli isključivo na taksi kada bi bio jeftiniji, bolji itd. A već i danas imaš takvih ljudi koji svuda idu taksijem, što znači da je to realnost.
ALi da li bi taksi bio jeftiniji u toj situaciji? Idemo previse u off, ali recimo da ima 100.000 taksi vozila, i da niko nema vozilo svoje u BGu. Da li bi to bilo dovoljno, ili bi prosto bilo toliko skupo, jer nema alternative i moze im se? I opet bi bili prepuni.
Gde je mera?

Daleko je veći ekološki trošak proizvodnja ogromnog broja gvozdenih mašina, ali o tome se naravno ne razmišlja. Što manje vozila na ulicama, to bolje za svakog čoveka. I kvalitet vazduha, i izgubljeno vreme na svakodnevne kolapse, i ulice slobodne za pešake i bicikliste...
BS :) Da li je 100 ili 10000 vozila je nebitno za kvalitet vazduha na ulicama. Bitno je koliko je to predjenih kilometara (i naravno koliko je koje vozilo efikasno).
Ako treba 10.000 ljudi prevesti, a ima 100 vozila, bolje je da se preveze 10.000 svojim vozilom i da nema setanja ovih 100 vozila od jedne do druge tacke da bi se pokupili putnici.
Za gradove je to itekako bolje (da svako ima svoje naspram taksi vozila).
A ako imas brojke koliko treba energije da se napravi vise vozila, i koliko treba taksi da bi se zamenilo da niko nema svoje vozilo - onda mozemo da pricamo u tom smeru.


Izgleda da ti logika stvarno nije jača strana.
Cemu vredjanje?
Pa taksista ne vozi sebe nigde, već on tu radi, dakle ne vozi se u taksiju "jedna osoba više", nego potpuno isti broj osoba kao i da svako vozi svoj auto, jedino čega je manje je automobila. Bilo bi ti možda jasnije ako zamisliš samovozeći taksi.
Kako sad? AKo svako vozi svoj auto, znaci da svaki auto vozi jednu osobu. Ako taksi vozi svakoga, onda svaka voznja ima dve osobe, tj. po jednu osobu vise - i ta jedna osoba itekako doprinosi nesto vecoj potrosnji goriva.


WTF are you on, m8? Taksi = javni prevoz.
Zna se sta se misli kada se kaze javni prevoz, a to nije taksi, jer taksi je privatni prevoz i ima pravo svakome da uskrati uslugu!
JAvni prevoz su vozila koja mogu vise putnika da prevezu velike distance, tako da je potrosnja goriva/energije po putniku mnogo manja nego da se voze automobili.

^ Jesi siguran da nisi to rekao? :) Stalno si kontradiktoran, odluči se.
Sad trolujes ili ne kapiras uopste recenice?

Nije isto, ali u oba slučaja si se nahranio.
Hahaha, znaci sva peciva su ista... aj malo manje trolizma.


Ali nema veze sad to, nego objasni mi kakve sve to veze ima sa taksijem. U oba slučaja ćeš sedeti u sedištu od auta i doći od tačke A do tačke B. Ako ćeš slučajno da mi pričaš o tome da su neka udruženja bolja od drugih, po čemu mogu da budu bolja? Svi imaju krševe i ni ne znaš kakav auto će da ti stigne, a ako ćeš da budeš pametan pa da mi odgovoriš da ti preko telefona tražiš bolje vozilo, to ti onda važi za koje god udruženje da pozoveš, pa opet dolazimo do toga da nema razlike između udruženja. Danas maltene svi imaju klimu, ne puše, mnogo njih prima platne kartice... Šta to toliko može da ti bude različito u drugom taksi udruženju? Molim te mi reci konkretan primer. A onih 20% popusta na poziv su protiv tvoje voljene regulacije. ;)
Nista ne trazim posebno, ali ne dolaze mi divljaci na poziv, niti krsevi ikada.
Zato i pitam sta drugi zovu...

20% popusta na poziv nije protiv regulacije. Bitno je da SVI imaju tu mogucnost, a ne samo odabrani. I bitno je da nije dumping cena.


A upravo ja se zalažem za to da se pojavi novo udruženje (kao što je CarGo) koje bi ponudilo nešto različito (npr. isključivo vozila do 5 godina starosti), nešto što će strankama stvarno da znači kad biraju taksi, ali onda si ti protiv toga i radije si za postojeća udruženja koja su sva ista.
Ne, ovo nisam rekao. Ja sam pre za to da postojeca udruzenja naprave zajednicku aplikaciju, a ne da im dolaze strane firme, koje ce samo ubirati kajmak.
Ali ako se to ne desi, pa dobro, i Yandex ce posluziti dok ne nadrmaju i oni proviziju.

Lol, napišeš da nije tačno da dobijaju bonuse i onda odmah u sledećoj rečenici napišeš da ipak jeste tačno. Pa šta ako se odnosi samo na "prve" taksiste (a i to je nekoliko stotina njih)? I dalje važi to što sam rekao da im se isplatilo to.
Troll++?
Prvi taksisti koji su usli su TADA dobijali bonuse (koliko znam, to je samo do avugsta/septembra trajalo, nekih 2-3 meseca ukupno). Ni oni nisu imali te bonuse posle.


Generalno sam primetio da te mnooooogo pogađa taj procenat koji uzimaju CarGo i Yandex. Maltene cele svoje poruke baziraš na tome. Pa čekaj, da li vozači voze ili ne za te firme koje uzimaju procenat? Ko si ti da onda pišeš kako to ne valja? Imaš isto tako i gomilu vozača koji ne voze za CarGo ni Yandex, jer im to ne odgovara. I nema šta da ti govoriš kako su svi koji rade na procenat glupi.
Gde rekoh da su vozaci glupi?
Ali da, itekako je los procenat. 30% je deraza, kada firma koja nema nikakvu od*mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*st (nemaju cak ni odgovornost za rad aplikacije!) zaradjuje vise od ljudi koje rade i po 12h dnevno.
Lose je da neko zaradjuje puno, pogotovu sto tako moze na trziste uci neko sa puno love, i na kraju trziste nema izbora. Vec se desilo u Kanadi sa UberEats/Deliveroo, i prosto su cene otisle navise prilicno.
Znaci trziste vise nema izbora. Ko prvi izadje, gubi previse, pa niko nece da izadje. A trziste je na gubitku, jer su firme samo nastavile da uzimaju veliki procenat, bez odgovornosti prema bilo kome, a potrosaci su vrlo brzo samo vise placali.


Ovo je čista laž. Zašto onda rade za Yandex ako im je to dodatni trošak? Dakle, Yandex im je čist bonus, dodatna vožnja koju u tom trenutku ne mogu da dobiju preko radio stanice.
Zasto ignorise ono sto ti ne odgovara? Taksiti u globalu samo manje zaradjuju zbog Yandexa i Taxify-a. Jer neki taksi bi te voznje dobio. Nebitno koji.
Koriste ga, jer svako razmislja za sebe. Umesto da se udruze i gledaju mnogo siru sliku.
Voznaj je predjena - ukupan dobitak svih taksista zajedno je manji, jer Yandex uzima procenat.

A to što si se ti potresao za budućnost taksista, to je isto kao kada bih ja rekao da će vozači kamiona (najbrojnije zanimanje) da svi izgube posao za 10-20 godina, jer će ih zameniti samovozeći kamioni. Dakle, kakve to ima veze sa prezentom? Sada zato ne treba da zarađuju koliko mogu? I da treba da se bore protiv napretka tehnologije u AI? Najbolje po tebi da se svi vratimo u kameno doba.
Pricas o necemo nebitnom.
Taksisti ce isto verovatno izgubiti posao zbog samovozecih auotmobila.
Fora je da to nece tako skoro. A do tada ne zelim da mi zbog Yandex rastu cene taksija, jer to ce se desiti, kao sto se negde vec desilo zbog Ubera.

A sada dame i gospodo, još jedna u nizu kontradiktornosti alfe, ovog puta u istoj poruci. Izvolite dva citata:
Da ne postoji Yandex, pozvao bi taksi. Troll+++.


Taman sam hteo da ti napišem kako sigurno nije tačno za sve ljude da bi na običan način pozvali taksi ako ne može preko aplikacije, ali eto, dobro je, sam si kontradiktoran pa si uvideo da je to ipak moguće. Eto ja sam upravo jedan od tih ljudi - isključivo želim da platim automatskom onlajn uplatom (i ne želim da pričam s nekim i glasom diktiram adresu), što znači da mi odgovara jedino Yandex ili CarGo, i uopšte ne biram po tome što jedni rade sa regularnim taksistima, a drugi ne, jer mene to kao krajnjeg korisnika uopšte ne zanima (što je svakako istina i za ogromnu većinu korisnika), već samo u obe aplikacije pogledam ko ima vozilo bliže meni tj. ko će da stigne za manje minuta, i onda od tog naručim.
Onda se neces voziti taksijem i tacka.
A posto kazes da ih je malo, onda znaci da svi imaju voznje vec, pa i ne gube zbog tebe. Sta vise, gube ovi sto koriste Yandex, jer bi imali voznje ;)

Kad god se u istoriji pojavio disrupter, to je uvek pokrenulo napredak čovečanstva, u manjoj ili većoj meri. Uvek je običnom čoveku bolji život kada se unapredi tehnologija u nekoj sferi.
Mesas :) Disrupter nije neko ko uvodi ko zna kakvu tehnologiju :)
On je neko ko udje u vec postojece trziste, gde zna da moze garantovani procenat uzeti od postojecih ucesnika. Ne nudi nista revolucionarno. Samo napravi nesto sto izgleda prosto, i na takve stvari se ljudi lako navuku.
AirBnB je toliko "doprineo" covecanstvu, da ljudi u Berlinu, Becu i Amsterdamu ne mogu vise da kupe ili cak i iznajme sebi stan :)


Korisnici nikad ne mogu da izgube dugoročno. Da, može da se desi da Uber postane skuplji nego što je bio.
Kontradikcija u istom pasusu :)

Ali ako je Uber mogao da uđe, može da uđe i drugi igrač, nasuprot tvom mišljenju.
Uh, da, mogu jos 5 igraca da udju... au cek... ne postoje :) Koliko miliajardi je Uber investirao? Koliko njih moze da investira toliko?
To je taj jadac ;)



Kako misliš po mojim rečima kada si se i sam složio da je matematika ispravna? Dakle, da, toliko zarađuju. Jure za dodatnom vožnjom isto kao što bi svako u svakom poslu jurio da zaradi više para ako može. Podsećaš me na jednog lika koji kad je čuo da neki prijatelj zarađuje 1000€, rekao je "pa šta će ti toliko, šta ti radiš sa svim tim parama?". Odnosno po tebi kao da postoji neka granica preko koje čovek ne želi da zarađuje više para, nego je zadovoljan. Znači 1000€ i dosta mi je, bolje da sad sedim ovde i čitam novine nego da prihvatim Yandex vožnju (a radi mi se i izašao sam da radim) i da imam 1300€ na kraju meseca.
A nebitno koliko radi za tu dodatnu zaradu?


Po čemu je taksista u Americi nešto najgore moguće? Interesuje me stvarno šta je toliko strašno, možda nisam dovoljno upućen. Znači gori je od srpskog taksiste? Po čemu?
Izvinjavam se, hteo sam reci "taksiranje u Americi i uopste taksi u Americi je nesto najgore moguce.".
Jer je izrabljujuce, jurnjava i mucenje, uredjeno da samo tajkunima odgovara (New York inace ima ogranicen broj taksi licenci slicno Beogradu, priclino manje relativno gledano na broj stanovnika).


Pa čekaj, onda se za nekog takvog ništa neće promeniti, bilo da postoje aplikacije sa ocenjivanjem ili ne. Ne znam koja ti je poenta, ako neko koristi divlji taksi jer nema mogućnost da pozove ili da koristi app, koristiće svakako taj divlji taksi, a ne regularan ili app.
Neki nauce. Neki znaju, ali eto, tada ne mogu drugacije...
 
Pre svega, hteo sam staviti smajlije na puno mesta, ali ne da forum.

I ja isto. Posebno kada i u citatima ima gomila tvojih smajlija, i to mi računa. :p

Po tebi je ovo dobro???? Nije dobro. Nema poente da diskutujemo dalje o dolasku igraca, ako tako razmisljas.

Šta se tebe tiče da li je "tajkun" ili "pošteni preduzetnik" ako je rezultat da ima više konkurencije? A to je uvek dobro za krajnje korisnike.

Nije tacno da ne mogu, sta vise znaci vec prelaze u druga, pa i u nova udruzenja.

Daj mi naziv i sajt jednog novog taksi udruženja.

Kako ne mogu, a sta radi Yandex? Usao je legalno na trziste.

Nemoj sad da se pravimo ludi, znamo da Yandex nema nijednog svog vozača. A i oni su se lepo ušlihtali (€) kod postojećih vozača pa su tako lepo sve podmazali, pa sve može da prođe. A ako se pojavi neko ko je konkurencija postojećim vozačima, odmah se ne da da uđe.

Nemaju obaveze prema vozacima, sve ih tretiraju kao externe radnike ili iznajmljene radnike, a ne kao svoje zaposlene. Tako da ovi nemaju osnovna prava po zakonu o radu.

To nema veze sa CarGo-om, to je legalno u Srbiji i znamo da mnogi u IT-u dobrovoljno tako rade i odgovara im.

Nijedna firma nema sigurnih 30% prihoda, bez obzira na sve. CarGo ima (i Uber/Yandex ostali, samo se razlikuju procenti).

Ma da, baš im je siguran prihod, evo u poslednjih par meseci ne da im se prepolovio broj vozača, nego verovatno nemaju ni 30% vozača od onoliko koliko su ih imali u jednom trenutku.

I opet se toliko hvataš za taj procenat, a potpuno isto može da se kaže za bilo koje taksi udruženje - da ima siguran prihod svakog meseca. Štaviše daleko sigurniji nego CarGo. Samo što nije u procentima, ali kakve veze ima?

CarGo ne odgovara za vozace, ako se nesto desi. Nema odgovornosti prema drzavi, korisnicima i ostalim ucesnicima u saobracaju - sva odgovornost je na vozacu.

Stalno se tera ta priča "ako se nešto desi". Šta kao u taksiju sam siguran?

Da li se taksi nalazi tamo gde je putnik? Ne. Da li to znaci da mora doci do tamo gde je putnik ili da putnik ode do njega? Da. Da li to znaci veca potrosnja goriva? Da (ili kalorija).

Potrošnja je veća na tom individualnom vozilu, ali zato je jedno vozilo manje u saobraćaju, uključujući njegovu potrošnju i njegovo pravljenje gužve. Ako te ovo zbunjuje, ne zaboravi da ako putnik ide ličnim vozilom, ono "neiskorišćeno" taksi vozilo se i dalje nalazi u saobraćaju i troši gorivo i udišemo izduvne gasove.

Ali putnikov auto ce biti u garazi ili parking mestu kada se ne koristi, ne u saobracaju.

Koliko u praksi Beograđana ima svoju garažu ili vlastito parking mesto? A veliki deo grada uopšte nema nikakva parking mesta, već se parkira kako ko gde stigne. Pogledaj ulice na Voždovcu, parkirana vozila bukvalno ometaju saobraćaj tako što od ulice od dve trake naprave jednu, a često pritom istovremeno zauzmu i ceo trotoar, pa pešaci moraju da hodaju kolovozom...

Centar je uzasan primer.

Zapravo svuda gde je zonirano je relativno podnošljivo, ima svojih mana, ali je koliko-toliko ograničeno divljanje s parkiranjem. A tamo gde nije zonirano je mnogo gore, kao na primeru koji sam pisao iznad.

Ako treba 20.000 ljudi da se preveze u spicu, znaci da treba 20.000 vozila - bila ona njihova ili taksi. Svih 20.000 ce biti ukljucena u spicu.

Slažem se da je tako za jedan špic. Ali bitan je i broj vozila uključenih u saobraćaju i preko celog dana ili dugoročno. Ako npr. 100.000 ljudi treba da se preveze u toku 24h, ako se voze samo ličnim vozilom, potrebno je (bez deljenja) 100.000 automobila. A ako se svih tih 100.000 ljudi vozi taksijem, a u toku dana je maksimalan broj istovremenih transporta 20.000 (špic), to znači da je dovoljno samo 20.000 taksi vozila da opsluže ceo taj dan i svih 100.000 ljudi! Za razliku od 100.000 ličnih vozila. Pa sad ti vidi koje je to smanjenje broja automobila na ulicama...

BS. Da li je 100 ili 10000 vozila je nebitno za kvalitet vazduha na ulicama. Bitno je koliko je to predjenih kilometara (i naravno koliko je koje vozilo efikasno).
Ako treba 10.000 ljudi prevesti, a ima 100 vozila, bolje je da se preveze 10.000 svojim vozilom i da nema setanja ovih 100 vozila od jedne do druge tacke da bi se pokupili putnici.
Za gradove je to itekako bolje (da svako ima svoje naspram taksi vozila).

Ima logike da bi zagađenje bilo malo veće, ali ukupan dnevni ili mesečni broj automobila bi zato bio daleko manji, i svi bonusi koji idu uz to.

Cemu vredjanje?

Izvini, nije trebalo na taj način da kažem, ali prosto je nelogično to što si napisao. A ti si prvi počeo sa vređanjem, rekao si da se drogiram (what are you on).

Kako sad? AKo svako vozi svoj auto, znaci da svaki auto vozi jednu osobu. Ako taksi vozi svakoga, onda svaka voznja ima dve osobe, tj. po jednu osobu vise - i ta jedna osoba itekako doprinosi nesto vecoj potrosnji goriva.

Pa nije potrošnja goriva veća od toga kad bi svako od te dve osobe bio u po jednom autu. A nije valjda da si mislio u negativnom smislu kad si rekao da se vozi jedna osoba više? Pošto sam te ja razumeo da misliš u pozitivnom smislu, kao car sharing.

JAvni prevoz su vozila koja mogu vise putnika da prevezu velike distance, tako da je potrosnja goriva/energije po putniku mnogo manja nego da se voze automobili.

To važi ako su puni ili skoro puni autobusi. Kada su skoro prazni, mnogo više goriva potroši autobus nego što bi ti putnici da se voze kolima. U svakom slučaju, da su sva vozila na ulicama taksiji bez vozača, to bi bilo idealno, kao što sam već napisao. Bolje nego autobusi.

Sad trolujes ili ne kapiras uopste recenice?

A ovo sad nije vređanje? Naravno da kapiram, ali hajde budi realan, bukvalno sam kopirao rečenicu koju si napisao i dodao kako ne mogu da verujem da si to rekao i onda ti napišeš "nisam to rekao :)". A bukvalno to si rekao (copy paste). Znači ne znam. I još onda ja trolujem...

Hahaha, znaci sva peciva su ista... aj malo manje trolizma.

Opet me optužuješ za trolovanje, a kakve veze ima koja peciva preferiraš sa taksi udruženjima? Posebno što si se evo ovde ispod praktično složio da su sva taksi udruženja vrlo slična. I onda sam opet ja trol, a ti se hvataš za to kako voliš buhtlu iz jedne pekare, a ne iz druge...

Nista ne trazim posebno, ali ne dolaze mi divljaci na poziv, niti krsevi ikada.
Zato i pitam sta drugi zovu...

Pa šta mogu da pozovu? Samo te legalne. A za krševe ili namerno pišeš neistinu ili imamo skroz drugačije poimanje toga šta je krš. :) Većina vozila su oko 15 godina stara, tj. recimo 2002-2006. godište. Ako ne veruješ, izaberi neki popularan model i pogledaj na netu kako izgleda taj auto tog godišta, i shvatićeš da se takvi viđaju non stop na taksiju. I to tebi nije krš?

Čak i "Lux taxi" ima krševe. Ako imaš savet koje taksi udruženje ima novija vozila, bio bih zahvalan da to podeliš.

20% popusta na poziv nije protiv regulacije.

https://www.blic.rs/vesti/beograd/d...a-da-znate-o-taksi-prevozu-u-beogradu/zfevx1l

Početkom 21. veka beogradska taksi udruženja su se borila za mušterije i čuvenim popustima na poziv. Ukoliko biste telefonom zakazali vožnju, dobili biste popust od 20 ili čak 30 odsto na regularnu cenu.

Popusti su zakonom ukinuti 2011. godine, kada je propisana jedinstvena cena za sve taksiste u prestonici, mada je "javna tajna" da i danas postoje udruženja koja ih nude svojim klijentima.


Prvi taksisti koji su usli su TADA dobijali bonuse (koliko znam, to je samo do avugsta/septembra trajalo, nekih 2-3 meseca ukupno). Ni oni nisu imali te bonuse posle.

Znači imali su bonuse tada? Zašto onda ne bi tada radili i zaradili novac? To sam lepo i rekao, tada su imali bonuse, ne pričam o sada, nego da im se to isplatilo tada. A ti vrtiš priču kako im se Yandex ne isplati. Ali čak i da misliš na prezent, naravno da im se isplati, inače sigurno ne bi radili. Pa ne rade za džabe, nego su plaćeni za to očigledno dovoljno da bi želeli da prihvataju te vožnje.

Gde rekoh da su vozaci glupi? Ali da, itekako je los procenat.

"Gde rekoh da su vozači glupi? Ali da", lol. Nisi rekao eksplicitno reč "glupi", ali sve vreme provlačiš to. Npr. kažeš kako nisu svesni da im Yandex "uzima" sve više vožnji, šta će to da znači za njih i slično.

Ali da, itekako je los procenat. 30% je deraza, kada firma koja nema nikakvu od*mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*st (nemaju cak ni odgovornost za rad aplikacije!) zaradjuje vise od ljudi koje rade i po 12h dnevno.

Evo ga, nisu mogla dva pasusa da prođu a da ne pominješ opet taj procenat. Mnogo te boli procenat, a ne boli te članarina taksi udruženja? I čekaj, jel ti to upravo porediš koliko zarađuje jedna firma sa time koliko zarađuje jedan čovek?! A ne smeta ti što vlasnici taksi udruženja zarađuju po nekoliko desetina hiljada evra mesečno isto tako bez ikakve odgovornosti i ne radeći ništa? I nemaju maltene nikakve tekuće troškove osim plata operatera.

I ako ti to toliko smeta, zašto ti ne napraviš aplikaciju (ili platiš nekome da napravi), pa ti onda zarađuj dok navodno ležiš na plaži, da vidiš koliko je to "lako". Naravno da su oni pametniji nego prosečan taksista koji radi 12h dnevno i nema stručnu spremu za neki bolji posao. Naravno da zaslužuju da zarađuju taj novac, pa sigurno više nego vlasnici taksi udruženja. Radije bih se vozio CarGo-om da podržim programere, nego tradicionalnim taksi udruženjima, jer ti likovi su iz sličnog miljea kao političari.

Pricas o necemo nebitnom.

Reče čovek koji priča koju vrstu peciva preferira. :D A to što sam ja napisao (za šta kažeš da je nebitno) se direktno odnosi na taksiste, znači potpuno bitno. A misliš nije bitno jer je u budućnosti? Pa isto tako je u budućnosti taj tvoj scenario propasti taksista zbog čuvenog "procenta", pa svejedno pišeš stalno o tome, iako to nije sadašnjost.

Da ne postoji Yandex, pozvao bi taksi. Troll+++.

Da ne postoji Yandex (ni Taxify ni CarGo itd.), ne bih i dalje pozvao taksi telefonom, već bih naručio preko npr. Pink taxi aplikacije. Ako ta aplikacija bude imala onlajn plaćanje, naručivao bih povremeno čak iako postoje ovi malopre pomenuti. A da ne postoji nijedna aplikacija, da, zvao bih telefonom. I šta sad, pa i ti bi da nema automobila išao kočijom ili peške i sl. Zašto biti nazadan i gledati "šta bi bilo kad bi bilo" u smislu nepostojanja tehnologije? Ne vidim kako je to konstruktivno.

Mesas. Disrupter nije neko ko uvodi ko zna kakvu tehnologiju

Jeste, to je definicija disruptera, bez tehnologije ne bi bio disrupter. Isto tako:

Ne nudi nista revolucionarno.

"A disruptive technology is one that displaces an established technology and shakes up the industry or a ground-breaking product that creates a completely new industry."

AirBnB je toliko "doprineo" covecanstvu, da ljudi u Berlinu, Becu i Amsterdamu ne mogu vise da kupe ili cak i iznajme sebi stan

Naravno, gledaš onu stranu priče koja ti odgovara za trenutni argument. A da si vlasnik stana u centru Berlina, onda bi vrteo drugu ploču. ;) Dakle, njima je isključivo drastično bolji život otkad se pojavio AirBnB i disruptovao.

Kontradikcija u istom pasusu

Nije, lepo kažem dugoročno. To poskupljenje Ubera neće i ne može biti dugoročno.

Uh, da, mogu jos 5 igraca da udju... au cek... ne postoje. Koliko miliajardi je Uber investirao? Koliko njih moze da investira toliko?
To je taj jadac ;)

U Srbiji nisu potrebne milijarde da bi ušao kao CarGo. I eto neko može da uđe i da uzima 20% umesto 30% kao CarGo i eto, onda vozači hoće da pređu kod njega, a CarGo je onda prinuđen da smanji procenat da bi zadržao vozače. Savršenstvo slobodnog tržišta. :happy:

A nebitno koliko radi za tu dodatnu zaradu?

Nisi dobro pročitao. On je već na poslu, izašao je, sedi u autu i čeka vožnju da bi krenuo da radi. I nema vožnji sa radio stanice. Onda stigne notifikacija na Yandex tabletu...
 
Necu imati veceras vremena za ceo post :)
Konkurencija ne znaci bolje za korisnike. KOnkurencija je tu da bi ona zaradila.
Pogotovu "konkurencija" u vodi Ubera i Lyfta... gde "konkurencija" samo uzima kajmak, pa i radna snaga strada ;)

Retko gde u svetu stvarno postoji prava konkurencija, i jos redje je ona dobra za potrosace.
 
Pa svi rade da bi zaradili, ti i ja takođe. I srećni samo kad na kraju meseca ne potrošimo sve što smo zaradili (tj. imamo profit). Samo volonteri i neprofitne organizacije ne moraju da brinu o profitu.

Ako radna snaga strada, to nije problem konkurencije, već lokalnih zakona. U Danskoj ili Švajcarskoj nikada ne strada radna snaga, šta god da se desi i kakva god da je firma

Naravno da je konkurencija dobra za potrošače i da je ima. Ako je prividna (dogovor), to se zove kartel i kažnjava se svuda. Kao i monopol. Hint - AMD vs Intel - od 2010. do 2017. godine smo 4c/4t procesor plaćali 200€, sada za te pare možemo uzeti 6c/12t procesor, a 4c/4t je 80€. Takođe, konkurencija nam je donela jeftinije elektronske uređaje, automobile, odeću, sladoled...
 
Pa svi rade da bi zaradili, ti i ja takođe. I srećni samo kad na kraju meseca ne potrošimo sve što smo zaradili (tj. imamo profit). Samo volonteri i neprofitne organizacije ne moraju da brinu o profitu.
Jedno je profit, drugo je profitiranje na ovaj nacin.

Naravno da je konkurencija dobra za potrošače i da je ima.
Samo prava konkurencija je dobra. Prave konkurencije skoro nigde nema.
Ako je prividna (dogovor), to se zove kartel i kažnjava se svuda. Kao i monopol.
Nije samo to. Ima i konkurencija gde stvarno postoje igraci, koji nemaju interni dogovor, ali prosto - znaju trziste i prihvate "precutni dogovor". To se desava i u Nemackoj i Skandinaviji u Telecom sektoru, ali tu nista ne mozes.
Ima kartela popriclino u razvijenim drzavama, koji opstaju. TO sto se zvanicno kaznjavaju odavno je samo da bi se zastrasili novi igraci i "veselila raja" :)
Again, Telecom sektor u Koreji recimo je pravi kartel. I to svi znaju, niko nista ne radi :) Niti se zale.
Auto industrija je efektivno kartel, jer nije moguce da svi slucajno u isto vreme imaju iste ideje i napretke, i iste probleme ;)

[qu Hint - AMD vs Intel - od 2010. do 2017. godine smo 4c/4t procesor plaćali 200€, sada za te pare možemo uzeti 6c/12t procesor, a 4c/4t je 80€. Takođe, konkurencija nam je donela jeftinije elektronske uređaje, automobile, odeću, sladoled...
Jeftinije automobile????
Odeca je sve samo ne jeftinija. Ljudi na odecu potrose mnogo vise. Jer je kvalitet 10% onoga sto je moglo da se kupi pre 15+ godina. Ja imam stvari kupljene za 5-50maraka jos pre 20 godina, koje i dan danas nosim. A nemam nista ispod 10ak godina, sto nosim preko 4-5. I u proseku jeste artikal jeftiniji, ako se inflacija uzme u obzir.
Ali ja moram kupiti 5-10x vise tih artikala da bi trajali kao jedan raniji.

To je odlican primer gde imas konkurenciju, koja je losa za potrosace.

Mmm, kako jeftinije elektronske uredjaje?:) Svake godine je top model sve skuplji i skuplji a nudi nista :D
 
...Takođe, konkurencija nam je donela jeftinije elektronske uređaje, automobile, odeću, sladoled...

Ovo bas i nije tacno :) sve je poskupelo, samo sto su ubacili vise proizvoda/klasa/modela, pa ti najjeftiniji (koji su krsh) daju prividnu sliku da je nesto pojeftinilo :)
 
I just said that, wtf :D
 
Ako je način dolaska do profita legalan, onda nema nikakve razlike.

Dobra stvar kod npr. telekom usluga u EU je što nema roaminga. Pa tako opušteno možeš da korisitš usluge operatera u Francuskoj iako živiš u Danskoj.

Negde videh podatak da je u poslednjih 15-ak prosečna cena automobila u USA porasla za oko 3500$ usled ekoloških regulativa koje su danas veoma popularne, iako su besmislene. Eto ti pravog razloga rasta cena. Sreća pa kupci to podržavaju

Ja sam pre 5 godina kupio u Dekatlonu patike za 15€ koje i dalje nosim. Prešao sam preko 1.000 km u njima. Nijedan drugi par obuće koji sam imao nisam koristio toliko. Pantalone redovno kupujem za 15-20€ i nosim godinama. Ima i sad kvalitetnije odeće, ali košta malo više. Baš kao što je i ranije bio slučaj.

Ne znam šta da vam kažem za telefone. Nikad nisam platio više od 200€ (ako i toliko), a uvek sam bio zadovoljan. Mislim, to što vas ubeđuju da ekran mora da bude do svake ivice, da je neophodno 8 GB RAM memorije, kamera od 86 mpx da bi se fotografisala hrana u tanjiru i da samo top CPU može da gura OS i aplikacije, to je već vaš problem. Ako za cenu high-end telefona možeš da kupiš normalan telefon, PC, konzolu i e-book reader, onda je problem negde drugde. Takođe, normalni proizvođači će staviti cenu koju je kupac spreman da plati. I sve dok ima dovoljno ljudi koji hoće da plate 1000€ telefon ili grafičku kartu, ja ne vidim nikakav problem u tome. Meni je bitno da za 150€ uvek mogu da kupim ono što mi odgovara
 
Skromnost je vrlina, to postujem :) ...ali, kad probas neki visi segment u bilo cemu, mozda i prihvatis drugacije misljenje.
 
Ako je način dolaska do profita legalan, onda nema nikakve razlike.
Muciti raju da tebi zaradjuje treba biti ilegalno i kaznjivo.
Ali bogati pisu zakone.

Dobra stvar kod npr. telekom usluga u EU je što nema roaminga. Pa tako opušteno možeš da korisitš usluge operatera u Francuskoj iako živiš u Danskoj.
Za to su lobirali najveci operateri, kojima se isplati takvo trziste. Ubiju manje igrace.

Negde videh podatak da je u poslednjih 15-ak prosečna cena automobila u USA porasla za oko 3500$ usled ekoloških regulativa koje su danas veoma popularne, iako su besmislene. Eto ti pravog razloga rasta cena. Sreća pa kupci to podržavaju
USA? USA trziste je bas los pokazatelj, jer ogroman deo prodaje vozila u USA su japanska i nemacka, vozila iz zemalja koja koriste druge valute. Dok americka vozila nisu uopste toliko prodavana vani.
Poredi cene kod nas. Gde je ukinuta carina na vozila iz EU.

Ja sam pre 5 godina kupio u Dekatlonu patike za 15€ koje i dalje nosim. Prešao sam preko 1.000 km u njima. Nijedan drugi par obuće koji sam imao nisam koristio toliko. Pantalone redovno kupujem za 15-20€ i nosim godinama. Ima i sad kvalitetnije odeće, ali košta malo više. Baš kao što je i ranije bio slučaj.
Ranije nije bio slucaj da mozes naci odecu i obucu koja se raspara posle 2 dana, ili "nije otporna na vodu". Nisi imao izbor stvari od 5e toliko, ali u proseku - ljudi vise potrose na odecu i obucu, bas iz razloga sto je mnogo loseg kvaliteta.
Tako da su cene povecane efektivno.

Ako za cenu high-end telefona možeš da kupiš normalan telefon, PC, konzolu i e-book reader, onda je problem negde drugde. Takođe, normalni proizvođači će staviti cenu koju je kupac spreman da plati. I sve dok ima dovoljno ljudi koji hoće da plate 1000€ telefon ili grafičku kartu, ja ne vidim nikakav problem u tome. Meni je bitno da za 150€ uvek mogu da kupim ono što mi odgovara
Ne menjaj temu. Kazes da nam je konkurencija donela jeftinje telefone - nema konkurencije realno u tom segmentu.
Cene najnizih modela samo rastu, ako vec ne zelis flagship da poredis, ali isti je princip.

TO sto ti telefon od 200e pre 5 i 200e danas rade kao jugo i merdza je samo pomak, koji moraju napraviti da bi ljudi kupovali novije.

Ali telefon od 50e sam mogao 10 godina da koristim. Sada ne moze.... imam telefon star 5 godina, u zadnjih godinu i po jedva paljen, ali svaki put kada se upali radi sporije i sporije.
Ne mogu da nadjem delove za njega, ako mi zatrebaju. A telefon je i vise nego dovoljan za rad danas.

Konkurencija nije tu nista uradila. Samo su nasli novo trziste na kome ce zaradjivati.



Inovacije zadnjih 20 godina su smesne, sve zajedno se ne mogu uporediti sa pronaslakom penicilina u farmaciji ili telefona u telekomunikaciji.


CarGo i Uber nisu nista novo. Samo su dovoljno veliki da imaju novca veliki deo trzista da pokupe. To nije inovacija. To je dumping.
 
Kapiram da je došlo leto, počeo raspust, pa ne znate šta da radite od dosade, ali imajte razumevanja za ostale učesnike u temi.

Mene u ovoj temi interesuje pre svega tehnički i praktični aspekt funkcionisanja predmetnog servisa. Kome ne odgovara iz moralnih, verskih, seksualnih ili nekih daljih razloga, neka koristi drugi servis.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno