Šta je novo?

car:go - novi servis u Srbiji nalik uberu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A meni poslali opomemu za 30.000, koji su njihova greška...
 
Isto....
Meni nisu rasknjizili lepo, dodje opomena, pa nosi dokaze o uplati, a naravno svi lepo raspolozeni u drzavnoj sluzbi :)
 
Nije mi jasno kako su mogli toliko da naprave dug... ako je bez kamata, to je nekima po >100 meseci, sa kamatama doduse 3-5 godina, sto je opet previse da puste neplacanje.
 
Odgovor je jednostavan, zato što su taksisti privilegovani u odnosu na ostale. Možda zvuči kao teorija zavere, ali stvarno je tako. I ja kad lepo pišem da mnogi od njih ne plaćaju porez, ti tvrdiš da to sigurno nije tačno...

A u komentarima u tom članku vidim nešto za šta prvi put čujem, ali zvuči realno - da su nekad imali povoljnije gorivo i povlastice pri uvozu i carini automobila.
 
Poslednja izmena:
Što se tiče uvoza, bar 25 godina ima da su oslobođeni. Carinu doduše ne plaća sada više niko, ako se radi o automobilima proizvedenim u eu. Taksisti ne plaćaju ni na "japance" ni na ostale ne-EU automobile.
 
A ne plaćaju ni akcize na gorivo, tj plaćaju ali imaju povrat mislim da je u roku od 6 meseci povrat, nisam siguran koji je rok države da im vrati akcize.
 
Da niste te dve stvari pomesali sa prevoznicima? Taksisti su pausalci, a cela fora za pausal je da nema pravdanja i posebnih beneficija.
Cak i PDV ne moze obicna firma da dobije nazad, nego samo prevoznik.

Pitam ozbiljno.
 
Ја сам синоћ нашао конкретан закон по коме и таксисти имају право на повраћај отприлике неколико динара по литру, сачувају оверене рачуне са пумпе и квартално им се враћа. Када се ЦГ региструје за превоз путника, вероватно ће да добију ту могућност, док су ИТ удружење тешко да могу да траже.
 
Po kom zakonu konkretno?
Moguce da je tako, jer sam nasao neki zakon koji i za fizicka lica daje povracaj akcize ukoliko se gas koristi za grejanje domacinstva. A to bi znacilo da i taksisti, pausalci, mogu da vrate akcize.
 
Da niste te dve stvari pomesali sa prevoznicima? Taksisti su pausalci, a cela fora za pausal je da nema pravdanja i posebnih beneficija.
Cak i PDV ne moze obicna firma da dobije nazad, nego samo prevoznik.

Pitam ozbiljno.
Za carinu i pdv za uvoz automobila.su taksisti oslobođeni. To je tako 25 godina. Ranije nisu plaćali porez na promet, sad ne plaćaju pdv.
 
Mogu, ali ni blizu punog iznosa nego par dinara po litru. I to uz takvu proceduru da u praksi skoro niko to ne radi.

Ovo za povlastice pri kupovini automobila nije tačno, zato što im automobil nikada nije priznat kao osnovno sredstvo za rad. Iako se decenijama bore za to, za sada im je priznat jedino verovali ili ne - taksimetar.


Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka
 
Мислим да је то било много давно и да таксисти немају повластице код увоза аутомобила. Да имају, била би актуелна прича о махинацијама јер би свако јурио таксисте да направе неку комбинацију мада се сећам да је давно било приче о томе.
 
Jurili bi, ali bi auto morao biti registrovan na taksistu, pa cik ti daj pare da na necije ime bude auto :)

U pravu ste za akcize, bas me je interesovalo pa sam jedno sat vremena proveo trazeci razne kljucne reci i najzad nasao clanak gde se vidi da je pocelo pravo na povracaj akcize.
Ali do 300L mesecno. Sto ako je i dalje tacno je stvarno smesno.

Moguce da se u Nisu i NS taksi udruzenja vode kao firme za prevoz, gde mogu mnogo vise dobiti nazad (plus PDV!). U BGu su skroz nezavisni taksisti pausalci gro. Ovi veci, tipa Pink, mozda i dobiju vise.
 
Није свеједно ни том таксисти, ако прођеш на црвено и сними те камера, казна иде њему. Мислим да је била нека опција да се користи право али после некако заврне. Сећам се да су моји својевремено гледали опције за ослобађање на име мајке инвалида али нису нешто много успели, једино су имали привилегију за пар-непар. Такве варијанте нису тек тако употребљиве.

Када сам неки дан гледао, уопште нема приче у закону да је таксиста самосталац са својим аутом и својим обичајима. Свуда пише да је у питању или самосталац или фирма која има своја возила и користи возаче које плаћа. Вероватно је у Београду другачије јер су попуњена сва могућа места па нема других за фирме, што је на вашу штету јер би фирме могле да пруже боље услуге, чак и од ЦГ.

Кад помињем ЦГ у теми о ЦГ, ;) све ми више делује да је стварно иза закона и да то тако неће да прође, све док не уђу у законску причу. А то да је то неко ИТ удружење које ето помаже својим члановима је за таблоиде. Ево, ја се са неким друштвом скупљам четвртком и пијемо њопи. Да ли ми можемо да оснујемо удружење конзумената хранљивих напитака које би превозило остале чланове и ангажујемо као возаче оне који се ту скупљају а по потреби и било кога ко има возачку а онда и возили све оне који би наручивали вожњу из апликације? Тако прескочимо лимит броја возила (ваљда у Нишу 850, у Београду 6.500) и запослимо свакога са Б дозволом, без оних глупости које се траже таксистима типа лекарско уверење, потврду о познавању града, обавезно искуство у вожњи, потврде да нису осуђивани (у последње време пратим све конкурсе и видим да се ово тражи за такси возаче) и лепо зарађујемо уз добар хоби? Па онда кажемо да нас такси картел и власта мрзе?
 
@ Calexx Oglasi i papir svasta trpe, pogotovo taj deo o neosudjivanju (iz iskustva znam ko od komsija vozi i kada je osudjivan).
Kada se doda na to koliko vozila ne moze da im prodje tehnicki pregled bez nekih 500-100e stimulacije dobijes bandu.
 
Овде то ваљда важи за пријем нових возача и траже потврду из мупа јер неће свакакве да приме. За касније пресуде је друга прича, мада се то односи на кривичне и сличне казне, не на оне за црвено или за радар. Овде ипак бар половина таксиста раде као возачи у фирмама и газде морају да пазе коме дају ауто.

Не знам како ће сада са новим законима и сликањем аута да пролазе технички преглед, нарочито због нових закона по којима такси возило мора да има неку дужину (па Пунтићи отпадају и без подмићивања) плус обавезне фабричке климе. То ће да се примењује ваљда од краја следеће године.
 
http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/...svrhe-za-grejanje-i-u-industrijske-svrhe.html

Ja sam našao ovo i odavde deluje kao da se deo akcize odbija samo za dizel i TNG, a ne i za benzin, hm. Za dizel je stvarno samo 2,5 dinara umanjenje, ali za TNG je značajno veće umanjenje (10,8 dinara).

Ali do 300L mesecno. Sto je stvarno smesno.

Zašto je 300 litara mesečno smešno? Meni ta cifra izgleda baš kao da je zakonodavac izračunao koliko maksimalno litara taksisti potroše mesečno (99% njih), da ne bi neko zloupotrebljavao to za druge svrhe, ali da bude dovoljno da pokrije normalno obavljanje posla.

Evo neka dizel troši 7 litara na 100 km u proseku, jel to fer cifra? 300 / 7 * 100 = 4286 km mesečno (preko 50.000 km godišnje). Neka rade svih dana u mesecu osim nedelje tj. čak 27 dana sad u julu recimo. 4286 / 27 = 159 km dnevno. Znači recimo 20 vožnji dnevno po 8 kilometara (sa odlaskom po stranku naravno). Za 20 takvih vožnji treba sigurno desetak sati, posebno u špicu, tako da mislim da je realno. Može i 16 vožnji po 10 km ili 26 vožnji po 6 km, ne znam šta je realnije, ali poenta je da vremenski treba oko 10 sati da se pređe 160 km u Beogradu, sa čekanjima između dve vožnje.
 
Poslednja izmena:
Две математике, али си прихватио алфину. По ономе што си поменуо (и ја видео неки дан) је друга прича. Ако је повраћај 10,8 за гас, то је можда 15% па ако месечно потроше 500л, то је можда 5к пара. За дизелаше тек нема вајде, они добијају назад мрвицу па не верујем и да се труде око тога. Превише је 300 литара месечно.
 
300l po 5 din je 1500, to nije neko oslobadjanje.
 
Tema je car:go a ne porez i akcize.
 
Odlicno. Divim se Car Go-u sto istrajavaju u ovoj barustini od drzave i divljackim uslovima za rad. Kad god mogu koristicu iskljucivo njihove usluge, na klasican taksi sam odavno zaboravio.
 
Ovo nema veze sa car:go, pre će Wolt i sl. servisi koji su već krenuli sa radom ovde da krenu da se bave ovakvim stvarima ali ako se pročuje, preći će ljudi na davanje bakšiša u kešu.

Pre sam za varijantu da u kolima postoji tip jar, ako se ide na to :)
 
Uber ima tipping, kao i Lyft, zato je vezano za CarGo, koliko-toliko. Vise tipa "imati na umu na duze staze".
Ja sam skroz protiv tipping-a. Postoje ocene, ko radi lose, nece dugo raditi ;) Ovi ostali ce pokupiti "tips" na osnovu toga :D
 
Kako da dam tip kada ne znam cenu vožnju ni za vreme vožnje ni odmah po završetku kada mi traži da ocenim vozača, da počnemo prvo od toga.
Može se to rešiti veoma elegantno i da bude vizuelno zanimljivo u aplikaciji itd. ali to zaheva resurse koji generišu prihod samo vozaču...
 
Uzece oni svoj procenat, me brini :D
Na kraju kazes ako hoces tip.
 
Meni nije padao tip na pamet preko Car Goa, ne zato sto sam stipsa (jer uvek ostavljam po kaficima pa i kod frizera itd) nego mi je jednostavno taj koncept jednostavnog placanja nespojiv sa napojnicama, nisam o tome ni razmisljao. Evo jutros sam bas bio ekstra zadovoljan ali sam samo izasao i rekao hvala. Ne znam...
 
Uber pita tek posle naplate da li želiš da daš napojnicu vozaču.

Inače, CarGo sam izbrisao sa telefona. Usluga im je u poslednjih nekoliko meseci katastrofalna, ne može da se nađe vozač u centru iako su 5-6 vozila oko tebe, pola automobila nema klimu, vozači ne znaju puteve, itd. Da ne pričam kakvu PR glupost su napravili sebi sa slanjem push notifikacija.

Ni ne zaslužuju da prođu ovde... Uvek protiv taksi kartela, ali ne možeš da se ponašaš kao šarlatan i da samo na osnovu "taksisti su krelci" dobiješ mušterije. Pritom, realno rade ilegalno s obzirom da jedan vozač ima agenciju kao paušalac i isplaćuje "plate" njima 10orici.
 
Potpuno suprotno iskustvo... Zivim na periferiji (Mirjevo) i uvek ima vozila. Taksi mozes da zoves pola sata ujutru i neces naci nista, redom da okreces sve moguce.

Jutros jako kulturan vozac, bukvalno da ti bude zadovoljstvo da platis na kraju, ukljucio blagu klimu i pitao da li nam smeta (!), i dalje niza cena od taksija (za 100-200 din sto je simbolicno, ali dobro).

Ja bih tipovao rado samo da stimulisem ovakav nacin poslovanja. A to sto ne znaju puteve, novi su, naucice. To je najmanji problem. Taksisti jako dobro znaju puteve ali te vozaju unaokolo bas jer jako dobro znaju.

Inace ne znam na koje push notifikacije mislis? Stigne mi neposredno nakon voznje (nekada i pre nego sto stignem da zatvorim vrata i kazem cao) da je voznja zavrsena i da ocenim vozaca.

Jedino sto sam primetio je da salju na mail notifikaciju da je otkazana voznja sto kosta 0 din, ranije je kostalo 200 din otkazivanje (rece vozac, ne bih ni znao). I sto baguje app, prikazao je da je vozac stigao odmah kada je zatrazena voznja, pa sam se sa njim dogovorio da otkazem i ponovo zatrazim voznju, da bi mogao da ga navede na moju adresu. Osim tih povremenih bagova u aplikaciji, nema nikakvih problema... Pogotovu sa vozacima, koji su maltene besprekorni.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno