Šta je novo?

car:go - novi servis u Srbiji nalik uberu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sto neko rece, prevoz uz zaradu nije lwgalan ako za to nisi registrovan.

To sto neko placa poreze nema veze... moze i prodavac heroina da placa poreze pa nije legalno :)
 
Naravno, slažem se sa tim
Ali to se mora urediti, jer se zabraniti ne moze

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Mislim, kljucna rec je mislim, da je to uredjeno.
Prevoz drugih/trecih lica uz naknadu/zaradu je dozvoljen samo registrovanim prevoznicima, zar ne?

U smislu, moze firma da organizuje prevoz za svoje radnike, ako njima ne naplacuje nista vise od stvarnih troskova.
Moze CarGo udruzenje da naplati do stvarnih troskovima clanovima udruzenja.

Ali ne i da zaradjuje od toga.

^Kljucna rec je, ponavljam, mislim.


Drzava verovatno ne zeli farsu u sudnici, nego ovako izgleda da se nesto radi, tipicno za kod nas :D
 
Ja u poslednje vreme imam bas dosta problema da dobijem Car:go voznje. Ako nisam na nekim prometnim lokacijama nema sanse da mi se neko javi za voznju, a cak i kod lokacija tipa hotel Jugoslavija mi se desava da mi treba neko vreme da pokusavam dok se konacno ne jave.
 
off obrisan, držite se teme
 
Jel neko moze da mi objasni zasto je economy onoliko skuplja i koji su uslovi da se vozila nalaze u toj kategoriji? Ja to i dalje ne razumem.
Economy nocu kosta kao gold taksi na poziv.

Tapatalk from Poco loco
 
Ja u poslednje vreme imam bas dosta problema da dobijem Car:go voznje. Ako nisam na nekim prometnim lokacijama nema sanse da mi se neko javi za voznju, a cak i kod lokacija tipa hotel Jugoslavija mi se desava da mi treba neko vreme da pokusavam dok se konacno ne jave.

Da ovo se i meni desava na vracaru, prosle nedelje je bilo malo bolje, sada opet izvrti bar 5 puta dok ne nadje slobodno vozilo.
 
Ne zele da se javljaju na nekim pocetnim tackama, iz raznih razloga? Vracar mi je prva pomisao za tako nesto, ima ulicica gde se i kao pesak osecam prikljesteno.
Onda Dedinje/Senjak (sem oko VMA), gde maltene nema zive duse, ako navigacija nije tacna, nemaju sanse da nadju (jer dosta njih ne zna ni gde su neke osnovne ulice, a kamoli delovi Dedinja, ako nisu odatle).

Hotel Jugoslavija tokom radnog dana mi vec ne pada na pamet sto ne bi, uvece je kao jasno (ne zele pijane :p).

@Joker, sto ne prebaci offtopic u temu o skuterima?
 
Meni deluje da je problem verovatno u tome da imaju znacajno manji broj vozaca u poslednje vreme. Koristio sam ih redovno za voznje sa Bezanijske kose do centra grada u poslednjih 6 meseci i ne secam se da mi se ikad desilo da ne dobijem voznju do pre 2 nedelje. Ove nedelje od tri pokusaja nijednom mi se niko nije javio za voznju na "kosi". Svaki put je to bilo oko 19-20h radnim danima.
 
Ajde za vracar i da razumem ali sada sam na sred vojvode stepe preko 15 minuta ponavljao dok se jedan konacno nije javio. Nigde mi se nije zurilo pa sam bio besmisleno uporan. Nesto su oni tu ozbiljno pokvarili.
 
A mozda im je i skupo jer klima kosta :p
 
Колико ја капирам, ово је покушај да се таксистима конкурише нижим ценама до којих ће да доведе "отимање" зараде од самих возача. Сутра car:go може и да преполови цене, муштеријама боље, возачима (од чијег ће дела да се скида тај попуст) много горе и ето краја. Све у свему, или газда тј организатор хоће још и још или возачима не одговара мала зарада а очекивали много већу. На крају ће да испадне да би такси цена била реална и овде, једино што тамо возачи узимају кинту а овде газде, организатори, како се већ зову.
 
Stalno se ta cena pominje, pa dokazano je da bi mnogi ljudi vozili po tim cenama, a nije se ništa promenilo po pitanju cene ili broja ljudi kojima odgovara ta cena, pa da ih zbog toga bude manje. Ono što se jeste promenilo je zastrašivanje, oduzimanje vozila, pretvaranje aplikacije u političku borbu itd. To se mnogima ne sviđa, a pre svega ta mogućnost da ti u auto uđe prikriveni islednik i na kraju rute te čekaju pripremljeni policija i pauk, što se redovno dešavalo već ne znam koliko puta do sad. Ko želi da ima šansu i 1% da izgubi svoje vozilo?
 
Poslednja izmena:
Car go je takav biznis da se ljudi zalete, misle kako ce zaraditi pare i onda kad krenu da voze shvate da to bas i nije tako lepo. 33% uzima car go, vi u najboljem slucaju mozete imati 1000-1200din bruto po satu. Izuzetak su mozda petak i subota noc kad moze da se zaradi malo vise ako se veze par kratkih voznji i da upadate iz voznje u voznju. Naravno prosek na nivou dana nikako nije 1000 din po satu jer nemate posla aktivnog svih 8 sati nego ima tu dosta praznog hoda, cekanja voznje ili voznje da se uhvati voznja. E onda vi za 8 sati zaradite recimo 6k, 2k ode car go, na benzin recimo 1500-2000 i vama ostane 2-2500 din da pokrijete amortizaciju koja je tu najveci trosak i dnevnicu. E sad imate tu i doprinose koje naravno vozac placa. I zamislite neki nepredvidjeni kvar, bez auta ste par dana, trosak, itd. Ako prelazite 5k km mesecno to vam je mali servis na 2m, to su vam gume na 4-5m, veliki servis na 6m itd. I to je redovno odrzavanje. Cene za korisnike jesu ok, i to su realne cene, problem je u 33%koje uzima firma. Da je procenat 10% imali bi gooomilu vozaca i niko ne bi cekao. Ili da firma placa doprinose ali da vozaca nekako obaveze na neki minimun da odradi. Poneki mogu da "otvore firmu" i budu saradnici, pa imaju bolje uslove tj manji procenat + uzimaju procenat od svakog vozaca koga oni zaposle i tu vec moze matematika fina da se pravi. Znaci da bi se iole pristojno zaradilo mora da se radi 12 sati i da vec i znate cake. Eto moje misljenje i iskustvo od ned dana voznje.

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
^+1
Upravo tako kako si opisao. Niko ne vozi duže od 2-3 meseca. Vide ljudi da nije isplativo. Jednostavno im fale vozači koji će da rade za neku mizernu lovu i kod prvog kvara odustaju, jer shvate da ništa ne zarađuju, nego samo pune džepove vlasnicima CarGo.
 
Da to zvuci kao razumna racunica, odnosno previse para uzima car:go. A kakva je situacija sa ovim iznajmljivanjem kola od njih, koliko sam shvatio za 1200 dinara se iznajmi toyota i svi troskovi su njihovi onda?
 
Jeste, tojotu iznajmis za 1200din na 12h, znaci ne biras kad ces da radis, jedne nedelje hvatas vikend noc pa sl ne. E sad vrlo lako je onda napraviti i matematiku sa tojotom ali je tu onda problem sto te oni ne pitaju da li hoces da budes slobodan, nego renta ide svaki dan pa ti radi ili odmaraj, njima svejedno. Mozes da je uzmes i na 24h ali onda je 20e dan i tu mi svaka matematika gubi smisao jer ti je 6000 nula, pa tek posle toga pravis matematiku za zaradu gde naravno racunas opet car go i gorivo kao trosak. Opet kazem da je manji njihov procenat pravila bi se matematika...

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
^+1
Upravo tako kako si opisao. Niko ne vozi duže od 2-3 meseca. Vide ljudi da nije isplativo. Jednostavno im fale vozači koji će da rade za neku mizernu lovu i kod prvog kvara odustaju, jer shvate da ništa ne zarađuju, nego samo pune džepove vlasnicima CarGo.
Ja odavno rekoh da su ovi disruptor business-i primarno tu za takve namene:
- vlasnici su uvek u plusu, jer uzimaju procenat
- ulete u neregulisana trzista, i koriste hype oko borbe kao jeftinu reklamu
- nekada ulete i sa dumping cenama, da bi unistili ostatak trzista (za sada ne znam da se desilo za taksi negde tako nesto, ali za food delivery jeste, u delovima Kanade vladaju i nema alternative)

Meni ova racunica lici vise na neku procenu koju bi i ja dao, ali bez da imam iole informacija.
Posto su pausalni doprinosi, ako se uopste tako placa oko 20K u Beogradu, pa navise (mada neki lepo otvore van BG..), ispalo bi da se nista ne zaradi bukvalno. A vidim neke koji su tu vec od kada je CarGo poceo, cesto me voze.
 
Klasični 'affiliate' odnos. Ti tvoji se vode logikom da su previše svog vremena investirali u to da bi se sad povukli.

Pa ne zarađuju više zato što su skupili više ocena ili kakve god reputacije koja se gradi vremenom. Isto im je kao i prvog dana. Znači očigledno se nekom isplati. Ne bi bio na nuli samo da bi održao neki svoj "status", pošto je svima status isti. Može eventualno da ima manji procenat provizije ako ima novije vozilo ili ako ima firmu (lupam primere), ali onda takvih ima još, a to znači da tako neko onda sigurno nije na nuli, nego je u plusu svakog meseca, pa zato radi, a ne zato što je "investirao previše svog vremena da bi se sad povukao".
 
Ti svi koji su dugo tu, imaju svoje firme i svoje vozace zaradjuju lepo. Prvo imaju manji procenat - 20%, drugo uzimaju od svojih vozaca procenat-5%. Tako da ako ima 5 vozaca koji rade lepo i zaradjuju po recimo 50k nedeljno, on uzme sasvim fine pare. Plus ono najbezobraznije, uzimaju ti 300 din nedeljno kod svake isplate ti "preduzetnici" pod izgovorom da je to "za firmu".

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
? Ja pricam da me isti VOZAC vozio i pre ~4 godine ili koliko, i dan danas ;)
A i neki pre godinu/dve i danas.

Ne mogu oni da otvore firmu u kojoj su svih 5 radnika njegovi klonovi, bar mi nisu javili da postoji tehnologija da tako brzo odrastu :D
 
Veruj mi da svako ko je malo duze moze da trazi da postane "saradnik". Previse je porastao posao, zaposljava se na dobar dan, vrte se vozaci a procenat kaplje :)

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
Nisam ni pomenuo to, ja kazem da ima ljudi koji su VOZILI i VOZE, dakle vozaci su. Mozda su saradnici preko toga, ali je nebitno :)
Znaci ne vrte se svi.. neki ostaju.
 
Stalno se ta cena pominje, pa dokazano je da bi mnogi ljudi vozili po tim cenama, a nije se ništa promenilo po pitanju cene ili broja ljudi kojima odgovara ta cena, pa da ih zbog toga bude manje. Ono što se jeste promenilo je zastrašivanje, oduzimanje vozila, pretvaranje aplikacije u političku borbu itd. To se mnogima ne sviđa, a pre svega ta mogućnost da ti u auto uđe prikriveni islednik i na kraju rute te čekaju pripremljeni policija i pauk, što se redovno dešavalo već ne znam koliko puta do sad. Ko želi da ima šansu i 1% da izgubi svoje vozilo?
Из свега овога, а и помињано је више пута, делује да је ово на граници закона, мада је вероватно и иза. Ајде за таксисте, њима су/сте конкуренција која им узима зараду али ако је проблем иследник, полиција, инспекција ... онда је то илегално и ту је крај приче. Организатори или како се већ зову би морали да решавају тај проблем, не да се иде са ризиком а они узимају добар проценат. Значи да траже званично да се све легализује и да се ради без страха ... али ми делује да они нису заинтересовани јер би онда вероватно морали да плаћају нешто што би или ишло из њиховог џепа (што вероватно не воле) или из џепова возача ... што је све мање могуће јер делује да се од њих узима и много више него што би требало.

Ја сам некада мислио да је то на бази слободног времена па свако може да повезе некога успут и наплати (мада ваљда постоји нешто слично) а не да се своди на посао обичног таксисте у коме car:go возач мора да проведе 8 или 12 сати у возилу и чека вожње. По чему се онда тај посао разликује од посла таксисте (не рачунајући неко поштење или електронско плаћање) који могу да раде кад хоће (они са својим возилима) или такође до 12 сати али у возилу газде? Ако већ користите своја возила, своје гориво, плаћате доприносе и поправке, ризикујете инспекцију ... па идите у неко такси удружење, плаћајте њима неки проценат и возите релативно легално. Или идите у неко удружење које има своја возила, узмите проценат од вожње а свој ауто оставите у гаражи.

Овде је неколико фирми почело да прихвата картице за плаћање, многи одавно имају апликације којима се наручује такси, не знам да ли неко нуди и онлајн плаћање ... што ми не делује немогуће мада може само да компликује. Наручиш ауто СМС-ом, одвезе те где хоћеш (и стално ти је пред очима навигација која показује најкраћи пут) а кад завршиш, даш картицу, добијеш ону потврду и то је све.
 
Problem što se tiče tvog predloga je to što je broj taksi licenci ograničen, što je po meni besmisleno.
Car:go je kao poluzakonita konkurencija oborio cene na neki realan nivo i to je to, ni jedna ni druga strana nisu u pravu.

Što se tiče dostave hrane koju je neko iznad spominjao, ne vidim kako na tom tržištu može da dođe do problema, za dostavu su potrebni vozač, vozilo i broj telefona na koji se primaju porudžbine.
 
Poslednja izmena:
Из свега овога, а и помињано је више пута, делује да је ово на граници закона, мада је вероватно и иза. Ајде за таксисте, њима су/сте конкуренција која им узима зараду али ако је проблем иследник, полиција, инспекција ... онда је то илегално и ту је крај приче.

Zašto onda samo ne odu u firmu i zatvore ih? Adresa je Dr. Milutina Ivkovića 2a. Upravo se radi o tome da nije nelegalno (što ne znači da je legalno, isto kao npr. električni trotineti), a ti koji su oduzimali vozila su po pravilu poslati dan nakon protesta taksista, zbog pritiska. Čim nema protesta taksista, nema ni oduzimanja vozila. Sve je jasno kao dan. Ti kao da veruješ da je Srbija pravna država bez korupcije.

Организатори или како се већ зову би морали да решавају тај проблем, не да се иде са ризиком а они узимају добар проценат. Значи да траже званично да се све легализује и да се ради без страха ... али ми делује да они нису заинтересовани јер би онда вероватно морали да плаћају нешто што би или ишло из њиховог џепа (што вероватно не воле) или из џепова возача ... што је све мање могуће јер делује да се од њих узима и много више него што би требало.

"Jer onda bi morali da plaćaju"?! O čemu ti to, pa regularni taksisti su najveći poreski dužnici, a CarGo transparentno ima elektronske transakcije i plaća PDV na svaku transakciju + vozači plaćaju svoje doprinose i porez. Znači, upravo je obrnuto, CarGo i vozači plaćaju više poreza državi ovako kako sada posluju nego kada bi npr. imali plaćanje u kešu kao ostali taksisti.

Ја сам некада мислио да је то на бази слободног времена па свако може да повезе некога успут и наплати (мада ваљда постоји нешто слично) а не да се своди на посао обичног таксисте у коме car:go возач мора да проведе 8 или 12 сати у возилу и чека вожње. По чему се онда тај посао разликује од посла таксисте (не рачунајући неко поштење или електронско плаћање) који могу да раде кад хоће (они са својим возилима) или такође до 12 сати али у возилу газде?

A zašto bi trebalo da se razlikuje od posla taksiste?

Ако већ користите своја возила, своје гориво, плаћате доприносе и поправке, ризикујете инспекцију ... па идите у неко такси удружење, плаћајте њима неки проценат и возите релативно легално. Или идите у неко удружење које има своја возила, узмите проценат од вожње а свој ауто оставите у гаражи.

E sad si ubo žilu problematike. Niko ne može da samo "ode u neko taksi udruženje". Grad ne izdaje taksi licence. Dakle, Pera koji ispuni sve uslove, ne može da se pridruži taksi udruženju i da počne da taksira. Jednostavno ne može i tu je kraj svake priče. Čeka se da umru ljudi koji drže licence da bi ih oslobodili. Upravo zato i postoji CarGo u obliku u kom postoji. Da grad izdaje licence, CarGo bi naravno poslovao po zakonu o javnom prevozu, jer zašto da ne? Ništa ne bi izgubili, a samo bi dobili stvari koje sad nemaju - vožnju žutom trakom, taksi stajališta, aerodromski vaučer itd.

Овде је неколико фирми почело да прихвата картице за плаћање, многи одавно имају апликације којима се наручује такси, не знам да ли неко нуди и онлајн плаћање ... што ми не делује немогуће мада може само да компликује. Наручиш ауто СМС-ом, одвезе те где хоћеш (и стално ти је пред очима навигација која показује најкраћи пут) а кад завршиш, даш картицу, добијеш ону потврду и то је све.

Samo Yandex nudi opciono onlajn plaćanje, a od tradicionalnih taksi udruženja niko. A ti se očigledno nisi vozio tako što plaćaš onlajn, jer pišeš da je tako komplikovanije. Pa kako može da bude komplikovanije - u CarGo-u kad je kraj vožnje, kako se auto zaustavi, tako otvaraš vrata i izlaziš! A kad se koristi POS terminal, onda nakon što auto stane još oko 1 minut traje dok se plati i dok uzmeš tu tvoju uvaženu papirnu potvrdu, a u 50% slučajeva im nešto baguje, pa moraju da restartuju terminal, ili su zaboravili da ga upale na vreme, pa se čeka neka inicijalizacija itd...
 
^ako nesto nije nelegalno, onda je legalno, zar nije tako definisano zakonom?
Problem što se tiče tvog predloga je to što je broj taksi licenci ograničen, što je po meni besmisleno.
Car:go je kao poluzakonita konkurencija oborio cene na neki realan nivo i to je to, ni jedna ni druga strana nisu u pravu.
Samo sto taksisti ostaje sve posle poreza i amortizacije, a ovde CarGo od MANJE cene prvo uzima 20-30%. Nije to realan nivo :)

Što se tiče dostave hrane koju je neko iznad spominjao, ne vidim kako na tom tržištu može da dođe do problema, za dostavu su potrebni vozač, vozilo i broj telefona na koji se primaju porudžbine.
Pa doslo je do problema, tj. konkretnih posledica, jer su upali na trziste sa dumpingom cena.
Onda su previse restorana isli preko njih (neki su sami dostavljali, ali nije im naplacivana usluga na pocetku, a neki su koristili usluge dostave, gde je Uber/Deliveroo placao dostavu iz svog dzepa ili prosto je isao nisko).
Onda su postali previse veliki i trazili >10% (poceli sa 5%, presli 10% vec) od restorana, i uracunali su usluge u cenu za restorane gde sami dostavljaju.

Na kraju su cene skocile preko 25% za veliki broj restorana (neki 20%, nego i 50%, i restorani ne mogu da priuste da ih koriste (nema porudzbina!). Toliko su veliki i integrisani u celu industriju hrane, da niko ne moze vise da napravi konkurenciju (mora da potrosi milijarde na dumping prvo).

Da rezimiram - usli su u trziste, GDE NEMAJU NIKAKVU ODGOVORNOST (jer su "samo posrednici"), razbili ga, tako da sada nikome ne vredi da udje na to trziste, niti ucesnicima vredi da izadju iz igre (i sami dostavljaju na neki nacin..), korisnicima je samo cena skocila 20-50%.

Zasto je cena skocila 20-50%? 20% je skocila onima koji ne koriste spoljnu dostavu, pa je njima i cena za uslugu (Ubera) veca. 50% je skocila cena restorana koji koriste spoljnu dostavu jer ranije nisu dostavlali, a sada nemaju musterija u samom restoranu dovoljno (mada ovo drugo nije direktan skok cena, ali opet je primetno veca cena za potrosace, sto je najbitnija stvar u celoj prici).


Isto rade svi ti servisi (Uber/AirBnB/CarGo/Deliveroo..), udju u trziste kao "posrednici", bez ikakvih odgovornosti.
Mozda nekome AirBnB i Deliveroo dostava izgledaju drugacije (jer ranije nije svako mogao da izda stan, nema toliko poznanstava da se uvek nadje.. nisu svi restorani imali dostavu, sada ih mnogo ima). Ali je poenta da za lokalno stanovnistvo uvek izadje na lose.
Uber ce podici cene taksija tamo gde posluje kao taksi samo, jer uzima procenat od postojece cene.
AirBnB umanjuje mnogo mogucnost lokalaca da iznajme stan (cak Amsterdam ima taj problem, Berlin, a London/Pariz/Nju Jork ne vredi pominjati :)).
Deliveroo (+Donesi/UberEats) povecaju cene za takeaway, pa i za dining out.
CarGo nama izgleda cool, kao "razbice taksi kartel", ali obicni taksisti stradaju, a ne oni divljaci.
 
Poslednja izmena:
Samo sto taksisti ostaje sve posle poreza i amortizacije, a ovde CarGo od MANJE cene prvo uzima 20-30%. Nije to realan nivo :)
To već nije problem nas potrošača, ljudi očigledno imaju računicu da voze za njih [emoji3]


Na kraju su cene skocile preko 25% za veliki broj restorana (neki 20%, nego i 50%, i restorani ne mogu da priuste da ih koriste (nema porudzbina!). Toliko su veliki i integrisani u celu industriju hrane, da niko ne moze vise da napravi konkurenciju (mora da potrosi milijarde na dumping prvo).
Priznajem da ne znam celu priču, ali ipak mi nije jasno ko brani restoranima da sami vrše dostavu. Kao što sam rekao iznad, za to nisu potrebna neka prevelika ulaganja.
A može i da se pojavi novi posrednik, ne bi morao da troši pare na damping ako su cene toliko naduvane.
Na kraju krajeva, profitiraće lokalni restorani. Mislim da te "nebitne" delatnosti treba potpuno prepustiti tržištu.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno