Šta je novo?

Najbolji nov hardware za x86_64 GNU/linux

8bitDev

Poštovan
Učlanjen(a)
08.07.2015
Poruke
10
Poena
54
Obicno ne zalazim ovde,ili ako sam prisutan,to je u minimalnoj normi.
Imam muku koju mucim,pa eto dosao i ovde da se ispovedam.

***Prica***
Kupio sam Acer E5 721 koji dolazi sa Linpus OS,i kao neko ko je video laptop na GNU/linux OS,odlucio da ga kupim.
Kada je stigao,pogledam,otvorim,i kad upalim,vidim skracenu verziju Linpus-a koja samo pokazuje detekciju hardware-a.
OK,ja kazem u sebi i odlucim da instaliram pun OS.Posle pune instalacije,rad sistema bio je ocajan,nepodnosljiv,pa je usledila reinstalacija.
Sledeci sistem koji ubacujem jeste Lubuntu(ubuntu)14.04,ocaj,grafika ni na 2D neradi kako treba(15FPS na 2D igri),klipovi imaju nenormalan teardown itd,i onda jedino sto mi je tada preostalo jeste da cekam kernel 3.19 da bude izbacen,koji ja kraju skidam u 0kviru Debian 8,i tada sistem postaje donekle upotrebljiv.Nakon toga,posle nekog vremena odlucujem se da ubacim Lubuntu15.04,jer jedino sto Ubuntu zna jeste da napravi sistem laksi od Debiana(po zahtevnosti za hardware).
Nekom bi to izgledalo kao kraj,ali nije.Memorija je zakljucana na 3.3GB RAM sa 64bit OS,a takodje VT-x neradi tako da je emulacija 64bit OS nemoguca,a takodje aplikacije koje ukljucuju bilo koji tip emulacije su nemoguce za normalan rad.
Povrh svega BIOS je zakljucan maksimalnno moguce(promena UEFI i standard boot+boot device options su jedine stvari moguce,tu je password,vreme i to je to).

Na kraju,treba napomenuti datume,a to je da je:
Laptop izasao na trziste u aprilu 2014 godine
Pred pocetak zime,izlazi jedan update za bateriju(bolje trajanje)
U januaru 2015 izlazi VT-x enable update.
U Aprilu 2015 izlazi Debian 8(mozda krajem marta,nesecam se tacno)
TAKODJE TREBA NAPOMENUTI DA JEDINI NACIN DA SE RADI UPDATE JESTE PREKO .EXE

***Pitanje***

Treba mi preporuka za x86_64 nov hardware koji perfektno radi na GNU/linux,i podrzava BIOS update preko GNU/linux-native.
Naravno,smatram da je ARM buducnost za GNU/linux,i kao takav bice mainstream svim racunarima,takodje open hardware koji postoji na mnogim raznim arhitekturama pored ARM-a,na to ja vec imam odgovor
ali kod x86_64 masine neznam sta da radim.
Pocevsi od commodore VIC slim 2-cybernet keyboard PC i U510 keyboard PC,preko intel NUC,i kineskih mini atom x86_64 racunara sa geekbying-a pa sve do linux certified hardware-a,ne nalazim nijedno resenje.
Takodje bilo jednom MSI izveo native update preko GNU/linux price negde daleko od javnosti,nista vise nisam nasao.

Pa sad,da vidim da li nesto vrede domaci forumi,IZNENADITE ME?????????????????????????????????
 
Taj Acer je AMD platforma (APU) ako se ne varam...u sustini ni jedan Linux ti nece na AMD raditi u full-u (u globalu...)

Kucam ti sa matorog Fujitsu Esprimo sa 1GB rama,Intel Celeron i Intel HD grafikom... Point Linux sljaka ko lud,napravih ti SS...

Intel + nVidia je dobitna kombinacija za Linux trenutno (i ostace tako jedno vreme...)

Screenshot.png
 
Taj Acer je AMD platforma (APU) ako se ne varam...u sustini ni jedan Linux ti nece na AMD raditi u full-u (u globalu...)

Kucam ti sa matorog Fujitsu Esprimo sa 1GB rama,Intel Celeron i Intel HD grafikom... Point Linux sljaka ko lud,napravih ti SS...

Intel + nVidia je dobitna kombinacija za Linux trenutno (i ostace tako jedno vreme...)
Pogledajte prilog 174516

Aha,vidim,ovo je ko gNEWsence(podrzan distro od strane RMS-a).

Inace vecina njih preporucuje intel,nasao sam na geekbying one kineske intel mini quadcore PC sa intel j1900 iz 2013,ili sa intel atom z75xx(nesto slabijim od j1900).
Mada gledam onu intel bay trail grafiku,i mislim se koliko je dobra,uporedo sa njom gledam IRIS i HD6000+.i jedino sto nadjem sa tim je MAC MINI PC od blizu 100 000 din,sto mi je precenjeno,a i bez obzira na CPU,iako je cip x86_64 nekako nisam za drzanje GNU-a na MAC,to mi nekako neide!!!

Mada ako si citao sve,NATIVE GNU/linux BIOS UPDATE plocu koja podrzava ja trazim!!!

Hvala u svakom slucaju!!
pozz
 
U principu, bilo sta uz nVidia grafiku. AMD procesori rade odlicno na Linux-u tako da Intel nije neophodan. Problem su samo AMD graficke karte. Ona dual resenja (integrusa + nezavisna grafa) takodje mogu da prave probleme, mada je vecina resiva.
Sto se tice update-a BIOS-a, nije ti potreban Windows da bi izvrsio update prakticno nigde. Napravis boot-abilan DOS disk/flash za tu svrhu, mozes i iz Linux-a. Pored toga, puno novijih ploca ima i neki programcic u BIOS-u za update sto dodatno olaksava stvar.
 
Nije tacno na zalost, Acer neke modele ne podrzava update BIOS-a iz DOS-a ili samog BIOS-a nego mora Windows. Znam jer su modeli dolazili bez Legacy opcije u BIOS-u pa instalacija Windows-a 7 nije bila moguca, pa moram prvo Win8 da stavim, flash BIOS-a da bi dobio Legacy pa tek onda Win7. Ovo znam jer sam ih radio vise komada i nisam nasao drugo resenje da odradim upgrade BIOS-a. Mozda se nesto promenilo.
@8bitDev
Da li si probao Linux Mint 17.2 i da stavis mozda zadnji Kernel? Probaj, mozda ce raditi jer meni na primer AMD 7770 super radi, igrao Borderlands bez problema.
 
Laptop nema update opciju unutar BIOS-a,a sto se tice DOS,ili ti freeDOS na flash,ipak za sada kao glavnu masinu imam samo laptop tako da nesmem da rizikujem.Koliko znam,update neradi preko virtualbox,preko wine trazi windows admin privilegije(inace wine ne koristim,nije po mom principu i ukusu,a virtualbox-windows jedino ako klijenti nesto traze).freeDOS,ili ti DOS update se obicno razlikuje u build-u od ciste .exe ikone,video sam na sajtovima razlicitih maticnih ploca posebne builld-ove za DOS,tako da ipak moram windows da instaliram samo da bih update instalirao.Dobro jednom ko nijednom valjda moze da prodje.
 
Pazi Lubuntu 15.04 se cesto update-uje i kako koji update,tako sve bolje radi,baza je ista tako da je to to otprilike.
Sto se tice BIOS-a imam legacy boot,ali ostalo je sve isto kao sto si ti naveo.

Pozz
 
Nisam jos naleteo na neki lap bez podrske za legacy BIOS, mada nisam nesto ni baratao sa Acer-om u skorije vreme. Ne cudi me, u poslednje vreme se maksimalno forsira Win8+, bukvalno pokusavaju da naprave da moze samo Osmica ili noviji Win.

@ 8bitDev
Ako moze Legacy BIOS, moze i flesovanje kako sam naveo. U ostalom, nije bas kao da ces da flesujes BIOS svaki dan.
 
Poslednja izmena:
Ma to je bio period kada je Acer imao tu verziju BIOS-a bez Legacy-a, od tad su ubacili novije verzije pa je podrzan out of the boxm sto se kaze.
Lubuntu ne bih uporedjivao sa Mint-om, tacno je da se koristi ista baza ali momci iz Mint-a nekako bolje rade posao, probaj zadnji Cinnamon ili Mate okruzenje, digni kernel na zadnji (imas sve preko Update manager-a, nema zezanja sa konzolom). Linux je ono, moras da probas da bi znao kako radi. Mada ni sa Windows-om nije drugacije, moj noviji Asus X551MA radi ocajno sa Windows-om 7 dok sa 8.1 radi dosta bolje, krastavac sad sve optimizuju za njega.
 
Ma to je bio period kada je Acer imao tu verziju BIOS-a bez Legacy-a, od tad su ubacili novije verzije pa je podrzan out of the boxm sto se kaze.
Lubuntu ne bih uporedjivao sa Mint-om, tacno je da se koristi ista baza ali momci iz Mint-a nekako bolje rade posao, probaj zadnji Cinnamon ili Mate okruzenje, digni kernel na zadnji (imas sve preko Update manager-a, nema zezanja sa konzolom). Linux je ono, moras da probas da bi znao kako radi. Mada ni sa Windows-om nije drugacije, moj noviji Asus X551MA radi ocajno sa Windows-om 7 dok sa 8.1 radi dosta bolje, krastavac sad sve optimizuju za njega.
Takodje jos jedan govnjiv potez od microsoft-a je da su u najnoviji windows XP ubacili update da ptretraga uopste neradi,i jos gomilo drugih stvari,muka mi uopste da pricam.
Sto se tice GNU-a,tu si u pravu,mora da se proba,samo imam jedan radni komp,i to na njemu za klijente+za sebe,pun je svega,nemam komp za isprobavanje,a nemam bas ni vremena da budem opet distro hopper.

Pozz za sve
 
U principu, bilo sta uz nVidia grafiku. AMD procesori rade odlicno na Linux-u tako da Intel nije neophodan. Problem su samo AMD graficke karte.

Tacno,ali sam primetio kod mene na 2 masine sa AMD CPU da se vise greju pod linuxom dok je na trecoj masini Intel ladan ko spricer...

Sta god da sam probao,na masini sa Intel i nVidiom je sve perfekt sljakalo...

Masina koju ja drndam ima Phenom i ATI GPU... katastrofa... mada me tu Mageia iznenadila kako je lepo sljakala....


Mada mi nije bas najjasnije to oko BIOS update-a... ako moze samo preko Win-a,skini Win,odradi update i cao,posle stavljaj koji hoces OS...
Ili ti je problem "nabavka" WIn-a?

EDIT: ne moras biti distro hopper,tu smo mi za te stvari :)
Do PointLinuxa sam dosao posle 6 meseci testiranja preko otprilike 100 distribucija na 3 PC i 2 laptopa... on ima (po meni) najbolji odnos zahtevnost-podrska-stabilnost-minimal interfejs....
zena kada me vidi da se setam sa fleskom u ruci oma prevrne ocima i tuzno izjavi: Opet mucis jadne masine,,,, :D

Ali je i urodilo plodom: pre godinu dana kada sam samo spomenuo linux odmah je bilo fuj,sada je celoj familiji linux sascim normalna i svakodnevna stvar...
 
Poslednja izmena:
Velika je razlika izmedju probati i koristiti,ako si na mene mislio... sto se tice OP,za njega vredi :)
 
Tacno,ali sam primetio kod mene na 2 masine sa AMD CPU da se vise greju pod linuxom dok je na trecoj masini Intel ladan ko spricer...

Sta god da sam probao,na masini sa Intel i nVidiom je sve perfekt sljakalo...

Masina koju ja drndam ima Phenom i ATI GPU... katastrofa... mada me tu Mageia iznenadila kako je lepo sljakala....


Mada mi nije bas najjasnije to oko BIOS update-a... ako moze samo preko Win-a,skini Win,odradi update i cao,posle stavljaj koji hoces OS...
Ili ti je problem "nabavka" WIn-a?

EDIT: ne moras biti distro hopper,tu smo mi za te stvari :)
Do PointLinuxa sam dosao posle 6 meseci testiranja preko otprilike 100 distribucija na 3 PC i 2 laptopa... on ima (po meni) najbolji odnos zahtevnost-podrska-stabilnost-minimal interfejs....
zena kada me vidi da se setam sa fleskom u ruci oma prevrne ocima i tuzno izjavi: Opet mucis jadne masine,,,, :D

Ali je i urodilo plodom: pre godinu dana kada sam samo spomenuo linux odmah je bilo fuj,sada je celoj familiji linux sascim normalna i svakodnevna stvar...

Ljudi probao sam dosta distribucija nisam ubuntuN00b.Moram da te pohvalim za Magei-u,jer je to odlicna grana Redhat-a,po meni glavna ,iako su tu Fedora i Cent OS stavljam Magei-u na prvom mestu,dok openMandrivu vidim kao bledu kopiju Magei-e.
Probaio sam Linux Mint,Mnogo bolji mi je LMDE,ali zbog odredjenih stvari stavljam Ubuntu i Magei-a bazirane na prvo mesto jer oba OS-a imaju software centar za programere,sto je neophodno bez obzira bio software slobodan ili ne,treba se postovati kreator,a ne uvek zaboravljati u senci ostalih.Maksimalno podrzavam besplatan software,ali anonimnost mislim da je glavni problem.
Takodje Lubuntu grana je bas dobra,rade odlicne stvari,preci ce na LXQT,a kao neko ko se uci u QT i QML to sigurno necu da propustim.
Naravno za specijalne upotrebe tu je Porteus(slackware based)SLitaz(cist GNU/linux)zauzima 30Mb i izgleda kao svaki drugi OS bukvalno,onda ko voli OS pun mini alatki tu je PClinuxOS,jedino sto sam primetio jeste da svi CORE korisnici Linux-a koriste Arch,znam da ce neki reci svasta,ali Arch je po meni potpuno nepotreban.
Nazalost jedino Gentoo nisam koristio,i naravno live enviroment sa flash-a ili virtualbox nikako ne preporucujem.Jedina prava stvar je kad osecas masinu a to je na pravom realnom hardware-u.
 
Verovatno sam i sam sebe smorio "promovisajući" arch, ali se meni pokazao kao najbolje rešenje. Provuklo se neko pitanje za win 7, on može da radi i u uefi modu, samo treba malo drugačije konfigurisati, ima na seven forumu kako i šta, inače kad se instalira linux, imaju posebni paketi za ažuriranje microcoda za amd i intel, naravno mora se ponovo pregenerisati grub. Nemam diskretnu grafu, tako da ne znam kako bi se ponašao na amd grafi, ali arch ima ogromnu podršku i česte updajte, trenutna verzija kernela je dosta novija nego kod minta/ubuntua...
 
Lubuntu ne bih uporedjivao sa Mint-om, tacno je da se koristi ista baza ali momci iz Mint-a nekako bolje rade posao, probaj zadnji Cinnamon ili Mate okruzenje...
Ne bih se s ovim slozio, Lubuntu je distribucija koja me je najvise iznenadila, skroz pozitivno. Mint Cinnamon koristim jos od pojave Cinnamon-a, a Lubuntu vec par meseci na drugoj masini. Izuzetno je brza, stabilna i upotrebljiva distribucija. Radi mi dosta bolje nego Mint Cinnamon, Mate mi vec nikada nije nesto lezao (ni prakticno, ni vizuelno). Trenutno mi je Lubuntu broj jedan distribucija, Cinnamon nesto bolje izgleda, ali se tu sva prednost zavrsava.
 
Verovatno sam i sam sebe smorio "promovisajući" arch, ali se meni pokazao kao najbolje rešenje. Provuklo se neko pitanje za win 7, on može da radi i u uefi modu, samo treba malo drugačije konfigurisati, ima na seven forumu kako i šta, inače kad se instalira linux, imaju posebni paketi za ažuriranje microcoda za amd i intel, naravno mora se ponovo pregenerisati grub. Nemam diskretnu grafu, tako da ne znam kako bi se ponašao na amd grafi, ali arch ima ogromnu podršku i česte updajte, trenutna verzija kernela je dosta novija nego kod minta/ubuntua...

Moze sedmica u UEFI ali se teze aktivira mora SLIC i slicno , dok za 8.1 i 8 ne mora , lunux sam dizao u UEFI i GPT particionoj semi i on lepo radi.
 
Ne bih se s ovim slozio, Lubuntu je distribucija koja me je najvise iznenadila, skroz pozitivno. Mint Cinnamon koristim jos od pojave Cinnamon-a, a Lubuntu vec par meseci na drugoj masini. Izuzetno je brza, stabilna i upotrebljiva distribucija. Radi mi dosta bolje nego Mint Cinnamon, Mate mi vec nikada nije nesto lezao (ni prakticno, ni vizuelno). Trenutno mi je Lubuntu broj jedan distribucija, Cinnamon nesto bolje izgleda, ali se tu sva prednost zavrsava.
Čisto da se složim sa tobom, identično iskustvo. Lubuntu 14.04 lts na 5 godina starom Msi laptopu, radi kao singerica što se nije moglo reći za mint cimet. Tu me je grafika dobro namučila. Kako sam noob i tek nekih nepunu godinu na linuxu, ubuntu/Ubuntu-bazirani distroi su mi bili logični za prelazak da wina. Mada sam uz lubuntu naučio kako da tražim rješenja za probleme po dokumentaciji i forumima, onako go je i treba da se skine i podesi dosta toga da bi bilo tebi po meraku
 
Verovatno sam i sam sebe smorio "promovisajući" arch, ali se meni pokazao kao najbolje rešenje. Provuklo se neko pitanje za win 7, on može da radi i u uefi modu, samo treba malo drugačije konfigurisati, ima na seven forumu kako i šta, inače kad se instalira linux, imaju posebni paketi za ažuriranje microcoda za amd i intel, naravno mora se ponovo pregenerisati grub. Nemam diskretnu grafu, tako da ne znam kako bi se ponašao na amd grafi, ali arch ima ogromnu podršku i česte updajte, trenutna verzija kernela je dosta novija nego kod minta/ubuntua...

Yeap,Arch je mama ali dok ti to sve nastelujes... puno ne prespavanih noci... :)
i to mu je jedina mana...
 
Jedina prednost Arch-a je sto mozes sam da ga sklepas kako tebi odgovara, niti je brzi, niti je stabilniji od ostalih popularnijih distribucija. Mozes da vezbas konzolu s njim, ali mi to i nije bas prednost, Pacman mi se i ne svidja bas. Vecina popularnijih distribucija meni odgovara kakve su, pa cak i dok sam koristio Arch instalirao sam barem 90% onih stvari koje vec idu uz Ubuntu/Mint verzije. Rolling release filozofija mi se svidja i definitivno ce postati primarna u buducnosti, ali jos to nije dovoljno stabilno za ozbiljniju, pogotovo poslovnu, upotrebu.
 
Може и њему да се доака, ја користим Хелмутову скрипту и из цуга инсталирам 80% онога што бих касније морао сам да радим. Не занима ме идеја да га склепам како мени одговара, био бих задовољан нормалним инсталером и пакетом уобичајених програма.

Нисам сигуран да ли ми се RR свиђа, конкретно ако сада Арчи КДЕ буде прешао на КДЕ5 илити плазму, врло је могуће да га мало запоставим јер ми је Плазма прилично несређена и много тога ми се не свиђа. Кубунту могу да оставим на 14.10 рецимо и не пипнем КДЕ5, а неки RR ће сам да скочи. :(
 
Bice pitanje sta ce biit sa Lubuntu-om kad predju na LXQT!?!
Da li ce biti jos bolje kao sto se nadam,ili ce se prelaziti na LXDE.
 
Update za sve.
Resio sam na kraju da instaliram update za BIOS,i uspeo u tome ali evo kako:
Pre sam pokusavao da instaliram XP sa flesa,nisam uspevao,mislio sam da je neka greska do nacina na koji to radim(uvek sam sa XP-pravio XP iso koji sam na fles stavljao,a posto odavno ne koristim windows,jedino sam preko jedne windows 7ice jednom napravio iso na flash,i nije uspelo na laptop-u.
Posto kao sto sam reko,laptop dolazi bez ROM-a kupio sam externi.
Kada sam pokusavao da instaliram windows XP,blokirao je na kraju pocetnog set-up-a,bilo SP2 ili SP3.
Windows 7 se instalira uspesno,ali boot nikako nije uspevao bilo x86 ili x64.
Na kraju uspeo je da prihvati windows 8.1 uz cuvena 3 re-boot-a,prvi standardni,drugi na set up-u pri kraju,i treci kad sam aktivirao touchpad prilikom koriscenja sistema,istog trenuta je sam od sebe uradio re-boot.
Naravno na kraju u offline modu instaliram BIOS,koji gasi OS i ulazi u boot screen za reinstalaciju.
Na kraju VT-x uspesno radi,podesavanja u BIOS-u se resetuju,a u maticnoj ploci datum BIOS i verzija firmware-a ostaju isti,iako u realnosti radi nova verzija.
Takodje BIOS i dalje ima malo opcija ko sto je i pre imao i i dalje je veliko ******.

Takodje ono najbitnije,jeste da blokada sistema XP i WIN 7 nije bila na UEFI,vec na legacy MODE.

Eto toliko o windows-u,ACER je po meni veliko razocarenje,i sa ovim potezom su pali previse nisko.
Nazalost neznam ko je ovde veci krivac,ACER ili AMD,mada koliko znam vendor(proizvodjac-brand)na kraju modifikuje bios po potrebi,tako da krivica ipak pada na ACER za vecinu stvari.

I naravno odmah po popravljenom Grub-u radi se format te particije!!!
Eto to je to za sve,samo je ostalo ono Windows u popravljenom Grub-u,ali neka ostane za svaki slucaj da ne zaboravim problem u buducnosti,pa da pomognem nekom drugom ako zatreba.


pozz za sve
 
Jedina prednost Arch-a je sto mozes sam da ga sklepas kako tebi odgovara, niti je brzi, niti je stabilniji od ostalih popularnijih distribucija. Mozes da vezbas konzolu s njim, ali mi to i nije bas prednost, Pacman mi se i ne sviđa bas. Vecina popularnijih distribucija meni odgovara kakve su, pa cak i dok sam koristio Arch instalirao sam barem 90% onih stvari koje vec idu uz Ubuntu/Mint verzije. Rolling release filozofija mi se sviđa i definitivno ce postati primarna u buducnosti, ali jos to nije dovoljno stabilno za ozbiljniju, pogotovo poslovnu, upotrebu.

Jeste da instalacija malo pravi problem ali jednom kad se prođe ide glatko, šta znam, meni arch radi i brže i stabilnije od minta, iako koristim cinnamon na archu, a i paki mi je odličan, naročito podrška na oficijalnoj stranici, ali ostaje ono, sve je stvar ukusa, što ja poštujem, i daleko od toga da imam bilo šta protiv minta, takođe je cool, ali nekako mi je arch tata
 
Nazad
Vrh Dno