Šta je novo?

AMD Mobility Radeon HD 5800 hladjenje

FilipKrstic

Cenjen
Učlanjen(a)
18.09.2013
Poruke
15
Poena
154
Pozdrav svima,
Pre nesto vise od 2 godine kupio sam laptop HP ENVY 17'' 1050EA. Laptop u sebi ima graficku kartu (naravno integrisanu) AMD Mobility Radeon HD 5800. Pored toga sto se laptop generalno grejao od kako je kupljen, zadnjih godinu dana imam zestok problem sa hladjenjem graficke karte. Naime, kad sam uzeo laptop, zaista mogao sam pokrenuti skoro bilo koju igru i igrati je bez problema. Sada ne mogu pokrenuti ni igru iz 2001-2. godine. Nakon par minuta igranja, javlja se crash: "Display driver stopped working" koji gasi igru, ili se pojavljuje BSOD po cijem backtrace-u (kodu) sam uspeo da ispratim da je problem u komunikaciji ploce (magistrale) sa GPU-om. Graficka karta ima snage, bez problema mogu upaliti i neke bas zahtevne igre, medjutim mogu ih igrati 30sec do 5min.

Takodje, problem je i u tome sto svaku igru moram da pokrenem u FULL HD-u sto je nativna rezolucija laptopa, svaka druga rezolucija stvara veoma losu sliku u koju ne moze da se gleda vise od par minuta. Smanjenjem rezolucije u igrama gde je kvalitet slike pihvatljiv postizao sam naravno dosta bolje performanse, medjutim, sad vise ni smanjivanje rezolucije ne pomaze.

Posto je laptop u pitanju, sistem za hladjenje CPU-a i GPU-a je zajednicki, medjutim nikad nikakvih problema sa CPU-om, a sa GPU-om redovno.

Evo o kojoj grafickoj se radi i kako se krecu temperature kada je pokrenut samo OS.
radeon.png
temp.png

Pri tome, za hladjenje laptopa koristim Cooler Master Note Pal X5
cooler-master-notepal-x3.jpg

Svake godine radim servis laptopa, ciscenje prasine, menjanje paste itd.
$T2eC16J,!wsE9suw)zvoBSHlIVj1y!~~60_12.JPG

Ima li neko ideju ili neko resenje kako rashladiti GPU? Razmisljao sam o kupovini celog novog cooling sistema koji izgleda kao na slici iznad, medjutim nisam siguran da cu ista time postici.
 
Ogromne su ti temperature, definitivno je to problem. Kada GPU ima 70c u idle, ko zna koliko je to pod opterecenjem, preko 100 sigurno, zato i dolazi do pucanja.

Jel ti sam cistis laptop i menjas pastu, ili nosis u servis? Pitanje je ako nosis u servis kako ti odrade to, i da li uopste odrade. Postoji mogucnost i da neki od zavrtnja koji pricvrscuju kuler za cip, nije stegnut dovoljno, pa hladjenje ne naleze kako treba. Mislim da ti ne treba novi rashladni sistem trenutno, iako ventilator moze da oslabi vremenom, to je zadnje u sta bih posumnjao.

Inace na tvom mestu bih izbegavao da koristim laptop dok se ne resi problem.
 
Prvo velike temperature su vazduha kojim se hladi 37stepeni.
Takodje temperature procesora su velike za idle.
Spusti klok procesoru u biosu i nemoj igrati bar dok su ove vrucine.
Menjanje paste na procesoru i grafickoj bi mozda pomogle.
 
...preko 100 sigurno, zato i dolazi do pucanja.

Jel ti sam cistis laptop i menjas pastu, ili nosis u servis? ...

Na ~80-90 stepeni se javi problem "Display driver stopped working" i return u Windows, a ako se to ne desi i progura na 99,9 eto ga BSOD (ovo sam uspeo logovanjem temepratura da uhvatim).
Do sada sam nosio na servis, ~2,3k RSD mi nije puno odvojiti za servis godisnje, medjutim vrlo je moguce da su sj*bali stvar ili stavili neku trash pastu.
Ove godine mi lici da cu te pare potrositi na materijal i sesti sam da prekontrolisem hladjenje (elektronika kao ni hardver mi nisu strani).

Prvo velike temperature su vazduha kojim se hladi 37stepeni.
Spusti klok procesoru u biosu i nemoj igrati bar dok su ove vrucine.
Menjanje paste na procesoru i grafickoj bi mozda pomogle.

I da hocu - ne mogu da igram nista ni zimi kamoli sada. Hvala na savetu za clock. Pokusacu da ga limitiram ako je to moguce. U BIOS-u nema te opcije, njega Clock-uje Intel Turbo Boost a u njega nesto ni nisam izucavao.

Generalno, nisu igrice neki preterani problem, retko kada sednem da odrigram nesto, nego me plasi da se problem ne skalira i na neke zahtevnije programe koji su svakodnevnica. Pocelo je sa zahtevnim igrama, onda igrama koje bi ova konfiguracija trebalo da pojede (igice izasle 2001-2. godine), samo jos fali da pocne da puca kad pokrenem neki IDE tipa VS-a, ili kad pustim MATLAB da racuna nesto satima.

Kad smo vec kod pasti, kakvu pastu vi koristite? Artic Silver 5 ili neku drugu? Pitam bas ovde s namerom, posto svaka diskusija oko pasti bilo gde na internetu uvek divergira pa da presecem sa tim. Svakako sam planirao primeniti: "Ako ne znas sta je dobro, ti kupi sta je skupo", medjutim opet skupih i jeftinih pasti na stotine, a zbog problematike ocigledno je da mi treba sto bolja pasta.
 
Na ~80-90 stepeni se javi problem "Display driver stopped working" i return u Windows, a ako se to ne desi i progura na 99,9 eto ga BSOD (ovo sam uspeo logovanjem temepratura da uhvatim).
Do sada sam nosio na servis, ~2,3k RSD mi nije puno odvojiti za servis godisnje, medjutim vrlo je moguce da su sj*bali stvar ili stavili neku trash pastu.
Ove godine mi lici da cu te pare potrositi na materijal i sesti sam da prekontrolisem hladjenje (elektronika kao ni hardver mi nisu strani).

Vidi 99% su oni sjebali stvar tj nisu odradili servis uopste, da sam to servisiras ti treba reda velicine 1000din .... u to ulazi pasta, 2 srafcigera i jedna cetkica za slikanje da lepo sklonis prasinu. Kazes nisu ti strani elektronika i hardware .... sedi i to sam sredi ... treba ti cca 10-40min zavisi od toga kako i koliko treba laptop da otvaras, ja sma imao slican problem i resio ga lagano, s tim sto ovaj DV7 se rasklapa ceo kad se menja pasta i cisti kuler :( .
Uzmi ti to sredi sam videces da nisu pastu menjali nikad ... a moguce da nisu ni lepo ocistili kuler ili su nabili prasinu u rebra kulera, moras da shvatis da u skoro svim servisima rade neobucene osobe neretko ispodprosecne inteligencije, upoznao sam ih mnogo ... vecini ne bih dao nacrtanu ovcu da mi pricuvaju a kamoli laptop da rasklapaju.

Sredi to i napisi ovde sta si zatekao bas me interesuje
 
Sescu cim dodjem sa letovanja da vidim o cemu se radi. Posto mi je isti servis servisirao stari laptop, na kom se razleteo North/South bridge i crkao. Kad sam vec digao ruke od tog laptopa, rasturio sam ga u delove zbog prodaje i video sam da su na ploci zaokruzivali flomasterom svaki sraf koji su odvrtali. Posto im je to ocigledno praksa, videcu da li su ista dirali cim poskidam plastike, a potvrda ce da nastupi kad dodjem do sistema za hladjenje.

Bas je glupo ako je takva prica. Em sam po preporuci dosao do tog servisa. Em sam svima preporucivao taj servis i navukao im klijenata i klijenata posto znam vlasnika koji ujedno i servisira laptopove, nema zaposlenih radnika.

Ima i krsh guide-a na YT oko rasklapanja i overheatinga pa cu pregledati. Evo i ovde ako nekom zatreba:


Javljam svakako, ako se setim i slikam sta sam nasao unutar kulera kao i stanje paste. Samo da vidim hoce li baciti neko nesto oko paste, koju mi je najbolje da koristim.
 
Pozdrav ljudi, stigao sam sa odmora a stigao i Artic Silver 5 iz UK.
Rastavio sam laptop, mogu reci da zaista nije nikakva umetnost. Koristio sam gore navedeni video da ga rasklopim posto ga prvi put rastavljam. Video u praksi nije los, medjutim jedino osecaj (nista na silu) je pravi prijatelj u praksi a sastavio sam ga bukvalno za <10min.
Pretpostavka je bila tacna. Na CPU i GPU chipu nije bilo paste skoro ni u tragovima a oko njih (sto nije ni bitno) po malo. Dakle, paste bilo nije. Tragove otvaranja laptopa nisam primetio, da ne gresim dusu, jedan sraf je falio, medjutim ne znam da li je tako fabricki ostalo ili se zagubio na servisu (skroz je nebitan).

Ono sto je bitno. Sam sistem za hladjenje nije otvaran, nego je pokusan da se izduva kompresorom. Posto to nije moguce bez otvaranja kucista od ventilatora, sva prasina je bila jasno nabijena na izlazu rupice tako da je protok vazduha bio otezan barem 50%.

Evo i fotkica:
IMG_2158.jpgIMG_2168.jpgIMG_2173.jpgIMG_2176.jpgIMG_2179.jpg
 
Naravno da sam zaboravio da okacim glavnu stvar, poredjenje temperatura, stare su od Win7 Aero okruzenja (levo) a nove su sa Win10 (desno).
temperature.png
 
Koju si pastu stavljao? Zar nije bolja solucija neke termalne trake? Cini mi se da se one cesce koriste na laptopovima neko same paste. Ima ih kod nas u prodaji. Imas program na netu throttle stop, probaj njega da pokrenes prilikom igranja. Odradi temperature sa jos nekim programom, recimo AIDA, pa da uporedimo.
 
Pasta koju sam stavljao je Artic Silver 5. Googlao sam poredjenje pasti, nekako Artic Silver 5 se uvek nalazio na 1. ili 2. mestu. Ako su slagali, onda im je uspleo, mada bih po ceni rekao da je kvalitetna. Za 3.5g Artic Silver 5 paste sam dao 5.45£ ~ 8.45$ na ebay-u. Termalnu traku sam koristio na starom laptop-u kada je problem bio sa hladjenjem severnog/juznog mosta, na kraju se kobno zavrsilo pa je ovaj put nisam ni razmatrao. AIDA pokazuje 1 do 2 stepena nize temeprature na CPU i GPU od ovih koje prikazuje CPUID. ;) Pravi test ce biti sada kada se skine World of Warships :)
 
Artic Silver je skroz ok pasta koristio sam je na pc par puta. Kad pocnes da gejmujes vidi da li ce ti onda kresovati i izbacivati upozorenje za temperaturu.
Ne bi bilo lose da skines taj throttle stop, ja sam ga koristio na jednom laptopu sa nekom nVidia grafikom koja se uzasno grejala i samim tim obarala performanse u igrama. Desavalo se da igra pocne da koci, usporeno radi. Sa tim programom uspeo sam to da sredim koliko se secam.
 
Nazad
Vrh Dno