Šta je novo?

Koliko je RAM-a danas dovoljno?

Lako je vama kada niste nesto ozbiljnije radili na racunaru osim igranja igrica, pa vam i tih 8GB jedino trebaju za to :d ;)
Rokate postove da nabijete malo broj poruka na forumu aa? xD :d
 
Poslednja izmena:
Imam i5 treće generacije i 8Gb ddr3 na 1600Mhz i integrisanu intel hd 4000 grafu koja uzima oko 1Gb rama u radu.
Radim front end programiranje, java programiranje od poslova na računaru.
Kad istovremeno otvorim chrome sa 15tak tabova (facebook, youtube itd.), Photoshop cs6, Eclipse Framework za javu, Notepad++, FTP klijent, Apache server ili Tomcat server i par sitnica zauzmem oko 7 giga rama na mašini. Ostane još oko 1Gb slobodno. Nikad još nisam bio u situaciji da mi mašina pojede baš svih 8 giga rama. Za prosečnog korisnika koji ne koristi jako zahtevan softver sigurno 8 giga rama odrađuje posao gotovo jednako kao da imate 16 giga rama.
 
@Pera.Kojot
Jesi probao da isključiš pagefile? Probaj, pa javi koliko ti je onda zauzeto.
 
Za osobe koje ne upotrebljavaju računar u profesionalne svrhe, 8GB je još uvijek dovoljno, mada 16GB već polako postaje standard.
 
Za osobe koje ne upotrebljavaju računar u profesionalne svrhe, 8GB je još uvijek dovoljno, mada 16GB već polako postaje standard.
Za nas koji računar ne upotrebljavamo u profesionalne svrhe, 4GB je sasvim dovoljno, mada može solidno da se radi i sa 2 ili 3GB. Naravno, 8 ili 16GB neće da škodi, ali nema potrebe.

PS. Ja i na poslu i kući imam laptopove sa 4GB i Intel integrušama. Za sada mi se nikada nije desilo da mi zafali RAM-a.
 
Pa da to bi bila mera sto si napisao i ne vidim bas da 16GB postaje jos sandard ali od viska rama glava ne boli.
 
'bem ga, možda je i do mene, ja koristim mnogo rama i na poslu i kod kuće :)
 
Meni na poslu treba bar 16gb, dok kuci lagano prolazim sa 4gb.
Mada kuci su samo filmovi, chrome i to je to.
Ali slazem se da od viska rama glava ne boli :)
 
Što više to bolje maximum koliko možeš da priuštš.
 
"56k je dovoljno" :d

salu na stranu>
4gb za office,filmovi, muzika,internet... sasvim ok uz kombinaciju sa integrisanom grafikom

8-16Gb za neki ozbiljniji rad, a bogami i za gejming. 8gb minimum

32Gb i vise za neki mini server :D
 
"56k je dovoljno" :d

salu na stranu>
4gb za office,filmovi, muzika,internet... sasvim ok uz kombinaciju sa integrisanom grafikom

8-16Gb za neki ozbiljniji rad, a bogami i za gejming. 8gb minimum

32Gb i vise za neki mini server :D

Slazem se u potpunosti. Imam HP ProLiant DL380 Gen9 Server sa 48GB i radi savrseno, vrti 7 VM masina i 250+ korisnika.
 
Sve zavisi ko sta radi na kompu i kakve su mu potrebe,ja imam 8gb na 2166mhz i bavim se muzikom.Neke biblioteke semplova su uzasno zahtevne i potrebno je vise od 8 gb pa cu kada budem mogao da popunim oba slota sa po 16gb i tada ce malo teze da se nadje nesto sto ce da pokupi veci deo od toga.A slazem se da je sada vec 8gb neki standard pa i minimum mozda.
 
standard ne postoji :) minimum je onoliko koliko zahteva operativni sistem plus aplikacija u kojoj radiš.

svako gura presek onoga koliko mu treba i koliko može da se ispruži. meni je do pre godinu dana 8 bilo dovoljno, ali neke od igara koje volim da igram su postale prezahtevne i sad mi je 16 otprilike taman (bilo bi zapravo i 12, ali mi ne pada na pamet da tako guram module).
 
Tako je.

Moji koriste stari komp sa single core cpu, 512MB ram-a i nekom grafickom ko zna kojom.
S obzirom da ne izlaze na internet i da je XP na njemu, vise mu ne treba.

Radi se na njemu ponekad u knjigovodstvenom programu, nekom nezahtevnom, meni lici na bios kad ga vidim :D

Vidjao sam kompove sa 2gb-4GB rama i visestruko boljim procesorom koji zabadaju 100 puta vise od ovog matorca.

Za igre je ok 8GB, neke zahtevaju vise. Neke kao BF1 i Gta V bolje rade na dual channel memoriji nego sa vise memorije.

Mada ako se nasviraju podesavanja oce to da povuce i preko 8.

P9 Lite TT
 
"56k je dovoljno" :d

salu na stranu>
4gb za office,filmovi, muzika,internet... sasvim ok uz kombinaciju sa integrisanom grafikom

8-16Gb za neki ozbiljniji rad, a bogami i za gejming. 8gb minimum

32Gb i vise za neki mini server :D

Koristio 16GB sasvim komotno za programiranje u VS, u Unity, manjim projektima u Unreal 4, ali kako sam presao na vece projekte, pucao je UE4 i dok nisam kupio jos 16GB nije prestajao :D Za gaming bih preporucio 8GB, 16GB optimum(zbog buducnosti),a preko toga ko moze da iskoristi neka kupi, nece se baciti :p
 
Zavisi koliko vam treba ali za moderne sisteme, surfovanje ali i igre poželjno je imati bar 8 GB. 4 GB je malo za moderne teže igre ali nezahtevnim korisnicima i to je dosta. Za teške programe više od 8 GB, 16-32 GB, smatram da preko toga skoro nikome ne treba.

Ja imam 16 GB i neke igre se fino rašire i zauzmu i po 12 GB, uz sistem naravno.
 
Malo stariji video ali zanimljivi zaključci :)

 
Koristim 16gb jer imam dosta tabova u chrome pa kad se na to doda photoshop ilustrator sublimetext itd vrlo lako predje 8 sto mi je nekad bilo dovoljno. Tako da mislim da za komotan rad minimum 16gb.
 
Mislim da je trenutno 8GB minimum za neki pristojan rad, a za one zahtevne 16-32GB. Preko 32GB mislim da nema svrhe, šta god da radiš na kompu.
Isto tako, mislim da je 4Gb malo za današnje potrebe kada ti samo za surf treba bar toliko...
 
Da memoriji opet padne cena, pa da košta budzašto kupio bi maksimum koliko ploča i procesor podržavaju. Pre bih dao 200 evra na memoriju nego na grafičku, to svakako.
 
Mislim da je trenutno 8GB minimum za neki pristojan rad, a za one zahtevne 16-32GB. Preko 32GB mislim da nema svrhe, šta god da radiš na kompu.
Isto tako, mislim da je 4Gb malo za današnje potrebe kada ti samo za surf treba bar toliko...

Koji rad? Zavisi i sta je sve pokrenuto u pozadini, jer neretko ljudi trpaju svakakvo djubre u Windows.
Za net/filmove/office je 4GB i dan danas puna kapa.



Da memoriji opet padne cena, pa da košta budzašto kupio bi maksimum koliko ploča i procesor podržavaju. Pre bih dao 200 evra na memoriju nego na grafičku, to svakako.

Blago tebi sto ne igras igrice koje kupujes i ne trosis svoje dragoceno vreme, nego propovedas 24/7 na benchu.

:d
 
Poslednja izmena:
Koji rad? Zavisi i sta je sve pokrenuto u pozadini, jer neretko ljudi trpaju svakakvo djubre u Windows.
Za net/filmove/office je 4GB i dan danas puna kapa.

Kako bre 4 za net? Zar Chrome to ne pojede sa sistemom i onom blank stranicom kad se pokrene? :D


Blago tebi sto ne igras igrice koje kupujes i ne trosis svoje dragoceno vreme, nego propovedas 24/7 na benchu.

Pa mozda se covek samo sa titanima igra, takvi nece nikad dati 200 evra za grafiku!
 
Pozdrav. Imam jedan problem.... dodao sam u racunar (stariji malo) 4x 1gb ddr2 posto sam skoro instalirao windows 10, pa se mucio na 2gb ram-a. Sve su 6400, znaci rade na 800mhz. Odnosno sve bi trebalo da rade na 800....al u mojem kompu nece... rammemorija.JPG
 
Kako bre 4 za net? Zar Chrome to ne pojede sa sistemom i onom blank stranicom kad se pokrene? :D

Ma ko jos koristi Chrome... :d



Pozdrav. Imam jedan problem.... dodao sam u racunar (stariji malo) 4x 1gb ddr2 posto sam skoro instalirao windows 10, pa se mucio na 2gb ram-a. Sve su 6400, znaci rade na 800mhz. Odnosno sve bi trebalo da rade na 800....al u mojem kompu nece... Pogledajte prilog 229770

Probaj da menjas mesta modulima. Mada ti je to svakako nebitno jer ne dobijas nista na 800Mhz.
 
To sto tu pise je netacno.

Meni pise 667Mhz, a ram radi na 1920MHz(kloknuo preko fsb-a malo, otud 1920).

U CPU-Z i Hwinfo64 normalno pise 960MHz.
 
Nazad
Vrh Dno