Šta je novo?

Koliko je RAM-a danas dovoljno?

Na sve tri masine je isti procesor, hard, graficka, Windows, verzija tog programa, a razlikuje se samo brzina rama?
 
ista je i memorija samo kako je podesim u biosu se razlikuje...masine su totalno identicne, samo ja na jednu stavim 2400, drugu, 2133 a trecu 1866..i tome slicno...
 
za ozbiljan posao, rendering enconding tamo gde se bas ono radi razlika je otprilike po pola sata po projektu zavisno, najmanja razlika je izmedju 2400 i 2133 tu se oseti nekih 8-12 minuta, izmedju 2400 i 1866 je nekih 24 minuta, izmedju 1600 i 2400 je 42 minuta...a na 1333 je preko sat vremena...po projektu...
 
tj kolika je procentualna razlika? :)
 
pazi na 2400 taj video zavrsi za izmedju 180 i 220 minuta zavisno od duzine...stavim gomilu na listu, ali recimo da je prosek nekih 180 minuta, na 2133 to odradi za 190 recimo, za 1866 za 205minuta dok na 1600 za 220 minuta...na 1333 to isto odradi za preko 250 minuta...orijentaciono i grubo su date cifre izuzmite par minuta gore dole u svakom slucaju. a ja kad na listi stavim 200 fajlova to je nekoliko dana razlike u nekom slucaju :)
 
Poslednja izmena:
to je bas krs budimo realni, 1600 je generalno najbolji prosek jer te na 1333 ni hladnjake nemaju :)
 
Generalno je glupo davati pare na ono što se ne iskoristi.
Tebi je brza memorija potrebna, bilo bi glupo savetovati te da uzimaš sporu memoriju i slab procesor.
Isto tako bi bilo glupo savetovati čoveka kome će računar trebati za fejs i youtube da uzima render komponente :)
P.S. A što će hladnjaci na 1333 memorijama, one su krš zato što nemaju hladnjake koji im i ne trebaju?
 
Generalno je glupo davati pare na ono što se ne iskoristi.
Tebi je brza memorija potrebna, bilo bi glupo savetovati te da uzimaš sporu memoriju i slab procesor.
Isto tako bi bilo glupo savetovati čoveka kome će računar trebati za fejs i youtube da uzima render komponente :)
P.S. A što će hladnjaci na 1333 memorijama, one su krš zato što nemaju hladnjake koji im i ne trebaju?

greju se i one ne brini, najveci procenat crkavanja je bas kod njih :) a nije ogromna razlika za 1600 sa hladnjacima...sto da ne...u zivotu ne bi nikome u masinu ubacio tu od 1333 jer tu nema mesta za oc procesora nikad :(
 
pa klokoju ljudi i najobicnijeg athlona...a i future proof tih par stotina dinara razlike nece im u zivotu promeniti nista na lose.
 
A 90% korisnika Intelovih procesora imaju zakljucane odnosno onemogucene overclock mogucnosti, jer su izmedju ostalog tako i hteli. ;)
 
Evo sta sam uzeo:

Asus VG278HE 144 Hz https://www.asus.com/Monitors/VG278HE/

WD Red WD40EFRX http://www.wdc.com/global/products/s...324&language=1

Intel® Core™ i7-4790K http://ark.intel.com/products/80807/...up-to-4_40-GHz

Hyper 212 EVO http://www.coolermaster.com/cooling/cpu-air-cooler/hyper-212-evo/

KINGSTON HyperX Fury Red 2x8GB 1866MHz http://www.kingston.com/en/hyperx/memory/fury

Gigabyte GTX980 4GB GDDR5 Gaming G1 http://www.gigabyte.com/products/pro...px?pid=5208#ov

Biostar GAMING Z97X http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/..._ID=802#memory

Meni isto treba za encodovanje do sad sam u Camtasia Studio renderovao posto ona mnogo brze renderuje od Vegasa pro ,Adobe encodera...Ali sad cu u 60 FPS ,ali Camtasiza ne podrzava preko 30 fps..snimam dugacke klipove i preko 2h.

Pokusacu da zamenim KINGSTON HyperX Fury Red 2x8GB 1866MHz u 16GB Kingston HyperX Savage Red 2400 MHz

KodMeneJeRadilo da li znas zasto Camtasia brze renderuje od Adobe Encodera ,Vegasa Pro....?

I reci mi sta mislis kojom brzinom bi moglo da se renderuje sa ovom konfiguracijom AVI 1080p 60 FPS 120 min?
 
Poslednja izmena:
Mislim da ce vecu ulogu odigrati bilo koji SSD, nego za par stotina MHz brza memorija. :)
 
ssd ide po obavezno za takve masine
 
Generalno je glupo davati pare na ono što se ne iskoristi.

Bas tako a generalno je ko sto neko rece 1600 best buy pa i za taj rendering uopste, za sve nije to neka razlika u satima i satima da bi se davao extra kes.
1600 je za sve potaman. [emoji6]
 
Poslednja izmena:
Za surf, multimediju, par programa dovoljno 4GB. Svakako ne volim nove verzije programa, sve drzim stare, Matlab, Autocad, Office, PwerWorld, orcad, coreldrae, photoshop...i tako te, i dosta portabilnih.

Neiskoriscen RAM je bacen novac.

Ja sam kontao kupiti 8GB, ali kad dam vidjeo cijene odustao, po 70-80e. Da je jeftinije kipio bih pa nek se nadje. Ko da zlato prodaju a ne #ebeny memoriju. Laptop imam star 8 godina i 4GB DDR2 800 MHz.
 
Poslednja izmena:
Ovo je laptop i starija verzija rama. Komponente za laptop su uvijek skuplje. Hajd mi postavi link za tu cijenu, skidam kapu.
 
Editovao si post, nisam znao da je laptop u pitanju. :) Ne znam ni kakve su im cene na oglasima, stvarno nisam gledao. Znam samo da je bilo 2x2GB DDR2 za 2000-2500din.
 
Poslednja izmena:
Ovo je laptop i starija verzija rama. Komponente za laptop su uvijek skuplje. Hajd mi postavi link za tu cijenu, skidam kapu.

Pa i nisi bas u pravu, jeftinije su memorije za laptopove, bas zbog slabije potraznje i prezasicenja trzista kolicinom memorije izazvano neispravnim laptopovima koji idu u delove... Skuplji su jedino oni veci moduli tipa 4gb i veci po komadu... Inace 1gb 2gb su dosta jeftiniji nego desktop varijante... Ja sam prodao dosta sodimm-a i uvek je cena bila manja nego dimm... Sta znam mozda sam ja lud otkud znam...

Inace za obicnu zabajebavanciju je dovoljno 4gb da sve radi bez frke... Net, youtube, facebook itd... Filmovi i po neka igrica sto se kaze fuzbal fifa pes, sta znam dovoljno je 4gb pogotovu kad se u poslednje vreme svelo da 80% "korisnika" racunara igra web based flash igrice na fb-u ili drugim portalima... 99% dece u danasnje vreme igra igre na fb ili na portalu koji daje besplatne flash igrice, a postao je i trend da otprilike vise od 80% roditelja te dece igra te iste igre. Za te radnje je dovoljno 4gb rama... Pa ja koristim 8gb rama vec 3 godine (Ispalo mi vise dzabe nego za pare) pa nikad nisam presao load od 6gb u max load-u i to kad sam igrao neku igru sad se ne secam koju dal bese crysis 3 ili nesto na tu foru... Koristim komp za audio produkciju (cubase,acid,fl studio manje vise itd itd.), photoshop po malo i igram igrice ali nisam nesto zahtevan korisnik, npr trenutno igram naslove iz 2013.te godine i to biram po kritikama i recenzijama sa neta pa igram one koje dobiju 90% pozitivnog feedbacka...
Ko igra aktivno igrice njemu nikad rama nece biti dosta, npr Mad Max trazi min 6gb da bi se pokrenuo a vidim da se vec prave patchevi koji pokrecu i na 4gb i sve radi bez problema tako da su tu upletene i politike samih proizvodjaca... Au al ga ja oduzi.... :crash:
 
Sta znam, moduli od 4GB nisu ni jeftini, DDR2 u pitanju. DDR3 su mrvu jeftiniji. Preko oglasa sam kupio 1x4GB, malo se cjenkao, spustio je na 20€. Ma nema kone spusta cijene na oglasima, kad imas zivu lovu, svima je drag $. Trazio sam memoriju sa istim tajmingsima, i svim parametrima, nasao sam, tako da sam upario 2GB i 4GB. Razliciti proizvodjaci, Hynix i Elpida, slaze se extra, Japanci i Korejanci. Cak mi i u CPU-Z programu prikazuje da rade u simetricno dual channelu. Nebitno, ali eto. 6GB puna kapa za sve moje radnje ,ono bas taman, da ni jednom trenutka ne zafali.
 
Poslednja izmena:
radice 2+2 u dualu,ovo restlo 2 u singl.a to je jedino bitno ako se igra na integrusi (2+2 je u 128bita a ovo restlo u 64) i kod nekog specificnog pro softvera.
 
Atomi, za tebe je pola bajta više nego dovoljno.

Sve zavisi od upotrebe. Negde treba vise RAMa, negde SSD, negde i SSD u raid0 + 32gb rama + 12TB u raid5 diskovima (kao u mojim 4-kanalnim snimačima.)
 
Da mi je u glavi pola kilobajta, da ne zaboravim makar sta je juce bilo[emoji1]
 
Nazad
Vrh Dno