Šta je novo?

Koliko je RAM-a danas dovoljno?

Prakticnije je ici na 1x8 (dakle jedan modul). Nemoj smetnuti s' uma da ce svi moduli raditi na 1333. Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Ne mora da znaci, kingston je u vecini slucajeva raspolozen za OC.
Tako da moze namestiti da radi na 1600mhz, naravno uz nesto vise latencije.
 
Imam masinu iz potpisa. Hteo bih da dodam jos malo RAM-a. Trenutno imam para za dodatnih 8GB, pa me interesuje da li je pametnije da uzmem jedan modul od 8GB ili 2X4GB. Ploca prima maksimalno 32GB(8X4), pa bi u nekoj perspektivi taj modul od 8GB bio primenljiv dok bih ove od 4GB morao menjati. U ovom trenutku me interesuje da li ce bolje raditi 1X8 ili 2X4GB, kada se doda na vec postojecih 2X4GB RAM-a.
Hvala unapred na savetu.

Dugo sam imao 8+4+2+1=15gb rama ddr3 1333 a od skoro samo 8gb i mogu da te savetujem da ne kupuješ više rama. I igre i tona-programa-od-jednom sasvim dobro rade na 8gb i ne vidim nikakvu razliku u radu ili brzini.
 
Dugo sam imao 8+4+2+1=15gb rama ddr3 1333 a od skoro samo 8gb i mogu da te savetujem da ne kupuješ više rama. I igre i tona-programa-od-jednom sasvim dobro rade na 8gb i ne vidim nikakvu razliku u radu ili brzini.

Iskren da budem, za sada nemam nikakav problem sa kolicinom RAM-a. Trenutno imam neki dinar viska koji bih ulozio u komp, pa mi se ovo ucinilo kao dobra investicija. Nece dugo vremena proci, pa ce zatrebati vise od 8GB RAM-a, a tada (po Marfiju) verovatno necu imati para za tako nesto. Zato sam mislio da ja to sada uradim, pa sam miran par godina sigurno......Jedino se, kao sto rekoh, dvoumim da li uzeti 1X8 ili 2X4GB, pa ko ima dobar argument za jednu ili drugu opciju, slobodno neka ga iznese, necu mu nista.:)
 
Prvo dobro razmislis i smislis koliko ces dugo koristiti taj kompjuter... pa ako je preko 3g onda mozes dokupiti 1x8 ili 2x4.
Mozda bi moglo da "bolje" radi 2x4+2x4 ali ne mora da znaci.
Budi siguran da ti vise od 16GB nece trebati dugo vremena.
Ako mislis menjati komp u roku do 2g nemoj se opterecivati kolicinom memorije, tim pre sto ti sada ne fali i ne pravi probleme kolicina od 8GB koju imas...
 
Neko moje razmisljanje je da, s obzirom da nisam preterano zahtevan korisnik, a vec sam na AM3+ platformi, uradim ovako:
Sada dodam tih 8GB RAM-a, iduce godine, bolju grafiku (koju, zavisi od raspolozivih sredstava), naredne godine zamenim postojeci procesor nekim FX 8XXX procesorom (do tada ce im cena biti znatno niza od sadasnje, pretpostavljam). Ploca I napajanje su solidni, mogu sve to lepo da nose, mozda kasnije uradim neki umeren overclock uz neki aftermarket cpu cooler (ali o tom potom). I naravno, ukoliko se ukaze potreba prosirujem RAM do maksimalnih 32GB koliko ploca podrzava. Na ovaj nacin, uz sukcesivna I umerena ulaganja, bih rekao da mogu sasvim solidno da guram narednih 4-5 godina.
 
Poslednja izmena:
^ Ako sada nije čak i brži... :D

:) Frankenštajn od stikova je to bio, ne bi me čudilo ni da je stabilniji sistem ovako. Rešio sam se tih malih stikova i rekoh da vidim da li da uzimam još jedan od 8 da imam iste. Međutim zaista ni najmanju razliku nisam primetio 15 vs 8 gb pa zato pišem da ne baca pare. Jedino ako zbog nečeg specifičnog u radu treba da ima puno RAMa, ali onda ne bi ni bila otvorena dilema.
 
novi titanfall 2 uzima 10 gb, cod takodje, bf 1 nesto malo manje bez 16gb danas nema uzivanja...I jos dosta dugo sigurno jos 5 godina ce 16gb biti dovoljno....
 
Potvrdjujem da BF1 hoce da jede ram, kao neuhranjeni Chrome :d Sistem u idle sa pozadinskim programima trosi 1,8GB, kada se napuca BF1 zna da pojede do 10GB. Tako za sigurno uzmes 16GB i miran si duze vreme. Pozeljno je isto da taj isti ram ne bude bas dno dna brzine, vec nekih 1866-2133 CL9 za DDR3 i sto brze more za pare DDR4 CL15 na duze staze.
 
Bez 16GB, kao minimum, ja ne mogu da radim...
 
Bilo koji oblik razvoja softvera u kucnoj varijanti zahteva testiranje a to znaci virtuelne masine koje trose puno RAM-a. Android Studio (baziran na IntelliJ IDEA osnovi) trosi jako puno RAM-a, Visual Studio takodje, pa tu su razni emulatori koji su opet na bazi VM koji isto jedu resurse. Rad sa zvukom jede RAM, rad sa videom jede RAM, rad sa grafikom jede RAM, rad sa slikama... Postoje algoritmi za kompresiju podataka cije koriscenje nije moguce bez 32 GB RAM-a.

U sustini, svi ozbiljniji poslovi na kompjuteru zahtevaju masinu sa jako puno RAM-a. Gejming mu dodje jos i najmanji potrosac.
 
Radio neke slike u Photoshopu i uspelo je da mi pojede 12GB rama za jednu sliku. Gaming samo neke igre pojedu ukupno sa sistemom vise od 8Gb rama, ali za profesionalnu upotrebu od 16-32GB, nekad i vise, kao sto je naveo kolega zavisi sta radis.
 
Šta radiš na računaru, šta traži taj ram?

Web development, ops... Projekti koje radim zahtevaju virtualne masine koje su stalno pokrenute, svako testiranje zahteva jos virtuelnih masina, a sve to trosi dosta memorije.

Bez 16GB u mom MBP bih mogao da se slikam. RAM je danas bar jeftin, tako da nema smisla stekati na njemu.
 
DDR4 na +3.000 mhz (koji za igre znače, za te programe ne znam) nije jeftin. 16gb 145€ i to kod mađara.
 
Ne znaci ni za igre ako na masini nije neka zverka od graficke.
 
U potpunosti se slazem - da li je 67 ili 75fps i 90 ili 110fps, meni skroz nebitno. :)
 
Pa to je 12-22% što uopšte nije malo, pogotovo ako bi možda probao i na UHD TV da pustiš :)
Ta razlika se računam odražava i na igre koje ne daju 60+ fps. Računam za neku "best buy" varijantu i5 i GTX 1060/RX 470-480. Na integrisanim grafičkim će tek praviti razliku, mada jeste diskutabilno koliko bi se neko naigrao sa takvom konfiguracijom :d

To je neko moje razmišljanje.
 
Tada jos gore, jer bi svakako bilo neigrivo sa npr. 25 ili 29fps.
 
Bez 16GB u mom MBP bih mogao da se slikam. RAM je danas bar jeftin, tako da nema smisla stekati na njemu.

Samo što je DDR3 mnogo manje jeftin nego pre par meseci.
A tačno se znalo da će poskupeti kad izađe DDR4 nego nisam hteo da dajem odmah pare za 16GB krastavac.
 
Pa dual channel i nije baš primetljiv za systeme sa grafičkom, nego, ako dodaš tu memoriju oboriće ti i staru na Cl10, mada nije ni to veliki problem.
 
Hvala, dobro je da si me podsetio to za CL9/10.

Sacekao bih nove AMD pa da vidim sta i kako, mozda ce mi trebati i nova ploca sa DDR4.
Mada mi se najvise isplati da u ovu plocu ubodem neki fx83xx, jos 4-8Gb rama, 1050ti, ne treba mi nista bolje.
 
Poslednja izmena:
Najnoviji Call of Duty - Remastered jede dosta memorije, optimum je 16 GB i 8 GB VRAM-a. Moja graficka koja ima 4 GB VRAM-a povremeno se gusi u novijim igrama.
 

Prilozi

  • Call of Duty.jpg
    Call of Duty.jpg
    447.3 KB · Pregleda: 148
Poslednja izmena:
Najnoviji Call of Duty - Remastered jede dosta memorije, optimum je 16 GB i 8 GB VRAM-a. Moja graficka koja ima 4 GB VRAM-a povremeno se gusi u novijim igrama.
Meni radi dobro na konfi iz potpisa. Deluje kao jedna od aplikacija koje jedu koliko im se da, ali su zadovoljne i sa nekim optimumom.
 
Hvala, dobro je da si me podsetio to za CL9/10.

Sacekao bih nove AMD pa da vidim sta i kako, mozda ce mi trebati i nova ploca sa DDR4.
Mada mi se najvise isplati da u ovu plocu ubodem neki fx83xx, jos 4-8Gb rama, 1050ti, ne treba mi nista bolje.
Pa ne gine ti nova ploča i DDR4 za bilo koju novu platformu specijalno za Zen ali ja ne bih računao na skorije od bar sredine sledeće godine ili čak kraja godine. Čak i da sve prođe po redu vožnje uzme bar godinu dana da neka nova platforma postane stabilna. DDR4 već ima veće module pa je i mogućnost više memorije da se strpa.
 
Nazad
Vrh Dno