Šta je novo?

Koliko je RAM-a danas dovoljno?

 
Linux (Arch XFCE / i3wm), korstim Firefox (otprilike 10 tabova), slušanje muzike, text editor / IDE eventualno, GIMP i par sitnih aplikacija. Sve ovo je pokrenuto zajedno svaki put kad koristim računar (najmanje) i 8 GB mi je overkill, stalno je upaljen htop i ne sjećam se da sam ikako prebacio 4, 4.5 GB.

U zadnje vrijeme Firefox budali pa jede memoriju više nego Chrome, ali suština je da uz dobru organizaciju i izbor "lightweight" i dobro optimizovanih programa uošte nije potrebno bog zna koliko rama čak i ako se bavite ozbiljnijim poslom.

Za isti posao mogao sam biti lud pa koristiti Visual Studio + Photoshop + Chrome i to sve na Windows 10 x64, zamislite koja bi razlika u potrošnji bila, za obavljanje istog posla.
 
Poslednja izmena:
Moj stari komp ima 1,5GB rama, koristim ga svaki dan :) radi i fotošop i ilustrator, najviše zeza firefox jer jede 800 pa do giga rama...
 
Ja ispod 8 GB ne računam, a 16 je tu da budem siguran i za ubuduće. Windows 10, firefox, antivirus i još par sitnih programčića koji rade u pozadini zauzmu oko 5 GB. Kad radim nešto ozbiljno 7 do 8 gigabajta je zauzeto konstantno.
 
Ja imam 16GB rama i samo jednom sam uspeo to da popunim, zaboravio sam sta sam radio, mislim nesto u Photoshopu, uglavnom mi je zauzeto 4-5GB tako da je za sada prosecnoj osobi dovoljno 8GB

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
sto vise to bolje, kao i za HDD.
jer moze zatrebati, a 'rasteretice' diskove kesiranjem.
 
Ovo samo pokazuje koliko je Windows smeće od sistema, 15 godina OS nije imao nikakvu evoluciju, dok zahtjevnost sve više i više skače. Hajde da skače malo po malo nego to je 200-300%, a unaprijeđen za 15%.

P.S. Malo ga pretjerah sa 15 godina, ali suština je ista.
 
Poslednja izmena:
To što je zauzteto dosta RAM-a, ne znači da OS radi loše, već dobro :) Startuj iste programe na sistemu sa npr. 4 GB i sa 8 GB memorije i videćeš da zauzeće nije isto, tj. da je u drugom slučaju veće. RAM se kupuje da bi se koristio a ne da bi stajao prazan.

Zapravo, veće smeće je default vrednost za swappiness na linuxu (60).

Na temu, meni je 16 GB za sada sasvim dovoljno. Što je dobro, jer je RAM preskup.
 
Imam 4gb nekog Kingstona u racunaru pitaj boga od kada. On vozi na 1333mhz i meni je to sasvim dovoljno za WOT i normalan rad. Hteo bih da probam Forza Horizon a on mi trazi 12gb, pa sam hteo da nadogradim jos 8 gb. Tesko nalazim ovu memoriju na 1333. Da li bi radile zajedno da kupim jos 8gb nekog Kingstona na 1600mhz?
 
Meni sve radi na ovih 1x8. Maksimalno je uposljen i dok ne budem bio na korak od potrebe za vise, necu ga dodavati. A ni uslovi nisu dobri za to zasad. Battlefield 1 radi sjajno, Civilization VI, Witcher 3, TR i tako dalje. I do ne previse zahtevnog korisnika je takodje.
 
Imam 4gb nekog Kingstona u racunaru pitaj boga od kada. On vozi na 1333mhz i meni je to sasvim dovoljno za WOT i normalan rad. Hteo bih da probam Forza Horizon a on mi trazi 12gb, pa sam hteo da nadogradim jos 8 gb. Tesko nalazim ovu memoriju na 1333. Da li bi radile zajedno da kupim jos 8gb nekog Kingstona na 1600mhz?
Meni Forza radi i sa 8gb.

Sent from my XT1635-02 using Tapatalk
 
Upravo odgledao taj video i rekoh da ga postavim, al me preteče :D To je to...8 GB danas prihvatljivo za solidan gaming
 
Prosecnoj upotrebi, ne osobi :D
Nemoj da se pravis pametan jer to je isto kao da sam rekao da je prosecnoj osobi dovoljan Intel i3 procesor, a ne prosecnoj upotrebi.
Ili prosecnoj osobi je dovoljan yugo za voznju po gradu, a ne prosecnoj upotrebi...

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Posto su trenutno ddr4 memorije preskupe, kada se isplati uzeti? Da li se zna kada će da padnu cene?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nisu te cene porasle preko noći već su počele da rastu postepeno. Tako postepeno će i da padaju.

Pad se može očekivati 2019 kada se pojavi nova generacija DDR5.
 
znači ddr 4 je fail kao što je to bio i gddr4 koju je koristila samo ati 4870 grafa, da bi već naredne godine izašao novi daaaaaleko napredniji gddr5
- postavlja se pitanje zašto smo morali čekati 10 godina da ddr5 zaživi kao sistemska memorija, naravno pod uslovom da ne dođe do nekog odlaganja :d
 
Da li su sve DDR4 memorije kompatibilne sa maticnim plocama koje podrzavaju DDR4? Odnosno, je l' ona rupica u dnu memorijskog stapa neki standard i leze na svaku plocu ili ne? Hocu sutra da skoknem do radnje i uzmem, a ne bih da ispadnem glupa i puknem preko 100 evra zato sto nisam proverila, a jos ne bih imala nikakv osnov za povracaj novca.
 
Ako je memorija za standardne formate (DIMM), onda jeste. Jedino ako misliš na SO-DIMM module za laptpove?

znači ddr 4 je fail kao što je to bio i gddr4 koju je koristila samo ati 4870 grafa, da bi već naredne godine izašao novi daaaaaleko napredniji gddr5
- postavlja se pitanje zašto smo morali čekati 10 godina da ddr5 zaživi kao sistemska memorija, naravno pod uslovom da ne dođe do nekog odlaganja :d
DDR4 nije fail. Ovo sa cenama nema nikakve veze sa tipom memorije. Pre godinu dana su bile duplo jeftinije. Da je fail, to bi značilo da nikome ne treba i cene bi išle dole, a ne gore. Pri tom, u upotrebi je već 3 godine i niko se ne žali na DDR4 kao standard.
 
@Space Beer
Mislila sam na ove za desktop racunare. Hvala na odgovoru.

@evilmc
Trenutno su preskupe. Uz to ih je jako tesko naci, a sumnjam da je to iz razloga sto ce posle NG poskupeti, kao i sve ostalo na kraju krajeva.
Ja uspem da pronadjem sve sto mi treba na monitor.rs osim RAM memorije (imali su samo neke stapove od 4GB po ceni od 5k+ dinara). Ajde da pogledam kod "Madjara", kad ne lezi vraze, em su skoro svi na godisnjem (bas sad kad se najvise pazari, umesto u februaru kad su svi goli k'o puzevi), em nema cena nego je sve kontakt/na upit. I sta cu, put pod noge prosetam po gradu u Gigatronu 4GB 2133Mhz 6500 dinara, u WinWin-u 7000 dinara. I na kraju moram dati 13K u Gigatronu (ali ide 10 godina garancije i kvalitetnije su iako su nesto skuplje nego u Monitoru). Mozda nekome to i nije velika lova, ali kad uporedim tih 13k sa 18K koliko kostaju maticna i procesor zajedno, uzas.
 
Stvar je jako prosta, kad je RAM bio jeftin svi su rekli trpaj 16gb nek se nađe, iako su se na prste jedne ruke mogli nabrojati naslovi koji zauzimaju preko 8gb RAM-a.

Slično važi i danas, jedino je cena memorije veća, pa dolazi do izražaja istina- 8gb je više nego dovoljno za 95 posto gejmera. Štaviše, ako ne igrate FPS ne vidim čemu potenciranje 16gb za gejming (za video obradu i druge ozbiljne stvari, ovo naravno ne važi).

@snow381white

Proveri ITsvet i pozovi šta prodavnice imaju na lageru. To je najsigurnije.
 
Poslednja izmena:
@vatrogasac53
Tako sam i radila. Na IT svetu preuzimaju samo naziv artikla i cenu, ali kad odem na sajt ono nedostupno, nazovem oni nisu u mogucnosti da naruce. Da li je lenjost, nemogucnost da narucuju male kolicine ili se sprema neki skok cene nemam pojma.

Kad spominjes proveru cene telefonskim pozivom, pitam ja operatera da li je sajt azuriran i da li cene odgovaraju pravom stanju, a on kaze "trebalo bi" :D
 
@vatrogasac53
Tako sam i radila. Na IT svetu preuzimaju samo naziv artikla i cenu, ali kad odem na sajt ono nedostupno, nazovem oni nisu u mogucnosti da naruce. Da li je lenjost, nemogucnost da narucuju male kolicine ili se sprema neki skok cene nemam pojma.

Kad spominjes proveru cene telefonskim pozivom, pitam ja operatera da li je sajt azuriran i da li cene odgovaraju pravom stanju, a on kaze "trebalo bi" :D

Proveri na http://www.eponuda.com/ram-memorija-cene/1/f3_0~f7_0?cene-po=ceni-rastucoj
Mislim da ažuriraju češće nego itsvet
 
Kad smo vec kod kolicine memorije, razmisljam da zamenim ovih mojih 16 GB iz potpisa (rade na CL10, 1600, DC, 2T, ne moze brze, tu su 2 modula od po 1333 MHz), glava za glavu (tako nudi covek) za 2x4 GB ddr3 2666 Corsair Dominator. Da li se to isplati? Igram igre uglavnom u 1080p, pa me zanima da li je bolje ovih 8 GB brze memorije (u testu na benchu ste raspravljali o brzini memorije, i dosli smo do zakljucka da je 2666 MHz oko 10-15% brze od 1600 MHz, i to jos u minimum FPS, sto je bitno) ili 16 GB sporije?
Nisam siguran da li je tih 8 GB malo za recimo Witcher 3, Dishonored 2, Wolfenstein New Colossus i tako dalje? Ako je 8 GB dosta, onda mi ovih 16 GB ne znaci mnogo :) (kupio sam je kada je bilo jeftinija, da se ne baci :) )
Drugo, da li ce P67 Hydra Pure Black moci da iskoristi tu brzu memoriju - ne znam do koliko MHz moze da p67 chipset vidi...
Cpu je 3570K na 4.0 GHz.
Graficke su 2 x RX 580 8 GB.
 
Poslednja izmena:
Kada kopa, nista nije dovoljno jako :) Ionako se igram u 1080p. :)
 
Danas sam napokon pazarila HyperX Fury DDR4 4GB 2133Mhz u Gigatron-u (6490 RSD uz popust za gotovinu, a inace je preko 7k), ali samo jedan stap jer nisu imali vise pa sam drugi narucila u njihovom web shop-u i navodno stize u cetvrtak. Lakse je naci sveti gral nego RAM memoriju. Jos da me dobri ljudi iz Monitor Systema nisu danima zavlacili za kuciste koje nemaju i ne mogu da naruce imala bih gde i da udenem RAM, ali to je vec za neku drugu temu.
 
Vala bas. Dala sam skoro 13000 za RAM memoriju, a maticna ploca Gigabyte GA B250 me kostala 11200. Znam da to nije neka vrhunska ploca, ali ipak mi se cini da nije normalno da je neka minimalna kolicina RAM-a koja je u danasnje vreme potrebna presisa po ceni.
 
Nazad
Vrh Dno