Šta je novo?

AMD Radeon R9 390/390X tema

Imam Chiftech 600w napajanje i uzeh Gigabyte R9 390 8GB. Za sada radi sve stabilno, probah par igara, sve to radi kao sto sam i ocekivao. Ali me malo bune temperature i stvaraju mi neku nelagodu :D Naime ventilatori se ne pale u 2D, dobro to sam skapirao ali da idle temperatura bude od 40-46c? A dok igram neku igru bude 89-90c? :trust: I drugo pitanje, da li je uopste i dovoljno ovo napajanje za nju? Posto sam kartu uzeo za kuma a on ima LC Power 600w, predpostavljam da on ne bi smio ni da upali kuciste sa tim napajanjem? :d Posto sam trenutno ogranicen na LC napajanja (imam neku kombinaciju) mogu mu nabaviti 850w LC, kakva je pouzdanost istih? I ako je ovo moje napajanje ok za tu kartu, da mu dam ovu moju Sapphire 7970 3gb, ona je manji potrosac pa bi mozda i radila na ovo LC napajanje.
 
Potrebni su tačni modeli napajanja (tj. struja na 12V grani) i ostatak konfiguracije. Kod tebe je to ok. Za 290/390 treba kvalitetno 550W ili manje kvalitetno 600-650W. Nije da neće raditi, ali je i za napajanje najbolje bude opterećeno u opsegu 40-60%

A što se temperatura tiče, idle je još i ok, ali load temperature su visoke. Kako je kućište provetreno?
 
Prije ove karte u kucistu je bila Sapphire 7970 3GB i temperature su klasika, 33-34c idle, 60 i kusur load. Sto se tice nove karte, po netu vidim pomijesana iskustva. Nekima je kao i meni, a nekima (obicno MSI userima) je load temp 10-15c manja. Mada predpostavljam da MSI ima dosta bolje hladjenje.
 
Taj Gigabyte je ili krs ili treba promeniti termalni pastu ili zbog drivera neće da zavrti hladnjak tokom igranja. Drugo, moja 290 (isto što i 390) na stock i zajedno sa klokovanim i5-4670K vuče 350W iz zida, tako da svako kršteno napajanje od 500W će izaći na kraj sa njim. Mora da se obezbedi barem jedan vent napred i pozadi da duva u kućištu da bi temp bile ok.
 
E ne znam, kartica je nova, dan stara, ima 3god garancije. Ne bih je smio otvarati.
 
Taj Gigabyte je ili krs ili treba promeniti termalni pastu ili zbog drivera neće da zavrti hladnjak tokom igranja. Drugo, moja 290 (isto što i 390) na stock i zajedno sa klokovanim i5-4670K vuče 350W iz zida, tako da svako kršteno napajanje od 500W će izaći na kraj sa njim. Mora da se obezbedi barem jedan vent napred i pozadi da duva u kućištu da bi temp bile ok.
Gigabyte 390 je jeftinija 20 e ali je losija od recimo msi gaming....290 i 390 nisu iste...390 manje trosi.
 
Na osnovu cega ce manje da trosi od 290 ? Obe imaju 6pin i 8pin konektor, jos 390 po default-u radi na 1000/1500 dok ova Gigabyte radi cak i na 1025MHz na jezgru ( nije neka ogromna razlika, ali racuna se u potrosnji). Drugo, ako joj napon ide do 1,2V, trosice isto, ako ne i vise. Bios 390 karti cak zahteva i malo veci napon na 290 kartama da bi radio isti overklok, ali je zato brzi zbog boljih timing-a na memoriji. Tako osim promene u stock frekvencijama, koje se lako mogu postici i na 290-ci, i zategnutim timinzima na memoriji, nema apsolutno nikakve razlike. To sto je Gigabyte odlucio da su dva 90mm ventialtora i kratak heatsink dovoljni da se ohladi oko 200W i kusur potrosnje, za to nemam objasnjenje. Mora hladnjak da bude bar dva 100mm ventilatora i poveci red rebara za hladjenje ( i par 8mm ili 10mm toplotnih cevi je pozeljno ) kao sto MSI cini, ili sto cini Sapphire, Power Color i Club3D sa svojim duzim i masivnim hladnjacima sa 3x 90mm ventilatora. To su efikasni nacini da se karta ohladi, bude tiha i da pri tom radi na prihvatljivih 68-75C.
A sad, jedini lek za ovu Gigabyte 390 sa dva ventialtora, je da se bukvalno kupa u svezem vazduhu koji ce da snabdevaju dva 120mm venta i jedan ili vise 120mm vent da izbacuje, ili naravno da se nabaci neki drugi hladnjak na nju, kao sto su Acelero serija hladnjaka sa po 3 venta ili da se gleda opcija NZXT G10 sa H50.
 
Jer je sredjen power delivery system, takodje druga naponska je koriscena. Uz to mikrokod biosa je doradjen.
 
Manji je tdp 275 vs 300..mada gledam testove..koliko vidim sto se tice potrosnje 390 je izmedju 290 i 290x... Kakva je msi gaming 390?
 
Razbija MSI, po mom misljenju mozda i najbolja.
 
ako je 1080p,ne lomi se,uzimaj 970.390(x) je 2k karta za siromasne.
 
Tako ce verovatno i biti..ne menjam full hd monitor jos par god sigurno
 
Plus sto ce uz slabasni FX igre bolje raditi na GTX970.
 
I njega cu da menjam, verovatno cu da uzmem i5 4460(+b85/h97) jer nudi mnogo za ok lovu...po meni veoma pametna kupovina. Videcu jos. :)
Sorry za off
 
Poslednja izmena:
sta ce ti h97 ploca?da ne planiras apgrejd na broadwell slucajno? :)
 
Uzecu full atx plocu(navika+ dobro veliko kuciste i glupo mi je da stavljam uatx) pa mi je razlika u ceni izmedju full atx b85 i h97 mala...jos ima h97 kod madjara za 75e :)
 
Idle ti je visok zato jer su ugaseni ventilatori u 2D rezimu, cisto i jasno. Kada bi radili uvek, kretao bi se idle oko 35C i zavisi od sobne temperature, provetrenosti itd. Klok memorija nema apsolutno nikakve veze sa temperaturom grafike, i normalno je da skace od 150MHz do 1500MHz u zavisnosti od potrebe, eventualno bude malo visi napon na jezgru zbog toga, ali ne utice nista specijalno. Zar se kod hibridnih rezima ne pali ventialtor dok karta ne dodje do bar 60C. 40C za idle nije nista specijalno visoka temp.
 
Posle obicne reintalacije drivera sad temperatura ide max 77c i to posle Heaven GPU stress benchmarka, extreme postavke.
 
Uzecu full atx plocu(navika+ dobro veliko kuciste i glupo mi je da stavljam uatx) pa mi je razlika u ceni izmedju full atx b85 i h97 mala...jos ima h97 kod madjara za 75e :)

ima i b75 full atx ploca i to manje od 75e. :) ona pro gamer ili sl glupost.
 
Posle obicne reintalacije drivera sad temperatura ide max 77c i to posle Heaven GPU stress benchmarka, extreme postavke.
Vrlo zanimljivo, a idle temperatura koja je sad ? Koji si druver koristio ranije, a koji si sad stavio ?
 
Vrlo zanimljivo, a idle temperatura koja je sad ? Koji si druver koristio ranije, a koji si sad stavio ?
Crimson 16.1 Hotfix, poslednji. I meni je vrlo cudno. Idle mi varira izmedju 42-43 i 60c u zavisnosti gledam li yt, surfujem ili ne radim nista. Na 60c tek pali kulere izgleda ali to je taj automatski rezim rada.
 
Možda si ti iskusio onaj problem sa Crimson om da neće da digne broj obrtaja , pa je zato išla do 90C. A to je normalno da ne pali ventove do 60C.
 
Yes,stvarno ih nema.Ako mi verujes bile su tu[emoji15].Aj probacu ponovo.Izvini sto sam ti trosio vreme. Edit: Tu je vreme (ne razumem) sta se desilo.
 
Poslednja izmena:
Gornji lijevi ugao je temperatura. Sitno, ali se vidi. Stvarno nerealna temperatura, je li ovo neko custom hladjenje?
 
Hmm, 54C. Taj novi MSI hladnjak na 390/x seriji je vrlo jak i odlicno odradjen. Zavisi koliko igre traze resursa. Ako je ne zahtevna igra i gde bi normalno isterala graficka i preko 150FPS, onda je to sasvim ok temp za 60FPS. Naravno zavisi i kakva je provetrenost u kucistu i koja je sobna temperatura. Moj 290 sa Tri-X hladnjakom i def fan profile je drzala 68C pod full load na nekih 23C sobne, ali to je sa stock frekvencijama. Vsync, dobar hladnjak, niza sobna mozda i efikasniji cip.
 
Nazad
Vrh Dno