Šta je novo?

Pojačala za slušalice- ex yu

kefalo81

Slavan
Učlanjen(a)
26.04.2008
Poruke
1,523
Poena
350
Mislim da je tematika interesantna i da zaslužuje posebnu temu.
Svjedoci smo ekspanzije popularnosti slušalica u HIFI segmentu.
Danas su gotovi svi koji nešto znače u hifi krugovima izbacili svoje slušalice.
Ko će ostati na tržištu, teško je reći, činjenica je kao što rekoh da su popularnije više nego ikad, samim tim i skuplje nego što je nekada bilo.

Npr. premium model sennheisera ako izuzmemo orpheus je HD580. U vrijeme izlaska je koštao 200$. Danas najskuplji sennheiser košta 1400 $ a ima tu modela koji koštaju i preko 2000$.

Razlog popularnosti, mislim da ih ima više.
Portabilnost, intimnost, ograničen prostor za slušanje muzike ili isključenje prostora kao faktora reprodukcije.
Razlog je i visoka preciznost u reprodukciji što je moguće postići i sa zvučnicima ali sa mnogo više novca-

Bilo kako bilo, slušalice su tu a sa njima i prateća oprema od stalkova, futrola, pa do onog što čini srce sistema a to su konverter i pojačalo.

Kada sam se ja prvi put zainteresovao za slušalice, to je bio vrijeme u kome su dominirali mp3 plejeri i to je bilo to.
Ja nisam ni znao da postoje, da trebaju i da su dio lanca.

Postojali su entuzijasti, naravno ali zanemarivo malo, u to vrijeme ni internet nije bio razvijen što je otežavalo razmjenu informacija i nova saznanja.

Dosta o ovoj tematici može se naći na zasebnim forumima od kojih je jedan od poznatijih head fi, iako tu još ima par dobrih sajtova od kojih bi izdvojio innerfidelity.

Tamo se tek može vidjeti koliko je ovo tržište razvijeno odnosno koliko je pojačalo kao dio lanca važan i mogu reći nezaobilazan.

I sad, napisano se ne razlikuje od onog što se piše u sličnim temama. Vani ima čuda svakojakoga , kod nas ako i ima , skuuuupooo.

Prevasnodhi razlog pisanja je moja impresioniranost inovativnosti ljudi sa naših prostora.
Imali smo mi velike sisteme tipa EI Niš, Rudi Čajavec isl. neki su imali upliv u hifi ali nikad nešto vrijedno pomena.

Danas su nosioci entuzijasti i mogu da kažem , barem moj utisak da ne zaostaju za onim što se pravi i prodaje vani.

Meni su za oko zapali sljedeći.

picture_experience_head_one.jpg

TRAFOMATIC, Srbija

6N13C_Taticaudio_2.jpg

TATIC AUDIO , Srbija

80.png

SOLAJA AUDIO , Srbija

Ha1.x.png

Auris Audio , Srbija

products-main-deimos.jpg

Erzetic audio, Slovenija,
 
Nastavak

m4-2.jpg

HAD audio lab, Hrvatska

To su neki koji su meni privukli pažnju.

Meni prosto čudno, dugo sam bio mišljenja da mi ništa osim fena za kosu ne možemo da napravimo ;)
 
Možeš da navedeš i okvirne cene?

Trafomatic izgleda fenomenalno.
 
Poslednja izmena:
Izgledaju fenomenalno i vani ali i unutra

24232c8c_open_big.jpeg

Trafomatic- Srbija

photo-deimos-10.jpg

Erzetic audio- Slovenija

Trafomatic, pravi sam svoje trafoe, a ovaj pojačivač je izlistan i na head fi :)
Svaka im čast.

Po meni ako gledam tehničke stvari kako je to izvedeno, favorit je Erzetic audio.
On ima 4 modela i ono što je meni pored ostalog interesantno je što je izlaz od pločice u kojoj se desila magija do visokokvalitetkog konektora, od čistog srebra.

Koliko šta koša , za većinu se može se naći na internetu da ne bi bila reklama.
Ono što znam ću ti na PM.
 
Velika je cifra za ove Slovence, svašta se može uzeti za te pare.
 
to je cijena koja se vani plaća za taj kvalitet, rekao bih realna cijena.

Evo jedno od najpoznatijih pojačala blue hawaii, izradjeno specijalno za možda i najbolje slušalice na tržištu, čuvene Stax 009,

bhse_gray_high.jpg

i slika unutrašnjosti

bhse_amp_inside_high.jpg

Košta 4950,00$

To je ta klasa pojačala i cijena Deimosa iz Erzetic audio je po meni realna.

Logično je imati ovako nešto ako se ima npr. Audeze LCD2 ili Hifiman He-6 ili neke od Stax slušalica.
 
Ne volim slusalice na usima i ne koristim ih ali sam imao par puta prilike po nesto da cujem. Slusao sam Stax SR Lambda PRO elektrostaticke slusalice a slusao sam i sisteme koji kostaju kao stanovi od 50-tak ili vise kvadrata i vrlo tesko je nadsvirati ovaj Stax. To svira neopisivo dobro. Da mogu negde da ih nadjem sigurno bih porekao ono iz prve recenice :).
 

Prilozi

  • STAX-SR-Lambda-PRO.JPG
    STAX-SR-Lambda-PRO.JPG
    52.5 KB · Pregleda: 111
Košta 4950,00$

To je ta klasa pojačala i cijena Deimosa iz Erzetic audio je po meni realna.

Logično je imati ovako nešto ako se ima npr. Audeze LCD2 ili Hifiman He-6 ili neke od Stax slušalica.

Lično mislim da je žestoko precenjeno. Npr. Schiit Ragnarok je $1700, što je i više nego dovoljno za bilo koji od pomenutih modela, ljudi koriste i upola jeftiniji Mjolnir za Audeze bez problema. Mislim, mogao ga je ceniti i 49.000,00$. :)
Naravno, samo lično mišljenje, nemam ništa protiv firme niti potencijalnih kupaca. :)
 
Japanci su jaki baš u ovoj industriji.
Denon, Fostex,Sony, Audio Technica, Stax, Pioneer i još dosta njih koji nisu poznati na našem tržištu ali vani egzistiraju.

Razlog je vjerovatno njihova skučenost u životnom prostoru jer je luksuz obezbjediti sobu od 25-30m2 za slušanje muzike.

Stax jesu visoka klasa.

Bryan Fury
Ja nekako više cijenim one koji prave samo high end nego firme tipa "hoću sve" kakva je schiit koja ima za svakog po nešto.
To je moj subjektivan utisak, ne mora biti tačan.

Schiit mi je više interesantan zbog onih osnovnih proizvoda od 100$ (magni,modi) nego zbog ovih drugih skupih.
 
Priznajem da nisam ekspert, ali meni je taj high-end prilično upitan, to što košta mnogo ne znači automatski i da je dobro. :) Schiit sam pomenuo sam kao primer, ali postoji jako mnogo proizvoda u tom rangu, čak i Woo Audio nema mnogo skupljih modela od tog. Podseća me na situaciju u svetu zvučnika od ranije, kad je postalo "normalno" da dobar sistem košta 20-30 hiljada dolara.
 
Pa u prvom postu sam pomenuo trend povećanja cijena od 90tih pa do danas. Mislim da je to otišlo nekoliko puta.

A što se tiče high enda, ima tu prodaje "šečerne vodice" i treba biti oprezan. Ja sam više povlačio paralelu koliko vani košta nešto slično onom što pravi slovenac, iako priznajem on nije uopšte jeftin.
Trafomatic je npr. višestruko jeftiniji a meni lično je ljepši.

Kod Erzetic audia , osnovni model tranzistorskog je 400EUR-a. Jesu to vrhunske komponente ali realno u djelovima tu nema ni trećina cijene.

Medjutim opet ako odeš čisto komercijalnih rješenja tu je profitna stopa daleko veća.

Tako da stvari nisu tako crno bjele.
 
Nazad
Vrh Dno