Šta je novo?

Razlika izmedju Intel CPU-a sa oznakom K i bez oznake K

dule020

Slavan
Učlanjen(a)
11.10.2013
Poruke
1,027
Poena
245
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7800X3D i H100i V2
Matična ploča
ASUS ROG Crosshair X670E HERO
RAM
2x16GB CL30 G.Skill 6000MHz
GPU
Asus Strix 3080 White V2 LHR
Storage
SSD: 250GB 850Evo M2: 1TB 970Evo M2: 2TB 980Pro
Zvuk
Logitech G633
PSU
Corsair RMi 1000
Kućište
CoolerMaster H500P
Monitor
LG 34UC79G 21:9 2560x1080 144Hz
Miš & tastatura
Logitech G502 i G815
Mobilni telefon
Samsung S23 Ultra
Pristup internetu
  1. Optički internet
Dakle znam da je razlika u tome sto procesori sa oznakom K imaju veci potencijal za overclock a ovi bez su kriticni po pitanju tih stvari, pa me zanima da li je samo to u igri ili jos nesto dolazi sa tom oznakom K? :)
 
Ako lepo piše da su otključani za overklok, i to ti je poznato, u čemu je stvar?
Šta misliš/očekuješ da još dolazi sa sa oznakom K?

Neki kazu vece temperature moze da fura ali de znam, ja reko ovde da pitam posto sam nov u Intel svetu :d
 
Ma kakvi, klasika do 70 stepeni pri opterecenjima.

Jedina caka je sto K procesor prakticno i ne moze/nije predvidjen da se overclockuje na plocama od 40-80 evra. A za obicne, koji nisu K (nisu overclokerski), skuplje ploce i nemaju smisla osim ako ti specijalno ne treba neki slot, konektor, itd.
 
Poslednja izmena:
Veće temperature u odnosu na?
U odnosu na ne K primerke nema smisla razmatrati.
U odnosu na primerke iz sopstvene K serije, sve zavisi, ima boljih i lošijih primeraka, kako što se tiče "klokabilnosti", tako i što se tiče zagrejavanja.
U svakom slučaju bolje hladjenje od fabričkog kulera je obavezno za praktično svaki ozbiljniji overklok.
 
Ma kakvi, klasika do 70 stepeni pri opterecenjima.

Jedina caka je sto K procesor ne moze da se overclockuje na plocama od 40-80 evra. A za obicne, koji nisu K, skuplje ploce i nemaju smisla (osim ako ti specijalno ne treba neki slot, konektor, itd.).

Eto vidis to nisam znao, premda uzo sam sad sabertooth mark 2 i i5 4690k... Jes ploca malo jaca ali tako volim (neko voli pare da da npr. na grafiku ja volim na plocu makar nemao sta na nju da stavim :D) A i uglavnom mi treba dosta zbog rederovanja tako da za sad sam ono zadovoljan (prelaz sa fx 8350) a kasnije planiram i7 4790k...
 
Veće temperature u odnosu na?
U odnosu na ne K primerke nema smisla razmatrati.
U odnosu na primerke iz sopstvene K serije, sve zavisi, ima boljih i lošijih primeraka, kako što se tiče "klokabilnosti", tako i što se tiče zagrejavanja.
U svakom slučaju bolje hladjenje od fabričkog kulera je obavezno za praktično svaki ozbiljniji overklok.

Znaci opet su me lagali... U svakom slucaju hteo sam da uzmem CPU bez K jer ne bavim se overclock-om i zadovoljan sam Stock brzinom... Ali dobro sada sam na CPU sa K ali ubuduce kada budem bio u prilici da biram uzimacu bez K... Hvala na iskrenom objasnjenju :)
 
Koliki ti je upgrade i5 4690 u odnosu na FX8350 baš za renderovanje s obzirom da im duplo manje jezgara?
 
Znaci opet su me lagali... U svakom slucaju hteo sam da uzmem CPU bez K jer ne bavim se overclock-om i zadovoljan sam Stock brzinom... Ali dobro sada sam na CPU sa K ali ubuduce kada budem bio u prilici da biram uzimacu bez K... Hvala na iskrenom objasnjenju :)
Šta su te tačno slagali?
 
Koliki ti je upgrade i5 4690 u odnosu na FX8350 baš za renderovanje s obzirom da im duplo manje jezgara?

Pa video od 40 min izrenderujem za 8-10 min zavisi od postavki nekad i duze dok sa AMD bi poprilicno to potrajalo (znam sta pricam jer sam pre i5 imao fx8350)... Druze kakva su vremena dosla ne odlikuju samo jezgra performanse, vec nm i mnoga druga cuda... U svakom slucaju pogledaj FX 8350 arhitekturu i bice ti jasni njegovih "8" jezgra ;)
 
Poslednja izmena:
Šta su te tačno slagali?

Da je haladniji i sta ti ja znam prodavacke price, jer ja sam heto da uzmem 4690 bez K jer je razlika u ceni bila 3500 din ali eto utrapise mi ovaj na lepu pricu ali u svakom slucaju se ne zalim, drugi put nece me uvrnu :d
 
Konkretno taj 4690k je nešto novija revizija u odnosu na njegov parnjak 4690... Sem što ima otključan množilac (bitno za OC), trebalo bi i da ima još ponešto novina, među kojima i kvalitetniji materijal za provod temperature između samog čipa i heatspreader-a koji na njega naleže.

Nisu te slagali, 4690k je dosta bolja kupovina, a naročito ako, recimo, za godinu-dve budeš želeo da ga prodaš (to što ti ne planiraš OC ne znači da neki budući kupac neće :) )
 
Konkretno taj 4690k je nešto novija revizija u odnosu na njegov parnjak 4690... Sem što ima otključan množilac (bitno za OC), trebalo bi i da ima još ponešto novina, među kojima i kvalitetniji materijal za provod temperature između samog čipa i heatspreader-a koji na njega naleže.

Nisu te slagali, 4690k je dosta bolja kupovina, a naročito ako, recimo, za godinu-dve budeš želeo da ga prodaš (to što ti ne planiraš OC ne znači da neki budući kupac neće :) )

Pa zato sam ga uzo :d Znam da mogu ga lakse prodati jer je on vrh u i5 seriji za lga 1150 ali sad intel radi i na 5xxx seriji i vec sam dobio bios update sa 2 neka nova cpu-a ali su znatno slabiji i TDP potrosaci i manje L3 memorije i manji klok tako za sada je i dalje lider i5 4690k :D Jedina prednost im je sto imaju manji TDP.
 
Pa onda automatski baceno i bar 70 evra na plocu. :d

Plocu mi ne driaj :d Svidja mi se samo TUF serija, 5 god garancije i ona nije nesto za overclock kao sto je ROG serija tako da je i to dobra investicija ;) Imao sam pre toga Sabertooth 990FX r2.0 i naravno nisam hteo zbog intela da idem na losiju plocu :)
 
bas me zanima ima li jos neka iluzija koju ne pobrojaste na ovoj temi.
 
Ajao sta sam sve procitao u ovoj temi hahahahaha

1) 4690k i 4690 su isti procesori, isti TIM. 4670k i 4670 su stariji i imaju losiji TIM.
2) jedina razlika izmedju njih je sto 4690k ima otkljucan mnozilac i moze da se overclockuje
3) Sabertooth 2 je majka za overclock, na prste mozes da pobrojis bolje ploce za OC
4) greota ne overclockovati.
 
Poslednja izmena:
Ajao sta sam sve procitao u ovoj temi hahahahaha

1) 4690k i 4690 su isti procesori, isti TIM. 4670k i 4670 su stariji i imaju losiji TIM.
2) jedina razlika izmedju njih je sto 4690k ima otkljucan mnozilac i moze da se overclockuje
3) Sabertooth 2 je majka za overclock, na prste mozes da pobrojis bolje ploce za OC
4) greota ne overclockovati.

bas me zanima ima li jos neka iluzija koju ne pobrojaste na ovoj temi.

Niko nije reko da se nece overclockovati, nego da je to za sad nepotrebno i da se ja ne igram za sad time (Dobro je to imati na raspolaganju) :D A i sta vas dvoje idete stalno nesto u kompletu a? :d Na svim temama se nesto slazete ;)
 
Poslednja izmena:
kad je nazalost na ovom forumu ostalo saka normalnih i onih koji iole znaju o cemu pricaju. :)
 
Ajao sta sam sve procitao u ovoj temi hahahahaha

1) 4690k i 4690 su isti procesori, isti TIM. 4670k i 4670 su stariji i imaju losiji TIM.
2) jedina razlika izmedju njih je sto 4690k ima otkljucan mnozilac i moze da se overclockuje
Dodao link-ove za ekipu koja nije pratila izlazak (ili se ne seća) Haswell Refresh-a i Devil's Canyon-a - ukratko: nisu (potpuno) isti procesori, nije isti TIM.
 
Kao da je bitno kod non K modela, da su stavili i ptičju kaku vršila bi posao.
 
kad je nazalost na ovom forumu ostalo saka normalnih i onih koji iole znaju o cemu pricaju. :)

Juce si dosao na forum, pljucnuo skoro 4 soma poruka i sad ti tu nekome govoris ko jeste a ko nije ostao normalan i da li znaju o cemu pricaju. Ne pomaze ni smajli, Smesno!
 
Ja sam samo postavio ovde par pitanja a neki su dosli da se "brecaju" po temi...
 
Dodao link-ove za ekipu koja nije pratila izlazak (ili se ne seća) Haswell Refresh-a i Devil's Canyon-a - ukratko: nisu (potpuno) isti procesori, nije isti TIM.

Haswell refresh = Devils Canyon... ista serija procesora, samo je K serija procesora izasla mesec dana kasnije, prvo su izbacili zakljucane.
Ne brecamo se covece, nego je toliko pogresnih informacija plutalo po temi.
 
Pa, bre, ako su te vec prevarili za taj K proc.;), onda uzmi neki hladnjak i namontiraj, i kloknes lepo taj proc. na nekih 4.3-4.4Ghz, nece ni da oseti taj klok, pa ce verovatno da spustis to rendovanje za jos koji minut:whip:( ako ti to nesto znaci).
Sta imas da cekas tamo nesto( mozda da dodju vanzemaljci:shock:), kad nista nece da fali, ni procu ni maticnoj, prosto ti stoji djabe na 3.5ghz., a moze mnogo vise, bez problema.

EDIT: I imaces, jos vise stabilniji i veci framerate u igrama
 
Poslednja izmena:
Pa, bre, ako su te vec prevarili za taj K proc.;), onda uzmi neki hladnjak i namontiraj, i kloknes lepo taj proc. na nekih 4.3-4.4Ghz, nece ni da oseti taj klok, pa ce verovatno da spustis to rendovanje za jos koji minut:whip:( ako ti to nesto znaci).
Sta imas da cekas tamo nesto( mozda da dodju vanzemaljci:shock:), kad nista nece da fali, ni procu ni maticnoj, prosto ti stoji djabe na 3.5ghz., a moze mnogo vise, bez problema.

EDIT: I imaces, jos vise stabilniji i veci framerate u igrama

Imam hladnjak hyper evo 212 ali ne znam da li moze da fura neki overclock a da ne bude neka jaca temp. ?
 
Odlicno, taj kuler je za taj klok od nekih 4.3-4.5Ghz, bas idealan.
Sve zavisi od primerka chipa, koliko ce mu trebati voltaze da bi dostigao odredjeni klok, ali do 4.5Ghz bi trebalo da bude sve u redu.
Sad samo je pitanje, da li znas da radis overklok?
 
Nazad
Vrh Dno