Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

kovacm

Čuven
Učlanjen(a)
28.01.2005
Poruke
8,606
Poena
570
Pozdrav,

znam da postoji vec tema o "RC modelima" ali buduci da se tamo pise o raznim igrackama mislim da ne bi bilo lose da imamo temu vezano samo za Quadcoptere. Mene prvenstveno interesuju zbog snimanja iz vazduha.


Ako vec neko posedujete quadcopter (ili nekoliko :)) da li mozete da podeli utiske ili, ako imate vise, iskustva da nam date generalne savete na sta treba obratiti paznju prilikom kupovine, koji su najcesci problemi sa quadcopterima, sta se kvari, koje su mane... Vidim da se prodaje dosta modela ispod 200$ sve sa kamericom - valja li to cemu?

Znam da postoji dosta review na netu ali bih radije da cujem iz prve ruke infromacije ;)

Iz "RC modeli" teme vidim da je generalni savet da se kupuju modeli za koje postoje jeftini rezervni delovi. Takodje je Substractor ostavio link ka prodavnici gde prodaju stvarno sve - od 50$ do 3000$ quadcoptere: http://www.helipal.com/storm-drone-ff-flying-platform-rtf.html



i za kraj jedan interesantan dron: https://www.lily.camera

 
U zadnjih par meseci sam citao dosta tekstova da je zabranjeno uvoziti dronove i da odmah konfiskuju na carini i hapse vlasnika.

Zadnji slucaj je bio pre mesec dana sa nekim deckom iz evrope koji je poneo svoj dron od 300e da snima po Srbiji i uhapse ga na carini na aerodromu i konfiskuju mu dron.

Evo clanaka:

https://www.juznevesti.com/Hronika/Carinici-zaplenili-dron-na-Gradini.sr.html

http://www.pirotskevesti.rs/gradska-hronika/dron-u-gepeku/

http://www.informer.rs/vesti/hronik...ERODROMU-Krijumcario-dron-carinici-ga-otkrili

Ko da smo najveci kriminalci ako imamo ove igracke.
 
Poslednja izmena:
Pa zato se to prijavi, ne cuti se za takvu stvar, ja stalno prolazim carinike i nikad problem.
 
^ Ko zna da li su ga uhapsili (priveli, zadrzali...) u svakom slucaju novinski naslov tako bolje zvuci; "uhapsili" ;)


na stranu cela ta zakonska prica o vazduplohovima (slazem se da treba da postoji neki red ali mozda da otvorimo novu temu "kako uneti dron u banana drzavu i pritom izbeci zatvor"? :d)

Ako mozemo, u ovom threadu, da se drzimo price o samim quadcopterima, modelima i vrstama, pratecim tehnologijama... sta valja a sta ne? (mada posle ovakvog uvoda sumnjam da ce se iko javiti i reci: "ja imam quadcopter. zadovoljan sam sa njim..." ... :/)
 
Poslednja izmena:
Kolega sa posla,lud za dronovima,sve sam sklapa,budzi...
Ovde je osnova Parrot AR 2.0 ako se ne varam,sa HD kemrom,GPS,antena koja prati dron i sl...
Na snimku je test flight koji se neslavno zavrsio... :)
Ako vas nesto zanima,mogu ga pitati :)

https://www.youtube.com/watch?v=UGImbVC6Q2A
 
Poslednja izmena:
Poenta je naci pristupacnu varijantu za koju ne treba izdvojiti 1000e. FPV je generalno skup.
Quad sa kamericom koja snima moze da se nadje za 50ak evra (syma i jrrc modeli)
 
Pa njega je sve komplet sa svom pratecom opremom izaslo 250e... odkud ti 1000e?
Btw,ovde je FPV ime kluba tacnije FPV Racing... cesto narucuju laserski seceni alu lim kod moje firme za racing dronove.... e takvi dronovi su oko 1000e,al su i "krmace"

Ovog planiram da uzmem,video sam ga u akciji,super je...
to je redovna cena,ali cesto su na akcijama pa se moze dobiti i za 200e...

Screenshot-1.png
 
Poslednja izmena:
@DukeLander

da li znas nekog ko je uzeo taj set koji ti planiras da uzmes? :) u oglasu izgleda extra i cena je skroz prihvatljiva.

kada, kako i odakle planiras da ga kupis?

EDIT:
odlican video review QAV250 mini

 
Poslednja izmena:
Kolega sa posla kojeg sam spominjao,on ih ima vise komada pa sklapa neke transformerse... :)
Jako je lak za upravljanje,i jako je brz kada ga ispodesavas... ono sto mi se svidja je modularnost,tj mozes da dodajes sve i svasta i pristupacnost rezervnih delova,pogotovo propelera...

Uskoro,cim prvo nabavim krstenu nVidia graficku,posle nje ide dron,uyimam bas sa tog sajta koji je na slici,tj eBay.de... sacekam neku akciju kada spuste cenu...
 
^
ti si u nemackoj?
 
Jap...
 
ej bre čoveče, pa Zoran koji je bio kod tebe na Demo druženju je sam napravio par komada.
Što se tiče "uvoza" nije problem u samom dronu, nego u stanici, one su na "crnoj listi", jer moraju da prodju gomilu nekih testova i slilno, što se posle debelo naplati.
Za samogradnju ozbiljnih dronova treba 1000e, što je mlogo.
Mislim da je Lily najjeftinije rešenje, koje je upotrebljivo iz kutije :d , a 500e je cena
 
Poslednja izmena:
Za dronove, (mislim, to je već spomenuto u temi o RC igračkama), ko tek počinje, kupite prvo neki najjeftiniji, makar i neki helikopter iz kineske radnje. S' njime treba provežbati upravljanje pre bilo kakvog pokušaja pilotiranja skupljim igračkama.
 
ne bi se ja bas kladio da ovako to sve funkcionise lagano...

pa ne funkcionise kad su prodajuju lily-ja najavili tek za 6-7 meseci ;) (pocetkom 2016)

za sada ovaj QAV250 mini mi deluje super.

u svakom slucaju necu zuriti, videcemo se uskoro (@ed_hunter jesi li dobio email od mene pre tri dana?)


i mislim da nema potrebe nesto posebno vezbati, helikopterom se vrlo lako upravlja

 
Poslednja izmena:
Helikopterom ne baš, dok su dronovi lagani, najbitnije je što se uvek isprave kad pustiš komande, plus dosta modela oma zaštitu oko elisa, pa ne mogu da se polome, dok su helikopter veoma opasni baš iz tog razloga, velike elise koje se okreću ogromnom brzinom, to ako te zakači može da te ubije ko zeca, bilo je slučajeva.
 
Poslednja izmena:
i mislim da nema potrebe nesto posebno vezbati, helikopterom se vrlo lako upravlja



Citam sta pise covek i ne verujem sta citam, a onda pogledah klip :d

Mene interesuje problematika kamere na ovim dronovima. Da li se na njih kace iskljucivo GoPro i slicne kamere?
 
Zavisi, ima raznih modela. Na neke mozes nakaciti gopro ili bilo sta sa slicnim mountom, neki dolaze sa svojom (integrisanom) kamerom, a na one najskuplje mozes kaciti i DSLR...
 
Go pro je veoma popularan jer su mu male dimenzije, lagan je i odlično se snalazi u datim uslovima. Mislim da je slow motion najbitniji kod kamere, stabilizaciju slike možeš da dobiješ i preko kućišta u kome kamera stoji.
 
Ovaj dron je uzet preko eBay.de za 180e,dolazi sa stock kamerom koja je ok (video sam snimak) a ovde na snimku kolega testira dron sa nakacenom Runcam HD kamerom...

[YOUTUBE]Zir69fQf6LI[/YOUTUBE]
 
Poslednja izmena od urednika:
Kao roj komaraca :d
šalu na stranu, super je za te pare, mada ovde se baš oseća nedeostaka stabilizacije same kamere i slow motion, jer kad pogledate bilo koji snimak sa dronovima koji su snimani sa go pro kamerom, sav njihov šmek je u tome što je nekako sve opušteno, tečno, oči prosto upijaju svaki kadar, a to je sve zato što se snimak usporen(bar ja tako doživljavam, možda je nešto drugo u pitanju)
 
^
GoPro ima stabilizaciju?
 
Ova Lily ce biti upotrebljiva posle jedno 5 verzija, dobra ideja ali trenutno beskorisna. 20min neizmenjiva baterija, to vam je 2-3 spusta na Kopaoniku i sta posle ? Nosis je nazad u hotel na punjenje, vracas u auto, nosis je u rancu 7 sati skijanja, a padaces na ledja ? Ne moze da izbegava prepreke, voznja bajsa u sumi skijanje van staze otpada.
 
Ako te prvenstveno zanima snimanje iz vazduha onda ne gledaj zujalice vec stabilne dronove sa Gps-om i opcijama drzanja pozicije.
Na njih nakacis gimbal a na to neku GoPro ili slicnu kameru i snimas.
Preporuka za jeftin a dobar setup bi bio Cheerson CX-20(220e) + 2D gimbal(45e) + xiaomi yi(60e) .Ako hoces i FPV na to dodas neki Eachine 200mw kit (20-30e) i 7 incni monitor sa 5.8 prijemnikom(80-140e).
Naravno,da ne prodjes kao na onom snimku gore,pre svega toga uzmas neki Syma x5c-1 i vezbas...i vezbas...i jos vezbas dok ne dobijes osecaj u rukama i glavi.
Kada zaradis neke pare onda predjes na Dji Inspire ili slicno.
 
Ova Lily ce biti upotrebljiva posle jedno 5 verzija, dobra ideja ali trenutno beskorisna. 20min neizmenjiva baterija...

Svi dronovi lete vrlo kratko. 20-min je vrh rezultat.

Potrebno je veoma mnogo energije za održavanje drona u vazduhu. Količina energije u bateriji je diretno zavisna od mase, a masa baterije je... Pa, valjda ne treba naglašavati važnost mase kod dronova.

Za ovaj Lily, vajda će biti izmenjiva baterija u nekoj od verzija.
 
Ma Lily je odlican projekat, rekao bih osudjen na uspeh, pod uslovom da tehnicke performanse budu kao na klipu. Dok neko ne napravi nesto slicno, oni ce vec imati prepoznatljivo ime i brend, a ako se cena bude kretala oko 500E, tesko ce neko i kasnije da ih ugrozi znacajno nizom cenom.
 
Nazad
Vrh Dno