Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

@Sava89, Mavic Air ti je prvi dron ? Koliko daleko ti je išao ? Nisi gubio signal ? Nešto mi se drugar žali pa razmišljam da li da ga uzimam...

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
@Sava89, Mavic Air ti je prvi dron ? Koliko daleko ti je išao ? Nisi gubio signal ? Nešto mi se drugar žali pa razmišljam da li da ga uzimam...

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
- Prvi dron u mom vlasništvu.

- U CE režimu 2km najviše leteo u slabo naseljenom predelu, u gusto naseljenom 1.5km u baš naseljenom oko 1km i počela konekcije da slabi. Inače letim plafon do 300-400m za moje potrebe ovo se sprdao.

- Gubio signal 2x mojom greškom za 124 leta. 1x nisam povratio konekciju sam se vratio kod mene. 2gi put povratio nastavio da letim.

- Prebacio sam ga u FCC režim od tada nisam gubio ništa ( FCC je za USA joystic baca jači signal moze 4km 26dbi v.s. 19dbi u CE )

E sad dal da ga uzmeš zavisi od potreba koje imas ako ćeš leteti po propisima nebi trebalo da imaš problema sa signalom.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Sad ja moram da se nadovezem za Mavic Air, koliko ti traje baterija? 21 minut je deklarisana, ali i na tarabi pise svasta... :D
 
Sad ja moram da se nadovezem za Mavic Air, koliko ti traje baterija? 21 minut je deklarisana, ali i na tarabi pise svasta... :D
16 min do 17 zavisi dal letim u sportu ili ne kao i od vazduha koliko je redak + vetra, sletanje sa oko 20%.
Bez svih zaštita uključenih + APAS off može plafon 18 i da se sleti sa nekih 12-15%.

Nijedan dron nmz koliko piše zbog sletanja i vetra, to jedino da ga uzletis u kući i da hoveruje ;)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Taj gubitak veze je izgleda veliki problem. Nešto su zabrljali. Pun je net tog problema, na otvorenom ga nema ali u gradu, pored žica, bandera... Mislio sam da ga uzmem ali odustajem. [emoji53]

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Taj gubitak veze je izgleda veliki problem. Nešto su zabrljali. Pun je net tog problema, na otvorenom ga nema ali u gradu, pored žica, bandera... Mislio sam da ga uzmem ali odustajem. [emoji53]

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
Svaki gubi vezu ako ne paziš gde letiš. Bar od ovih za nas smrtnike. I na wi-fi i na OcuSync utice beton, zice, drveće, zgrade, planine sem što OcuSync malo bolje trpi, lično sam video da na MP se izgubi feed na otvorenom ne više od 50m od joystika, nema to toliko pravila, sve je do pažnje i predpripreme.

Takodje ti problemi su na CE ne na FCC jer u srbiji niko nema 150-165 mreže na ruterima itd tako da smetnje svakako nema, prebacivanje na FCC traje 2 sec.

Primer radi u sred centra zlatibora nemam nikakvih smetnji do 1km distance.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Evo ga, razlika izmedju CE i FCC
38abbe5603cb5a9d13a19007372d67aa.jpg


Dakle duplo jači signal iz joystic na 5.8ghz iliti za urbana mesta šta treba koristiti.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Svaki gubi vezu ako ne paziš gde letiš. Bar od ovih za nas smrtnike. I na wi-fi i na OcuSync utice beton, zice, drveće, zgrade, planine sem što OcuSync malo bolje trpi, lično sam video da na MP se izgubi feed na otvorenom ne više od 50m od joystika, nema to toliko pravila, sve je do pažnje i predpripreme.

Takodje ti problemi su na CE ne na FCC jer u srbiji niko nema 150-165 mreže na ruterima itd tako da smetnje svakako nema, prebacivanje na FCC traje 2 sec.

Primer radi u sred centra zlatibora nemam nikakvih smetnji do 1km distance.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Samo obrati paznju da je FCC standard za SAD, i da malo krsis zakon time. Ako te ne uhvate, cool. Ako te na'vataju... :)
 
Samo obrati paznju da je FCC standard za SAD, i da malo krsis zakon time. Ako te ne uhvate, cool. Ako te na'vataju... :)
A ko to proverava dal je joystic na CE ili FCC, jedino se vidi kad se upali Dron izbaci dali hoćeš region nazad na EU ili ne, ne piše nigde da je FCC ;)

Kako god meni nešto i ne treba FCC jer svakako ne letim na distancu.

A i zakon kakav nam je za dronove apsolutno nam uništava hobi.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Pozdrav ljudi,
malo sam vas iscitao pa resio da vam postavim par pocetnickih pitanja u nadi da cu pronaci pomoc :)
Kao prvo, vec neki period razmisljam o kupovini drona i posto mi ubrzo sleduje put u USA pa sam skoro resio da tamo i pazarim jedan.
Da naglasim da sam apsolutni pocetnik, dron bi koristio samo u privatne svrhe uglavnom snimanje i slikanje predela.
E sada moj izbor gledajuci malo po YT i citajuci forume bi pao na Mavic Air. Pitanje: koliko ga je tesko kontrolisati kao pocetnik? Ne planiram da ga pustam iznad ljudi, u nekim uslovima gde je gusta suma ili sl, na nekim velikim visinama, vec uglavnom na otvorenom...Kolika mu je smetnja jaci vetar i da li je znacajno teze kontrolisati dron u takvim uslovima?
Da li za njega konkretno je potrebna dozvola i sve ostalo sto ide?
Uglavnom bih ga koristio prilikom putesestvija, posto prilicno uspevam da putujem, pa da li neko moze da mi prenese iskustva, ako ih ima, kako je to regulisano u EU ili USA, da li mi trebaju dozvole neke posebne, prijava kada ulazim u drzave i sl? (msm svakako ga ne bih koristio dron na centralnim trgovima i sl nego na nekim lokacijama sa vise prirode)
I jos jedno pitanje da li je neko imao iskustva sa njim prilikom skijanja? Da li je moguce da prati coveka, bar na nekoj otvorenoj padini?
Verovatno sam oduzio dosta, verovatno ste i o mnogim ovim stvarima pisali ali nije bas da imam mnogo vremena pa nisam uspeo sve i pohvatati tako da hvala unapred na pomoci :)
 
Koliko znam (čitajući po netu a ovde ima ljudi koji zaista koriste Dji dronove), dron ne može da te prati nizbrdo. Zapravo, ne može da te prati i pri tome spušta visinu (što je pri skijanju slučaj sa skijašem) jer mu je to u softveru onemogućeno kao safety feature. Ako grešim, nek me neko ispravi.
 
Pozdrav ljudi,
malo sam vas iscitao pa resio da vam postavim par pocetnickih pitanja u nadi da cu pronaci pomoc :)
Kao prvo, vec neki period razmisljam o kupovini drona i posto mi ubrzo sleduje put u USA pa sam skoro resio da tamo i pazarim jedan.
Da naglasim da sam apsolutni pocetnik, dron bi koristio samo u privatne svrhe uglavnom snimanje i slikanje predela.
E sada moj izbor gledajuci malo po YT i citajuci forume bi pao na Mavic Air. Pitanje: koliko ga je tesko kontrolisati kao pocetnik? Ne planiram da ga pustam iznad ljudi, u nekim uslovima gde je gusta suma ili sl, na nekim velikim visinama, vec uglavnom na otvorenom...Kolika mu je smetnja jaci vetar i da li je znacajno teze kontrolisati dron u takvim uslovima?
Da li za njega konkretno je potrebna dozvola i sve ostalo sto ide?
Uglavnom bih ga koristio prilikom putesestvija, posto prilicno uspevam da putujem, pa da li neko moze da mi prenese iskustva, ako ih ima, kako je to regulisano u EU ili USA, da li mi trebaju dozvole neke posebne, prijava kada ulazim u drzave i sl? (msm svakako ga ne bih koristio dron na centralnim trgovima i sl nego na nekim lokacijama sa vise prirode)
I jos jedno pitanje da li je neko imao iskustva sa njim prilikom skijanja? Da li je moguce da prati coveka, bar na nekoj otvorenoj padini?
Verovatno sam oduzio dosta, verovatno ste i o mnogim ovim stvarima pisali ali nije bas da imam mnogo vremena pa nisam uspeo sve i pohvatati tako da hvala unapred na pomoci :)

Moram i ovde javno da se zahvalim forumasu @sava89 sto mi je odgovorio na sva moja pitanja i resio nepoznanice :)
@giovanni ja sam gledao neke snimke i po njima mogu reci da si u pravu ali nisam znao da li je to slucaj za sve dronove
 
Nema na čemu.

Sutra ako me ne bude mrzelo baš ću da probam dal moze da prati nizbrdo/uzbrdo

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Moj Pro ne moze da prati descend. Dakle samo uzbrdo ide kako proizvodjac i tvrdi da ide i to je to.
Pracenje skijasa je najbolje rucno raditi.
 
Da li je neko probao Litchi, možda on može

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Koristim ja Litchi povremeno, nema ni on opciju da prati nizbrdo. Ja sam zimus mora sam da upravljam kopterom da bih pratio druga dok je skijao. Ako se stavi da sam prati drzi istu visu pa ubrzo skijas postane suvise sitan.

Lefkada 2018. Snimano sa Mavic Pro

 
Poslednja izmena:
Jel postoji neka jeftina varijanta da se sam sklopi dron?
Znaci posebno kućište, posebno ploča, motorici i daljinac?

Ne interesuje me nikakav napredni model već jeftini čisto bih voleo da ga sam sklopom i da mogu da mu sam menjam delove.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Vidim, niko ti ne odgovor (koliko vidim po priči ovde svi furaju neke drončine skuplje od polovnog auta i ta priča od 100-150-200€ MAX ih ne interesuje) pa da probam.
Nedavno sam baš gledao video, neki australijanac lik, vozi trkačke dronove, napravio video kako sastaviti drona za 99$ i video je stright forward, lako se prati, međutim nije to baš kao što se pomisli na prvi pogled.
Prvo cene variraju, sad to izađe verovatno i malo više, drugo nije čovek uključio bateriju u cenu a njih je teško nabaviti (povoljno), treće ta cena ne uključuje kontroler,
ali dron i nije tako loše ispao :D
Jedino što u toj DIY verziji dron ne ispadne onako lep i fensi kao off the shelv verzija, znači nemaš lepo zaobljeno kućište, ergonomske linije isl. već imaš frejm na koji zašrafiš komponente
i to je to.
Ono što je takođe ovde izraženo, kod DIY varijante je da nemožeš samo da kupiš komponente, spojiš i voziš kao kad se kupi gotov dron gde samo napuniš bateriju, binduješ upravljač, kalibrišeš žiroskop i ideeeemooooo, ovde treba dosta dosta (nije greška, dva puta piše dosta :D) čitanja i informisanja pre kupovine, moraš znati karakteristike motora, veći propeleri-manji KV, manji propeleri-veći KV, pa onda kako napajati motore, pa koju distribution board uzeti, pa koji kontroler leta pa koji modul za komunikaciju pa ako oćeš kameru za FPV (što celo iskustov čini mnogo zabavnijim, skupljim ali i komplikovanijim) a tek baterije da ne pominjem, znači ima 300 kucara o kojima treba razmišljati.

A zavisi i šta ti je krajnji cilj, meni je recimo mnogo interesantnije imati veći domet i duže vreme leta nego mogućnost da letim 80km/h i sad gledam ima li DIY opcija u tom segmentu...
 
Poslednja izmena:
Postoji i gotovo resenje (RTF) Eachine Wizard X220 FPV Racing drone za 175$ (dron + kontroler + 1 baterija).

6e5e7fae-9bb9-4fee-9224-6e040c297bd0.jpg



Kao i nadogradjena verzija Wizard X220S za 245$.

Poslednjih par nedelja razmisljam da ga porucim.
 
Poslednja izmena:
zavisi sta mu treba :) ja letim te mini racere ali nisu za snimanje niti za letenje daleko od sebe. napravio sam gomilu do sada sa raznim delovima (uvek sam pravio 5"). bas jeftina varijanta mu izadje 40$stanica, jedno 70$ box naocare, kopter neki sa losijim komponentama izadje oko 100$, baterije normalne 25$ komad (lete 3-6 min), punjac bar 25$. Na sve to dodas carinu i poreze i dodjes na cifru da u hobi neces moci da udjes bez 300$ :)
 
Sta od tableta radi sigurno sa DJI Go4 app na androidu, tj da je povoljno, a da provereno radi....vidim da ipad mini 4 radi, ali je to preskupo
Hvala
 
ja kad sam gledao da uzmem tabled sam naso da na androidu app radi ocajno :( navodno radi dobro na nvidia shield. Ja sam uzeo iPad 2017 i super me sluzi
 
Ja se sve nadao da uzmem neki 7" do 8", taj od 10" nekako preveliki za nosenje
 
Izašli mavic2 i zoom, što se mene tiče objasnili...samo još da može kod nas da se poruči kao u normalnom svetu Q.Q

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Nadao sam se da će mavic pro 2 biti malo jeftniji tj koliko sad košta zoom :)

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
Sve mi je super, samo da imaju 60 fps, ali onda valjda niko ne bi kupovao fantom :/
 
Ako ti ovo treba onda... Zanimljivo ti ? Poučno ?

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno