Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

Hvala na odgovoru.
To i pricam, nikakvo znanje iz aerodinamike ti ne treba za upravljanje dronom. Treba samo malo vezbe. Ne verujem da ce neko da iskesira lepe pare za drona i ode u centar grada gde ima 1000 ljudi da uci da 'vozi'. Prvo ce valjda da vezba dok ne nauci.

@Antonio, mislim na ove klasicne male dronove koji se uglavnom koriste za snimanje i zezanciju, ne znam kako ih zovete.

Upravo ste pogodili tematiku. Ako se razmišlja i pazi samo rc letenje i snimanje je jako lep (i opet ponavljam ne jeftin hobi).
Kod nas još uvek teško da će neko učiti da vozi u centru grada, pre svega zbog našeg lošeg standarda, pa će paziti svoju skupu investiciju. Na zapadu je to mnogo dostupnije, pa naravno imate prilike da vidite na netu svakakve glupe i ne promišljenje situacije. Međutim to ne znači da pre ili kasnije neće nekome pasti i to na pamet, kao što je palo na pamet na utakmici, ili još gori slučaj, za koji se i ne zna toliko, gde su probali suzavac da uteraju zakačen na rc letilicu na stadion (ali se letilica srušila pre stadiona) za vreme futbalske utakmice u Zagrebu.
Što bi se reklo koliko ljudi toliko i ćudi, kao što svaka stvar može da se koristi u korisne i lepe svrhe, uvek će postojati ljudi koji će probati ne promišljeno ili namerno da izvrnu njenu funkciju . Kod automobila smo recimo prihvatli takve stvari, kod multirotor letilica još uvek, jer nisu masovne i nemaju još uvek praktičnu primenu, da bi potenicijalna šteta bila zanemarljiva u odnosi na opštu korist
 
...i desiće se situacija da će stručni carinici stručno procenjivati šta je dron a šta dečija igračka, te će zabraniti i one igračke od 20-50g. :(
 
naravno. ali evo par postova iznad covek kaze da je nano drona dobio bez problema. ja se sad sve vise brinem za mjx x101... nije mi problem da ostavim podatke ili nesto potpisem jer stvarno planiram da ucim na bezbednom mestu - u sred njive u nenaseljenoj oblasti. krastavac sad - ajde da ne prodajemo pivo u staklu jer se pivskom flasom moze nekome razbiti glava. mislim, krastavac. svako za svoje treba da odgovara, nepromisljenos se moze iskazati na milion nacina. zabrana prolaska rc letelica kroz carinu je jako glupa stvar, pogotovo sto zakonom jos nista nije definisano.
 
U danjašnje vreme tj. pojavom rc simulatora prilično se brzo mogu steći osnove, orijentacija u prostoru, uvežavnje prstiju.... A i uštedeti stotine ili hiljade evra na slupanu opremu. Za početak slodna RC stanica sa trener portom usb dongle za neki RC simulator tipa npr. Phoenix RC... I tu se stekne neka solidna osnova, kasnije sve ide mnogo lakše.

Još jednom dron je mnogo širok pojam.
Drone=UAV (unmanned areal vehicle) dakle u dron kategoriju spadaju bukvalno sve letelice bez posade : avioni, jedrilice, helikopteri, multikopteri aka multirotori, raketoplani...
 
Poslednja izmena:
Lepo napisano, slažem se 100%. Pretpostavljam da nema načina da se utiče na usvajanje ovog zakona putem neke javne rasprave? Vidim kao što si napisao da je to prepisan *****ski hrvatski zakon oko koga su se svi normalni pobunili, ali njima će na snazi ionako biti normalniji EU zakon čim se usvoji, a nama će ovaj ******izam ostati do daljnjeg...
 
samo da javim da je mjx x101, koji nije uopste mali i moze da nosi gopro kamericu, prosao carinu bez ikakvih problema. nisam ga jos preuzeo, ali danas/sutra ce biti kod mene :)
 
preuzeo drona, evo nekih zanimljivosti o posiljci: kinezi poslali holandskom postom, na paketu se nikako nije moglo videti da je iz kine. pisala je cena 29usd na koliko je i carinjen. ukupno 750din dadzbina placeno u posti. na onom carinskom papiricu je za opis paketa pisalo "igracka". dakle nikakvih problema nije bilo. e da, postari su dali paket postexpres kuriru koji me je i zvao pre preuzimanja (to su uradili jer je kao paket malo glomazniji, lepo od njih). posle posla cu malo da isprobam spravu pa javljam. prvi utisci su dobri. izgleda prilicno kvalitetno.
 
Sad baš pogledao klip na YouTube u vezi tog MJX X101 i prosto ne mogu da verujem koliko je dobar za samo 52$. Ozbiljno se razmišljam i ja da naručim.
 
Bogami i ja.
@petaraboy baci na pm adresu prodavca.
 
Poslednja izmena:
nije bas 52usd, to je bez postarine. ja sam uzeo na aliexpresu, izasao me je 69usd (besplatna postarina, a i taj dan kada sam ga uzeo bio je neki popust, inace je kod njega 75usd). ima ga i za manje para na netu (recimo na gearbestu je 55usd, ali na tim mestima ili ne salju za srbiju ili je postarina prevelika). ja sam kupio ovde.
 
^ Gearbest šalje za Srbiju. Mislim da je isporuka besplatna.
X101 je vrlo zanimljiv i primamljiv za svoju cenu...
 
salje gearbest za srbiju ali ne salje x101. ne salje ni 1:12 rc autice. jednostavno - ne salju krupnije pakete. kupujem tamo, imaju dobre cene, sad je cak neka akcija za quadcoptere, mozda moze neki manji da se probere...
 
huhu, pa bas sam cekao tako nesto sto može da nosi i pravu kameru, a ne one gluposti od 2mp.
Probacu da je kupim, a možda padne i neka kamerica
 
juce isprobao posle posla :) jako lako se vozi. od zanimljivih funkcija ima headless mode, flip i return home. prvi put vozim ovako nesto i moram reci da je jako, jako zanimljivo :) zadovoljan sam :) zaperavo, cak toliko zadovoljan da sam narucio i syma x5c-1 sa gomilom baterija :D
 
A sta ce ti i syma pored ovog
 
syma je malo brzi, prilicno je rasprostranjen pa su delovi jeftiniji i lakse se mogu nabaviti. a i moj rodjeni brat se malo nalozio da se i on vozika :D imam neke poene na gearbestu, tako da ce me syma x5c-1 bez kamere sa 4 dodatna propelera, 4 baterije od 800max, 2+2 rezervna motora izaci 40usd sto je super cena.
 
nema kameru. porucio sam posebno xiaomi yi koja treba da mi stigne ovih dana. planirao sam da je izmedju ostalog (underwater, dashcam, timlapse) isprobam i na mjx x101. to je i bila primarna zamisao... mjx za yi, a syma je uletela kao jeftina varijanta za cesce zezanje :) mjx x101 ima motore sa cetkicama koji nisu bas dugovecni, pa sam morao malo da smanjim koriscenje kupovinom necega jeftinijeg/isplativijeg za zezanje.
 
Poslednja izmena:
Za one koji vole ove lebdeće spravice gde ćeš bolji spoj IT + gaming + multicopter = FPV Racers

Inače zadnjih godinu dana izuzetno popularna dispilina, sa brdom adrenalina.
https://youtu.be/ZwL0t5kPf6E
 
Poslednja izmena:
nema kameru. porucio sam posebno xiaomi yi koja treba da mi stigne ovih dana. planirao sam da je izmedju ostalog (underwater, dashcam, timlapse) isprobam i na mjx x101. to je i bila primarna zamisao... mjx za yi, a syma je uletela kao jeftina varijanta za cesce zezanje :) mjx x101 ima motore sa cetkicama koji nisu bas dugovecni, pa sam morao malo da smanjim koriscenje kupovinom necega jeftinijeg/isplativijeg za zezanje.
Meni su bas interesantni, pa možda nešto i pazarim :-D
Četkice su potrošne, tako da se one menjaju, a mozda se mogu naći neke da odgovaraju i kod nas, to nije neka cifra.
 
Mislim da je trajala 7-8 minuta... Malo :) hteo sam kupiti jos jednu ali je oko 9usd pa sam ipak resio da kupim 4 za syma za 12usd :) syma baterije su 3.7v pa se pune preko usba, a posto imam power bank i to je imalo uticaja pri kupovini.
 
Pozdrav svim quadcopterašima i drugim dronerima! Postujem prvi put na ovom forumu jer sam nov u ovom hobiju. Pre desetak dana sam kupio preko Banggoda svoj prvi nano quadcopter FQ777-124. Uzeo sam ga radi sopstvene obuke i treninga da osetim i vidim kako to sve funkcioniše. Mogu reći da je interesantno ali i da sad posle desetak dana konstantnog treninga što u kući što u dvorištu mnogo bolje letim nego na smom početku(naravno uz propisno izubijan dron). Planiram da kupim neki malo veći quadcopter pa bih voleo da mi preporučite neku kinesku marku tipa Syma, JJRC, Cherson i sl. Ima li među tim kineskim markama neka koja malo doskače od ostalih po kvalitetu?
 
Pogledaj na gearbestu, imas da kupis symu x5c-1 bez kamere i kontrolera za 22usd + ima za 10usd kontroler. Bolje od toga neces nista naci. Poruci jos koji motor i par baterija za svaki slucaj i uzivaj.
Gledao sam i ja ostale ali syma je vrlo rasprostranjena ali i hvaljena.
 
Pogledaj bolje, pise ti na drugom spare parts.
 
Ne bih rekao da si u pravu. Mislim da je kompletna kontrola. To sto pise rezervni deo, verovatno misle od kompleta.
 
Evo sad pogledah komentare, ipak je kompletan, malo je glupavo sroceno. S obzirom da je rec o istom proizvodu, i nema neke dileme.
 
Jel je DJI Phantom dron sa najvecim dometom a da ima HD kameru ?
 
Nazad
Vrh Dno