Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

Spark na FCC ide do 2km. A oni jos po radnjama u EU reklamiraju 2km sa daljincem.
 
kao certified refubrished. Shipping 10e.
Dodje mi da bacim 50e samo da probam :D
 
Quadcopteri (u prevodu: dronovi) za snimanje iz vazduha

Refurbished, a ne refubrished. Elem - samo prijaviti kao scam site pa da ga blokiraju pretrazivaci poput chrome.
Inace dzabe pokusavas - ti sajtovi se tako malo potrude na detaljima - pogledaj vreme - svaki put kada odes na sajt krece da odbrojava isto sati, min i sek za popust - to ti je odmah red flag :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Lepo Lazare, vidim profi, pretpostavljam da si sve dozvole odradio ? Komplikovano ? Skupo ?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Hvala. NIsam resio dozvole jos uvek. Skoro sam uzeo ovaj quad pa nisam ni stigo. Mora da se polaze u BGu sto mi je cimanje ali verovatno cu to da uradim u narednih mesec dva kad ima neke termin. to je oko 600 700 din ja mislim.

Posle toga ide registracija letelice koja zavisi da li je registrujes kao hobi letelicu ili za profesionalnu upotrebu. Tu cene variraju da li si preko kluba ili si samostalno prijavio.

Nakon toga imas grad izdeljen u zone pa u zavisnosti od zona prijavljujes letove.

Sve u svemu veliko cimanje kad radis to iz hobija :( ove informacije sam ja cuo od drugih. nisam jos sve detaljno proucio posto nisam stigo :)
 
Hajde javi kako ti ide i šta treba sve od papira. I ja ću da pojurim ovih dana, zvaću ih da se raspitam pa se možda vidimo na polaganju. Juče sam uzeo jedan lep dron, malo ozbiljniju igračku, nije u rangu Mavic Pro ali... I onda bih verovatno imao pravo da ga uvezem od preko legalno...

Ovo sam izvadio iz 4K snimka Mavic-a.

3075788c7b5a9a1072ef68ea4be9926c.jpg


Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Javljam ako saznam nesto. Oko uvoza ce da te zezaju oko papira proizvodjaca i jos neke sitnice ali sve se da resiti. Sta si uzeo?

Ja sam prezadovoljan kako mavic pravi fotke//video. Stim sto ja snimam u onom D Cinemalike modu koji nema saturaciju i kontrast i sluzi za kasniju obradu pa sve moram da sredjujem :D
 
Ja sam uzeo Hubsan X4 H501S. Nisam stigao još da mu istestiram njegovu integrisanu kameru, uzeo ga preključe a danas sam radio ceo dan ali može da ponese GoPro kameru tako da se ne brinem za kvalitet, zavisiće sve od moje kreativnosti. Ne planiram da napravim biznis od letenja ali ko zna.

Inače pogledao sam na sajtu direkcije za bla bla da je prvo polaganje krajem septembra pa ću se prijaviti.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Kada je pocelo moje interesovanje za dronove sa kamerom, procitao sam sve iz ove teme sto je tada bilo dostupno, i pretezno se nasao na stranputici. Istina - danas je situacija daleko bolja nego pre dve godine kada je pokrenuta tema. Ova oblast brzo napreduje i pojavljuju se novi modeli, a starima pada cena. Problem je sto neke DIY lomatine koje su nekad bile popularne, zahvaljujuci staroj slavi i dobrom marketingu jos uvek drze cenu, a nicim je ne opravdavaju. Uzmimo na primer najjeftiniji dron koji moze da nosi neku solidnu kameru - MJX X101. Platimo ga 60ak evra i mislimo da smo jeftino prosli. Najpovoljnija upotrebljiva kamera koju mozemo nakaciti na njega - Xiaomi Yi - oko 70 evra. Za 130 evra dobijemo dron sa kamerom bez FPV i sa treskavim snimcima kao da ga vozimo po kaldrmi. Ako zelimo koliko-toliko fluidan video, moramo kupiti neki gimbal - minimum 50 evra. Bez FPV nemamo pojma sta snimamo, a ako nam dron izadje iz vidnog polja velika je verovatnoca da se mozemo pozdraviti sa njim, pa moramo da izdvojimo jos bar 50 evra za neku varijantu kamere sa FPV. Dosli smo do cifre od oko 230 evra, mozda i 300 ako nas carina za svaku komponentu po malo pocese. I sta smo dobili? Poluupotrebljiv dron koji pravi solidne snimke, kojim je tesko upravljati pa cemo se vise koncentrisati na komadne i odrzavanje pozicije nego na ono sto snimamo, a FPV kamera i Xiaomi nikad nece gledati u istom pravcu pa ce snimanje svakako biti vise napamet. Ovim smo daleko premasili cenu jednog Bebop-a keca, koji je sa svim svojim manama daleko bolji i upotrebljiviji dron. Ako umesto ovog X101 uzmemo megapopularni Bugs 3 koji se sa integrisanom FPV kamerom moze kupiti za oko 130 evra, doci cemo do cifre od oko 300 - 400 evra. Za te pare cemo dobiti nesto upotrebljiviju varijantu od X101, ali za te pare ili nesto malo preko vec moze da se izabere ozbiljan dron. Za tu cifru se moze kupiti recimo Parrot Bebop 2, Yuneec Breze, Wingsland S6... A za samo malo vise fantasticni Xiaomi ili Phantom 3 standard. Mislim da je danas bilo koja DIY varijanta cisto bacanje para. Znaci: ili Syma X5C, X37 Elife ili neka slicna igracka do 50 evra, ili 200 za Bbeop kec pa navise. Imedju nema nista upotrebljivo.

Moj prvi ozbiljan izbor je Parrot Bebop 1, koji sam kupio svestan svih njegovih nedostataka. I ako nije neki dron, nisam ni ja neki pilot pa se uklapamo :) Uzeo sam njega kako bih se na njemu ucio, a svestan da se necu razocarati u rezultate i bez potrebe da kupujem gomilu loma kako bih ga napravio upotrebljivim. Kao sto rekoh, dron ima gomilu mana, ali za te pare... Kacenje baterije je katastrofa. Ako se ne pritegne prilozenim uckurom, postoji verovatnoca od 100% da ce ispasti iz lezista. Na fabrickom uckuru je ocajna cicak traka, pa sam vec promenio nekoliko iz domace radinosti. Sve sam nokte polomio ubadajuci glupi konektor u bateriju. Punjac je bio pun hladnih lemova pa sam sve morao da preletujem. Autonomija je oko 10 minuta, po vetru i manje. Antene su lose pricvrscene, pa sam posle nekoliko gubljenja morao da prilepim selotejpom. Nos je od stiropora i boja se sa njega skida pod prstima, pa posle par meseci dron izgleda kao da je star 100 godina, cak i ako ga ni jednom ne omlatis o drvo. Fabricka aplikacija je siromasna i kad su ukljucena oba dzojstika nema pomeranje kamere. Postoji nezavisna aplikacija ArPro 3 koja je u teoriji odlicna, ima odlican Flight plain, ima pomeranje kamere u svim pravcima, ali u praksi je bagovita i radi na 1% telefona. Ali, ovaj dron fenomenalno leti, upravljanje je lako, kamera odlicna i snimci fluidni, svaki i najmanji delic dostupan i jeftin, domet se raznim i prilicno jeftinim budzenjima moze povecati i do 2km...

Realno, meni kod njega ozbiljno smeta samo autonimija i aplikacija. Da nije toga verovatno bih ga jos dugo zadrzao. Ovako, posto sam sad vec postao malo iskusniji pilot, planiram nabavku neke ozbiljnije sprave. Posle dugo razmisljanja, u najuzi izbor su usli ultrakompaktni DJI spark, ili po mom misljenju ''najbolji za te pare'' Xiaomi.
 
Ljudi, savet potreban. Vec jedno dve godine mi u ormanu stoji dji f450. Kupio sam ga prvenstveno zbog gimbla, kojeg sam skinuo i sad se quad nekako "poremetio". Par puta sam ga isprobao i par puta skrljao elise. Naime on lepo upali, ali kad zelim da ga podignem, dok je jos na zemlji pocinje da naginje nadesno i kad mu dam gas, samo se zakuca u zid / ogradu...
Ne znam odakle da krenem da vidim sta mu ne valja. Da ga spojim na usb sa kompom i iz dji softvera nesto "vidim" :)
Stoji mi bezveze, a hteo bi malo da snimam.
Imao sam ranije isti takav i lepo sam leteo sa njim.
 
Pozdrav svima!!! Da li mozda neko od vas ima iskustva sa ovim quadcopterom:

CHEERSON CX-10WD-TX

dronce.jpg

Kao sto mozete da vidite, u pitanju je mini/nano dron, koji sam dobio pre nekoliko dana.
Medjutim, emitovanje slike na telefonu jako secka, bukvalno na svake 2 sekunde, pa je samim tim nemoguce upravljati njime upravo zbog tog seckanja.
Da li neko od vas mozda moze da mi pomogne?
 
Hvala svima na pomoci. Problem sam resio kroz naza softver. Stavio sam da vise nema gimbla i sad radi normalno, stim da sam ja izgubio 2 godine, nisam ga koristio i totalno ispao iz šeme za letenje.
 
Lepa informacija! S obzirom da sam veoma zadovoljan Bebopom 1, ozbiljno razmisljam o ovom Power. Verujem da su sve brljotine prethodnih verzija ispravljene, a autonomija od 1h sa dve baterije je ohoho! Bebop i ovi mali kompaktni dronovi imaju jednu veliku prednost u odnosu na one sa visecom kamerom - kamera je oklopljena i jako dobro zasticena. Nije bas da sam sklon lupanju drona, ali se desi. Takodje, bebop je jako jeftin za odrzavanje, svaki i najmanji delic je dostupan, lepo se bori sa vetrom, a ima i pravi mali gimbal :)

Kamera se pomera u svim pravcima, samo je to malo problematicno preko aplikacije, jer je kod FreeFlight Pro mozes da biras sta ce da bude sa desne strane - dzojstik za kretanje ili pomeranje kamere. U rezimu kad izaberes kameru, smerom letenja se upravlja naginjanjem telefona, sto bas nije precizno ni zgodno. Postoji nezavisna aplikacija kod koje je ovo reseno, ali je bagovita i radi na malom broju uredjaja.

Evo jednog klipa gde se vidi kako se Bebop kec bori sa vetrom, i kakva je stabilizacija snimka pri jakom vetru. Na kraju zamalo sto ga ptice nisu oborile, ali tu nema pomoci :D

 
Zar ne moze da se koristi MFi controller u zvanicnoj app? Ako ima neko bebopa iz NS mozemo da probamo, nek se javi pa cu ja poneti telefon i Steelseries Nimbusa :)
Ako se dobro secam mnogi su MadCatz koristili :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zar ne moze da se koristi MFi controller u zvanicnoj app? Ako ima neko bebopa iz NS mozemo da probamo, nek se javi pa cu ja poneti telefon i Steelseries Nimbusa :)
Ako se dobro secam mnogi su MadCatz koristili :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Moze, sto da ne, samo nisam siguran da li opet ima sve funkcije kao sa sky controller-om? U ovom slucaju ti kontolerom upravljas aplikacijom na telefonu, nemas posebne funkcije koje ima Sky Controller. Meni ni najmanje ne smeta upravljanje telefonom, jedino mi nedostaje to pomeranje kamere.
 
Ali kamera bude na drugom analog stick (prvi je kretanje, a L1 R1 bi trebali biti rotacija vrv, ili je rotacija na prvom sticku a ti dugmici strife).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Juce je moj Bebop u par minuta pokazao sve svoje dobre i lose strane... Vec mi se jednom desilo da iz cista mira izgubim kontrolu i dron krene u nekom svom smeru, i po pravilu, posto je zid kuce bio blizu, pravo u njega. Srecom u padu sam ga uhvatio, pa je sve proslo bez vecih posledica (jedno perce na propelesu napuklo). Ovo sam pripisao blizini kuce i glupavom Huawei-jevom pametnom prebacivanju izmedju WIFI mreza. Medjutim, juce, u selu, kilometrima u krug ni jedne WIFI mreze, pametno prebacivanje iskljuceno... Potrosio jednu bateriju, stavio drugu, poleteo, i odjednom ne reaguje na komande. Zid od kuce na par metara, i on djubre kao da ga zove, pravo prema njemu. Ja gledam, poksavam da se povezem ponovo, hvatam se za glavu... I on pravo u zid, na visini od 5-6 metara, a ja ne mogu da priskocim i uhvatim ga jer keva posadila ruze. I tako on grune sa tih 5-6 metara, pravo na beton. Pogledam, deluje citavo. Probam ponovo da ga dignem u nebesa: motor stalled. Pogledam malo bolje, na dva motorica krive osovine. Nije neki kvar. Motorici se relativno lako rasklapaju, mozda sam mogao i sam da ih prilicno lepo izpravim ali ipak cu otici do nekog strugara... I sreca u nesreci je sto je Bebop tezak samo 450 grama, sto je pola drona od stiropora a druga polovina od lagane i elasticne plastike, sto su svi vitalni delovi zasticeni... Verujem da neki dron tezak kilo ipo - dva ne bi tako lepo prosao u direktnom sudaru sa betonom, a jos ako su kamera i gimbal izlozeni...

Naravoucenije: Sve sto leti to i pada. Ako vas dron pada, gledajte da pada na travu, meku zemlju, ili da mozete da ga uhvatite u padu. Koliko god da verujete sebi kao pilotu, nikad ne verujte Kineskoj elektronici kojoj ne treba mnogo da pobrljavi iz cista mira. Izbegavajte letenje blizu zidanih objekata.
 
Pozdrav svima!!! Da li mozda neko od vas ima iskustva sa ovim quadcopterom:

CHEERSON CX-10WD-TX

Pogledajte prilog 236563

Kao sto mozete da vidite, u pitanju je mini/nano dron, koji sam dobio pre nekoliko dana.
Medjutim, emitovanje slike na telefonu jako secka, bukvalno na svake 2 sekunde, pa je samim tim nemoguce upravljati njime upravo zbog tog seckanja.
Da li neko od vas mozda moze da mi pomogne?

U pitanju je do mobilnog uredjaja nakon sto sam probao na drugom mobilnom uredjaju. I da, ukoliko ste vec povezani sa nekim ruterom, diskonektujte se da ne bi doslo do slabljenja veze sa dronom.

Nadam se da ce ovo nekom puno znaciti ko ima slican problem.

Hvala na nesebicnoj pomoci.
 
Zdravo ljudi, planiram da kupim neki dron za obuku dok mi ne stigne Phantom3adv ili pro.
Posto nemam nikakva iskustva sa letenjem, koji bi mi dron pledlozili za vezbanje upravljanja a da mi ne bude zao ako ga skrsim?
Hvala unapred.
PS: Bilo bi lepo da ima kakvu god kameru.
 
Poslednja izmena:
Meni je zanimljiv JJRC H37 Elfie, i planiram da ga uzmem za zezanje po kuci zimi. Jeftin je, solidno upravljiv, kompaktan, ima kakvu-takvu kameru i kosta malo vise od seta elisa za Fantoma. Svakako nista specijalno bolje neces naci ni za 3 puta vise para. Sve u tom rasponu je sa losim kamerama, loseg kvaliteta, sa ne bas tako fluidnim upravljanjem... Ako sa njim savladas rukovanje, iznenadices se koliko je Fantom lak za letenje. Cak i ne moras da kupujes nista za vezbu, osim ako ti ne treba nesto za igranje u bilo kojoj prilici i bilo kom okruzenju, i bez potrebe za snimanjem (snimci sa tih jeftinih dronova su bukvalno neupotrebljivi). Sa Fantomom za pocetak samo izbegavas tesno okruzenje i malu visinu gde ima bilo kakvih objekata i drveca...
 
Ja sam za mesec, dva dana promenio pet komada dok nisam stigao do Phantom - a. Ne znam koliko si para odvojio za učenje ali prvi stepen su najobičniji i najjeftiniji pa onda bar da ima Altitude Hold, da ne moraš da brineš o visini pa posle ne bi bilo loše da ima GPS a to je već vožnja kao i sa Phantom - om. I veoma se teško prodaju. Ako ga kupiš novog, izgubićeš dosta pa obračunaj i to u školu. Ja sam izgubio lepo na njih nekoliko ali ne žalim. Avantura. Izgreban po šiblju tražeći ga pogledom gde je. Neprocenjivo. :D

Sent from my AGS-L09 using Tapatalk
 
Poz svima :) Vozio sam Dji Phantom 2 neko vreme, pa uzeh Mavic Pro combo.... E saaaad, dozvole :)

Okej, poloziti, nije problem. Imacu dozvolu za voznju. Ne komercijalnu, kao fizicko lice, hobi letenje. Letilica ima ispod 1 kg.

Da li moram svaki let da prijavljujem 5 dana ranije, iako sam daleko od svih strateskih objekata (aerodromi, vojska)? Tipa, da imam vikendicu u nekom brdu, da li i tu po zakonu moram da prijavljujem let?

Jel imao neko nekih neprijatnosti sa nadleznim organima? I ko je tu uopste nadlezan, obicna policija (pozornici), komunalna? Tipa, ko mi moze napisati kaznu? Oduzeti pretpostavljam da ne moze niko?
 
Mislim da ucenje na tim malim igrackama nema neku poentu, ako planiras da predjes na Dji. Meni je prvi bio Phantom 2, i ako si dovoljno pametan da ulozis minut u pripreme (sacekas da uvati satelite, uradis kalibraciju kompasa i proveris da li je u GPS modu), neces imati nikakvih problema. Koliko god da je jak vetar, bice u poziciji gde si ga ostavio. Ako ga izgubis iz vidokruga ili izgubis orjentaciju, samo prebacics na home lock ili ugasis daljinski, vratice se sam.

Te igracke imaju nedostatke, pa ih je bas lako lupati..
1. GPS. Nemaju GPS. Dakle ne zna gde se nalaazi u prostoru, i svaki vetar ga moze gurnuti na bilo sta.
2. Previse su lagani i slabi. Samim tim, borba sa i slabijim vetrom moze biti problematicna
3. Vrlo lako mozes izgubiti orjentaciju, sta je levo a sta desno (posebno kad se okrene), a to je pogubno u slucaju vetra...
4. Wifi komunikacija...mnogo laga, generalno bi trebalo do 10-20 metara da ti radi okej, preko je sve teorijski...kontrolises preko mobilnog, koji ti zazvoni u pola leta i ode sve dodjavola :D

Sto se tice carine.... Trebalo bi, ali opet nema pravila. Generalno ti carine sve preko 30 evra, ali cena koja pise na paketu nije bitna. Oni procene pa ti udare carinu.

Npr, stizale su mi patike od 30 evra sa aliexpress - kostale 28 evra, pisalo na paketu 28 evra, udarili mi carinu jos 8 evra.

Stizale mi stvari od 50 evra, pise na paketu 50 evra - sve okej, nikakva carina...
 
Nazad
Vrh Dno