Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

Iz danasnje Politike tema nedelje su dronovi. Kazu do sredine godine direktorat za civilno vazduhoplovstvo izbacuje novi pravilnik.
Iznenadilo me sto se spominje osiguranje koje kosta 200 eura godisnje? Kakva je situacija kod clanova foruma sa dji quadovima?
Takodje ispadne da je ceo Beograd no fly zona, tj. svaki let se mora prijaviti i traziti dozvola mupa? Opet bih zamolio clana foruma da opise u praksi dal je tako?

Ja razumem da treba izvaditi dozvolu za upravljanje ali osiguranje i prijava svakog leta je ludilo.
 
Poslednja izmena:
Nadjoj na Ali odlican mali dron sa sve zastitom propelera, a cena vise nego ok.

New Arrival Eachine E010 Mini 2.4G 4CH 6 Axis 3D Headless Mode Memory Function RC Quadcopter RTF RC Tiny Gift Present Kid Toys
http://s.aliexpress.com/ae2aQR7F?fromSns=Copy to clipboard
(from AliExpress Android)
 
Sto se tice GPS dronova, ni oni nisu 100% pouzdani :(

https://www.youtube.com/watch?v=pOUCzTgvqUo

Od 10 voznji jednom je otkazao poslusnost :(. Standardna procedura je zaustavljanje i povratak na startno mesto, medjutim ovaj put je promenio misljenje. Na svu srecu nije bilo povredjenih. Sa ili bez GPS-a ipak je sigurnije upravljati na otvorenom prostoru van naseljenog mesta. Inace dron je Bugs 2W (oko 200e).
 
Sad je na "akciji" za 47$ :D kinezi su prevazišli naše trgovce.
 
20171118-125621.jpg20171118-125643.jpg

Evo par sa telefona, tek sad vidim rezoluciju, mozda ima negde da se podesni na vecu.
 
Definisi to "sa telefona" inace kao da si mi pročitao misli odnosno komentare u temi, jedan od primera bila je i upotreba drona za osmatranje ostecenih crepova :D
 
Uzeo DJI Spark pre nesto vise od nedelju dana. Za sada letim ovde kod mene u okolini gde nikome ne smetam i gde verovatno niko ni ne zna ko upravlja. Ko ima Spark-a, poznata mu je prica o CE modu u Wi-Fi, koji ima jako slab signal i verovatno vam nece dozvoliti da letite dalje od 300-400m. Ja koristim modovanu aplikaciju sa FCC modom, koji omogucava Wi-Fi signal pune jacine (kao u US), i za sada sam uspeo da dodjem do 900m udaljenosti i to zbog moje greske sto sam leteo prenisko i zasao iza brda. :wall:
Za Evropu/Srbiju, ako imate Android telefon, OBAVEZNO je koriscenje OTG kabla koji ce vam omoguciti direktnu vezu izmedju telefona i RC-a. To u prevodu znaci manji lag i stabilnija slika jer zaobilazite Wi-Fi vezu upravo izmedju telefona i RC-a (RC komunicira sa Spark-om i dalje pomocu Wi-Fi signala, bez OTG kabla imacete duplu Wi-Fi konekciju = veci lag). Android telefoni nisu u mogucnosti da menjaju frekvenciju u DJI GO 4 apliklaciji (sa 5.8 na 2.4ghz na primer), tako da koristeci OTG kabl celu konekciju prepustate daljincu (RC). U slucaju da imate iPhone, problema necete imati sa Wi-Fi.
Sto se pravilnika tice za letenje u Srbiji, jos se nisam upoznao u potpunosti, ali mi je poznato da je centar grada no-fly zona. I pored toga ja na instagramu vidjam par likova koji postavljaju brutalno dobre fotke uradjene sa Mavic-om, ili hrama ili pobednika. Da li su leteli po svom nahodjenju ili su imali dozvolu, apsolutno nemam ideju.

Uglavnom, Spark NIJE IGRACKA! Reklamira se kao Selfie Drone, cak mi je jedan lokalni prodavac rekao "ne prodajemo vise mi to, to ti je igracka onako za kucnu upotrebu", i moram priznati da mi je malkice digao pritisak jer covek nema pojma o cemu prica. Posle nekoliko probnih letova ovde po kraju malo dalje od kuca, imam nekoliko fenomenalnih kadrova koji, osim sto su 1080p, se ne razlikuju uopste od onih sa Mavic-a, i usudicu se da kazem Phantom-a trojke. Pricam o tome koliko je snimak cist i stabilan, gimbal radi posao odlicno. Ok, naravno da 4K snimak kada se eksportuje kao 1080p posle montaze izgleda cistije nego Spark-ov native 1080p, ali garantujem da 80% posmatraca to nece ni izvaliti.

Molim trenutne koristike DJI dronova koji prate ovu temu, da pokusaju objasniti trenutnu situaciju i pravila u Srbiji.

Pozdrav
 
^
Cestitke za Spark!
Nazalost tema je malo zamrla i dok ne odgovori neko iskusniji za propise u Serbiji mogu malo ja da napisem sta znam.
Nameravao sam da kupim Mavic Air ali nakon procitanog ogromnog clanka u novinama sta je sve potrebno za letenje dronom za sad sam odustao zbog raznim propisa. Prvo treba platiti osiguranje 200 eura godisnje. Navodno ima nacin da to bude 60 ako registrujes 3 drona odjednom ali onda ti je jos vise suzen raspon gde smes da snimas kolko znam. Potrebno je poloziti ispit, placa se 800 dinara. I verovatno najgore od svega potrebno je najaviti let direktoratu vazduhoplovstva 5 dana unapred. Takodje budi spreman na smaranje komunalaca/policajaca gde god te vide da snimas. U novinama covek koga su intervjuisali iz tog direktorata je rekao da ce pravilnik biti promenjen do sredine ove godine ali sumnjam da ce biti opusteniji propisi.
 
To oko pravilnika, slobodno leti van urbanih sredina i ne brini. Uglavnom policija te nece smarati, a pogotovo ne za sparka koji se smatra malim dronom. Nemoj blizu aerodroma, nemoj preko 100m nadmorske visine i neka ti UVEK bude u vidokrugu. IZbegavaj da pravis range testove, nikad se ne zna sta moze krenuti po zlu, a desavalo se mnogo slucajeva u inostranstvu, tipa poludi kompas zbog interferencije i ode u nekontrolisanom smeru. Uvek poleti sa punom baterijom i nemoj ga drzati napolju po hladnom vremenu jer opadne kapacitet usled hladnoce iako je puna baterija. Kada snimas video, ne pravi nagle pokrete sa sparkom jer ima 2 axis gimbal.

Eto ako te jos nesto zanima, pitaj slobodno.

Pozdrav od Phantom 3 usera
 
Hvala obojici na info.

Ovako, pitao sam danas par bivish kolega koji su vlasnici Phantoma, i kazu da je zakon ostriji za dronove iznad 0,5kg. Navodno za Spark-a nece smarati, pogotovo ako letis van gradske zone i bogu iza tregera. Planiram da letim po gradu uskoro i moracu da se raspitam sta kako, da vadim licencu, polazem taj ispit, ipak je bolje imati dokumente za svaki slucaj.
Sto se range testova tice, pravio sam samo jedan i to kao test stabilnosti signala i slike preko OTG kabla. FCC mod koristim zbog istog razloga, UZASNO je bitno da svo vreme imate jak i stabilan signal, u suprotnom ako vam padne slika i ne daj boze GPS u isto vreme, mozete samo da mu masete dok gledate kako odlazi. Inace dobar range me zanima samo zbog snimanja nekih mocvarica oko Dunava ovde, razne flore i faune do koje je jako tesko doci pesaka, a opet prva kuca je na 500m do kilometar, nikome ne smetam.
Moj najveci strah je famozni fly-away zbog kompasa. KAko i zasto se to desava, nisam siguran, ali poznato mi je da problem moze biti magnetna interferencija. Kako ja mogu da znam na kom mestu ce se to pojaviti? Nikako!Treba izbegavati metalne konstrukcije valjda i sl, i za svaki slucaj kalibrisati kompas pre svakog leta, mada mislim da to nema veze. Neka iskustva?

Da li ovde ima iskusnih Spark korisnika? Ima li neko iskustva koji je firmware za RC i Spark-a najbolja kombinacija u Srbiji?
 
Ne verujem da ima nekog ovde sa SParkom, pa hajde da ti odgovorim. Ja sam proredio kalibrisanje kompasa, ali nakon dve rizične situacije gde je dron bio od mene nekih 200m i izgubio kompas, krenuo je po inerciji vetra da ide u suprotnu stranu od željeneog pravca. Prisebnošću sam uspeo da ga vratim nazad i jedva spustim na zemlju, tj u ruku. Od tada pre svakog leta kalibrisem kompas. Ovo nije problem karakterističan za bilo koji dron od Phantom4 pa na dalje. Što se firmware tiče, ne postoji za Srbiju i bilo koju drugu zemlju, isti je za sve.
 
Mozes da porucis sa Hobbyking-a ili probaj da nadjes na Banggood-u (ponovo salju baterije od pre par dana)
 
Uzeo DJI Spark pre nesto vise od nedelju dana. Za sada letim ovde kod mene u okolini gde nikome ne smetam i gde verovatno niko ni ne zna ko upravlja. Ko ima Spark-a, poznata mu je prica o CE modu u Wi-Fi, koji ima jako slab signal i verovatno vam nece dozvoliti da letite dalje od 300-400m.

Kako se Spark ponasa na vetru?

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Pa ako je verovati UAV Forecast aplikaciji, odlicno. :) Leteo sam jedan dan kada je navodno duvao vetar od 25km/h sa udarima do 70km/h na 100m visine, gde je Spark uglavnom leteo. Kazu da je do 30-40km/h ok, sve preko toga rizik. Ako u Sport modu moze da ide do 50km/h, verujem da bi i do toliko istrpeo udare vetra.

 
Meni stigle sve sa Alija. Turskom poštom. Zašto njima, ne znam. Ne zeza carina nego avio kompanije, Lipo baterije kada se zapale, ne mogu da se ugase.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
krastavac, Ali ne prima Paypal uplate, tako da nista o njega...
 
Pa plati karticom sa kojom plaćaš PayPal !

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Treba mi preporuka za neki jeftin dron oko 50$, zeleo bih da na njega nakacim Eken H9 kameru, cini mi se kao dobra kombinacija za prvu letelicu.

Do koje visine mogu da dosegnu jeftiniji dronovi, Syma i ostali u toj klasi, svidja mi se Bug 3, ali njega cu u startu unistiti:)
 
Poslednja izmena:
X5c 30m čini mi se. Možeš nekom DIY varijantom da povećaš tu razdaljinu doduše.

Sent from my LG-H990 using Tapatalk
 
Da li zna neko naziv konektora sa slike?

Planiram da zamenim postojecu kameru sa Eachine TX01 kamerom.
 

Prilozi

  • Photo 3-4-18, 14 30 52 copy.jpg
    Photo 3-4-18, 14 30 52 copy.jpg
    228.4 KB · Pregleda: 140
Nazad
Vrh Dno