Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

mene vise zanima neki predlog kineza za klinca :) neki mini dron, kamera nepotrebna. samo da uci da leti. trenutno vozi symu x11, ali sve je teze naci bilo sta za njega, pa bi neka zamena bila ok...
 
Vidim da su se ovde iskristalisale dve grupe komentatora - početnika koji traže nešto za 100-150e i oni koji su ne samo iskusni već su ušli u (polu)profesionalne vode.
E pa imam pitanje za sve poluprofesionalnce, odn. sve one koji snimaju prijateljima/poznanicima apartmane, objekte, svadbe i slično - koliko se to da naplatiti? Pretpostavljam da se tu ne naplaćuje samo snimanje dronom već i kolika-tolika montaža. Da li se naplaćuje po minuti ispostavljenog snimka ili kako? I koji je neki minimum za takve snimke, dji tello, spark...?
Slobodno se raspišite :)

Ja pretežno radim spotove / promo snimke al to mi nikad ne uključuje samo dron obavezno je i aparat uključen u to pa ne mogu baš realnu cenu da ti dam samo za dron + je tu faktor lokacije odakle si i kakvo je tržište.
- Dok sam leteo sa MA apartmani su recimo išli 50€+ do 1min snimak po apartmanu, svaki let kroz apartman je rizik i mučenje ( snimio oko 200+ apartmana [emoji23][emoji85] ) sa boljom obradom iliti kome nije žao para skladno tome dobije obradu pa onda snimak varira od 50€ do 150€

- Za svadbe teško da ćeš naći posla da samo letis dronom osim kad nekom iskoči da mu treba dron a nema svoj, tu nastaje novi problem gde moraš upoznati svadbaroše pa onda pokazati neko znanje koje žele da plate. Cena toga ti ide od 50 do 150-250€ zavisi od posla i zahteva, svakako retko koj ozbiljni svadbaroš/kamerman nema dron.

- Kod mene u paketima recimo ide 100€ doplata da pokriva dron neke stvari tipa: kuće/zgrade mladenaca/crkva/lokacija/sala/venčanje spolja.

- Da me neko zove samo za to ako će me držati do ulaska u salu ( 4-6 popodne ) cena bi bila 150€ (mp2) let po sali + prvi ples + 100€ na cenu što opet gotovo niko neće platiti jer u svadbaroskom poslu 1 od 10-50 mladenaca žele kvalitet i sve top da im bude, svima je bitnija dekoracija/hrana/muzika.
+ opet kažem retko koj kamerman/svadbaroš nema svoju letelicu.

- Kada sam kupovao dron kupovao sam ga za sebe na kraj pameti mi bilo da ću na kraju raditi svadbe [emoji23][emoji23][emoji23], hteo sam da vijugam planinama slikam za sebe i da se zezam. Sa sparkom ćeš biti zadovoljan ako želiš za istu svrhu. Za apartmane nije jer je mali senzor pa to baš i neće najbolje izgledati izuzev 2 ose pa neće ni biti toliko stabilan za apartmane. Kad si u apartmanu potisak vetra izmedju zidova jako utice na dron te je mnogo "nemirniji" nego spolja na otvorenom. Sem toga signal će te uvek mučiti osim ako apartman ima dobaru GPS pokrivenost, starije zgrade sa debelim zidovima su faktički nemoguće za dron jer je tada u OPTI modu gde nemaš positioning iliti hover pa slajduje.

Za svadbe tello beskoristan, spark i može da se iskoristi kao poklon prijateljima MA može za malo ozbiljni rad, mana svih navedenih je nemaju LOG tako da spark/air mogu se iskoriste za taj neki "prirodan / default izgled " sve ozbiljnije zahteva bolji dron samim tim i bolja cena/ lakše za obraditi iliti imati upariti boje sa aparatom itd itd.

Moj ti savet ako ti je cilj spark dodaj još malo uzmi air FMC paket. Koristi ga za sebe a usput ako uspes nešto nabosti da naplatiš još bolje + MA možeš iskoristiti za apartmane interier/exterier. Mp2 recimo nema šanse veći je veći je rizik zaštite samo smetaju, jedino da se radi sa katanom ili exterier.

Ako te nešto konkretnije zanima piši [emoji870]

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
mene vise zanima neki predlog kineza za klinca :) neki mini dron, kamera nepotrebna. samo da uci da leti. trenutno vozi symu x11, ali sve je teze naci bilo sta za njega, pa bi neka zamena bila ok...

I mene interesuje ovo, neki best buy za klinca, cenovni rang do 100 usd.
 
@ Sava89
Hvala na vrlo detaljnom odgovoru :) Za sada ne nameravam da "letim" komercijalno ali mi je palo na pamet da bi eto i to moglo. Imam prijatelja koji snima svadbe ali nit' ima dron nit' ima nekoga koga ima, tako da bih eventualno mogao uz njega da se šlepam za početak. Doduše, još ni nemam dron ali evo ispipavam šta bi moglo ;)
 
@ Sava89
Hvala na vrlo detaljnom odgovoru :) Za sada ne nameravam da "letim" komercijalno ali mi je palo na pamet da bi eto i to moglo. Imam prijatelja koji snima svadbe ali nit' ima dron nit' ima nekoga koga ima, tako da bih eventualno mogao uz njega da se šlepam za početak. Doduše, još ni nemam dron ali evo ispipavam šta bi moglo ;)
Nema na čemu. Taman eto uz prijatelja, samo moraš uzeti bar MA FMC Paket. Nek ti da 50 ojra i da praviš pokrivalice [emoji16]

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Razmisljao sam da kupim Spark ali ovo se pojavilo
https://www.dji.com/nl/mavic-mini?site=brandsite&from=nav
Cena veoma privlacna u firmi na M.. 49990
Predpostavljam da ce od komsija madjara biti jos jeftinije.

3-Axis Gimbal 2.7K Camera
30-min Max Flight Time
Deluje veoma zanimljivo.
Mavic Mini Fly More Combo 500€
Mavic Mini - The Everyday FlyCam 400€
 
Poslednja izmena:
Mavic Mini je zamena za Spark. Odlična igračka za 90% korisnika.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Još uvek nisam nasao informaciju da li Mavic Mini podrzava RAW (pretpostavljam da ne)? Video sam negde da su izbacili i bracketing koji sam kod Sparka najviše koristio da bih izvukao malo veći DR. Ako je tako, Mavic Mini onda nije dobro rešenje za fotografiju, barem ne za mene.

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Pa namerno su ga malo osakatili da ne bude konkurencije Air - u, snima samo u 2.7 kao i moj Phantom 3 Advanced koji ima RAW tako da je moguće da ima i Mini. Meni se sviđa. Kupiću ga varovatno kao drugi dron. Phantom za posao a ovaj je baš mali i lep.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Pitanje, za relativnog početnika s dronovima, imam samo H8 mini i igrao se s par drugih jeftinih MS dronova, pa nisam mnogo mario, za Mavic Spark ili ovaj novi Mini, jel potrebna ova dozvola za letenje kod nas? I jel to neko realno proverava kod nas - računam ako drona koristim odgovorno, na izletima i po prirodi/van naseljenih mesta, a ne da zujim između zgrada i snimam šta rade komšinice :)

Koliko vidim ne treba dozvola za Klasu 1 koja obuhvata dronove težine do pola kilograma, sa maksimalnom visinom leta 50 metara, brzinom do 30 metara u sekundi i doletom 100 metara.

Mavic Mini se uklapa u težinu (249g) i brzinu(13m/s), ali nigde ne mogu da nađem za visinu i domet zvanične specifikacije, sem da je u Beginner modu ograničen na 30m.
 
Poslednja izmena:
Ja imam položeno i Phantoma i četiri baterije i dobro sam ga vozao i hvala Bogu, još me niko nije pitao za papire. Bilo je malo frka oko utakmice, sad će biti mirno do nekog sledećeg incidenta. Kažu baš po Bgdu komunalci jure i muzičare i fotografe na mestima za venčanja i... Opušteno.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Pozdrav svima, naručio sam dron Visuo x809s sa aliexpressa po ceni od 38$, da li je neko već poručivao sličan model i da li je bilo potrebno da se piše molba ministarstvu trgovine? Ukoliko da, da li neko može da me uputi kako se predaje ta molba? Da li mora lično ili može elektronskim putem?
 
Ako je to onaj Battlesharks Visuo onda ne treba nikakva dozvola za njega. Ja imam Visuo XS816.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
 
Hvala na brzom odgovoru, kako ti se čini dron? Jesi li plaćao dodatno carinu i pdv?
 
Plaćao sam nešto oko 600-700 troškova dodatnih ne sećam se.
Okej je, nemam neke zamerke. Meni je to prvi dron i nisam hteo da trošim veliki novac, pogotovo što tek treba da učim da letim. Prvih par letova sam ga svaki put mlatnuo u nešto ali nema nikakva oštećenja. Za te pare solidna igračka.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
 
Ako neko planira da uzme novi Mavic Mini za planinarenje, nek pogleda ovo od 6:36 pa narednih par minuta:

https://youtu.be/es8aub2Ahao?t=396

Nadmorska visina na kojoj su bili je ~2200m.
 
Čitao sam malo i gledao oko ovoga, pošto želim da uzmem minija, koliko vidim problem je ako je baterija <30%, a i bio je beta FW na dronu. Mislim OK, jeste dron lagan i slabije snage od Aira i sl. tako da ne očekujem previše, ali za početnika je OK.

Pritom fotografije i vide s njega su više nego dobri, pre par dana je izašao novi FW, neke stvari su već sredili.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Pančićev vrh na Kopu je na 2017m, na samoj granici ;) Ali u svakom slučaju će peglati FW.
I ja jedva čekam neke domaće recenzije iz prve ruke, dosta sam se ložio na Sparka, vreme je (da se ložim) za MMini :)
 
Problem je bio u FW ali i u propelerima na preprodukcijskom modelu, iz DJI su rekli da ce srediti problem i da ce biti ok i na vecim visinama...
 
  • Like
Reagovanja: M J
S obzirom da mi se narudzbina drona Visuo Hs809s izjalovila, da li neko mozda zna da li je potrebno traziti dozvolu ministarstva za MJX Bugs 3 dron? Unapred hvala.
 
Pregledao sam malo temu, ali da proverim jos jednom. DJI TELLO, da li ima nesto bolje za te pare (100 eura), za pocetnika? Svrha, da dobijem neko iskustvo sa dronom, vidim jel ima lisca u oluku i malo da impresioniram klinca :)
 
  • Like
Reagovanja: M J
Za 100e nema bolje od Tella. Konkurenti su možda bolji na papiru ali je ovde sve urađeno na najbolji način.
 
Ja sam priveremeno odustao od Mavic minija do proleća negde, imam manje vremena i ne skitam toliko. Očekujem da će na proleće moći mnogo povoljnije da se nabavi, tek je izašao, rasprodaje se kako stigne, trenutno maksimalno na njemu zarađuju - već sam video da je par ljudi prodavalo na oglasima posle par probnih vožnji, dosta povoljnije od radnji sa sve garancijom, plus ima gomila Sparkova na oglasima koje pokušavaju sada da prodaju po većoj ceni od novog Mavic minija, tako da će to da se sve reguliše :)

Uzeo sam pre nekih 10ak dana Tello na akciji u Giga****, boost komplet sa punjačem i 3 baterije za 14K, plus još imao neke poene od ranije, tako da sam ok prošao. A i bila je jedna od onih impulsivnih kupovina, bio u tržnom centru sa klincima, išli nešto drugo da uzmemo, video akciju, proverio cenu na netu i izašao iz radnje s dronom, a da nisam ni planirao kupovinu - srećom žena nije bila s nama :D

Mislim da bih se zeznuo da nisam uzeo boost komplet, jedna baterija drži oko 12-13 minuta kada se dron koristi bez prop guards (koji solidno ubijaju protok vazduha od propelera, jedva 10min sa njima, tako da ih ne koristim sem za letenje po sobi), sa tri baterije izađem na oko 35-40minuta vožnje što je dovoljno i da se klinci naigraju i da ja završim šta sam planirao.

Prilično sam iznenađen kako lepo radi, drži poziciju i visinu bez problema, odlično reaguje, nisam imao nekih problema s konekcijom i sl. Dobro je što je mali i upravljiv pa lako može i unutra da se vozi. Naravno, budući da je svega 76g težak, od letenja kada je bilo šta jače od povetarca nema ništa.

Inače ko ima Tello, topla preporuka da kupi Tello FPV aplikaciju na GPlay-u, jeste da je 640din, ali po meni vredi, bolja je od originalne.

Jedino je kvalitet videa loš (makar u poređenju sa Mavicima, kinezi su generalno očaj) zbog malog bitrate-a, slike su OK.


Pano 360 1 1.jpg
 
Poslednja izmena:
Sad gledam na gigatronu, pa lepa im je akcija, otprilike je cena kao na KP, mozda cak i niza. Otici cu danas da kupim kombo i dzojstik verovatno.
Verovatno ce me drzati 10ak dana, pa ce onda da skuplja prasinu, al sta sad :D

edit: da li vredi uzeti onaj Xiaomi WiFi repeater?
 
Poslednja izmena:
Treba mi savet, posto gledam neki dron za pocetnika, izbor je pao na Visuo Hs809hw, e sad vidim da svi hvale DJI TELLO, pa me zanima da li se vredi ispruziti za DJI TELLO?
 
Jako je nezahtavno porediti Tello i kineske dronove.

Tello je super mali dron, odlično je optimizovan, odlično drži poziciju, spakuješ ga u malu kutijicu, koristiš mobilni kao kontroler, aplikacija je OK (mada je Tello FPV bolja od fabričke) i stabilna je, delova ima svuda i odličan je za učenje - čak i da negde udariš njim najverovatnije neće biti nikakvih posledica, jako mu je mala masa i bukvakno ne bude posledica ni po dron ni po ono u šta je udario. Stabilizacija slike je elektronska, ali je OK.
S druge strane domet, brzina i mogućnost da leti po vetru nisu neke.

Za isti novac možeš da kupiš nekog GPS kineza (SJRC F11 PRO) koji je potpuno druga priča, veći dronovi sa GPS-om, dužim vremenom leta i sl. ali opet je kamera i dalje loša, većina u tom cenovnom rangu nema nikakvu stabilizaciju slike, nisu baš za indoor letenje, delovi i aplikacija - sad ih ima, a sutra ... ko zna?

Inače kao početnik koji je probao par jeftinih dronova, ja ne bih uzimao dron koji nema optical flow senzor i altitude hold - a Tello to ima. Za ovih 10 dana vežbanja nisam uspeo da ga srušim ili udarim negde, tako da je pogodan za vežbanje.

edit: da li vredi uzeti onaj Xiaomi WiFi repeater?

Poručio istog dana kad sam kupio Tello, javljam utiske kad mi stigne :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno