Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

Naravno da je prevara.
Odmah se vidi i po linku, za prodavnicu mora biti https ako nećeš da ti ukradu podatke. A i sve ostalo je vrlo providno...
 
Poslednja izmena:
Šta mi preostaje onda sutra banka pa da vidim da povuku novac ?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Da, mada teško je dobiti povrat novca preko banke, ne bi bilo loše i da promenis pin na kartici ili je blokiraj.
Pre kupovine uvek treba proveriti gde kupuješ i naravno placaj preko posrednika kao što su PayPal i Alipay.
 
Ću da probam na foru da nisam ja platio nego mi svučen novac ...dobio samo sms da mi skinute pare.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Nego šta mislite o Mavic air v.s. pro, lomim se izmedju ta 2 ...prioritet mi je fotografija... izgoreo sam ceo dan se lomim Q.Q

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Ono sto mene zesce zabrinjava je ono sto sam doziveo pre 2 dana. Poznato je da je po zakonu dozvoljeno leteti do 120m visine AGL (above ground level). Ja sam bio na 100m sa Sparkom, i dok sam blejao u fon trazeci sta da fotkam, cujem helikopter u daljini. Onako polu-uspanicen znajuci koliko mogu nisko da lete, dignem kameru i vidim helikopter na nekih 600-700m od drona, otprilike je leteo na 120-130m visine, a mozda i vise, nisam mogao da procenim. Da li u tim njihovim glavama postoji informacija da je dronovima dozvoljeno da lete do 120m visine od tacke poletanja? To u prevodu znaci da ako poletite sa vrha nekog brdasceta koje je visoko 50ak metara, a helikopter leti na 150m iznad ravnice koja je pored tog brdasceta, prakticno znaci da ce te na 100m biti na istoj visini kao helikopter.
Ako sam dobro video, u pitanju je bio vojni helikopter i leteo je ovde u okolini 2 dana uzastopno, dosta nisko.

Ovde sam na 100m, screenshot video klipa:

32641704_1940771322641793_8183269809761288192_n.jpg
 
Šanse su male ali uključi sva čula, helikopter se baš baš čuje a ima ih sve više. Iznad moje lokacije, kažu Kusta leti redovno do Mokre Gore ali čuje se... I nemoj iznad glava velike gomile ljudi koja stoji u mestu. I nemoj iznad nečijih kuća i dvorišta na malim visinama, nije lepo, ne treba ti zakon da budeš kulturan.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
a jesi prijavio let na toj lokaciji?
A i da jeste, misliš da bi taj pilot helija imao tu informaciju?


Pelle, ne brini se, 100 sparkova za redom on moze da pokupi ni da primeti.
A i ako uzletiš i tražiš šta da snimaš, You’re Doing It Wrong.
Treba da uzletiš kada znaš šta ćeš da snimaš.
 
Ovako, letim na lokacijama koja su uglavnom dalje od kuca, iznad polja i poljana, sumaraka i sl. Unapred sam planirao da letim na toj lokaciji jer sam znao sta cu vec da hvatam, ali kada sam fotkao sve sta sam planirao, trazio sam sta bi moglo jos da ispucam sve 3 baterije. :)

Jedan od detalja koje sam nasao, recimo:

DJI_0239.jpg
 
Poslednja izmena:
Drustvo , igrom slucaja sam bio u subotu na trgu Republike u Beogradu, bilo je neko snimanje i bila su 2 drona prisutna, onako vizuelno ja bih rekao da su bili Phantom 4 i nesto manje od njega i drugacijeg oblika , mozda neki Mavic , ne znam zaista....mozda je to bio i neko od vas :) bilo bi sjajno ako jeste :)

Igrom slucaja u subotu uvece dok sam cekao klopu u jednom lokalu, tu u blizini je neki stranac leteo sa malim dronom koji bukvalno staje u saku, ne znam cemu sam se vise odusevio taj dan zaista :)

Ipak ono sto mene zanima, to sto je bilo na trgu deluju kao zaista ozbiljne masine, ne igracke, a opet verujem da su najbolje za fotkanje/snimanje i slicno....mene sve vise privlaci cela ova tema i hteo bih sebe da obradujem jednim ovakvim uredjajem, mislim da mi polako i fotografija ulazi u interesovanja kao hobi.....da ne idem u off

Da li je bolje uciti se na tim igrackama letenja pa posle nabaviti nesto ozbiljnije ili bi mogle i ozbiljnije stvarcice da posluze za ucenje? Bukvalno nikad nisam leteo da tako kazem pa bih voleo da pokusam :)

Voleo bih ako je moguce da postoji neki dron srednje velicine koji mozda ima i neku integrisanu kamericu pa da probam kako bi to izgledalo generalno, da vidim da li mi se zaista dopada sve to ( a verujem da hoce :) ).
Igrom slucaja mozda bih krajem predstojeceg leta mogao da nabavim nesto skuplje tipa Mavic-a i slicno pa da li je bolje sacekati tu priliku ili do tada se uciti na necemu? Mozda se odgovor namece sam, ali svaki savet je dobrodosao :)

Ako bih narucio nesto srednje velicine sa kamericom preko Ali-ja ili GB-a, da li se placa carina i slicno? Da li je ona dozvola bitna samo za ozbiljnije masine tipa Phantom i to ili maltene za bilo koji dron ?
Ne bih kupovao u Gigatronu i slicno nego bih trazio nesto sto se meni dopada online, ali opet ako bi me izaslo isto cenovno onda bih mozda razmislio i o nasim radnjama...

Znam da sam se raspisao i verovatno napisao sve naokolo, ali nadam se da ce neko od vas iskusnijih imati strpljenja da procita i odgovori, unapred hvala :)
 
...
Da li je bolje uciti se na tim igrackama letenja pa posle nabaviti nesto ozbiljnije ili bi mogle i ozbiljnije stvarcice da posluze za ucenje? Bukvalno nikad nisam leteo da tako kazem pa bih voleo da pokusam :)
...

Ako bih narucio nesto srednje velicine sa kamericom preko Ali-ja ili GB-a, da li se placa carina i slicno?
...
Za ucenje kupi neki jeftin dron kog ti nece biti zao ako ga slupas.

Naravno da se placaju carina i ostali troskovi.
 
Ali da gledam one bas male kao sto je onaj sto staje u saku ili nesto srednje velicine ?

Hvala na savetu

Послато са Nokia 7 plus уз помоћ Тапатока
 
IMHO, ti mali sto staju u saku su za zezanje po sobi.

Na ovom kanalu imaju gomilu recenzija raznih quadcoptera, pa vidi sta ti odgovara po ceni i onome sto nudi za tu cenu.

 
Drugari, imamo oko 2000$ budžet za dron pa me zanima šta predlažete u tom cenovnom rangu? Snimanje videa i fotografisanje sa gopro-om uglavnom.
Za sada gledamo DJI Phantom Pro Plus kao dobro rešenje
 
Poslednja izmena:
Drugari, imamo oko 2000$ budžet za dron pa me zanima šta predlažete u tom cenovnom rangu? Snimanje videa i fotografisanje sa gopro-om uglavnom.
Za sada gledamo DJI Phantom Pro Plus kao dobro rešenje

DJI P4P je odličan izbor što se tiče kvaliteta samog videa. Ako nije ozbiljna produkcija u pitanju, onda bih bez razmišljanja uzeo Mavic Pro fly more combo. Portabilnost, 27 min leta po bateriji i pre svega kvalitet je razlog. Sa druge strane ako ti veličina drona, transport i odlaganej ne predstavlja problem, onda zašto da ne P4P. U ovom momentu ni jedan dron ne može se porediti sa Ocusync tehnologijom, a to znači da ćeš leteti bez seckanja slike, bez laga i pikselizacije. Nije toliko bitno kada se leti daleko, što verujem da nije interes, nego kada su specifične situacije u pitanju, puno drveća okolo, gradska sredina zatrovana 2.4ghz i 5.8ghz signalima koji prave smetnje, samim tim i lag.
 
Naručio bih dron preko alija za 50-tak eur, kako sad stvari stoje sa carinom, pošto vidim da jedno vreme nisu dozvoljavali?
 
Kupio sam Sparka pre par meseci. Bas sam zadovoljan za sad iako jos nisam probao FCC hack. Za sad mogu da potvrdim na nakon 300, 400m gubi signal.
Planiram da ga nosim u inostranstvo a posto ga nisam jos registrovao plasim se da bi mogao da imam problema prilikom povratka u Srbiju.
Gledam sve sto je potrebno za registraciju i nije mi jasno sta je Polisa osiguranja od odgovornosti prema trecim licima. Jel neko to uzimao, gde i koliko se to placa?
 
Pitaj par osiguravajućih kuća, nađi najpovoljnije. Kao za auto.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Ja bas hteo da pitam dal je neko od vlasnika dronova imao problema na nasem aerodromu?

@boris6

Ne treba ti ni fiskalni kao sto zver kaze nego pri odlasku odes u kancelariju (carina) na aerodromu koja je pored gde prolazis kroz gate i trazis papir za uredjaje koje iznosis da ti ne bi carinili u povratku. Samo upises ime uredjaja i serijski broj. Sacuvas papir. Ovo vazi za svu tehniku.
 
Taj deo mi je jasan ali da li mozes u Srbiju uneti dron koji nije registrovan?
 
Ne treba ti ni fiskalni kao sto zver kaze nego pri odlasku odes u kancelariju (carina) na aerodromu koja je pored gde prolazis kroz gate i trazis papir za uredjaje koje iznosis da ti ne bi carinili u povratku. Samo upises ime uredjaja i serijski broj. Sacuvas papir. Ovo vazi za svu tehniku.
To radiš samo ako nemaš fiskalni.
Provereno ti je SAMO fiskalni dovoljan.
 
Poslednja izmena:
Ma hajde. Imao si sreće. Neko drugi možda neće. Kupiš jedan dron ili kamion ili već šta i sa tim jednim fiskalnim uvoziš i uvoziš...

Jednostavno. Kada izlaziš iz zemlje, popunjavaš šta iznosiš i sa tim papirom i ulaziš i unosiš...

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
eac896b90d86f221ca52dee8bbcb9ac8.jpg
 
Poslednja izmena:
Ma hajde. Imao si sreće. Neko drugi možda neće. Kupiš jedan dron ili kamion ili već šta i sa tim jednim fiskalnim uvoziš i uvoziš...

Jednostavno. Kada izlaziš iz zemlje, popunjavaš šta iznosiš i sa tim papirom i ulaziš i unosiš...
Fiskalni ti je jedini dokaz da si izmirio sve obaveze prema državi.
Fiskalni sa slipom/računom na tvoje ime je jedini dokaz da je dron stvarno tvoj.
I da, svaki put kada pokažeš sve to, uvek vazi. Kod svakog srbistanskog carinika.

A bez svega toga gore navedenog, teoretski mogu da ti zaplene dron kada tražiš te papire koje spominješ. "Nemaš fiskalni, ajmo malo mi to da proverimo"...
Ja se ne bih usuđivao to bez fiskalnog da tražim.
 
@zver
To što ti pričaš nema veze sa zakonima o kojima se ovde radi a to su carinski zakon i zakon o pdv.
Prilikom iznošenja robe široke potrošnje iz graničnog područja Republike Srbije, a koja će biti vraćena u nepromenjenom stanju u Republiku Srbiju, putnik je dužan da za svaku vrstu robe koju nosi sa sobom ili u prtljagu koji ga prati, podnese carinskom organu formular kojim se evidentira iznošenje robe iz carinskog područja. Na formularu je potrebno upisati sve podatke kojima se određena roba može identifikovati (marka, tip, serijski broj). Prilikom ponovnog unošenja u Republiku Srbiju, sva roba za koju putnik nema ovakav formular overen pri iznošenju, smatraće se novonabavljenim u insotranstvu i podleže postupku carinjenja, ako prelazi vrednost iz carinskog zakona.
Pri tome, nebitno je da li sam ja izneo tu robu a onda je neko drugi uneo, dok god ti robu prati formular na kojem se nalaze podaci koji nedvosmisleno ukazuju da je to što se vraća u zemlju isto to što je izneto.
Fiskalni račun nema nikakvu ulogu pri unošenju robe iz inostranstva.
 
Pozdrav, treba mi preporuka oko kupovine drona.

Dron bi se koristio za inspekciju poljoprivrednih polja, ali bukvalno samo pregled. Interesuje me koja je najbolja opcija s obzirom na cenu, domet, visinu i to da je izvan grada cesto vetrovito?
Takođe, do koje visine mogu da ga koristim za inspekciju polja a da ne moram prijavljivati let svaki put.

Hvala unapred na svakom predlogu.

Edit: Napomenuo bih da sam apsolutni početnik i da je cena bitna. Da li DJI spark dolazi u obzir za navedene potrebe?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno