Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

ovo nije nista drugacije od vatrenog oruzja. Ameri su jos vise paranoicni pa je oruzje i dalje svima dostupno.

Napravio bih distinkciju izmedju drona i pistolja. Kada dve osobe imaju pistolj, druga osoba moze uzvratiti napad prvoj.
Kada dve osobe imaju dron, druga osoba baci dron na prvu, prva nema mogucnost da uzvrati napad (na primer pilot prve letelice se sakrio u bunker).

Sa stanovista zastite slobode, jasno je da se let dronova treba striktnije urediti od pistolja.
 
Napravio bih distinkciju izmedju drona i pistolja. Kada dve osobe imaju pistolj, druga osoba moze uzvratiti napad prvoj.
Kada dve osobe imaju dron, druga osoba baci dron na prvu, prva nema mogucnost da uzvrati napad (na primer pilot prve letelice se sakrio u bunker).

Sa stanovista zastite slobode, jasno je da se let dronova treba striktnije urediti od pistolja.

Je l' ovo bio pokusaj duhovitosti? :trust:
 
Sledeće nedelje poručujem drona. Izbor je pao na Syma x5c-1, sa 3 dodatne batetrije 61$. Da li je to pravi izbor za mene kao početnika ili možda nešto drugo da uzmem? Planiram na ovome da učim da letim, a sledeće godine da se uzme malo bolji setup ako sve bude išlo lepo.
 
Sledeće nedelje poručujem drona. Izbor je pao na Syma x5c-1, sa 3 dodatne batetrije 61$. Da li je to pravi izbor za mene kao početnika ili možda nešto drugo da uzmem? Planiram na ovome da učim da letim, a sledeće godine da se uzme malo bolji setup ako sve bude išlo lepo.

'de ces bre na ovome da letis, jel znas ti koja je velicina ovih quadcopter-a?
 
Pa ovaj X5C-1 nije preterano velik, 31x31x8 cm. Stvarno, da li ima nesto u toj kategoriji do 50-60e sto je bolja kupovina od ovog?
 
nema. pojavio se jedan vrlo slican jjrc model kojeg nazivaju syma killer.
Mozes potraziti nekoliko klipova uporedjivanja. Mislim da tebi nije preterano bitno koji uzimas. Ja bih uzeo lepsi. JJRC postoji u crnoj boji i ima lepo uradjeno led svetlo da znas na koju stranu si okrenut.

edit: ako taj fpv model stvarno kosta toliko, onda cu morati uskoro da ga uzmem :D
 
Poslednja izmena:
nema. pojavio se jedan vrlo slican jjrc model kojeg nazivaju syma killer.
Mozes potraziti nekoliko klipova uporedjivanja. Mislim da tebi nije preterano bitno koji uzimas. Ja bih uzeo lepsi. JJRC postoji u crnoj boji i ima lepo uradjeno led svetlo da znas na koju stranu si okrenut.

edit: ako taj fpv model stvarno kosta toliko, onda cu morati uskoro da ga uzmem :D

Ja sam se već odlučio a x5c-1 nego da vidim da u međuvremenu nije izašlo nešto. Estetika mi i nije toliko bitna.

Link ka x5sw fpv modelu.
 
^
odakle ga narucujes i kako?
 
^
odakle ga narucujes i kako?

Ja ću sa AliExpress-a, našao sam dobrog prodavca. Jedino se plašim da mi našincarinici ne prave problem zbog uvoza. Video sam skoro na YT nekog našeg tubera kojem carina nije dozvolila da uveze drona, doduše išlo je sve preko DHL-a.
 
Sledeće nedelje poručujem drona. Izbor je pao na Syma x5c-1, sa 3 dodatne batetrije 61$.

Vidim da ima Syma x5sw koji je po karakteristikama isti kao i x5c-1, samo što ima FPV i skuplji je nekih 20ak $.

$61 je vise od 50 EUR, tako da cete svakako zakaciti placanje vecih dazbina, te je po meni bolje da uzmes FPV model - to je ionako pravi nacin za ucenje ako mislis da jednog dana snimas video iz vazduha.

Aj' bas javi da li su tetke iz carine pustile :smash:
 
$61 je vise od 50 EUR, tako da cete svakako zakaciti placanje vecih dazbina, te je po meni bolje da uzmes FPV model - to je ionako pravi nacin za ucenje ako mislis da jednog dana snimas video iz vazduha.

Aj' bas javi da li su tetke iz carine pustile :smash:

FPV mi toliko trenutno i nije bitan, više mi je bitnije da steknem osećaj sa njim, pa bih sledeće godine uzeo neki ozbiljniji setup (Cheerson cx20) ili nešto u tom rangu, sa nekom dobro action camericom.
Svakako javljam kad(ako) stigne i kako sam prošao.
 
Sta je FPV? Ako je to first person view logicno mi je da se obavezno uzime dron sa tim?
 
Neznam da li je ovo https://www.lily.camera/ pomenuto u temi. Deluje mi zanimljivo ali za sada skupo. Jedino sto u teh. karak. ne pise koliko je bucan rad propelera.
 
Pa dobro nisam pratio temu od pocetka.:) Sad tek videh e jesam pa**n.:D
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, slucajno sam naleteo na ovaj forum pa vidim da ima zanimljivosti, pa da krenemo:
Mene je uvek zanimalo snimanje iz vazduha, kako je to iz pticije perspektive, kao mali razmisljao sam da napravim jednu waterrocket (raketa sa pogonom na vodu u prevodu), tako sto bih napravio tu raketu i na njoj bi zakacio neku kameru, e sad pitanje je bilo kako to gledati u realtime? Naravno nisam znao za transmitore i slicno, i tako proslo par godina i ja u jednom klipu na youtube tacnije od jutjubera "Cvile" video sam da je on spomenuo Drona tipa Syma, koji kosta oko 70$, i istrazujem ja po netu malo i naletim na marku Walkera i naravno svidela mi se, i na kraju narucim ja preko jednog sajta Subito.it (italijanski sajt) i video sam DJI phantom 2 vision + sa GoPro hero 4 za 450e i narucim, tako sto sam uplatio na racun i platio artikal, i mene tu lik predje i uzmem mi pare i ne posalje mi dron, dobro ajde zeznuo me tu sam i ja malo kriv jer sam bio nestrpljiv i pozurio pa je lik iskoristio moju nestrpljivost, i resim da odem u prodavnicu da kupim nov, kupio sma Yuneec Q500 4K koji sam platio 1420e, i sada ovde u italiji je dozvoljeno leteti i snimati u prirodi i na mestima gde nema ljudi, pa sad me zanima ako bilo ko od vas zna bilo sta o dozvoli za letenje ili upravljanje letelicom, bio bih mu zahvalan veoma mnogo, zasto mi je bitna ova informacija, kada budem doso u Srbiju zelao bih da snimim onu nasu prelepu prirodu. Hvala i izvinjavam se na ovolikom velikom txt-u. :D
 
Poslednja izmena:
Nekoliko zanimljivih ideja, ali Skyprowler donosi ubedljivo najvece unapredjenje.
 
...pa sad me zanima ako bilo ko od vas zna bilo sta o dozvoli za letenje ili upravljanje letelicom, bio bih mu zahvalan veoma mnogo, zasto mi je bitna ova informacija, kada budem doso u Srbiju zelao bih da snimim onu nasu prelepu prirodu...

Probaj ovde da se informišeš.
 
Probaj ovde da se informišeš.

Koliko sam ja shvatio odavde, de facto u Srbiji više nije dozvoljeno korišćenje dronova u hobi svrhe? Za svako letenje je potrebna dozvola i obuka (koja će verovatno biti vrhunski odrađena i jeftina, ako pogledamo iskustvo sa vozačkim dozvolama), a čak i tad je samo dozvoljeno snimati njive, samo ako na imanju ne postoji kuća i to DANJU? Ja sam mislio nabaviti jednog phantoma pošto su mi delovali baš intresantno, ali očigledno da ništa od toga. Znajući policiju verovatno će i oduzimati dronove čim ih vide za svaki slučaj... Koja je uopšte svrha ovakvog zakona? Razumem obavezno osiguranje i zabranu letenja iznad neke visine i aerodroma, ali sve ostalo je *****ski.
 
Poslednja izmena:
koliko vidim to je predlog zakona. i nije mi jasna zabrana kupovine/uvoza i zezanje sa strane carine (pogotovo za hobi varijante) kad to sve moze da se kupi u sred trznog centra usce (do duse, 3x je skuplje). ja sam porucio mjx x101 za 69usd, cisto malo da se zezam na vikendici. preko puta vikendice je bas jedna njiva prilicno velika, okolo nema nikoga, tako da ne vidim kome moze da smeta. treba da stigne za ~10ak dana, videcemo kako ce proci na carini. poslao sam im mail sa narudzbenicom i racunom, niko mi nista nije odgovorio. poslacu jos jednom kada vidim da je paket pred carinom i onda cu ih nazvati da im kazem da sam im poslao mail. ako krenu da bas opasno zezaju recicu im da posalju nazad i cao. svakako je sa aliexpresa, pare cu dobiti nazad.
 
Ja sam dobio nano dron bez problema. Medjutim sada treba da mi stignu 3 komada medium dronova pa cu videti sta ce biti ...
 
Hebiga zovete dron zato sto rogobatnije zvuči a onda kukate kako ovo ili ono. Od kada je cela priča sa multirotorima sišla u mase i postala lako dostupna "jeftina", jedino ko će ispaštati smo mi koji se godinama bavimo RC pričom, a i letenjem. Decenijama unazad se koriste razni "dronovi" tj. bespilotne letelice, ili ti narodski rečeno rc modeli. I sve aktivnosti su obavljane van naseljenih mesta, operateri ili ti rc piloti su bili odlično potkovani znajem iz elektronike, konstruisanja aeroprofila, zakonima aerodinamike... Master - slave stanice i učenje orijentacije u prostoru, model ka sebi i od sebe sve dok ne stekneš rutinu... A sada bilo ko startuje letelicu u masi u urbanoj sredini bez ikakvog predznanja iz aerodinamike, funkcionisanja esc-a, prijemnika, servoa... I sve nade polaže u neke modove autonomnog održavanja visine, položaja... Prvenstveno GPS mod, neznajući da solarne oluje i tek kako mogu da zajebu situaciju sa GPS om, i tako bez da pogledaju inedexe solarnih oluja za taj dan polete i ostanu bez letelice, pritom neko tamo na nekoj terasi strada, druga stvar je neodgovornost gde podigneš letelicu od par kg iznad glava glava ljudi bez trunke savesti, pa ako nekom padne na glavu bože moj nesretan slučaj, svaki put kada vidim "vehunske kadrove" iznad mase ja se naježim jer niti taj ko leti niti ti jadnici dole nisu bili svesni mogućih posledica.

Sada lepo neka uvedu pravila, najave leta, dozvole od dcv-a, polaganje itd. Pa kad već hoćeš da letiš ti nauči zakonsku regulativu, aerdinamiku itd. Ovako se samo čeka kada će neki bolid svojom fancy igračkom nekoga propisno da osakati.
 
Poslednja izmena:
Ma idi bezi, mozes i biciklom da ubijes nekoga, pa ne moras da polazes za istu.

Kakvo ti to znanje iz aerodinamike treba za upravljanje dronom?
 
I ako smatram da samo troluješ temu.
Stav je klasičan primer onoga o čemu pričam. Dron je tako širok pojam a ti konkretno predpostavljam misliš na multirotor, inače treba znanje i tek kakvo, baš zbog sličnih tebi, ono što se do pre godinu dana podrazumevalo sada mora da se podvede pod zakonsku regulativu.
 
Ma idi bezi, mozes i biciklom da ubijes nekoga, pa ne moras da polazes za istu.

Kakvo ti to znanje iz aerodinamike treba za upravljanje dronom?

Poštovani,
Evo i mene, sa onog linka gore, pa da se uključim u diskusiju
Najednostavnije je da počnem sa odgovorom : Sve što leti to i pada
Od aviona, balona, ptice pa nadalje. Po meni, danas su multirotori (tj. dronovi) dosta napredovali, i nije vam potrebno znanje aerodinamike da bi ste leteli. To je klasični bauk koji serviraju stariji rc aviomodelari, jer ne sumnjivo postoji veliki jaz između stare škole rc letenja (na aerodromima) i urbanih snimača tj. dronista.
Naravno iako je sam Phantom, igračka skoro spreman za let, iz kutije, bitno je da imate osnovna znanja o tome kako funkioniše GPS , baterija, radio signal i slično na modelu da biste bili spremni na određene situacije koje se mogu desiti, i smanjili mogućnost povređivanja ljudi, pada ili gubitka rc letilice. Znači potrebno je pratiti forume, youtube itd, najbolje kad imate i nekog iz prve ruke da vam pokaže, i naravno učiti iz iskustva.
Za početak izbegavati sve moguće vrste rizika letenja u blizini ljudi i sl.
Najveći problem je što ljudi koji poseduju ovu spravu, jednostavno gledaju na to kao uređaj za snimanje, ali u Srbiji od nemilih dešavanja na stadionu se na rc letilicu gleda kao na: dron koji može nositi eksploziv tj. kao da je neki bauk. Činjenica je da ljudi lete i snimaju već godinama, i da su u Beogradu veće šanse da budete povređeni od pada ledenice , dela fasade sa zgrade , ili čak samoubice (ovo su sve konkretni slučajevi) nego od pada drona (ne postoji zabeležen slučaj povrede u Srbiji) . Takođe je mnogo veći rizik da vam vojni ili civilni avion koji preleću Beograd, a ne znam koliko je to dozvoljeno padne na glavu, nego igračka Phantom od malo preko 1 kg. Ali na žalost onog trenutka kad se bude desio neki incident sa dronom, tek će početi lov na veštice (droniste).
Moram pre svega upozoriti da je rc letenje, uvek bilo, i još uvek ostao skup hobi. Stalno zahteva neka ulaganja i čačkanja, i stalno ćete želeti nešti da nadograđujete, te cenu po kojoj kupujete rc letilicu, ne računajte kao kranju cenu
Zakon koji je u pripremi će najverovatniji omogućiti letenje multirotor letilicama , uz izvesna ograničenja (do visine od 100 m i slicno) van naseljenih mesta. Dok će za letenje u naseljenim sredinama biti potrebna dozvola agencije (u prevodu od letenja po naseljima i gradovima nema ništa) . Na žalost naravno građevine, spomenici, dešavanja i sve ostalo se uglavnom nalazi u gradovima, pa tako ako planirate da kupiti multirotor letilicu radi snimanja ,nećete se mnogo nasnimati
Ne preporučujem kupovinu rc letilice preko interneta, jer u zadnje vreme, su počeli na carini da stopiraju takve pakete, tražeći dodatna odobrenja i slično, da na kraju ljudi izgube žive i odustanu. Zbog garancije, teh. podrške i svega ostalo, bolje kupite kod ovlašćenog prodavca , iako je skuplje , ali ne u radnjama, već nadjite prodavce koji to prodaju kao hobi opremu, i imaju i prodaju rezernih delova za rc letilicu

Pozdravi
Đorđe Jojkić
snimanjeizvazduha.blogspot.com
 
Hvala na odgovoru.
To i pricam, nikakvo znanje iz aerodinamike ti ne treba za upravljanje dronom. Treba samo malo vezbe. Ne verujem da ce neko da iskesira lepe pare za drona i ode u centar grada gde ima 1000 ljudi da uci da 'vozi'. Prvo ce valjda da vezba dok ne nauci.

@Antonio, mislim na ove klasicne male dronove koji se uglavnom koriste za snimanje i zezanciju, ne znam kako ih zovete.
 
Nazad
Vrh Dno