Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

Hvala na detaljnim odgovorima, ali pazi ovo dok ne remetis neciju privatnost, to je porpilicno nedefinisan termin, jer ako sam digao dron, vrlo lako se moze naci neki mrgud koji ce bas reci da sam mu ugrozavao privatnost..U sustini jako je nezahvalno snimati po gradu, rizik je..
Jesi imao bilo kakve neprijatnosti kada si snimao u naseljenom mestu?
 
Hvala na detaljnim odgovorima, ali pazi ovo dok ne remetis neciju privatnost, to je porpilicno nedefinisan termin, jer ako sam digao dron, vrlo lako se moze naci neki mrgud koji ce bas reci da sam mu ugrozavao privatnost..U sustini jako je nezahvalno snimati po gradu, rizik je..
Upravo ti o tome pričam, džabe ti sve ako te neko prijavi, tj zove pandure, možeš imati problem (naravno treba i da te nadju, što i nije tako lako)

Jesi imao bilo kakve neprijatnosti kada si snimao u naseljenom mestu?

Nisam, jedino u PA me jedan matori ispitivao, kako ovo, kako ono, kako mogu da daju to nekome da vozi, može nekog da ubiješ....
pa mi je ispričao za situaciju da su nedelju dana ranije zvali pandure jer je neko "divljao" sa FPV dronom, ali taj je imao dozvolu i registrovan let, pa nije bilo ništa, ali iz perspektive posmatrača to je bilo ravno apokalipsi
 
Kako se ponašaju Mavic Mini i Mavic Mini 2 po ovom hladnom vremenu? Da li utiče nekako na njih? Pretpostavljam da se baterija možda brže troši.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nedavno na Zlatiboru, Mini na jedno 0 stepeni i bas jakom vetru - sve normalno. Bas je drug koji je bio sa mnom bio iznenadjen da ga vetar ne zeza vise.

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk
 
Letos sam imao Minia na kratko, i nije mu bio potreban jak vetar da ga šeta levo desno, baš me je bilo strah, jer nije bio moj dron, a sa Air 2 mi se to nije dešavalo, mada duplo je tež-veći i jači, pa je i logično
 
Pozz, prvi dron i prvo letenje sam imao zadnjih 20 ak dana. Uzeo sam DJI Mini i zaista sam bio odusevljen njime. Sve je zaista bilo na mestu i sto se tice dometa u naselju sam na 5.8 ghz isao otprilike oko 300 m u daljinu i 150 m u visinu, sve nakon toga prikazivalo je weak signal. Sto se tice otvorenih mesta, snimao sam neke zasade voca i drzao na 2.4 ghz, nije bilo smetnji i isao sam max 1.500 m u daljinu i 300 m u visinu. Nakon toga kupio sam yagi antenice (izradjene od bakra i srebra) i u naselju sam tada isao oko 300 m u visinu i skoro do 800 m u daljinu. Sto se tice 2.4 ghz, isao sam do 500m u visinu i domet je i dalje bio dobar bez video laga a u daljinu sam otisao 3.000 m i tu je vec krenuo weak signal. Desavalo se par puta da izgubi signal ali uredno posle minut, dva vratio bi se na pocetnu tacku sam i na unapred definisanu visinu u mom slucaju od 40 m. Dok nisam uzeo yagi antene signal je bio generalno losiji i nestabilniji nakon antena vrlo stabilan i siguran. Tako da svako ko ima mini obavezno antene. Ubrzo sam ga prodao i uzeo Mini 2 Fly Combo. Bolja je kamera jer je 4K, ima prednji led pa nocu kad ide ka Vama lakse je uocljiviji, tisi je u radu, ima 4 x digitalni zum koji zaista vredi i signal je stabilniji (takodje podrzava i dual bend da sam menja frekvenciju). Ovih dana ga testiram pa javljam detaljnije domete, visine, stabilnost i slicno. Ali za pocetak vec sam danas primetio da je signal mnogo jaci i stabilniji u naselju. Pozz kolege.
 
Bolji signal je njegova glavna prednost.
 
Koja je trenuta situacija sa dozovlama. da li iko to trazi kada leti i da li ozbiljno kaznjavaju ili se to za sada ignorise?
 
Ne bratski. Bez ikakvih antenica i pojacivaca, domet je mnogo bolji i stabilniji. I ide dosta vise od Mini ja. Gledao sam inace na YT testove Mini 2 sa i bez nekih antenica, razlika je minimalna. Ta razlika je mnogo veca u slucaju Mini 1.

Sto se dozvola tice, trebalo bi da smo mirni kada su u pitanju ovi manji dronovi. Za sada nisam cuo da je neko imao problema osim eto, javi se neki komsija kako ce ga puskom oboriti :D
 
Ljudi jel neko obratio paznju na distancu dok letite? Ja inace imam DJI Mini 2, primetio sam to da tipa kad je od mene odprilike do 4m, pokazuje kao da je udaljen 30 i jace metara, sto je nemoguce. Za visinu mogu da kazem da je ok ali informacije o distanci su nerealne.
 
Probam pa javljam. Na to nisam obracao paznju.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Pozdrav svima! Jel ima neko iskustva sa profesinalnim snimanjen dronom? Zanima me da li se isplati uzimati dron sa 4K kamerom? Nisam nikad imao dron, i kupio bih jedan cisto iz razonode... pa kapiram ako mi krene dobro, mozda bih mogao da snimam za pare. Al za to bi mi bila potrebna bolja kamera. Da li se isplati ulagati? To bi mi bio kao drugi posao/hobi. Pa makar taj dron sam sebe isplatio. Ne nadam se nekim silnim novcima. Al eto cisto da postavim i to pitanje, jer nisam mogao da nadjem ovakvu temu na ovom forumu.
 
Naravno da se isplati, ako imaš mušterije/tržište. Ako nisi fotograf već, teško će te zvati neko da snimate svadbu. Nemaš ti svadbu ili kafanu na Kopu/Zlatiboru da nema prezentaciju iz ptičije perspektive.
 
Meni radi distanca normalno. Danas sam probao par puta. Tu je kako i pise. Probaj neki fabricki reset da odradis ili kalibrisanje kompasa sta znam. Isplati se, ja sam relativno skoro uzeo 4K drona i za 2 meseca sam snimio 2 lokala i 2 neke zgrade. I ostalo sa strane. Generalno treba dosta iskustva u letenju da bi to sve izgledalo i bilo kako treba kao i u video editovanju.
 
Pozdrav svima. Ja sam pripravnik i hteo bih da postanem avijatičar :D i potrebna mi je vaša pomoć oko izbora 4k drona do 50e recimo na AE, da ima slot za mem. karticu i dometa 100-150m koji bih kad se uvežbam uz pojačivač signala i antenu povećao na cca 400m.
 
Zamolio bih članove za pomoć, odnosno preporuku drona. Reših da postanem avijatičar :D. Šalim se nabavio bih neki dron do 50e iz Kine dometa 100-150m stim da kad se uvežbam povećao bih mu domet do 400-500m uz pojačivač i antenu. Treba da ima slot za mem. karticu jer vidim da ima i modela gde se snima preko fona. Vidim da vi vozite jake mašine ali ako ste u toku molim vas za neku preporuku. Ne bih da se igram u početku sa Dji.
 
Pozz brate. Ja sam se u pocetku nagledao dosta YT testova, klipova i slicno vezanih za dronove. Ono sto nikad ne bih kupio jeste upravo taj jeftin dron, pa makar ni za ucenje. Iznervirao bih se i bacio ga u kantu. Al dobro to je moje misljenje 😁 Svakako za taj novac tesko iole kvalitetnu HD/720p kameru da ima a ne 4K. Sama kamera u tim jef dronovima je ocajna i live prenos takodje. Koci, secka, kasni i pre ces njega slupati nego neki skuplji. Sve je to jednostavno lose. Msm da bi bilo pametnije kupiti neki DJI za 100 ak evra nego bacati 50 na te lose dronove. Svakako je i to vrlo niska cena pa ako ga slomis nece biti velika steta 😁 ono sto sam primetio jeste sto ljudi cesto voze unutar manjih zatvorenih prostora usled velike zelje i neznanja. A svi su da kazemo manje odziviniji i upravljiviji unutra jer koriste senzore za orjentaciju itd. Mala greska i udarice u nesto. Naravno cak i DJI dronovi nemaju senzore sa svih strana i prepoznavanje prepreka. Te mogucnosti su ipak ostavljene za dosta teze, vece i skuplje dronove. Npr Mavic 2 Pro/Zoom ce se relativno dobro snaci u zat. prostoru, AIR 2 malo manje sigurno jer nema bocne senzore i MINI varijante su jos i najrizicnije jer zbog male tezine i manjak senzora mnogo lakse mogu da lupe u nesto 😁 Tako da, kupi neki onaj DJI od 100 ak evra, izadji napolje, cekaj lepo vreme i uci se. Ako budes hteo da vozis pretezno po gradu, parkovima i slicno racunaj da ces ga vrvt negde zakaciti. A veruj mi kad kupis i zaludis se i tih 200, 300 m bice ti veoma malo. Ja sam u pocetku bio srecan i sa 500m udaljenosti, pa sam polako isao 1/2/3/4/5 km i sad vec razmisljam kako bi bilo dobro da odem recimo 10/12 itd 😁 doduse u mom poslu za koji ga koristim vise od 200 m u visinu i 200 m u daljinu mi nije potreban ali eto u nekoj licnoj varijanti sto vise i sto dalje 😁
 
Izvinjavam se na upadu u temu,
Potrebna mi je informacija gde da kupim propeleri za decije dronove igracke, neki quadrocopter malecni, igracka, polomili se propeleri, pa dete "pisti"...
Kako se bira i meri velicina i vrsta propelera koji su potrebni?
Levi il desni, duzina ukupna propelera (precnik) ili samo jednog krila elise od centra do kraja elise, sirina elise, velicina rupe za pricvrscivanje?
Sta se sve gleda kod izbora i narucivanja tih propelera?
Gde naci da ima, kupiti, naruciti...?
Unapred hvala na sugestijama i predlozima.
 
Ne znam koliko mogu pomoci ali generalno delova ima samo za ove malo bolje dronove. Za te decje, manje dronove verujem da nema i da ces tesko naci. Generalno mora se gledati rupe, razmaci, dubine, visine, ne sme to mnogo odudarati od fabrickih mera. Imas na KP nekih oglasa i rezervnih elisa, ja imam par komada viska, mozes doci da uzmes.
 
Koji je model drona? Okači sliku drona i propelera pa da vidimo šta može da se nađe.
 
Model je "Ravell Quadrocopter FLOWY", dužina propelera je 30mm (3cm).
Dron(čić) ima 11cm prečnik, mereno upreko, preko krakova sa propelerima, od jednog do drugog odbojnika.


1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg

Na propelerima su neke oznake, brojevi 82, 83, A4, jedan plavi i jedan crni imaju oznaku 83.
 
odeš na aliexpress i tražiš "30mm propellers", ima na tone, u duginim bojama, sa gliterom :D za 2-3 dolara 16 komada ili na KP ista količina za oko 6$...
P.S. samo obrati pažnju da pola bude za levu a pola za desnu rotaciju.
 
Poslednja izmena:
Zdravo ljudi.
Hoću da uzmem svoj prvi dron, i razmišljam o Mini 2.
DJI MAVIC AIR 2 je možda bolja opcija, ali ispod 95000 ga je nemoguće kupiti.

DJI MINI 2 sam našao za 53600 u BCGROUP https://www.bcgroup-online.com/dronovi/dji-mini-2-70889
U Gigatronu i svuda je 50€ skuplji. Mislim da je najbolja opcija za nekog ko želi probati, ne želi davati previše, a ponovo ima pristojnu letilicu i 4k kameru koja se može iskoristiti, koliko vidim po internetu, i u ozbiljne svrhe (što mi nije cilj, ali nije loše za znati).
Jedino što mi je bezobrazno skupo su ovi fly more paketi, sa 2-3 baterije, koji koštaju po 150€.
Šta vi mislite? Ima li bolje opcije?
 
Mini 2 je odličan, mislim da ne bi pogrešio ako bi ga uzeo za prvi dron.

Za koji god dron da se odlučiš obavezno kupi Fly More Combo paket. Mnogo znače dodatne baterije, torbica za nošenje, dodatni propeleri, dodatni punjač koji puni više baterija u isto vreme, itd. Mislim da malo varira sadržaj Fly More paketa, u zavisnosti od modela drona, ali svakako je dobro imati ga odmah, nego dokupljivati kasnije (i platiti ga skuplje).
 
Hvala @Corvus Corax
Sličnog sam mišljenja i za Fly More paket, ali razlika je blizu 20k rsd, što je poprilično mnogo i čini mi se da oni upravo na ovim sitnicama i prave zaradu.
Dobijaju se dodatne 2 baterije, dodatna 2 para propelera, dodatnih 12 šarafčića, two-way charging hub, držaš za propelere, torbica.
Mislio sam da nabavim za početak dron, pa da vidim da li će mi trebati i da li će ispasti negde okej ponuda za jednu bateriju. Onda bih punio 2 baterije preko drona (jednu po jednu) i to bi mi bilo ok, malo više cimanja, ali ne bih ionako išao na neke duže ture, planirao bih sve da imam barem sigurnih 50 minuta leta. Torbu imam, propeleri su oko 15€.
 
Odlicna kupovina je Mini 2. Ja sam prvo uzeo Mini obican pa dokupljivao, pa prodao i onda normalno uzeo Mini 2 Fly More. Veruj mi, iz iskustva, najbolje sto mozes uraditi jeste da dodas i kupis Fly More. Vrlo brzo i to kroz par dana ces hteti sve to dodatno. 2000 din je min za 4 propelera (originalna). Ja sam ih dobio 10 u rezervi sto bi kostalo oko 50e. Torba je isto oko 50e , punjac za 3 bat isto oko 50e, jos 2 baterije 100e minimum, srafici, drzac za propelere isto oko 20e plus dostave 10 ak evra i to te na kraju izadje oko 280e ~ 33.000 din sto je mnogo vise od dodatnih 20 ak hiljada sto bi odmah dodao. Tako da uzimaj Fly More Combo i uzivaj 😊😊😊
 
Koliko cesto menjate propelere na Miniju?

Meni se desilo da mi je na oko 100 metara prijavio gresku sinhronizacije motora, i to se desi ponekad. Na nizim visinama ne.

DJI kaze da kada se to desi, treba zameniti propelere.
Post automatically merged:

Inace definitivno Fly More Combo, jedna baterija se za cas ispuca.
 
Da li je fimi x8 se 2020 uporediv sa mini2? Znam spec, pogledao sam i review po netu/yt. Fimi ispada iz sub-250gr klase ali i ovako ne bih vozio po gradu pa ne znam koliko mi je bitan taj legalni aspekt.
 
Nazad
Vrh Dno