Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

Mini je daleko vise od selfi drona, naravno nije profi dron ali za svoju cenu top kupovina i naravno ne zahteva nikakvu dozvolu ni registraciju u skladu sa novim pravilnikom o dronovima sta ga cini prakticno najboljim dronom za amatersku primenu trenutno.
Video i slike koje pravi su odlicni cak i za neku malo ozbiljniju primenu.
 
Mene je mini iznenadio koliko mu je gimbal stabilan, prvi put ga vozio pre neki dan kod Ušća, solidno je duvao vetar, ne nešto preterano, ali snimci su vrlo stabilni.

Vreme leta je stvarno pravo osveženje, sa tri baterije sam se i umorio na kraju :)

Prva panorama, slikana tek onako da vidim kako radi Mini, vidim da na slikama ima dosta detalja, malo da uđem u štos, biće to bolje:

 
Juce leteo sa minijem preko 1100 metara daljine sa yagi antenama full signal svo vreme, tako da cu ovih dana probati jos vise, cilj mi je 2km.
 
Koliko je inace bez njih domet, otprl..?

Mislim na realan, ne iz specifikacija.

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
Zavisi od dosta faktora, pre svega treba da nema vidljivih prepreka i treba leteti sto je vise moguce. Takodje u urbanim podrucjima je domet manji zbog velikog mesanja frenkvencija (mobilne mrese, wi-fi itd).
Ja zivim na selu i domet bez yagi antena na visini od oko 100 metara bez problema je isao do 500m. Sa yagi antenama u tom smeru je isao do 900m i mogao je i dalje. Ono sto je bitno kod koriscenje yagi antena je sto antene moraju biti uperene u pravcu drona što je moguce tačnije, jer mi se desavalo da je dron iznad mene nekih 50 metara i spustim kontroler dole ka zemlji da je poceo da gubi signal.
U prirodi barem na testovina na netu domet bez antena je oko 2km sa antenama preko 3km, pricam za CE verziju.
FCC americka verzija moze 50% dalje.
 
Danas sa yagi antenama 1700m kada je video signal poceo malo da laguje. Mislim da moze jos ali mi je pozicija gde je stojim neodgovarajuca, videcu da izadjem na cistinu i probam opet.
 
A kako onda ameri dostižu tipa 4-5 čak 7 kilometara ili dignu dron iznad oblaka?
 
Znači američka verzija ima domet od 2.5km (u stock verziji) a evropska samo 500m! Bezveze.
 
Znači američka verzija ima domet od 2.5km (u stock verziji) a evropska samo 500m! Bezveze.

Ne, ne... americka verzija ima domet 4km a evropska 2 km. Stim što evropska verzija moze da radi na 2,4ghz i 5,8ghz. Na 5.8ghz ima domet 500m a na 2,4ghz ima 2 km.
 
zasto se ne prebacite na FCC ?

Ja imam Mavic Air i jako me nervirao los domet, bukvalno na selo odem , nema objekata da mi smetaju , 300-400m odaljim dron i pocne da sjecka i kida i na ekranu u crveno domet. Cackajuci po stranih foruma o ovome problemu malo iscitam o CE (evropskom standardnu) i FCC (Americkom) . Bukvalno na 5.8Ghz na CE je domet max 500m , dok je na FCC 4km .

sve u svemu nadjem upustvo da prebacim na FCC testiram , razlika zemlja nebo . Bukvalno i u gradu sam letjeo sa njim i nisam imao nikakvih problema ni sa interferencijama ni sa sjeckanjem a domet stalno full .

https://www.youtube.com/watch?v=0gySNYwWhtc

mene u sustini nije htio odmah da prebaci , ali posle 2x ponavljanja procedure je prebacio . Poenta je samo da prilikom paljenja svaki sledeci put kliknete na cancel da ne vrati CE mode.
ps. svaki dron ima mogucnost i CE i FCC moda , nije napravljen ni jedan dron konkretno za koje je trziste.
 
ps. svaki dron ima mogucnost i CE i FCC moda , nije napravljen ni jedan dron konkretno za koje je trziste.

Ti baš ne čitaš šta odavno pišemo?

Mavic Mini ima DVA modela u zavisnosti od tržišta na kome se prodaje:
MT1SS5 FCC model koji nema mogućnost da radi na 2.4GHz i ima daleko veću snagu predajnika na 5GHz koji je za USA/China/rest-of-the world
i MT1SD25 CE model za EU/Japan tržište.

Dva hardverska modela, fizički različiti kontroleri, antene i sl.
 
Pozdrav svima. Nov sam na forumu. Hteo bih da kupim DJI MAVIC mini. Imao bih jedno pitanje za sve vas iskusnije. Da li je bolje da kupim dron u americi sa fcc ili da uzmem ovde i da napravim ove yagi antene? Neko je napisao da dron kupljen u americi kada se koristi ovde ponasa se kao i ovaj evropski CE. Da li je to tacno ili ne? Mozda sam postavio i glupo pitanje ali nisam bas strucan u ovome. Hvala
 
Bolje u Americi. Ovo je budženje samo a na kraju ako hoćeš da se zezaš, možeš i Američki pa ćeš opet dobiti više.

Sent from my MI 9 Lite using Tapatalk
 
Konačno da budem danas u prirodi, van grada i dovoljno vremena da se poigram dronom.

Mavic Mini MT1SD25 CE, kupljen kod nas.

Prvi let sam više koristio da testiram kako leti, stabilnost gimbala, vežbanje sletanja na ruku i sl. pa nisam još testirao domet, tu sam sam weak signal na oko 920m, ali mi je jedno drvo delimično zaklanjalo pogled.

Za drugi let sam se pomerio par metara dalje, da drvo ne smeta, pa probao ponovo, krajnji domet je bio 1226m na visini od oko 100m do trenutka kad sam dobio RC signal lost i dron je počeo da se vraća.

Screenshot_20200328-170426.png

Na do nekih 1000-1100m kontrole su bile OK, posle toga već bude malo trzavo.

Rezultati su bez dodatnih antena, paraboličnih reflektora i sl.

RTH radi bez greške, oba pute u nekih pola metra od tačke poletanja.

Nisam se nešto bavio kvalitetom snimaka, na ovako jakom suncu ima tendenciju da preeksponira, moraću to malo da spustim, ili da nabavim neki ND filter.

PS. Jel zna neko zašto glupa DJI aplikacija deli flight log na dva dela, jedan dok nije izgubiljen signal, a drugi od trenutka kad se vratio?
 
Poslednja izmena:
Evo izgleda slika Mavic Air-a 2 koj izgleda izlazi za 10 dana.

Bice top kompakt samo da nam daju ocusync2 [emoji2956] stonse tice baterije prica se o 25-28min u realnosti ako bude 22-23 sa 20% sletanja bice extra. ( mp2 mi recimo izlazi na 25-26 max, air 15-16 )

799$ običan i sa ADS-B 949$

82f9cbd10b0a8d3aa5a35353e47fbf85.jpg
4b3c6dce4f5b56ccb71fb9130801e806.jpg
e09fbf68428b15f13c09de238bde064c.jpg
6daaed0c860824bc9beab7d11193b8d2.jpg
6aa3f1b0ced2cd180dcd0022c408ae43.jpg
c9d4beff3d377a61586941f7655233d2.jpg


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zapravo, solidna cena za taj spec.

Nego, posle jedno 3 nedelje druzenja sa Mini-jem, da podelim svoje iskustvo. I da skratim pricu: za sad je prilicno negativno.

Pre svega, usled situacije, trenutno letim samo iz dvorista. U mom kvartu, najvisa kuca je jednospratna, nema zgrada uopste, kao ni drugih visokih preprema, a ipak najdalje sto sam ikad dospeo od kuce je bilo na 360m udaljenosti (na recimo 50ak metara visine) ili na svega 180m udaljenosti, ako bih bio na 110m visine. Mozda sam ocekivao previse, mozda je nesto u okruženju ipak problem (20m od kuce mi je telefonska centrala, ali fiksne telefonija - ne znam da li to nekako moze da utice), ali ovo za sad je prilicno bedno.

Videcemo kad odem negde na neko otvoreno polje, mozda se stvari poprave. Posebno me frustrira sto se i kad dosegnem tu neku maltene maksimalnu udaljenost, signal toliko gubi, da ne mogu nista. :) Evo, danas, daska vetra nema, podignem ga na 105m i na jedva 150m udaljenosti, i pritiskam photo button kao *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* - jednu fotku sam napravio; video nije ni krenuo, a istp sam pokušavao više puta...

Ima neko neku ideju, sta bi moglo biti? Ili je to (nadam se da ne) - normalno ponasanje..?

I da, imam jos jedan problem: krenem da pravim video, dogura do 15ak sekundi i pljas: sd-card has mulfunctioned, naravno prekine mi video (sacuva tih prethodnl načinjenih 15s) i za par sekundi se oporavi... Kartica je Kingston 16gb class 10, u GoPro radila kao zmaj na moru, Nevidiu, vise puta sve ok. Da kupujem novu, ili da trazim da mi zamene dron..? :D

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
^ da poboljšaš signal probaj sa metodama gore, jedna od najbitnijih stavki za signal je takođe i pravilno usmeravanje antena, u naseljenim mestima ce uvek biti slabiji domet jer gotovo svaka kuća ima WiFi ruter(e) mobilne itd, na Mavic Air od kuce do centra ( ZL ) sam mogao plafon otići 500m + FCC režim na otvorenom 2km u samom centru jedva 200m okolo, MP2 moze komotno na CE ( nmz se prebaci na FCC ) 1.2km od kuce preko centra dok na otvorenom sam išao do 3km bez problema.

Stonse tice kartice uzmi lepo samsung evo 16-32gb koliko ti vec potrebno i nema zime. A ti lagovi su ti zbog dometa lošeg.

Mini pre svega nije namenjen da se ide u neke distance sa njim i to kada se radi najbolje na otvorenom, mini spark su vise " porodicni dronovi u smislu beleženja stagod u tvojoj blizini, air je bolji njega bih stavio u kategoriju " traveler "

Zato će biti Mavic Air 2 biti best buy sa ocusync2 + 30min i ako nas obasja sunce bar D-log i onda mp2 vise ne vidi svetlost dana kod mene osim za posao [emoji38][emoji38][emoji38] mada iskreno sumnjam da ce ikada "Air" serija dobiti "LOG" formate jer onda vec ugrozava "Pro" seriju doduše "Cinelike" i saturscija -1/2 mogu nesto razumno postici.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Pa ja sa Sparkom otišao na 2200m daljine, prešao Dunav pa još malo, šta je tu porodično :D

Šteta što mavic mini ne može u FCC, i ja sam se na prvom Spark letu razočarao kad je na Novoj Detelinari krenuo da štuca otprilike samo što sam ga podigao na 200m... U evropskom modu...

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
I meni je mini na otvorenom polju nakon nekih 300 do 400 metara jednom prijavio slab signal.

Sa snimanjem do sada nema problema.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
"The DJI Mavic Air 2 features a new folding design and a fully stabilized triaxial camera that captures 4K videos and 48 megapixel photos. DJI’s unique technologies such as obstacle sensor and intelligent flight modes like ActiveTrack 3.0, Point of Interest (PoS) 3.0, QuickShot and advanced flight assistance systems 2.0 makes it easy to capture complex shots effortlessly. Mavic Air 2 achieves a maximum flying speed of 68.4 km/h and a maximum flying time* of 34 minutes."

Notably, the range of the controller has been significantly increased. "Integrated with the remote control, DJI’s Ocusync 2.0 long-range transmission technology offers a maximum transmission range of 8km and sends the videos captured by the aircraft to DJI Fly on your mobile device up to 1080p."



Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Zapravo, solidna cena za taj spec.

Nego, posle jedno 3 nedelje druzenja sa Mini-jem, da podelim svoje iskustvo. I da skratim pricu: za sad je prilicno negativno.

Pre svega, usled situacije, trenutno letim samo iz dvorista. U mom kvartu, najvisa kuca je jednospratna, nema zgrada uopste, kao ni drugih visokih preprema, a ipak najdalje sto sam ikad dospeo od kuce je bilo na 360m udaljenosti (na recimo 50ak metara visine) ili na svega 180m udaljenosti, ako bih bio na 110m visine. Mozda sam ocekivao previse, mozda je nesto u okruženju ipak problem (20m od kuce mi je telefonska centrala, ali fiksne telefonija - ne znam da li to nekako moze da utice), ali ovo za sad je prilicno bedno.

Videcemo kad odem negde na neko otvoreno polje, mozda se stvari poprave. Posebno me frustrira sto se i kad dosegnem tu neku maltene maksimalnu udaljenost, signal toliko gubi, da ne mogu nista. :) Evo, danas, daska vetra nema, podignem ga na 105m i na jedva 150m udaljenosti, i pritiskam photo button kao *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* - jednu fotku sam napravio; video nije ni krenuo, a istp sam pokušavao više puta...

Ima neko neku ideju, sta bi moglo biti? Ili je to (nadam se da ne) - normalno ponasanje..?

I da, imam jos jedan problem: krenem da pravim video, dogura do 15ak sekundi i pljas: sd-card has mulfunctioned, naravno prekine mi video (sacuva tih prethodnl načinjenih 15s) i za par sekundi se oporavi... Kartica je Kingston 16gb class 10, u GoPro radila kao zmaj na moru, Nevidiu, vise puta sve ok. Da kupujem novu, ili da trazim da mi zamene dron..? :D

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk

Procitao sam na dji forumu da je pozeljno staviti telefon u airplane mod i koristiti 2.4ghz jer je 5.8 limitiran na 500 metara u evropi
 
Rado cu isprobati... :) Hvala za hint!

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
Da li vam se desava na Mavic Mini-ju da prilikom podizanja dobijete onaj udar propelera u telo drona?

Narucio sam one kapice za motore sto podizu malo elise i to resava problem + ne ulazi prasina u iste ali nisam siguran je l je ovo samo do mene ili je generalno takav dron. Ovo se desava u Sport modu mada mi se desilo par puta i u C/P modu.
 
Pa ja sa Sparkom otišao na 2200m daljine, prešao Dunav pa još malo, šta je tu porodično :D

Šteta što mavic mini ne može u FCC, i ja sam se na prvom Spark letu razočarao kad je na Novoj Detelinari krenuo da štuca otprilike samo što sam ga podigao na 200m... U evropskom modu...

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
Kakve veze ima koliko moze da odleti, išao sam ja 4km sa AIR, spark je super za zezanje i to je to, limitirajuci faktori njegove kamere i svega ostalog ga sprečavaju da bude više od toga na otvorenom odleti 2km u FCC sa njim nista ne menja.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Rezultati su vrlo primetni: morao sam rucno da odaberem kanal frekvencije 2.4 GHz (posto auto odabir uvek bira 5.8 GHz), i prikazivao je da kao ima vise interferencije na tim kanalima no na 5.8 GHz, ali nisam mario, i naravno - iskljucio sam sve mreze, tj. stavio airplane mode.

Lagano sam ga digao na 150m visine i na nepunih 600m od kuce i signal se ni blizu nije gubio kao prethodnih dana.

"Mali" problem je sto sam ga "izgubio", bar privremeno. Opet, leteo sam iz dvorista (zbog policijskog casa, je l' te), i kad se poceo da mi pisti na 20%, prekinem RTH posto sam bio na mozda 400ak metara od kuce i hteo sam jos nesto da vidim; odjednom, na mislim 14% aplikacija pokrene RTH, i totalno se zapuca - ali bukvalno, nista ne reaguje: pomislim tu, ok nema veze, neka se vrati, kad odjednom, pocne da prikazuje immediate landing, izgubim vezu sa letelicom, i cao... Sleteo je, srecom (bar po informacijama iz aplikacije) u groblje nedaleko od moje ulice. :D

Sad razmisljam da li da rizikujem i krsim policijski cas, ili da cekam utorak 5h ujutro...

Zakljucak: domet bolji na 2.4 GHz i sa airplane mode-om, ponasanje aplikacije u kriticnim trenucima neprihvatljivo, ali bukvalno. Nikakvu kontrolu ti ne da nad letelicom, sto stvarno oduzima smisao kontroleru...

P.S. Javicu jesam li ga nasao.

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
Jel ti jeftiniji dron ili kazna? [emoji3]

Ako je negde sleteo, može da ga odnese neko ko ne poštuje policijski čas ili ima dozvolu za kretanje. Ako je na groblju, možda je siguran od ljudi ali od životinja?
Možda ga obeleže kao teritoriju. [emoji23]

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Pa, jeftiniji je dron, a i kupovinom novog drona se ne rizikuje prenocenje u pritvoru. :D

Da, zivotinje me vise brinu nego ljudi, valjda ih zaista nema sad mnogo napolju, a i trebalo bi da je pao/spustio se 10ak metara od ivice groblja, tj. ulice. Ako ga neko nije video bas u momentu spustanja, trebalo bi da je bezbedan od ljudi...

*mjau**mjau**mjau*, da znam da me neka patrola nece uhvatiti sad, izasao bih - ali hajde ti znaj...

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
Pa da cekas do utorka u 5h, moze svasta da se desi. Koliko je to daleko od tebe? Jel ga vidis u aplikaciji tacno gde je sleteo?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno