Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

Kod bilo kojeg oblika memorije uvijek važi pravilo: što veće to bolje. Kad-tad će dobro doći.
Može 32 GB, ja imam 64 GB i još nisam brisao ono što je na njoj a imam snimke sa 13 letova od kada imam Mavic Min, mislim da može stati još 2-3 leta prije brisanja.
Ako snimaš "oko kuće" onda je i 32 GB sasvim dovoljno, dođeš kući, prebaciš snimke, i kad treba obrišeš SD karticu.
Ali je druga stvar ako ideš na put i bićeš tamo neko vrijeme, snimao bi više dana a nemaš laptop ili nešto na šta bi prebacio snimke. Tada je dobro imati što veću SD karticu, i to ne samo jednu.

To sve zavisi i od formata u kojem se snima, nije isto 4K koji snima u 100 Mbps i 2.7K koji snima u 40 Mbps. Isto tako i fotografije u 12 Mpx ili 48 Mpx. Pa RAW ili JPG.

Hvala za tabelu, baš me zanimalo koja je razlika između Pro i ne-Pro verzije.
Inače ne mora biti SanDisk SD.
 
Ispadne da veci kapaciteti sandisk extreme kartica ima i vecu brzinu citanja i pisanja...........
Sad ne znam dal bi 32gb bila ok za mavic mini. Valjda jeste jer u onim zvanicnim specifikacija za mini stoji 32gb sandisk extreme
[/IMG]

Mavic Mini ima maksimalni bitrate od 40Mbps tj. oko 8MB/s. Bilo koja od ovih V30 kartica ti je više nego dovoljna.
 
Zapravo 40 Mbps je 4.7 MB/s.
 
Da, radio s klincem deljenje, njemu proveravam domaći, ovde piše, na kraju ja zeznuo :D
 
Zainteresovan sam za Yagi ali ne znam kako i gdje da ih nabavim. Ima na eBay ali ne znam kako dostave sada rade zbog sve ove situacije u svijetu (kolega već mjesec i po nije dobio nešto što je naručio). Inače koliko sam vidio dosta su zadovoljni sa Yagi, ima dosta videa sa testovima. Više su direkcione, moraš preciznije uperiti kontroler sa antenama prema dronu. I trebaš imati po jedne Yagi za obe frekvencije, za 2.4 GHz i za 5.8 GHz, i onda se manuelno podesi neka od njih pa staviš odgovarajući Yagi.

Rado bih čuo iskustva ako ih je neko ovde već probao.

A ima i onaj softverski FCC hack, da domet i zbog njega bude veći, da se kontroler ponaša kao USA verzija koja ima veću izlaznu snagu pa i veći domet. Da li je to neko probao? Tu ne treba nikakva dodatna antena.
Imas na fb grupi - DJI Dronovi Srbija, momka iz Srbije sto ih prodaje... Udji pa iscitaj malo, naci ces dosta info oko Yagi...

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Kod bilo kojeg oblika memorije uvijek važi pravilo: što veće to bolje. Kad-tad će dobro doći.
Može 32 GB, ja imam 64 GB i još nisam brisao ono što je na njoj a imam snimke sa 13 letova od kada imam Mavic Min, mislim da može stati još 2-3 leta prije brisanja.
Ako snimaš "oko kuće" onda je i 32 GB sasvim dovoljno, dođeš kući, prebaciš snimke, i kad treba obrišeš SD karticu.
Ali je druga stvar ako ideš na put i bićeš tamo neko vrijeme, snimao bi više dana a nemaš laptop ili nešto na šta bi prebacio snimke. Tada je dobro imati što veću SD karticu, i to ne samo jednu.

To sve zavisi i od formata u kojem se snima, nije isto 4K koji snima u 100 Mbps i 2.7K koji snima u 40 Mbps. Isto tako i fotografije u 12 Mpx ili 48 Mpx. Pa RAW ili JPG.

Hvala za tabelu, baš me zanimalo koja je razlika između Pro i ne-Pro verzije.
Inače ne mora biti SanDisk SD.

Ma jok, vidim da se moze snimiti sat ipo 2.7k na 32gb. To mi je i vise nego dovoljno
 
40 Mbit/s = 5.000 kB = 4.7 MiB
Tako kažu programi za konverzije.
Ali i bez toga ja sam na nekoliko svojih videa sa Mavic Mini prosto podijelio veličinu videa u MB sa trajanjem snimka i uvijek dobijem baš ovih 4.7 MB/s.
 
zapravo je 5 :) megabit u megabajt, a jedan bajt je 8 bitova. znaci ravno 5.

Matematički da, ako bi gledao da su megabit i mebabajt definisani u istom sistemu, praktično ne.

Za bitrate se po standardu koristi decimalni sistem (https://en.wikipedia.org/wiki/Bit_rate). 1Mbps=1.000.000 bit/s=10^6 bit/s.

Brzinu upisa, tj. fajlove na računaru gledamo gledamo binarno prikazano, u MB/s gde je MB binarno 1MB/s= 1.048.576 B/s=2^20 B/s.

40.000.000/8=5.000.000 B= 4,768 MB/s

Ima tu još i varijacije od kompresije, algoritma kako snima i sl. Tako da tih 40Mbps bude up to, a ne baš toliko. Prosek nekako bude između 4.7-4.8 MB/s, koji bajt gore dole, ima i kontrolnih zapisa u fajlu i sl.

Takođe i SD kartice su uglavnom za upis deklarisane kao up to XX MB/s, ne mora da znači da će u kontinuitetu moći da snima tom brzinom.

Zato treba gledati kartice kojima je garantovan kontinualni upis. V30 kartice bi trebalo da budu OK za većinu dronova, jer imaju garantovan kontinualni upis od 30 MB/s.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,javljao sam se pre nekih mesec i po dana u vezi Mavic mini(za drugara). Biilo je saveta da bolje da saceka malo i uzme FMC. Iskrsla nam je kombinacija za dron iz Amerike (Hawaii) pa samo da pitam. Drugarica bi uzela dron u Drone Service Hawaii (vidim preko DJI sajta da ih imaju na lokaciji,onda je valjda ovlascen) za 500$. Da li je to sad ona FCC verzija o kojoj smo pricali još tad. Sa većim dometom i slično ?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Trebalo bi da jeste, jednostavno nek proveri product number na kutiji:

Model MT1SD25 - CE verzija, Evropa/Japan.

Model MT1SS5 - FCC verzija - USA, Kina, ostatak sveta.
 
Uhh ona je potpuni laik za to... Poslacu mail da bih bio siguran 100%

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Hoće li raditi FCC verzija u Evropi?
 
Naravno da hoće.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
poz ljudi, loše vreme za letenje pa rekoh da svratim malo na bendz da se raspitam pre nego što okrenem ove iz Direktorata Civ.Vazduhoplovsta..
Jel se neko raspitao od vas za zakonski deo, ja sam procitao uredbu DETALJNO i moj Mavic Mini ne potpada, tj ne obuhvata ga uredba jer ne ispunjava ona tri uslova (ispopd 250g je, 13m/s brzina je i ima oko 38 J(džula))
Kakva je situacija sa njim što se toga tiče?
I pretp da kod nas nema aplikacija za mob. kao u HR što ima za brzo i lako rezervisanje vazdušnog prostora.. Čisto me zanima šta ste saznali oko tih stvari pre nego što ih kontaktiram da znam šta da očekujem, jel treba dozvola neka ili ne, ili će da se prave ludi tamo...
I da, kako ide procedura za otključavanje Geo Zone, pošto me obuhvata Batajnički aerodrom (plava zona na mapi)..
( može i linkovi ako ima slobodno okačite ako je neko pisao o ovome, pa ću da pogledam)
 
Poslednja izmena:
Ovde je otključavanje na DJI sajtu, odaberi gore Srbiju pa kad dole preko "GEO Zone Map" dobiješ mapu možeš vidjeti šta su ucrtali za Batajnicu, koje su boje i šta znače. Ako je u pitanju plavi dio (Authorization Zones) dole kažu "Authorization Zones may be unlocked by authorized users using a DJI verified account".
 
Nisam mogao da mu odolim :)
3bfbcd5bd8d1dc01c50b283c00c4253f.jpg


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
I ja sam se nameracio na Minija. [emoji3] Gde ga kupujete, kp, zvanicne radnje ili preko? U zvanicnim fly more combo oko 550e, na kp oko 450e sa 2 god dodjem ti garancijom. U Austriji i Nemackoj moze na akciji da se nadje za oko 430-450e, gde mogu lako da ga kupim i donesem, a samim tim i resavam garanciju.

Sent from Honor 20
 
Ja narucio u usponu, 60990 din, fly more combo.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
50ak evra razlike je ok cena za godinu dana vise garancije i zvanicnu kupovinu. Da li neko ima podatak na sta se odnosi 2 god garancije kod nas, na ceo paket ili samo na dron? Na sajtu MM gde je garancija 12m, sam nasao podatak da se za sve DJI dronove garancija od 12m odnosi na dron i kontroler, dok je na gimbal, bateriju, punjac... 6 meseci.
https://www.mediamarkt.at/static/herstellergarantie/DJI_Warranty.pdf
 
Kod nas u srbiji se odnosi na sve električne delove. Odnosi se i na padove itd ako se utvrdi da nisu krivicom pilota. Za to postoji LOG koj se pravi svakim letom pa se ne moze prevariti sistem ujedno se dokazuje istina leta i svaka sekunda sta se desavalo.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Hvala puno na informaciji. Eto i mene uskoro sa novim dronom. [emoji6]

Sent from Honor 20
 
Cao ekipo...
Imam Mavic Mini i imao sam do sad samo jedan pad s njim, i to s visine od 2 metra, zapeo od granu.. i Nista sve je radilo kako treba do danas kada sam spustio dron i ispalo mi je ovo sa gimbala .
Moje pitanje je li nesto ovo opasno, pritom dron radi?
Ali sad kad sam ga upalio, tj samo ukljucio bez paljenja, čujem neko kao zujanje iz njega. Kamera i sve normalno radi. ALi prilikom leta, primjerio sam da nesto sve sjecka (s vremena na vrijeme), ali nisam stavio bio karticu pa sam to prepisao reko mozda zbog kartice.
Sjutra sam planirao da ga nosim u servis, po garancijom je... Šta može biti?
Predpostavljam da ne očekujem garanaciju?
 

Prilozi

  • IMG_20200529_202107.jpg
    IMG_20200529_202107.jpg
    609.4 KB · Pregleda: 149
  • IMG_20200529_202140.jpg
    IMG_20200529_202140.jpg
    727.2 KB · Pregleda: 154
Poslednja izmena:
Pa parče plastike, poklopac, ulaziće ti unutra prašina, bube, kiša, vrati ti ako ti radi dobro, što bi plaćao za nešto što možeš sam da uradiš.

Poslano sa mog MI CC 9 koristeći Tapatalk
 
Pa parče plastike, poklopac, ulaziće ti unutra prašina, bube, kiša, vrati ti ako ti radi dobro, što bi plaćao za nešto što možeš sam da uradiš.

Poslano sa mog MI CC 9 koristeći Tapatalk
Sigurno to ne stoji tu bzw... Svakako necu sam ništa da radim, zanima me da li postoje za zamjenu uopšte ovakve stvari i da znam šta da očekujem u servisu? :(

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Ako ti sve radi normalno i odnese u servis mogu da ti izmisle popravku tjst zamenu cele kamere sto moze biti 150+ € koliko je vec ceo sklop za mini.

Kontaktiraj vladu iz bele crkve ako vec hoces u servis. A garancija ti nista ne znaci jer je tvoja krivica.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Ako ti sve radi normalno i odnese u servis mogu da ti izmisle popravku tjst zamenu cele kamere sto moze biti 150+ € koliko je vec ceo sklop za mini.

Kontaktiraj vladu iz bele crkve ako vec hoces u servis. A garancija ti nista ne znaci jer je tvoja krivica.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Ma ni u ludilu... Ponijecu pa cu da vidim...
Iz Crne Gore sam tako da predstavljam da ce mi reci nemamo, vec mora sve da se mijenja... Ali evo da vidimo do sjutra :/

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Ako si iz CG što onda pitaš za servis ovde? U CG nemate servise?

LM. hteo da uzmem tello zezanja radi međutim ništa mu cena ne pada a nije da postaje sve bolji i bolji... A dok ne omoguće "američki" domet na evropskim modelima ništa skuplje neću da uzimam, to je diskriminacija tržišta...
 
Ako si iz CG što onda pitaš za servis ovde? U CG nemate servise?

LM. hteo da uzmem tello zezanja radi međutim ništa mu cena ne pada a nije da postaje sve bolji i bolji... A dok ne omoguće "američki" domet na evropskim modelima ništa skuplje neću da uzimam, to je diskriminacija tržišta...
Pa kakve to veze ima odakle sam?

Napravili mi u ovlašćenom servisu, imao sam srece.

Recite mi na kojoj frekvenciji ga vozite, na 2.4ghz ili 5.8 ghz?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno