Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

Juče se igrao sa Mavic 2, mnogo dobra sprava!!
2e275fab05b6d32e7dc6637b1c49b3ee.jpg


Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Ja sam imao air-a i prodao ga posto mi je vise stajao za strane za tolike pare. Mini je laksi da ga dignes svuda jer je tisi, a opet manje para zarobljeno u njemu. E sad, posto nisam bio prezadovoljan dometom na air-u, a ovde koliko vidim jos gora prica, pa gledam sta da radim...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Ja sam imao air-a i prodao ga posto mi je vise stajao za strane za tolike pare. Mini je laksi da ga dignes svuda jer je tisi, a opet manje para zarobljeno u njemu. E sad, posto nisam bio prezadovoljan dometom na air-u, a ovde koliko vidim jos gora prica, pa gledam sta da radim...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Mp2 je tisi od oba [emoji2957]

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Mp2 je tisi od oba [emoji2957]

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Ni air nisam koristio, a ne mp2, ovo je samo za hobi. Pitanje je bilo za domet, posto vidim da niko ne prelazi 500m u gradu u daljinu, a ume da umre i na 150...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Neko je pominjao da će od februara da se olakša letenje, bez dozvola i sličnih čuda, ili sam ja nešto pogrešno razumeo?

Evo prekopirao sam novi pravilnik sa drugog foruma. Jeste da ne treba dozvola, ali treba druge nebuloze kao sto su upis u registar, osiguranje, dokaz o placenoj carini...

http://www.pravno-informacioni-sist...avniorganiorganizacije/pravilnik/2020/1/2/reg

Zna li neko koliko kosta osiguranje godisnje? Izguglao sam neki clanak da je bilo 75 eura pre nekoliko godina.......
 
Poslednja izmena:
Упис у Евиденцију ваздухоплова Републике Србије

Члан 4.

У Евиденцију ваздухоплова коју води Директорат цивилног ваздухопловства Републике Србије (у даљем тексту: Директорат) се уписују:

1) сви беспилотни ваздухоплови који припадају категоријама 3 и 4;

2) беспилотни ваздухоплови који припадају категорији 1 или 2 који се користе за:

(1) летење на висинама већим од 100 m;

(2) летење у близини аеродрома;

(3) летење на хоризонталној удаљености већој од 500 m од оператера беспилотног ваздухоплова;

(4) летење изнад људи;

(5) летење у близини људи;

(6) летење у условно забрањеној зони;

(7) летење ноћу;

(8) избацивање течности или предмета или ношење спољног терета који није елемент структуре беспилотног ваздухоплова.

Упис у Евиденцију ваздухоплова врши се на захтев власника беспилотног ваздухоплова или на захтев корисника беспилотног ваздухоплова, а по овлашћењу власника.


Stvarno su malo olabavili propise, s tim da mi nije jasno kako ce ovo da utvrde? Da li na osnovu proizvodjackih specifikacija ili na osnovu same telemetrije tj igranje na poverenje?

Ako ce da nam veruju da necemo i ako mi stvarno to ne radimo, onda smo i mi (vlasnici Mavic-a i sl.) dobro prosli...
 
Kako to proveriti..? Neko da im posalje mejl, ako ga uopste imaju/koriste..? :D

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
Malo mi je to sve konfuzno, jer stavove 4 - 8 mogu da utvrde samo neposrednim opazanjem tj da te uhvate u momentu dok to radis, a onda mi je logicno da se i ostali clanovi primenjuju po slicnim kriterijumima. Iako mi sa dji dronovima stav 2 i ne mozemo da prekrsimo...
 
Po clanu 20,nije vise potrebno polaganje ispita,provera znanja za kategoriju 1...
 
Po clanu 20,nije vise potrebno polaganje ispita,provera znanja za kategoriju 1...

Da ali su potrebne druge gluposti......osiguranje, dokaz da je placen pdv na dron.....

Mada sad kad opet citam pravilnik ako neko ima dron manji od 900 grama i ne leti iznad ljudi, niti iznad 100 metara, ne leti nocu, ne leti u blizini ljudi, niti 500 metara dalje od vidokruga, najmanje 5km od aerodroma ne treba mu nista. Nek me neko ispravi.
 
Poslednja izmena:
Za kategoriju 1 i ne bas.Za ostale se i nije mnogo promenilo

@John ,upravo tako,a takvih je najvise u rekreacionom letenju
 
Poslednja izmena:
Za kategoriju 1 i ne bas.Za ostale se i nije mnogo promenilo

Da za kat. 1 u sta spada vecina. Znaci ako vam je dron manji od 900 grama i postujete ogranicenja ne treba vam nista. Ni provera znanja, ni osiguranje, ni dokazi o pdv-u. Ispadne fer.
 
Po ovom novom pravilniku saglansno članu 1.

Члан 1.

Овим правилником се прописују ближи услови за безбедно коришћење беспилотних ваздухоплова, њихово разврставање, евидентирање, одржавање, као и услови које морају да испуне лица која користе беспилотне ваздухоплове.

Одредбе овог правилника се не примењују на:

1) беспилотне ваздухоплове чија је максимална маса на полетању (МТОМ) мања од 0,25 kg, под условом да њихова максимална брзина не прелази 19 m/s и да не могу да постигну кинетичку енергију већу од 80 Ј;


Odredbe tog pravilnika se ne primenjuju na mavic mini jer ima masu manju od 0,25kg. Savrseno :)
 
'Lebara. :)

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
E, sad ga def ima smisla uzeti :) nema bojazni :)

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: M J
Mavic mini je odličan vazduPlohov, jer ne treba dozvola za njega.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Ma super je Mini, samo što je ovde zaključan u CE modu, i ne može se prebaciti u FCC kao Spark.

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: M J
Moze da se prebaci u fcc ima na youtubu uputstvo, ja cu za vikend da napravim booster signala od alu folije i plastike i stavljam slike ovde, sa njime bi signal trebalo da bude dvaput jaci.
 
Moze da se prebaci u fcc ima na youtubu uputstvo, ja cu za vikend da napravim booster signala od alu folije i plastike i stavljam slike ovde, sa njime bi signal trebalo da bude dvaput jaci.
Kul, onda ga vredi razmatrati.
Ja sam imao Sparka, i najveci problem je definitivno bila baterija. Ne okrenes se dva puta u vazduhu da napravis par fotki, baterija je na 50%.
Mene sad najviše zanima domet Mini u odnosu na Sparka. Ja Sparka nisam dizao iznad grada, a ovde kod mene u kraju blizu Dunava i iznad njiva, mogao je do 1.9km, FCC mod, bez range extendera.

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Nije baš tako, Spark je svuda imao isti hardver, jedan je model i FCC/CE se menjao kroz SW.

Za Minija postoje dva HW modela, jedan za USA/KIna/rest of the world i drugi za EU/Japan. Drugačiji su kontroleri i drugačiji je HW, USA model ima dosta veću snagu predajnika.

Može nešto da se menja na CE modelu, koliko videh dobije se boost na 5GHz, snaga na 2.4GHz ostaje ista, ali ne može da se u potpunosti dobije isto što i na USA modelu. Kod nas se prodaje CE model.
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: M J
Nije baš tako, Spark je svuda imao isti hardver, jedan je model i FCC/CE se menjao kroz SW.

Za Minija postoje dva HW modela, jedan za USA/KIna/rest of the world i drugi za EU/Japan. Drugačiji su kontroleri i drugačiji je HW, USA model ima dosta veću snagu predajnika.

Može nešto da se menja na CE modelu, koliko videh dobije se boost na 5GHz, snaga na 2.4GHz ostaje ista, ali ne može da se u potpunosti dobije isto što i na USA modelu. Kod nas se prodaje CE model.
Toliko i ja znam, zato i rekoh da vredi razmatrati ako je moguće nabaviti FCC varijantu.

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Imam Mavic air, slabo se razumem, FCC je moguce otkljucati, vidim na YouTube da moze. Jel to ok uraditi, tj preporučljivo?
 
Imam Mavic air, slabo se razumem, FCC je moguce otkljucati, vidim na YouTube da moze. Jel to ok uraditi, tj preporučljivo?
Naravo da jeste, njega je suludo ne koristiti tako, meni i u fcc bio ocaj domet, ne mogu da zamislim bez njega...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Danas sam leteo Minija po finom vetru, isao do 60 metara, i odlicno se drzi.

Inace kada sam ga vozio kuci sa zastitnilom (payload mode), nakon 15ak minuta baterija je bila 50 stepeni.

Dok danas napolju, na oko 10 stepeni, nije presla 32 i to u sport modu, ali bez tereta zastitnika.

Fotke u situacijama jakog kontrasta nisu najbolje, tipa svetlo nebo i tamna zemlja, dok kada je osvetljenost ujednacena, OK su.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
Ipak nisam odoleo, stigao Mavic Mini Fly More Combo danas:

mini.jpg

A dok ne stignem da se poigram s njime, evo jedne sličice sa Kopaonika, slikane Tellom:

Kopaonik-Pano 360
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: M J
Iz inostranstva, ili sa KP..? Ili nesto trece?

Jer, na KP ga niko nema vec nedeljama...

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno