Šta je novo?

OSX El Capitan

Pa i ne mogu da se upare preko Bluetooth -a. Za Handoff i Continuity bitno je samo da Bluetooth bude uključen.
 
Ako neko sluša muziku preko USB DAC-a bolje neka ostane na Yosemite zato što na El Capitan USB audio ne radi. Problem je prisutan još od prve bete i kako stvari stoje ni u poslednjoj beti 10.11.2 nije ispravljen. Za oficijelnu verziju koja je danas izašla nisam siguran, a i ne bih da izgubim celo popodne testirajući.
Ista stvar se desila prelaskom sa Mountain Lion na Mavericks: na prva dva ili tri updatea USB audio nije radio...
Elem, na Appleovom forumu ima nekoliko tema koje se bave ovim problemom, a na ovom linku je spisak uređaja koji su radili na 10.10 a sada ne rade https://discussions.apple.com/message/29230913#29230913

Juče sam odradio update na El Capitan 10.11.3, nakačio DAC (u pitanju je Aqua Hifi La Voce S2) - nikakva promena; OSX prepoznaje uređaj, ali nema nikakvog outputa. Srećom, ponovo sam pogledao temu https://discussions.apple.com/message/29771778#29771778 i našao rešenje: zakačio USB 2.0 hub na komp, ubacio kabl od DACa u USB hub i eto radosti. Ponovo radi bioskop :D
 
Ne razumem, slušao muziku najnormalnije sa El Capitan preko USB DAC-a. Radi hi-rez, radi sve savršeno. Player Amarra.
 
Izašao novi update - 10.11.4
 

Prilozi

  • Screen Shot 2016-03-21 at 21.42.13.png
    Screen Shot 2016-03-21 at 21.42.13.png
    88.8 KB · Pregleda: 177
Instalirao sam juče na Mac Mini i MBP - sve je ok za sada.
 
Poslednja izmena:
Treba mi neko ko ima 10.8 da proveri da li jedan app sa App Store radi. Castim pivom ili cokoladom :d
 
imam 10.7 ja mislim na starom MBP ako ti nešto znači :)
 
Trebao bi mi bas neko sa 10.8, ali hvala na ponudi :)
 
Meni ne radi AirDrop na relaciji iPhone/iPad i iMac... Koliko vidim pun Internet zalbi na AirDrop, prosto se pitam da li ikome ovo zapravo i radi? :) Probao sam sve zive fix-eve i nista ne pomaze, toliko sam bio ocajan da sam uradio i cistu instalaciju poslednjeg sistema i nista. AirDrop radi odlicno izmedju telefona i tableta, ali racunar je "nevidljiv"
 
Proradilo samo od sebe, možda su nesto zakrpili sa 9.3.1... Probao danas i radi ko doxa :)
 
izasao 10.11.5 i novi iTunes:

ADuETI1.png
 
Meni do ovog poslednjeg updejta radio airdrop, a sad posle instalacije ne radi.
 
Ako neko ima masinu sa 10.8 ili 10.9 neka baci PM :)
 
Mašina sa 10.8 ili 10.9 uvek može da se napravi :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pozdrav svima, da li bi neko mogao da mi napise par dobrih i losih stvari vezanih za ovaj operativni sistem?
Pisem nesto pa mi je zapao jedan ovaj deo a uopste ne korisim os x :D, moze i putem privatne poruke, hvala unapred svima koji mi pomognu.
 
Pozdrav svima, da li bi neko mogao da mi napise par dobrih i losih stvari vezanih za ovaj operativni sistem?
Pisem nesto pa mi je zapao jedan ovaj deo a uopste ne korisim os x :D, moze i putem privatne poruke, hvala unapred svima koji mi pomognu.

Mislim da bi bilo besmisleno da ti neko sada pise dobre i lose stvari jer:
1) to niko ne moze objektivno da napise
2) imas toliko dobrih videa u kojima ces videti apsolutno sve sto pocetnika(za OS X) zanima

Jedan deo ti zapao? Cega?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pozdrav svima, da li bi neko mogao da mi napise par dobrih i losih stvari vezanih za ovaj operativni sistem?
Pisem nesto pa mi je zapao jedan ovaj deo a uopste ne korisim os x :D, moze i putem privatne poruke, hvala unapred svima koji mi pomognu.

evo ja da probam: Mac OS X je najrasireniji Unix :) to je dobra stvar, ispod haube.

a 'iznad' haube je vise stvar zdrave logike i insistiranju na istoj (objektivno!):





a lose strana Mac OS Xa je sto je i on, kao i Windows, kao i Ubutnu... ... PUI! Parc User Interface youtube.
 
Poslednja izmena:
Nakon 8+ godina korišćenja Mac OS,mogu ti reći samo jedno-taj os radi :)

Veoma stabilan sistem.

Ako ga ne diraš radiće ti bez greške.

Običan sam user (upalim mašinu,radim i gasim,ne expreimentišem ništa,ne igram se...),dizajner i za njega što se tiče te oblasti i sličnih ima programa koliko hoćeš i uvek izlazi nešto novo,što na primer dosta kasnije izađe za win os ili ne izađe uopšte.

To je za mene velika prednost,a za ostale može biti mana ako se ne bave takvim ili sličnim poslom.

Dosta programa koje ima za win,nema za mac os-to je uglavnom mana za većinu korisnika koji planiraju da pređu.
 
Poslednja izmena:
evo ja da probam: Mac OS X je najrasireniji Unix :) to je dobra stvar, ispod haube.

a 'iznad' haube je vise stvar zdrave logike i insistiranju na istoj (objektivno!):

a lose strana Mac OS Xa je sto je i on, kao i Windows, kao i Ubutnu... ... PUI! Parc User Interface youtube.

Još kad bi nam svima pojasnio (makar u kratkim crtama) zbog čega je PUI loša strana, to bi bilo fino... Mislim lepo je što si okačio čika Tedov video klip, no ipak treba da imaš u vidu da se većina nas ne prži na njega, niti imamo nameru da slušamo njegove kilometarske priloge u kojima priča ko navijen. Da ne pričam koliko je zamorno ispratiti ovo njegovo izlaganje, jer neretko pravi ispadice i spominje neka imena koja meni apsolutno ništa ne znače.
 
Poslednja izmena:
Još kad bi nam svima pojasnio (makar u kratkim crtama) zbog čega je PUI loša strana, to bi bilo fino... Mislim lepo je što si okačio čika Tedov video klip, no ipak treba da imaš u vidu da se većina nas ne prži na njega, niti imamo nameru da slušamo njegove kilometarske priloge u kojima priča ko navijen. Da ne pričam koliko je zamorno ispratiti ovo njegovo izlaganje, jer neretko pravi ispadice i spominje neka imena koja meni apsolutno ništa ne znače.

zato sto racunari nisu pisace masine a Xerox je tacno to napravio od njih! Pogledaj samo njihov Alto: pa taj racunar ima A4 uspravan ekran!

A zasto je to problem?

Ako pogledas NLS (YouTube) videces da je imao user interface koncentrisan oko editovanja, upravljanja i povezivanja podataka a ne oko pisanja teksta po A4 papiru!

A zasto je Xerox napravio racunare kao pisace masine? Jer je njima Paperless office, sto su racunari obecavali a mi slusali decenijama, bilo u direktnoj suprotnosti sa biznisom: stampanjem papira. Uradili su sve da od racunara naprave pisace masine i mi smo zavrsili sa vise papira nego ikada ranije jer je racuanar omogucio nikad lakse stampanje. Kao sto znamo, i Apple i Microsoft (i DRi) su od njih kopirali koncept rada na racunaru i time efektivno upropastili i zaglupeli ljudsku civilizaciju!

Danasnji racunari umesto sto ti dozvoljavaju da prebacujes fajlove, reimenujes ih, ...i to bi bilo otprilike to, trebali bi da dozvole da se bavis i meta podacima o fajlovima. Samo zato sto OS to nije uradio na sistemskom nivou (npr. i zato sto Microsoft nije uspeo da napravi WinFS) ti danas imas iTunes, iPhoto i ostale aplikacije koje ti dozvoljavaju da fajl (ne cak ni podatak!) gledas u bogatijem kontekstu kroz aplikaciju jer se one bave i meta podacima o tim fajlovima ali i dalje ostaje problem sto je sve u sklopu jedne aplikacije umesto da na sistemskom nivou bude omogucena bogata veza izmedju razlicitih fajlova (tacnije: podataka). (Mac OS X npr. pamti URL za svaki fajl koje si skinuo na svoj komp ali nema mehanizam da ti npr. prikaze grupu fajlova sa istog servera skinutu u odredjenom vremenskom razmaku a kamoli da dovede razlicite servere u odredjenu vezu).

Da stvar bude tuznija, danas gledas kako se implemntiraju deo po deo ideje koje je trebalo napraviti jos pre 50 godina da se nije krenulo Xeroxovim putem (twitter.com, medium.com, wikipedia.org...)

Kako je "PUI" trebao da izgleda, Alan Kay je pokazao 70tih (dakle i tad je bilo moguce, problem nije bio tehnicki vec politicki!):

https://youtu.be/AnrlSqtpOkw?t=2m50s


zao mi je, ali ovo je kompleksna teme i definitivno nije za "instant konzumiranje". Ljudi obicno ne mogu ni da pojme koliko je bitna i koliko ima efekta na ljudsku civilizaciju.
Pogledaj makar ovaj video, to je ono sto su Steve Jobs i Bill Gates videli pa napravili Windows i Mac OS kompletno promasivsi poentu racunara. Pojava www i http-a je samo haos podigla na planetarni nivo.
 
Poslednja izmena:
pre par godina sam uspeo da pokrenem instalaciju jednog od hakintosa ali nije imao podrsku pri instalaciji za moju tastaturu posto nije usb. moj sistem je intel celeron duo 2.6 ghz, in g41 itnegrisana graficka. koji je i zamenjen za isti posto je moja sestra prosula caj na njega a imao je redak socket, da li 775 ili nesto tako. dugo sam koristio matrox, samo zato sto koristi 24-bitnu paletu boja i bolji je bio od nvidie 5200 u 2d grafici. danas je na madjarskom limundu i po nasim oglasima dosta starih makintosa, cak ima i onih g5 na 2 ghz. windowsi xp i server 2003 rade sa g4, g5 masinama a windows 7 i 8 sa 10.6 nadalje, sa starijim ne rade.
 
Poslednja izmena:
evo ja da probam: Mac OS X je najrasireniji Unix :) to je dobra stvar, ispod haube.

a 'iznad' haube je vise stvar zdrave logike i insistiranju na istoj (objektivno!):





a lose strana Mac OS Xa je sto je i on, kao i Windows, kao i Ubutnu... ... PUI! Parc User Interface youtube.


MaxOSX nije ni linux ni freebsd (probao sam ga i spor je) jer ne rade dobro sa aplikacijama kao sto su corel, ilustrator i sl. i sto je najgore za linux, najbolje radi firefox kod njega, google chrome ne bas tako dobro. a firefox ima spor gui, najbolji je imala opera do verzije 10 i sto je operativni sistem jednostavniji to opera bolje radi. na nt4 je bila brza od svih browsera i do 30%.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, jedno pitanje...

Kupio sam Pre godinu dana MacBook Pro sa Yosemite, ali sam posle uradio upgrade na El Capitan, no tu su mi se javili određeni problemi u kompatibilnosti, koji me sve više i više sekiraju a pod Yosemite nisam imao te probleme. Kako mogu da skinem poslednju verziju Yosemite i da napravim butabilni USB sa clean instal, da se vratim na Yosemite. U app storu mi nude samo El Capitan, kako da rešim ovo, siguran sam da neko zna... Hvala unapred
 
Ljudi jel vam radi Viber?
Ja ga probao i reinstall, ali dzaba, samo se pojavi ikonica i nestane... Nervira me, zato sto sam navikao da ga koristim dok radim, a ovako treba da uzimam telefon u ruke...
 
radi najnormalnije.

ja ga bas danas instalirao jer ga nisam koristio na iOS-u jos od onog baga...
 
Poslednja izmena:
Radi, i na OSX-u, i na iOS-u, oba najnovije verzije operativnih.
 
Nazad
Vrh Dno