Šta je novo?

OSX El Capitan

Nesto zeza Google Contacts sinhronizacija sa El Capitan, dva racunara, jedan update sa Yosemite, drugi clean install. U Activity Monitoru se svakih 10 sekundi pojavljuje process AddressBookSourceSync sa poprilicnim zauzecem procesora, tako da procesor nikada nije u idle stanju, i kao rezultat ima battery drain na MBA. Kada se ugasi Contacts sync problem nestaje, dok sa iCloud Contacts sync je takodje sve ok, jedino Google zeza.
 
Ljudi, hteo bi da napravim USB butabilnu instalaciju El Capitana. Kada se uradi čista instalacija, a to radim prvi put na Mac-u, da li su uključeni u toj instalaciji i programi koje sam dobio sa MacBook-om kao što su Pages, Numbers, Iphoto, GarageBand, itd koje sam dobio kupovinom MacBook-a, ili se moraju naknadno skinuti i ponovo instalirati u operativni sistem preko App stora?
 
Proveris da li su aplikacije povezane na tvoj Apple ID (App Store->Purchased), onda nakon clean install treba da ih instaliras ponovo sa App Store, free.
 
Poslednja izmena:
Da li je bolji clean instal ili može ovako direktno preko App stora da se instalira. Ynam da je kod Windowsa uvek po pravilu bio najbolji clean instal, pa mi neka logika kaže da je i ovde slično, ali možda grešim?
 
Pazi, sve zavisi. Ja nikad nisam imao problema sa update-om pa ni ovaj put. Moj savet ti je probaj update i vidi kako radi - ako radi super, nemas potrebe da radis clean install :)
 
da li se jos nekome cini da kao da baterija na mbp duze drzi u odnosu na Yosemite?
 
Mrzelo me da merim ali da, čini se da drži duže.
 
Kako napreduje razvijanje os x-a prestace baterija da se trosi :).
 
Jedno pitanje... :) Pokušavam da napravim Boot Instaler USB flash drive, prema uputstvu na OSXDaily i ubacio sam USB flash, nazvao ga OSXinstall i otkucao po uputstvu sledeće:
sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/OSXinstall --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app --nointeraction

Kad pritisnem enter ne da mi da ukucam ID i pasword uopšte, ni jedan taster ne reaguje??? Eee da, ostavio sam Flash drive na sFat sistemu da mogu d ga koristim i na Windowsu i na Macu, da li je to problem ili sintaksta komande u terminalu? Nisam ovo nikad radio pa zato pitam, a po nekoj navici od ranije, čini mi se da je clean instal najbolji, ili se možda varam?
 
Poslednja izmena:
Hmmm, nije problem ni u formatiranju Flash drive, pošto sam ga stavio u preporučeni Mac OS Extended (Journaled), dakle, terminal mi prosto ne da da ukucam svoj pasword nakon gore zadane komande koju sam napisao, a ne mogu da nađem grešku u kucanju ili sintaksi????
 
Sad ne znam koliko imas iskustva sa terminalom i komandama, ali ako pricas da ti stoji password: i kad kucas pw da se nista ne pojavljuje to je normalno - ne obracaj paznju na to vec kucaj pw i rokni enter. Ako ne, onda pojasni malo, da li se apsolutno nista ne pojavi (ni Password:) a kursor predje u nov red?
 
Jedno pitanje... :) Pokušavam da napravim Boot Instaler USB flash drive, prema uputstvu na OSXDaily i ubacio sam USB flash, nazvao ga OSXinstall i otkucao po uputstvu sledeće:
sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/OSXinstall --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app --nointeraction

Kad pritisnem enter ne da mi da ukucam ID i pasword uopšte, ni jedan taster ne reaguje??? Eee da, ostavio sam Flash drive na sFat sistemu da mogu d ga koristim i na Windowsu i na Macu, da li je to problem ili sintaksta komande u terminalu? Nisam ovo nikad radio pa zato pitam, a po nekoj navici od ranije, čini mi se da je clean instal najbolji, ili se možda varam?

Probaj Diskmaker X
 
Evo ovako da budem do kraja jasan. Uradio sam bukvalno SVE po uputstvu sa osxdaily.com/2015/09/30/create-os-x-el-capitan-boot-install-drive
Ubacio flash dick i nazvao ga isto kao i oni, "ElCapInstaller" i onda otvorio terminal i ukucao sve tačno prema uputstvu i pritisnuo enter. Posle sam pomislio da možda nisam napravio grešku u sintaksi, pa sam to uradio isto sa copy-paste metodom. I opet isto. Ono što se dešava u terminalu je:
WARNING: Improper use of the sudo command could lead to data loss
or the deletion of important system files. Please double-check your
typing when using sudo. Type "man sudo" for more information.

To proceed, enter your password, or type Ctrl-C to abort.

Password:
I tu pod passwordom mi ne daje ništa da ukucam, ni jedna tipka ne reaguje????
 
Poslednja izmena:
Hvala Rushko, no voleo bih to rešiti na ovako jednostavan način bez dodatnih instalacija ako je moguće, ako ne, onda će mi ostati naravno to kao poslednja varijanta. Ne vidim nikakvu logiku za ovo što se dešava...
 
Izgleda da će ići, ako zapne javiću, password je konačno prošao... Nisam znao za jednu malu caku oko terminala... :) Hvala
 
Jel ti se bar pojavljuje Password:* kao na slici?

Screen Shot 2015-10-23 at 7.28.50 PM.png
 
Sad ne znam koliko imas iskustva sa terminalom i komandama, ali ako pricas da ti stoji password: i kad kucas pw da se nista ne pojavljuje to je normalno - ne obracaj paznju na to vec kucaj pw i rokni enter.

To proceed, enter your password, or type Ctrl-C to abort.

Password:
I tu pod passwordom mi ne daje ništa da ukucam, ni jedna tipka ne reaguje????

Bas nisi citao sta ti pisem :)
 
Vazno da je ukapirao, na kraju. :)
 
Momci puno hvala, evo instalirao sa clean instal El Capitan... Utisci su za sada ništa spektakularno, manje više sve mi isto radi na MacBook Pro kao i na prethodnom Yosimite, možda će se kasnije pokazati neka razlika, niti mi radi brže ni sporije, ništa posebno ne primećujem, malo ću pročačkati šta ima pod haubom, koje su novine, ali koliko sam video ništa posebno, možda se varam. No kako god nije uopšte bilo komplikovano, ustvari bilo je lakše nego što sam mislio, samo me zbunilo ponašanje kurosora na Terminalu... ;) Hvala vam puno... :)
 
Pošto sam napravio clean instal El Capitan sa bootabilnog usb flash diska na MacBook pro, za sada je manje više sve OK, sem jedne stvari. Koristio sam na Yosimite Telenor USB Internet Huawei. Yosemite ga je prepoznao i samo sam ga konfigurisao i Internet je proradio. Međutim, El Capitan ga uopšte ne konstatuje i čak i ne traži softver za njega kao što je skinuo za HP štampač. Imali neko neki savet pošto mi je važno da koristim Telenor Internet?
 
Poslednja izmena:
Da li ga prepoznaje u system Preference pod Network kada klikneš na + pa hoćeš da dodaš novo podešavanje?
 
Ne, u Yosemite ga je odmah prepoznao ali ovde u El Capitan kao da ne postoji?
 
OK, hvala pogledaću čim stignem, pa ako mi nešto nije jasno, pitam ponovo... :)
 
Ajde ovako - u kom smislu ga ne prepoznaje? Da li ga ne prepoznaje kao usb disk ili modem? (Ako se dobro secam ima mala particija sa sw na njemu)
 
Evo ovako to izgleda. Kada utaknem u usb port Telenor USB Internet Huawei, pokrenuo se softver koji je bio u njegovoj memoriji i softver se instalirao, ali to se desilo i u Yosemite ali ni u Yosemite ni u El Capitanu nije radio taj softver. Ali ono što sam imao u Yosemite je mogućnost da odem u System Preferences i na Network i dole u levom ćošku da pritisne + i dodam Telenor USB Internet Huawei i da se odande prikopčam na Internet. Ali u El Capitan mi ne daje da na + to uradim, što znači da ga ne prepoznaje uopšte koliko ja to mou razumeti. Bio sam na support stranici Huawei i video sam da su imli podršku za Yosemite ali El Capitan je drag priča, porto je verovatno nov OSX a i pitanje je hoće li proširiti podršku dalje, pošto taj USB Internet Huawei ima već sigurno 3 godine. Eeee, sada, šta mi predlažete? :)
 
A da li ti se na desktop ili u finder levo pojavi kao da imas jos jedan prikljuceni disk?
 
Pojavljuje se telenorov disk kada ga uključim, kao i neki USB ili eksterni HD... na desktopu
 
Nazad
Vrh Dno