Šta je novo?

OSX El Capitan

@Kovacm, kako mislis oslanja se na OpenGl, ovo je valjda novi potpuno nezavisni API kao sto je opengl, directx ili kao sto je 3dfx glide bio, razlika je samo u tome sto mnogo bolje iskoriscava hardver, sto i sam OSX radi vec godinama.
 
Joj, driveru, ne tupi. Hw, je hw. Radi onako kako mu kazes. Api je tu da obezbedi nezavisnost sw od hw.
Vremenom je gfx hw napredovao pa je potreban novi Api koji bi bolje iskoristio novi gfx hw.
Inace, do sada, opengl driveri na os x nisu bili sampioni brzine.
Otprilike, imas radnika, koji razume engleski i francuski jezik i izvrsava naredjenja. Ali, najbolje radi kad mu na papiru napises naredjenja na esperantu, jer može na miru da radi i da te ne sluša. Pri tome, taj esperanto mora biti jako precizan, inace ...
Engleski je directx 11, francuski je opengl, a esperanto je Vulkan ili Mantle ili Metal ili dx 12 ili opengl 4.4 sa par extenzija.
 
Nije tu Apple smislio revoluciju, neko je znalacki napravio hype oko toga.
Ideja da se smanji layer koji predstavlja driver, tj. da se izbaci state masina i maksimalno izbaci translacija i verifikacija poziva postoji odavno. XBox je i ranije imao donekle slicnu stvar u svojoj verziji DirectXa, kad je imao dedicated hardware pa je to moglo da se radi bez vece validacije u driveru svega sto se podmece grafickoj.

Metal, DirectX12, Vulkan... slicne tehnologije.
 
Da li je neko instalirao OSX El Capitan GM na Hackintosh? Ako jeste kakva su iskustva?
 
Ja sam instalirao na Macbook Pro, model early 2011, a sve mi radi osim par stvari:

- Viber v5.2 - krešuje non-stop, poslao sam upit njihovom support-u, ali nisam neki optimista
- Paragon NTFS for Mac v12 - ne radi, ali postoji v14 Preview koji radi, 30.09. obećavaju izlazi regularno izdanje, free upgrade za sve korisnike
- Paragon ExtFS for Mac v9 - ne radi i pitanje je da li/kada će izbaciti upgrade, poslao sam pitanje supportu, čekam odgovor
- OSX Server v4.x - ne radi, instalirao sam v5 beta koji radi korektno, čekam 30.09. pa da skinem finalnu verziju sa App Store-a


Sve ostalo mi radi kako treba:

- 1Password v5.4 beta
- App Delete v4.2.2
- Drive Dx v1.4
- HandBrake v0.10.2-800-9546038-master x86_64
- iStat Menus v.5.10
- Office 2016
- Path Finder v7.1.5 (ovde ima par bug-ova, ali ništa ozbiljno)
- Toast 14
- VLC v2.2.1
- VMware Fusion v9

Napomena: sve aplikacije su regularno kupljene, nema krekovanih
 
Kad pokušam da otvorim primljenu sliku Viber se ugasi.
Ostalo radi okay.
Kod tebe?


edit: Instalirao sam FUSE for OS X, tako da trenutno mogu da čitam EXT particije, ali nemam opciju write, pošto je fuse-ext2 drajver koji omogućava i pisanje nekompatibilan sa OSX 10.11
 
Poslednja izmena:
Sad bas gledam, negde rade ok fotke a negde dobijem samo ovo:

00000136.png


Pretpostavljam da ih Viber samo na fon svuce a ne na Mac pa nece da ih otvori (ne crash-uje ali ni ne otvara na Mac-u) i sto je najgore nije redovna pojava nego je manje vise random.
 
Ja bilo koju fotku kad pokušam da otvorim ugasi se.
 
Da, problem sa fotkama definitivno postoji, srecom meni ne crash-uje ali dzabe kad mi ni sve fotke ne stizu.
 
Ponovicu se iz neke od prethodnih tema - viber je ozbiljno smece od aplikacije, kako na telefonu tako jos grdje i na OS X.
Meni masina nije htela da se ugasi, konstantan "not responding" ...

Sve u svemu, kao nuzno zlo ostaje na telefonu za one koji izricito nece da predju na WA, na kompu vise njet...

:wave:
 
Pustili su ga na Store nedavno, skida se :)
 
Što se tiče Vibera, sa novom verzijom 5.3 problemi su sređeni.

A u vezi "kapetana"...ja ostajem do daljenjeg na yosemite...kad ga upeglaju kako treba, možda i pređem.
 
Ja sam još na Mavericks-u, nikako mi se ne sviđa "flat" izgled sistema. Ima li smisla prelaziti na novije verzije? Trenutno sve radi odlično tako da sa te strane nisam prisiljen na nadogradnju.
 
Pa ako ti sve radi odlično nema potrebe.

Ako/kad nešto što ti bude vitalno izgubi podršku za OSX koji koristiš moraće da padne upgrade ili da ne radiš update aplikacije.
 
Ako nekog zanima (posto je pusten nedavno) upgrade je 6.08 GB, a meni ga trenutno skida sa full speed...
 
Pa ako ti sve radi odlično nema potrebe.

Ako/kad nešto što ti bude vitalno izgubi podršku za OSX koji koristiš moraće da padne upgrade ili da ne radiš update aplikacije.

Teško da će nešto da se tako desi kad je Apple u pitanju. Sve je ovo Mac OS X ili ti Mac OS 10. Sve ovo su samo nadogradnje i detalji. Dakle nikako se ne može nazvati novim operativnim sistemom. Veća je šansa da ti nešto ne radi pod El Capitanom nego da ti nešto ne radi pod Maverickom. Ne znam kako je bilo pre ali od Leoparda je tako.
 
iMac Retina sa m290x je imao problem sa mission control (imao je jako cudan lag) i na jos par mesta je lagovalo sa animacijama (i fps drop i lag) na Yosemite. Cudilo me da je Apple izbacio tako nesto, a MacBook Retina sa integrisanom HD4000 je radio tecno. Na netu sam nasao da je problem sa driverom za m290x i da ga Apple nece popravljati na Yosemite vec direktno rade za El Capitan zbog Metal API, i gle cuda na El Capitan sve animacije na 5k lete... Sad jos samo da razmislim da mu upgrade RAM sa 8GB na 32GB :d
 
n1tr0, znam da si developer.
Interesuje me, da li ima nekih problema sa Eclipse, IntelliJ, Homebrew, JAVA-om u globalu i td? (ako koristis nesto od navedenog)
 
Animacije su bile sporije i na MBA, vise nisu. Eclipse radi (C/C++ CDT).
 
Od kako sam se prebacio na El Capitan, imam drugaciji font u Safariju na nasim slovima, da li neko zna kako da resim to?

U7Bhp55.png
 
Meni na hackintoshu na konfi iz potpisa El Capitan fercera ko blesav. Isto mi je lepo radio na Yosemite, na starijoj konfi Mavericks isto bio brz, nikada nisam primetio da OSX negde secka ili koči. Verzije pre Mavericks-a ne znam, jer pre toga nisam bio u fazonu eksperimentisanja sa hackintoshem.
 
Ja koristim nesto stariji iMac (2008. god) na poslu, i posle prelaska na El Capitan odziv aplikacija iz background-a mi je neuporedivo brzi. Nadam se da ce jos neko primetiti razliku, posto je to ipak dual core sa nekim Ati 13xx i 4GB rama :D
Poleteo komp...
 
Ja sam instalirao na Macbook Pro, model early 2011, a sve mi radi osim par stvari:
- Paragon NTFS for Mac v12 - ne radi, ali postoji v14 Preview koji radi, 30.09. obećavaju izlazi regularno izdanje, free upgrade za sve korisnike

Version 14.0.382:
Supports the latest OS X 10.11 El Capitan
Increased transfer rates for read/write operations on SSDs
 
Platio upgrade i instalirao NTFS v14, radi kao sat.
 
Od kako sam se prebacio na El Capitan, imam drugaciji font u Safariju na nasim slovima, da li neko zna kako da resim to?

U7Bhp55.png
Jesi update i Safari? Ja sam sve update i nemam taj problem...


n1tr0, znam da si developer.
Interesuje me, da li ima nekih problema sa Eclipse, IntelliJ, Homebrew, JAVA-om u globalu i td? (ako koristis nesto od navedenog)
Sto se tice server side ja sam PHP type of guy, i koristio sam uglavnom Sublime sto se tice editora, Eclipse ne podnosim od (davnog) rada sa Javom jer je bio uzasno spor na svakom OS i delovalo mi je kao da sam na Pentium I u dobu Core2Duo procesora sa par GB RAM. Ali u poslednje vreme zaista i redje sam na PHP-u (mnogo), mnogo vise radim project management stuff, a sto se tice programiranja uglavnom radim Swift (iOS). Mogu ti samo reci (posto sam od sinoc koristio to) da Photoshop radi isto (nazalost) kada imas gomilu layera koje dizajner napravi, da Xcode radi bolje, da Safari (bar meni se cini) radi bolje, Chrome cu morati testirati opet (na Yosemite je jeo RAM kao nenormalan)...
 
Safari je 9.0.1, a nijedan text encoding ne pomaze.
 
Hmmm...ja sam juče uradio update Safarija (doduše, još uvek "vozim" Yosemite) i meni pokazuje v.9.0
 
Nazad
Vrh Dno