Šta je novo?

FX procesori

Braca Rusi su :) Ako ne verujes u video, ok.
Istina, nisam trebao ni da se upustam u ovo.
 
sad nema nazad,lepo su franjevci rekli kad se uvalis u g**na bolje plivaj da se izvuces. :) dakle ocekujem linkove iz proverenih izvora na realnom kloku sto se tice fx-a vs 44x0.
 
https://www.youtube.com/watch?v=ICVeN6WEGgg

Zeleli ste, dobili ste. Sad slusaj Slinusa :d Znam nije 44x0 ali ne mogu da izmislim video, ako ne verujes Rujama. Mislim da je 3570k @ 4.2ghz znacajno jaci od 44x0 koji radi na 3.3-3.4ghz.
I to video od pre 2 god, kada je bila znacajno losija situacija sa koriscenjem vise jezgara :p
 
Hahaha ljudi, mene je samo zanimalo koji proc da kupim :D
Bolji je i5,tu nema šta(barem po onome što sam ja video) ali smo zaključili da se meni ne isplati, jel tako? E sad, šta mislite o napajanju i karti? Da li mogu karte 120-180w ili ne?
 
Mogu, nije ti matoro napajanje, bez brige mozes neki 280X. Mozda cak i 290. Kao i bilo sta od nvidije.
 
https://www.youtube.com/watch?v=ICVeN6WEGgg

Zeleli ste, dobili ste. Sad slusaj Slinusa :d Znam nije 44x0 ali ne mogu da izmislim video, ako ne verujes Rujama. Mislim da je 3570k @ 4.2ghz znacajno jaci od 44x0 koji radi na 3.3-3.4ghz.
I to video od pre 2 god, kada je bila znacajno losija situacija sa koriscenjem vise jezgara [emoji14]
Linus si postirao na forumu za entuzijaisti i kompjutere, apokalipsa zapocenje sad 3,2,1...
 
nadam se da si iz tog videa i iz drugih relevantnih izvora video sto i celi svet da je tu negde samo u gpu bound igrama.cim ude cpu u pricu,cao zdravo je sa fx-om koji je tu na nivou ili blago jaci od i3 koji je preko 3ghz.tako da tvoja bombasticna izjava ne pije vodu.posterboy za fx su na tim matorim videima bili kriza 3 i bf4,gde se situacija znacajno promenila sa pecevima u korist intela (nije kriplovan fx,vec je igra bolje optimizovana i prebacena na gpu pa je opet taj vraziji thread zaduzen za komunikaciju sa gpu presudan,a u tom scenariju fx nema sta da trazi zbog mnogo slabijeg IPC-a,kao sto svi znamo).

suma sumarum,na dx11 amd dok bude imao ovako slab IPC nema sta da trazi.dx12 je jos bajka,i neozbiljno je oslanjati se na te lepe price dok nesto,bilo sta konkretno izadje.za sad u najavi ima samo nov deus ex i par strategija i to nece skoro.danasnja realnost je da se 90 posto gejming racunara sad uzima za gtaV i vesca gde je situacija sledeca:

CPU_01.png

dakle vidimo da fx nema sta da trazi u poprilicno ne-cpu bound danasnjem naslovu pored matorog sendise na stock 3,3ghz.i to je razlika ne samo 700mhz,vec veca jer jos nisam video 8350 koji po difoltu nije bustovao na 4,2ghz u igrama.mislim da ne moram tebi da crtam a i vidi se ovde razlika izmedju sendija i haskijagtaV nisam kacio jer ja stvarno volim fx platformu i mrzim intel pa mi nije svejedno da gledam tu brutalnost. :) ali emocije su jedno,stvarnost je sasvim druga rabota.
 
Koliko para toliko muzike sta poredite svak0 fura svoju pricu, poredite i54690K i Fx 8300? poredite prvo cjene pa onda performanse, i ja bi ferarija po cjeni fiata.
 
Pa poredi se, cenovno dodje na isto:

i5-4xxx (non K) + H81/B85 = FX-8xxx + OC ploca + cooler

...a svi znamo na cemu 95% igara bolje radi. :D
 
Slažem se, to je sa sve pločom i hladnjakom... Onda i nije neka razlika, ali samo cpu, onda bi po meni AMD bio BEST BUY
 
pa to smo i napisali,ko ima vec lepu 970/990fx plojku a zlopati se sa x4 feonomom,fx83xx dodje sjajan apgrejd,a odatle se ganja i5 i dalje.
 
Pa poredi se, cenovno dodje na isto:

i5-4xxx (non K) + H81/B85 = FX-8xxx + OC ploca + cooler

...a svi znamo na cemu 95% igara bolje radi. :D

E to je dobro poredjenje jer cjenovno izadje slicno, ali performanse i5 4430 ili i5 4460 nisu kako neko napisa "svjetlosnu godinu isppred Fx 8300 OC" podvalcim OC jer se pomenuti i5 ne moze oC Fx 8300 moze.

Sad mozete dalje diskutovati ja sam iznio svoje misljenje donekle podtkovano iskustvom (od ranije i5, a unazad dva dana Fx8320e i vec imam predstavu sta moze jedan a sta drugi...jos cu jednom ponoviti da ne bude zabune i5 44xx nije svjetlosnu godinu jaci od Fx 83xx kloknutog (pojam svjetlosnu godinu mene asocira na bar 50% vece performanse sto realno nije toliko)
 
Na H81 ne bih stavio ništa jače od Celeron-a. Čak iako radi pos'o, toliko su jadne da bi mi bilo ispod časti da stavim i5 na takvu ploču :D

U vreme kad se i Haswell sprema za penziju, nema mnogo smisla razmišljati previše o FX-u. Ko je uzeo, uzeo
 
1.Slazem se da je i5 bolji 10-15%,za gaming ali mi uzasno vredja inteligenciju kad neko kaze da je i5 ``svetlosnim godinama``ispred
Mada to bolji je veoma diskutabilno ali ajde tih 10-15%...Mada evo vam video pa pogledajte u npr Crysis 3 ovde ga sije 8350

https://www.youtube.com/watch?v=9CLK0bHd9Q4

2.U video editing je 83xx bolji,ne koristite cpu samo za gaming.Ja sam poceo da se igram sa video editingom i ako NIKAD nisam ni planirao_Opet evo video da je bolji,na ovom kratkom snimku ga amd dobija za 19-20 sekundi,e sad dodajte na to ozbiljniji video vece duzine,dotajte na to 7 dana u nedelji 365 dana godisnje mnooogo vremena na strani 83xx:D

https://www.youtube.com/watch?v=TXP6b9wlBCg

3.Cena SAMO za procesor 130 eur za fx8200 ...Za i5 4690k 245 eur...Pricam glava za glavu,ne zanima me komlpet,posto sigurno ne bih gurao neki non K na nekoj krs ploci,sa stok kulerom cisto da bih samo imao i5...Znaci ``skoro``pa dupla cena za nesto sto nikako nije skoro duplo bolji proizvod(ni priblizno)
Takodje moje licno misljenje je da je 83xx vise future proof,takodje ja volim da klokujem(tako da je non K za mene no go),takodje ne znam koliko vas gura taj i5 na stok kuleru.

Opet ponavaljam mislim da je i5 4690k bolji proizvod bar za gaming ali ``skoro``svi imaju neki ogranicen budzet tako da koliko god para imate ne verujem da ih bacate.
Takodje da li bi dali tih 15000 na 10-15% bolju graficku?Ili bi tad smatrali da je bacanje para.

Mislim ovo je beskorisna rasprava jer ce svako da gura svoje,ali eto..Ja se vise necu petljati oko ovoga,nek svako gura svoje i to je to:d
 
Poslednja izmena:
Mada evo vam video pa pogledajte u npr Crysis 3 ovde ga sije 8350

Crysis 3 upada u onih 5-10% igara.
Ovo sto pricas pod 3. oko krs ploca ti je pogresno razmisljanje. Intel je to pametno osmislio.




Na H81 ne bih stavio ništa jače od Celeron-a. Čak iako radi pos'o, toliko su jadne da bi mi bilo ispod časti da stavim i5 na takvu ploču :D

U vreme kad se i Haswell sprema za penziju, nema mnogo smisla razmišljati previše o FX-u. Ko je uzeo, uzeo

H81 ili B85, isti djavo. :D
Ali ono, Sandy i5 vec godinama sljakaju na H61.




E to je dobro poredjenje jer cjenovno izadje slicno, ali performanse i5 4430 ili i5 4460 nisu kako neko napisa "svjetlosnu godinu isppred Fx 8300 OC" podvalcim OC jer se pomenuti i5 ne moze oC Fx 8300 moze.

Ni OC* mu nije dovoljan. Jednostavno, Sandy-Ivy-Haswell imaju snazna jezgra koja su u stanju da bolje iskoriste high-end graficke. Arhitektura majka.


*Seti se Bartona (1.83Ghz), pre deset godina, sta je radio Intelovom djubretu (2.4Ghz) u igrama.
 
Poslednja izmena:
U video editing ke sporedujete ga sa i7 pa da vidimo koj je bolji, za gejming i5 bolja od fx
Svakako video editing trazi vise jezgra noemalno da je FX bolji
Ipak ima 8 jezgra sprema 4 :)
 
i7 poseduje jednu veoma finu tehnologiju (hyper-threading) pa ga odredjene aplikacije posmatraju kao da ima 8 jezgara. (da ne ulazimo sada i u s2011)

Ali da, kao sto sam rekao ranije - FX je dobra jeftina alternativa za i7, za ozbiljnije poslove.
 
Poslednja izmena:
Da znam da ima HT,ali i7 je bas i za to namjenet za video edit pa neka napravi sporedbe sa fx koj je bolji, inace ja sam mislio na onaj i7 exstrim sta je :D
 
Ni OC* mu nije dovoljan. Jednostavno, Sandy-Ivy-Haswell imaju snazna jezgra koja su u stanju da bolje iskoriste high-end graficke. Arhitektura majka.


*Seti se Bartona (1.83Ghz), pre deset godina, sta je radio Intelovom djubretu (2.4Ghz) u igrama.
Nije dovoljan, ali ja kazem da je konkurentan da budem precizan FX8300 kad se OC na neki 4.4-4.5GHZ potpuno je konkurentan i5 44xx procesorima.
 
Pa 8300 je apsolutno bestbuy, nista osim toga se ni ne isplati.

@Vorlon
Nije pod znakom pitanja, promenice se sigurno, sve DX12 igre ce imati podrsku za koliko god jezgara bude moguce da se iskoristi.

FX-8320E je malo bolji ... nazalost nema ih ( po nizim i realnim cenama koje su imali u startu pre nego sto su se rasprodali kod nas )
 
krale pa mi smo do sada poredili i5 vs fx83xx nemoj mi sad ubacivati i7 u igru;)..Do sad smo pricali o i5 ja pricam o kupovini komplet proizvoda ne ovaj i5 je dobar za gaming a ako ces video editing ond uporedi sa i7.Uporedjivali smo i5 sa 83xx kao komplet proizvod za pare koje dajes.Niti je neki cpu samo za gaming niti samo za editing niti ulazim ko za sta koristi.Ali poredimo ceo proizvod sa svime sto pruza.
Mada sam rekao da necu se vise petljam u ovo i opet.:d

ali
i5 4690k = 30.290
i7 4790k =43.990
fx8300 = 14.736

pricam glava za glavu,predpostavljamo da kupujes samo procesor kao zaseban proizvod.

Znaci i5 je bolji 10-15% u gamingu,opet ni to nije u svim igrama ma nek je i 20%
Znaci fx8300 je bolji u video editing i u ozbiljnijim radovima

Razlika u ceni je dupla..s a m o dupla razlika..Za 1x i7 4790k kupim 3x fx8300:)

evo ja vise necu,zastranili smo totalno.I odaljili se od teme:d
 
Poslednja izmena:
4690K je svetlosnu godinu ispred FX 8300 u gamingu...

Objektivno gledano i5 je apsolutno bolji procesor u maltene svakom pogledu i generalno bolja kupovina ali da izjavis da je SVETLOSNU godinu mozes samo ako ne znas sta taj termin znaci :D

U realnom radu obican korisnik ne moze da vidi razliku izmedju athlona x4, i3, i7 i fx-8XXX ( sa i7 990x radim na poslu svaku dan ove ostale imam/imao sam) to samo benchmark moze da pokaze ili profesionalna upotreba...

krale pa mi smo do sada poredili i5 vs fx83xx nemoj mi sad ubacivati i7 u igru;)..Do sad smo pricali o i5 ja pricam o kupovini komplet proizvoda ne ovaj i5 je dobar za gaming a ako ces video editing ond uporedi sa i7.Uporedjivali smo i5 sa 83xx kao komplet proizvod za pare koje dajes.Niti je neki cpu samo za gaming niti samo za editing niti ulazim ko za sta koristi.Ali poredimo ceo proizvod sa svime sto pruza.
Mada sam rekao da necu se vise petljam u ovo i opet.:d

ali
i5 4690k = 30.290
i7 4790k =43.990
fx8300 = 14.736

pricam glava za glavu,predpostavljamo da kupujes samo procesor kao zaseban proizvod.

Znaci i5 je bolji 10-15% u gamingu,opet ni to nije u svim igrama ma nek je i 20%
Znaci fx8300 je bolji u video editing i u ozbiljnijim radovima

Razlika u ceni je dupla..s a m o dupla razlika..Za 1x i7 4790k kupim 3x fx8300:)

evo ja vise necu,zastranili smo totalno.I odaljili se od teme:d

ja sam ovaj moj uzeo za 13999 kod nas :)
 
Poslednja izmena:
Jedan offtopik
Koliko je kaj vas evro u dinarima ? Vidim strasne cifre i5 30.000 dinara a kod mas je oko 12-13 iljada denara pa da imam prestavu :D
 
nadam se da si iz tog videa i iz drugih relevantnih izvora video sto i celi svet da je tu negde samo u gpu bound igrama.cim ude cpu u pricu,cao zdravo je sa fx-om koji je tu na nivou ili blago jaci od i3 koji je preko 3ghz.tako da tvoja bombasticna izjava ne pije vodu.posterboy za fx su na tim matorim videima bili kriza 3 i bf4,gde se situacija znacajno promenila sa pecevima u korist intela (nije kriplovan fx,vec je igra bolje optimizovana i prebacena na gpu pa je opet taj vraziji thread zaduzen za komunikaciju sa gpu presudan,a u tom scenariju fx nema sta da trazi zbog mnogo slabijeg IPC-a,kao sto svi znamo).

suma sumarum,na dx11 amd dok bude imao ovako slab IPC nema sta da trazi.dx12 je jos bajka,i neozbiljno je oslanjati se na te lepe price dok nesto,bilo sta konkretno izadje.za sad u najavi ima samo nov deus ex i par strategija i to nece skoro.danasnja realnost je da se 90 posto gejming racunara sad uzima za gtaV i vesca gde je situacija sledeca:

CPU_01.png

dakle vidimo da fx nema sta da trazi u poprilicno ne-cpu bound danasnjem naslovu pored matorog sendise na stock 3,3ghz.i to je razlika ne samo 700mhz,vec veca jer jos nisam video 8350 koji po difoltu nije bustovao na 4,2ghz u igrama.mislim da ne moram tebi da crtam a i vidi se ovde razlika izmedju sendija i haskijagtaV nisam kacio jer ja stvarno volim fx platformu i mrzim intel pa mi nije svejedno da gledam tu brutalnost. :) ali emocije su jedno,stvarnost je sasvim druga rabota.

ljudi misle da ce samo fx da ima benefite od dx 12 zaboravljaju da ce to da ubrza sve procesore ukljucujicu sve intelovo od celerona do i7 :) mozda malo vise dobije amd ali ne dovoljno da bilo sta promeni
 
evo ja imam 8300 i mislim da je odlican procesor,pre ovoga sam imao p2 955 i razlika u gamingu u odnosu ta dva npr u dying light je oko 10-15fps. A to sto kazu za i5 da dere fx 8XXX i nije istina,mozes pogledati dosta videa na yt gde je totalno suprotna prica(zavisi od igre do i igre)..Bar sto se tice rendera tu je bolji fx 8xxx..Naravno i cena igra svoju ulogu npr 8300 mozes naci za 15000 dok 4690k za 29000....Pametnom i komarac muzika;).Uglavnom i da ga dere i5(a nije tako) to je u nekim igrama i za koji fps..Pa ti sad odluci da li ti je vredno 14000 ili skoro dupla cena da das.

Za tebe je svaki i5 isti? I K i non K... Kad napišeš i5, navedi na koji model se odnosi napisano.

4690K je svetlosnu godinu ispred FX 8300 u gamingu...

Kad kažem i5-4690K, podrazumeva se klok od min 4.5-4.6GHz za gaming, a ne def klok ili OC za devojčice na 4.0-4.2GHz u fazonu "ne treba mi više". ;)

...ali performanse i5 4430 ili i5 4460 nisu kako neko napisa "svjetlosnu godinu isppred Fx 8300 OC" podvalcim OC jer se pomenuti i5 ne moze oC Fx 8300 moze.

Sad mozete dalje diskutovati ja sam iznio svoje misljenje donekle podtkovano iskustvom (od ranije i5, a unazad dva dana Fx8320e i vec imam predstavu sta moze jedan a sta drugi...jos cu jednom ponoviti da ne bude zabune i5 44xx nije svjetlosnu godinu jaci od Fx 83xx kloknutog (pojam svjetlosnu godinu mene asocira na bar 50% vece performanse sto realno nije toliko)

Ja, "totalno neiskusan", nigde nisam napisao da je non K i5-44xx svetlosnu godinu isped OC-ovanog FX8300... ;)

Slazem se da je i5 bolji 10-15%,za gaming ali mi uzasno vredja inteligenciju kad neko kaze da je i5 ``svetlosnim godinama``ispred. Cena SAMO za procesor 130 eur za fx8200 ...Za i5 4690k 245 eur...Pricam glava za glavu,ne zanima me komlpet,posto sigurno ne bih gurao neki non K na nekoj krs ploci,sa stok kulerom cisto da bih samo imao i5...Znaci ``skoro``pa dupla cena za nesto sto nikako nije skoro duplo bolji proizvod(ni priblizno)
Takodje moje licno misljenje je da je 83xx vise future proof,takodje ja volim da klokujem(tako da je non K za mene no go),takodje ne znam koliko vas gura taj i5 na stok kuleru.

Koji i5? Opet pričaš uopšteno... Imao si i5(bilo koji), pa znaš iz iskustva? Isto tako znaš šta može Haswell na 4.5-4.7GHz? Ne bi gurao non K i5 na nekoj "krš ploči"? FX83xx future proof? No comment... :)

Voliš da klokuješ? Pa što ti onda taj FX radi na 4.3GHz? :beat:

Ali da, kao sto sam rekao ranije - FX je dobra jeftina alternativa za i7, za ozbiljnije poslove.

+1

Nije dovoljan, ali ja kazem da je konkurentan da budem precizan FX8300 kad se OC na neki 4.4-4.5GHZ potpuno je konkurentan i5 44xx procesorima.

Ee...tu se već slažemo. ;)
 
Objektivno gledano i5 je apsolutno bolji procesor u maltene svakom pogledu i generalno bolja kupovina ali da izjavis da je SVETLOSNU godinu mozes samo ako ne znas sta taj termin znaci :D

U realnom radu obican korisnik ne moze da vidi razliku izmedju athlona x4, i3, i7 i fx-8XXX ( sa i7 990x radim na poslu svaku dan ove ostale imam/imao sam) to samo benchmark moze da pokaze ili profesionalna upotreba.

Pa volim da "bocnem" AMD-ovce kad god mogu. ;)

Ne govorimo o svakodnevnoj light upotrebi računara, nego o gamingu...
 
DX12 bi trebao da donese optimizaciju za slabije procesore,(teret pada na gpu rasteretice se cpu) tu se moze ocekivati da Fx procesori profitiraju, konkrentno ova tema se svodi na FX procesore i sta se moze ocekivati od njih, ono sto ja mogu reci Fx8300 ili Fx8320€ jos su odlicna kupovina s obzirom na performance/price sa Dx12 u igrama bi mogli da profitiraju vise nego i5 44xx procesor, kazem mogli bi jer jos se ne zna sta DX12 donosi, sve se svodi na spekulacije/pretpostavke.

Mnogi ce reci jaci procesor je uvjek jaci ja se slazem sa time, ali kad se uposli 8 jezgri na FX 8300 i tu jos doda OC procesor postaje sila, kloknut Fx 8300 ili 8320€ uz OC i kad se uposli svi 8 jezgri ide u klasu iznad i5 4430 ili 4460 procesora iako svi znamo koje su cjene pomenuti procesora.

Moram da editujem post:
Slazem sa sa @KOLOS-om kad pisete o i5 procesorima navedite modele nije isto sigurno i5 2400s(ne znam koji je najslabiji i5 mislim da nema slabiji sandy) i i5 4690K i to jos kloknut razlika je velika.
 
Poslednja izmena:
Kolos ja u tim citiranim porukama par na 3 mesta vidim da pominjem 4690k.Kao i u ostalim porukama.
Krs ploci i dalje stojim iza toga..Tu nisam primetio sta nisi razumeo?Ovaj model sto je neko stavio Msi p33 je krs ploca(za nju sam rekao da je krs)
Volim da klokujem,a na 4.3 je jer ovaj moj kuler nije sposoban za dalje,cim budem imao para uzimam jaci kuler pa se igramo dalje.
 
Nazad
Vrh Dno