Šta je novo?

FX procesori

^
Pa zavisi od primerka, ako mu ne treba previsok napon moze na 4.5ghz, a mozda i nece moci.


Ako su 2 stika memorije, a ne 4, moze i na 2133/2400, ali to onda zavisi od memorije.
Ako je 1333 memorija bice tu macovanja sa tajminzima i naponom da bi radila na 1866.

Oc potencijal zavisi od nekoliko stvari:

-Temp cpu-a(do 61)
-Napon cpu-a(za svakodnevni rad ne preko 1.43-1.45v)
-Temp naponske(zavisi od ploce, uglavnom ne preko 70-80 ne bi trebalo za svakodnevni rad)
-Napajanje(ne klokuje se na krsevima)
-Hladnjaka za cpu
-Napon nb(do 1.3v sa fx-evima za svakodnevno koriscnje, dize se uz dizanje NB takta)
-Napon memorije(do 1.6,1.65v u zavisnosti koja je memorija, verovatno ce trebati za OC memorije, pricam za standardnu 1.5v memoriju)

Kad se sve ovo prati i bude u granicama normale(za napone i temp.) moze slobodno da se klokuje i sigurno ce se adekvatnim klokovanjem, kao sto je kolega Caridze objasnio i davao testove(ja sam od njega naucio) ce se sigurno dobiti boljitak.

Ako neka igra ne vidi- znaci da Cpu nije bottleneck ili da igra ne skalira lepo od dosta threadova koje Fx ima pa je OC od 500 mhz neosetljiv.

Kad se pogleda kao 500mhz to deluje malo, ali to je 12.5% veci klok i u teoriji znaci do 12.5% veci fps, ali mali broj igara moze da iskoristi 8 threada u potpunosti pa je zato dobit uglavnom malo manja od 12.5%.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Zanima me kakav je FX6100 za oc uparen je u nekom drugom kompu mom sa r9 270 msi gaming....Koji kuler i koliko bi značilo OC za gejming ?

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
da se ubacim opet,vrv sam omasio temu al dobro samo da pitam pa moze i na pm, nabavio sam neki kuler tj cm hyper 6 neki ,ugl za stari amd socket 754 i intel 478 e sad kao sto se vidi na slici ovo sto sam zaokruzio ne moze da stane ,sad mislio sam to da skinem za nekolimo mm koliko i fali i da stavim vrv ce dobro hladiti fx jos cu staviti dva kulera sa po strana gde je i predvidjeno,ili neko ima pametnije resenje :) DSC_0017.jpg DSC_0015.jpg

I da da to resenje ne bude u fazonu samo kupi lepo pravi kuler za am3 i zavrsi posao hah :) znam i ja da je to pametno ali nema se ^^
 
Poslednja izmena:
kuler koji pasuje na s754 pasuje i na 939/am2/am3/am3+/fm1/fm2/fm2+. kačenje je isto.

ukoliko zaista jeste s754 hladnjak, nema potrebe ništa da sečeš i menjaš.
 
Zanima me kakav je FX6100 za oc uparen je u nekom drugom kompu mom sa r9 270 msi gaming....Koji kuler i koliko bi značilo OC za gejming ?

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
?

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
^
Pa zavisi od primerka, ako mu ne treba previsok napon moze na 4.5ghz, a mozda i nece moci.


Ako su 2 stika memorije, a ne 4, moze i na 2133/2400, ali to onda zavisi od memorije.
Ako je 1333 memorija bice tu macovanja sa tajminzima i naponom da bi radila na 1866.

Oc potencijal zavisi od nekoliko stvari:

-Temp cpu-a(do 61)
-Napon cpu-a(za svakodnevni rad ne preko 1.43-1.45v)
-Temp naponske(zavisi od ploce, uglavnom ne preko 70-80 ne bi trebalo za svakodnevni rad)
-Napajanje(ne klokuje se na krsevima)
-Hladnjaka za cpu
-Napon nb(do 1.3v sa fx-evima za svakodnevno koriscnje, dize se uz dizanje NB takta)
-Napon memorije(do 1.6,1.65v u zavisnosti koja je memorija, verovatno ce trebati za OC memorije, pricam za standardnu 1.5v memoriju)

Kad se sve ovo prati i bude u granicama normale(za napone i temp.) moze slobodno da se klokuje i sigurno ce se adekvatnim klokovanjem, kao sto je kolega Caridze objasnio i davao testove(ja sam od njega naucio) ce se sigurno dobiti boljitak.

Ako neka igra ne vidi- znaci da Cpu nije bottleneck ili da igra ne skalira lepo od dosta threadova koje Fx ima pa je OC od 500 mhz neosetljiv.

Kad se pogleda kao 500mhz to deluje malo, ali to je 12.5% veci klok i u teoriji znaci do 12.5% veci fps, ali mali broj igara moze da iskoristi 8 threada u potpunosti pa je zato dobit uglavnom malo manja od 12.5%.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

Ja sam pomesao plocu, u pitanju je MSI AM3-970A-G43 koja ima 4+1 fazu samo i to golu. Mislim dantu svaka prica o overkloku procesora otoada. Jedino ne znam da li nantakvoj ploci moze da se radi OC nb-a, sta mislis?
Napajanje je dobro. Za hladnjak na procesoru sam se zeznuo, u pitanju je neki Thermaltake-ov, tako da tu nema bottlenecka, ali dzabe kad je ploca takva.

Ne znam ima li smisla stavljati pasivne hladnjake od Arctic Cooling hladnjaka za graficke na tu naponsku sekciju.

Nisam ni bas siguran koja temp u hw monitoru odgovara za koju komponentu na ploci.

Sto se memorij e tice, u pitanju je 1xHyperX Fury 1600MHz, racunam da mi njen OC ne zavisi od ploce.

Inace zeznuo si se sa matematikom, nevazan je broj jezgara koji igra koristi, performanse rastu linearno sa clockom procesora(dobro tu turbo koji zavisi od broja jezgara malo muti racunicu, ali ne puno).
kuler koji pasuje na s754 pasuje i na 939/am2/am3/am3+/fm1/fm2/fm2+. kačenje je isto.

ukoliko zaista jeste s754 hladnjak, nema potrebe ništa da sečeš i menjaš.

Hi end hladnjaci koji ne koriste AMD-ov sistem kacenja sa snalom i plastikom vrc imaju svoj backplate i sve to nisu isti na 754/939 i AM2 i novije. AM2 ima 2 rupe kroz koje se montiraju hladnjaci sa obe strane procesora, dok 754 i 939 imaju samo po jednu
 
Ma sreca je sto radi i stock procesor na toj ploci bez throtlovanja. Nista na toj ploci ne moze da se uradi.
 
Maksimum sta mozes uraditi: Ugasiti turbo, ukljuciti hpc, i uz minimalno moguci napon (ne veci od stock VID) dici cpu na 4200 (ili ostaviti na 4000 ali dodatno oboriti napon), 2200-2400cpu_nb samo preko fsb (clock ratio ne radi na msi koliko znam; i nemoj podizati preko 1,2V), dodati jos 1 takav stick ram da se ukljuci dual channel (mozes pokusati oc ram na 1866 ali to je lutrija).
 
Poslednja izmena:
I ja sam planirao da uradim clock svog fx8300 ali kako ovo citam djeluje bas komplikovano :) Jel ima gdje neki video tutorial ili sl? i kolike su sanse da se moze spaliti cpu,ram ili komplet ploca? Kontam da nije lakse preko amd overdrive-a da uradim clock?
 
Poslednja izmena:
Klokovanje je stvar koju prvo uzmes i debelo se nacitas po internetu, sta i kako raditi i sta treba paziti, pa onda polako krenes sam.
Ovo ovde sto sam pisao je ukratko uputstvo, i ako ti je to komplikovano, onda klokovanje nije za tebe.

To sto ti mislis, video tutorial i preko softvera raditi klok i zavrsiti sve za kratko vreme, ne pije vodu.

Edit:

@Solesoslav

Kolega Caridze ti je dao odgovor na pitanje koje si meni postavio.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nije toliko strasno. Nekada oc je bio mnogo tezi, i nije mogao bez mesanja u hw, ovo danas je smejurija, samo sto ima nekih caka u zavisnosti od ploce zbog llc, clock ratio za cpu_nb (tu jednostavno treba traziti iskustva ljudi sa istim plocama). Mozes takodje ici na 4000-4200MHz uz minimalni napon do 1,35V, cpu_nb 2200-2400 (do 1,25V, mozda ce moci i na 1,2), ram ako imas dva stika po 4 onda samo probas da li hoce 1866 na 9-9-9-24/27 do 1.6-1,65V, ako jedan stik - dodaj isti takav da bi se ukljucio dual channel i posle takodje probas lagan oc do 1866 (ali sa 16gb ram, to vec nije toliko bitno, pogotovo sto 8gb ram idu svi dual rank koliko znam). Tako da pocitaj malo, pogledaj par oc tutorial za asus ploce fx i probaj, sa takvim naponima neces nista ostetiti, ako ti je ok napajanje i hladjenje.
 
Da li se isplati uzimati kuler za FX6100 i OC ga u paru je sa R9 270 i sluzi za gejming komp samo?
Koji kuler da li je doovljan lc cc 120 i koliko OC otprilike idu ovi FX6100 ?

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Da li se isplati uzimati kuler za FX6100 i OC ga u paru je sa R9 270 i sluzi za gejming komp samo?
Koji kuler da li je doovljan lc cc 120 i koliko OC otprilike idu ovi FX6100 ?

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
Koliko ide zavisi od primerka.
Koja je ploca?
Koje je napajanje?

Sa Lc-cc-120 bi trebalo do 4.3 lagano, po svoj prilici i preko toga(ako ploca i napajanje dozvoljavaju!).

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Koliko ide zavisi od primerka.
Koja je ploca?
Koje je napajanje?

Sa Lc-cc-120 bi trebalo do 4.3 lagano, po svoj prilici i preko toga(ako ploca i napajanje dozvoljavaju!).

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Napajanje je dobro ono chieftec gps 600w ploca gygabyte 970a ds3p...
Koliko bi znacio OC ?
Mozda bolje prodati R9 270 Gaming i od pare za kuler uzeti nesto jače?

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Pa dobro, to su 20e za kuler, nije neka cifra koja ce ti doneti osetno bolju grafiku uz prodaju tvoje.

Sa trenutnom grafikom za nove igre koje koriste svih 6 threada nemas potrebe za OC, jer ga grafika ogranicava svakako.

Ali single thread mu je bas ocajan..
drasticno bi se promenila za igre koje koriste mali broj threadova sa nekim 4.3-4.4 OC, u to spadaju Wow,Wot,Csgo,Lol,Dota i slicne igre koje ne skaliraju toliko sa brojem jezgara koliko sa OC-jem.

Idealno bi ti bilo prvo da uzmes hladnjak, posto ploca i cpu mogu da izdrze sigurno 4.3-4.5 OC, ploca nije neka posebna(4+1 power phase) ali drug fura na njoj fx 8350 na stock, koji sa turbo modom ima sigurno veci napon nego sto ce tebi trebati za neki oc, a da kasnije kad uspesno klokujes i kad budzet dozvoli, ubacis neki rx 470 i progledas.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pa dobro, to su 20e za kuler, nije neka cifra koja ce ti doneti osetno bolju grafiku uz prodaju tvoje.

Sa trenutnom grafikom za nove igre koje koriste svih 6 threada nemas potrebe za OC, jer ga grafika ogranicava svakako.

Ali single thread mu je bas ocajan..
drasticno bi se promenila za igre koje koriste mali broj threadova sa nekim 4.3-4.4 OC, u to spadaju Wow,Wot,Csgo,Lol,Dota i slicne igre koje ne skaliraju toliko sa brojem jezgara koliko sa OC-jem.

Idealno bi ti bilo prvo da uzmes hladnjak, posto ploca i cpu mogu da izdrze sigurno 4.3-4.5 OC, ploca nije neka posebna(4+1 power phase) ali drug fura na njoj fx 8350 na stock, koji sa turbo modom ima sigurno veci napon nego sto ce tebi trebati za neki oc, a da kasnije kad uspesno klokujes i kad budzet dozvoli, ubacis neki rx 470 i progledas.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Da li bi nesto pomogao delid ?
Znam da na haskiju pomaze 10-20c ne znam stanje za FX,posto već narucujem delidtool za moj 4690k pa bih mogao i ovaj fx6100 u drugom kompu ako mu već kuler menjam ?
Pa ovu bih za 90e prodao i jurio bih neku 280,380 mozda je to bolje ?
Ili mozda prodam sve i pređem na g4560?
Kao nesto sam citao da bi fx mogao da bude jos bolji za igre u buducnksti zbog sve vise optimozacije za vise jezgara?

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Nema leba od tog FX-a. Da je FX 63xx ili 83xx, pa i nekako...
A to o buducnosti se prica vec 4+ godine.

Prodaj komplet a ostavi graficku... Dok jos mozes da prodjes bez (veceg) cenovnog gubitka. :D
Ici na G4560 ili neki Ryzen.
 
Poslednja izmena:
evo ovako prvo sto sam uradio u cpu configuration iskljucio sve osim Cool'n'quiet i hpc.. Eh sad sam primjetio da mi je cpu voltaza pala na 1.150v a stock je bilo 1.413v. Shvatio sam da sam trebam iskljuciti amd turbo mode eh kako dalje jel moram dici voltazu sad za cpu? Evo sad sam ulazio u bios i pise da je voltaza 1.3

IMG_0542.jpg

Evo stock i cpu tst preko aide da vidim kolike su temp
stock.png

nakon gasenja opcija u cpu configuration
Untitled.png
 
Poslednja izmena:
@matija00

Mozes i ovo sto je Radicci predlozio, neces skoro nista novca izgubiti prelaskom na g4560..

Ali imas plocu i napajanje za solidan OC, samo ti treba hladjenje i ono nije skupo i mozes dosta da poboljsas performanse.

Za delid ne znam, koliko sam video ljudi to uglavnom ne rade sa fx.

Edit:

Tacno je da kad izadje Zen, svim fx-evima ce pasti vrednost, ali ne toliko drasticno jer 4/4 zen krece od 130e ili malo vise, da ima Zenova za 80-100e tada bi dosta vise gubitka bilo za ljude koji imaju FX.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@matija00

Mozes i ovo sto je Radicci predlozio, neces skoro nista novca izgubiti prelaskom na g4560..

Ali imas plocu i napajanje za solidan OC, samo ti treba hladjenje i ono nije skupo i mozes dosta da poboljsas performanse.

Za delid ne znam, koliko sam video ljudi to uglavnom ne rade sa fx.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Imam i ovu kombinaciju...
Imam pc sa g3258 onaj anniversary overklokerski i neku h81 asus-k njega slabo koristim na selu,pa bih mogao tu da ostavim fx a g3258 prodam i jurim neki polovan 4xxx?
Ne znam za koliko mogu da prodam star je oko godinu dana g3258?


Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
@DangerousB

Probaj da dignes takt na 3.5, taj napon bi trebalo da je dovoljan, i prati sta je pisano na temi, sve je vec pisano nemam snage opet da pisem isto.

@Matija00

Pa ne znam sta zelis da postignes, jel zelis jedan PC da sklopis ili dva? :D
Najbolje bi bilo da sacekas da izadje Zen, bice i5 haswell polovnih sigurno, uzmes neki 4460 ili slican, posle samo ubacis jacu grafiku i nemas brige! :D

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
@DangerousB

Probaj da dignes takt na 3.5, taj napon bi trebalo da je dovoljan, i prati sta je pisano na temi, sve je vec pisano nemam snage opet da pisem isto.

@Matija00

Pa ne znam sta zelis da postignes, jel zelis jedan PC da sklopis ili dva? :D
Najbolje bi bilo da sacekas da izadje Zen, bice i5 haswell polovnih sigurno, uzmes neki 4460 ili slican, posle samo ubacis jacu grafiku i nemas brige! :D

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Pa ovaj sa g3258 slabo koristum on mi je u kuci na selu kad odem ponekad...
Tu ostavim fx+mb a uzmem plocu sa g3258 onu h81 asus-k i prodam g3258 pa jurim polovan 4xxx za konfu sa r9 270 :) To deluje najbolje

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
I ja mislim da je to najbolja ideja.

Samo na tu plocu nemoj da bodes K procesore i da ocekujes da ces ih klokovati, to je plug&play ploca bez nade za oc(H81).

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
I ja mislim da je to najbolja ideja.

Samo na tu plocu nemoj da bodes K procesore i da ocekujes da ces ih klokovati, to je plug&play ploca bez nade za oc(H81).

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Zeznuo sam se mislio sam da ce moci da overklokuje g3258 ali ova nije mogla zakljucano u biosu...
Dok je na primer msi p33 mogla malo :)

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
evo da nisu ista kacenja ovaj nosar stari je drugaciji nego za am3 kao moj ima dva ona zatezaca kako vec i rupe su drugacije pa sam ja mislio da nesto s kulerom nabudzim da ga stavim kod mene ,mislim da bi dobro hladio fxa DSC_0018.jpg DSC_0020.jpg
 
@ivanbass1 uradio sam kako si vec napisao na temi u biosu stavio cpu manual voltage na 1.3 ali u hw monitoru pokazuje 1.150v gdje grijesim :S cpu-z 1.284+ , - par brojeva
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno