Šta je novo?

FX procesori

Moze sa i3 itekako, u svim multi-core igrama je FX sa normalnom memorijom, na preko 4GHz, bolji od bilo kog i3 procesora.

Igre u kojima je FX (83xx serija) nešto bolji rade dobro i na i3, ali igre koje traže jaka jezgra i rade na i3 dobro, rade očajno na FX-ovima. Sa i3 (2/3) možeš praktično bilo koju igru da igraš, ja igram, (BF1 multi ne radi baš sjajno, ali su i FX-ovi tu neupotrebljivi), sa FX-om ne možeš. Može Caridze da postavlja poljske/ruske klipove i mlati o frame time-u sa istih klipova, te priče neće nikad da piju vodu. Kad je FPS 100+, frametime će naravno biti dobar, fake GTA5 klipovi su samo to, fake. Nema dalje.
 
Nisu svi fake, imas moj Gta V klip, postavi ista podesavanja i rezultate, 100% sam siguran da ce biti prilicno losiji :)

https://youtu.be/-5wdakvJy44
 
Poslednja izmena:
Isteklo vreme za edit.

Podesavanja su bila poprilicna visoko kada sam radio Gta V bench, odradio sam cisto na brzinu bio, u dosta slucajeva se desava da i GPU ogranicava fps. Podesavanja se vide na pocetku klipa.
 
Mislio sam na testove sa stutter-om i 100+ FPS-a koji su ovde par puta kačeni. G4560 ima nešto niži FPS u GTA5, ali sasvim igrivo naravno. S druge strane, probaj GW2 npr. ili nešto slično što traži malo jače jezgro pa uporedi igrivost. Kod druga FX-8300 na 4,4GHz, 1866 memorija, radio i OC NB-a (ali nije uspeo puno) i u GW2 dobije slideshow (1-3 FPS) čim se pojave 10-ak karaktera u vidokrugu. Kod mene kad nas je 100-ak počne da pada do 20-ak, u PvP-u (5 na 5) je zakucano na 60, on i ne igra. Tu je razlika.
 
Znam vrlo dobro kako rade MMO-ovi na FX-u, ako se vratis neki post unazad videces da sam i ja pisao da je to problem, kao i ostatak 1/2-core igara.
 
Potrebna mi je Vasa pomoc,naime, imam kuler LC Power 95 kojim hladim Phenom II X4 945. Presao bi na FX pa me zanima da li ovaj kuler moze da ohladi FX 8350 na stock-u ili da idem sa FX 8300 takodje na stock jer ne planiram nikakav overklok ? Bilo koji drugi predlog takodje dolazi u obzir vezano za nadogradnju procesora. Inace ploca na kojoj mi je Phenom je Asus M5A78L-M/USB3. Hvala
 
FX 8350 i ta plocs ne idu u istu recenicu.

Predlog za nadogradnju, dodaj jos malo i predji na Haswell i5 uz prodaju i ploce i procesora, eventualno prelazak na jeftiniji Ryzen, ali je DDR4 memorija skupa.

Na tu plocu 8300, eventualno 8320 uz smanjenje napona(undervolt), nista vise od toga.
 
Poslednja izmena:
Trenutno para nema za prelazak na drugu platformu samo za eventuanu nadogradnju, u nekom narednom periodu mozda na Ryzen. Dakle 8300, ok, a sto se ovog mog kulera tice, jel moze da ga ohladi ili moram da ga menjam ?
 
Moze, naravno.
 
Gledaj da nađeš 8320e, to bi najbolje pajsovalo toj ploči.
 
Ne znam po kojoj ceni to nalaziš, ali 80 evra, koliko je najjeftiniji FX-8300 je dosta visoka cena. Neki i5 2500 i odgovarajuća ploča mogu da se nađu i za ~100 evra, a to je dosta bolja kombinacija praktično za sve. Ako prodaš i ploču, ispalo bi ti i jeftinije nego samo 8300 (ili, još bolje, uzmeš neku bolju ploču), FX-8320E je najjeftiniji na KP-u 118 evra.
 
Videcu i za tu Intel varijantu, mada sam ja mislio da malo nadogradim moj Phenom mada mi i on zavrsava posao sa gtx 750 ti,a da za koji period kupim kompletnu novu konfiguraciju. Koju bi mi plocu preporucili za I5 2500? Hvala na predlozima
 
Poslednja izmena:
Tako sam i ja razmisljao, pa sam presao na i5. FX je, realno, poluproizvod(kao i 2/4 procesori) koji ce uglavnom biti okej, pogotovo za novije igre(2/4 suprotno, starije igre rade dobro, novije diskutabilno), ali je i5 klasa iznad oba.
 
Slazem se za Intel, jednostavno nisam toliko u IT svetu iako imam racunare jos od '88 a nekako mi se cinilo kao laksim da nadogradim procesor nego da menjam platformu, ali nisam protiv ukoliko mi se ukaze povoljna prilika.
 
Imao sam lc 95 na x3 435, kada sam prešao na fx8350 nije mogao da ga ohladi, komp se non-stop restartovao, pa sam vratio stock kuler kojiga je hladio ali je bio bučan, pa nisam dugo izdržao i prešao na lc120.

Sent from my WAS-LX1A using Tapatalk
 
Mogao si da undervoltujes procesor, ali svakako bi trebalo da CC-95 bude dovoljan za stock FX.
 
Izvinjavam se, ipak sam pobrkao, moj je bio cc97 koji je deklarisan za tdp od 110w i nije dovoljan za FX.
 
Nema novih za tu seriju. Polovnu koju nadjes u dobrom stanju, za normalnu cenu, uzimaj.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Je l' neko naleteo možda na single vs dual channel RAM testove sa FX-om?

Ne mogu bukvalno ništa da izguglam a voleo bih da vidim kolika je razlika u igrama,
postoje samo priče po forumima kako razlika postoji ali nikakav konkretan primer.
 
Zašto bi bilo išta drugačije od ostalih kombinacija ? U zavisnosti od aplikacije, negde pomaže, negde ne, za APU i IGPU svakako pomaže.
 
iz licnog iskustva - bilo sta sto kesira dosta (velike open world igre) sa sto brzim dualchannel ram-om radi bolje tj mnogo su bolji minimumi i mnogo manje ima stucanja i samo zbog toga vredi uzeti brz dual kit za fx-a.naravno,postoje igre gde je potpuno nevazno,postoje i gde nista na svetu ne moze da mu pomogne (tipa mafia 3).sve zavisi za sta bi ga koristio.za starije bitnije i vece igre (do nekog metro 2033 i donekle gtaV sa slabijom grafikom) svaki fx je okej,za sve preko treba sendi na 4+ ghz ili kasnije.
 
Hvala na savetima, a pogotovo na videu mada se dosta razlikuje od moje situacije.

Imam FX8370 na 4.4Ghz i u principu lepo tera 1060 6GB s tim što mi se i kad većinu vremena tera 60FPS čini nekako nestabilno,
memorija je Kingston HyperX Fury 1x8GB na 1866Mhz i razmišljao sam u pravcu da mi je minimalna doplata da je zamenim za 2x4GB kit.
I da dobijem i 3% boost u igrama značilo bi da se smanji bottleneck a još više bi mi značilo ako bi dropovi bili malo manje izraženi.

Zna se kakav je FX za igre i da su mu dropovi boljka ali meni je dovoljan pa sam mislio da za tako neku minimalnu doplatu udahnem još
malo snage u matorca pa hoću da procenim da li se uopšte isplati cimanje. :)

Gledao sam neke testove na Intelima iz tog perioda pošto to još i može da se nađe i neke igre čak više vole single channel pa me je i to zbunilo dodatno...
 
juri 2400mhz kit,ako nista drugo utegnuces ga dobro ako ne bude hteo na 2133mhz da radi.
 
Ma kakav 2400MHz kit, gledaj da predjes na Haswell/Ryzen, neuporedivo bolje performanse. Testovi su drugo, mnogo kockica treba da se poklopi da bi FX mogao u retkim slucajevima da se poredi sa Haswell/Ryzen gaming performansama.

Imao sam 6300 na 4.56GHz, ram na 1900MHz dual channel, NB na 2400MHz, i5 4570 je imao za dve klase bolje gaming performanse, o efikasnosti da ne pricam..

Najobicniji 4/4 Ryzen na 3.8-4GHz ima bolje performanse od FX 8350, tu se zavrsava sva prica..
 
Poslednja izmena:
Preći ću na drugu platformu kada budem imao potrebe da to uradim i tada će se u startu ići na dual channel, ali hvala za info da postoje bolji procesori. :D

Poenta mi je bila ako mogu jeftino da iscedim još malo snage da smanjim bottleneck i to je to.
 
@Vorlon, oc cpunb odradi. Do 2400-2600MHz. To ce dati solidan boost za min fps.
 
2400mhz iz razloga mnogo utegnutijih vrednosti na 2133mhz/1866mhz tj na koliko vec bude hteo da radi tvoj komplet cpu/mb,a cene su iste.ovo je mizerno ulaganje ako budes ram trazio polovan,sto ne postoji razlog zasto ne bi.
 
Nazad
Vrh Dno