Šta je novo?

Problem sa 270X [TDR Timeout > windows freeze]

DieH@rd

Slavan
Učlanjen(a)
31.10.2008
Poruke
4,993
Poena
465
270X je krenuo da mi pravi probleme u multimedijalnim aplikacijama [video playeri i video igre]. Prvo se pojavi screen flickering pa posle par sekundi se sve zamrzne [cesto sa random fullscreen patternom na ekranu]. Posle restarta windows se ili bootuje normalno ili se pri dizanu samog desktopa [posle ucitavanja inicijalnog windows plavog ekrana sa logom] zamrzne na cistoj plavoj boji. Problem se resi ulaskom u safe mod, skidanjem Radeon drivera i ponovnog instaliranja novih, mada posle nekog vremena [nekad odmah] se problem vrati. Jednom mi se bilo pojavilo ovo pre vise od mesec dana, ali promena drivera je resila problem.

Danas mi se taj problem vratio, iskace i kod gledanja video snimaka i kod Witchera 3 [kojeg sam do malopre igrao bez problema danima, imam preko 30h odigranih] kojeg sada ne mogu da igram ni par minuta do pojave freeze-a.

Nasao sam error dump na kompu, pogledao ga preko http://www.osronline.com/page.cfm?name=analyze i ustanovio da je problem dosao zbog:
DEFAULT_BUCKET_ID: GRAPHICS_DRIVER_TDR_TIMEOUT
TAG_NOT_DEFINED_202b: *** Unknown TAG in analysis list 202b
atikmpag.sys


Jos malo googlanja je dovelo do ovih stranica sa objasnjenjima/savetima:
https://forums.geforce.com/default/...-tdr-errors-display-driver-nvlddmkm-stopped-/
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/ff569918(v=vs.85).aspx
http://www.sevenforums.com/bsod-help-support/103813-games-crashing-black-screen.html
http://www.overclockers.com/forums/...ince-WDDM-and-Nvidia-driver-installed-at-same
http://mikemstech.blogspot.com/2011/12/troubleshooting-0x116-videotdrerror.html


Od mogucih resenja je predlozeno sve zivo, od obicnog ciscenja prasine, prelaska na win8/10 koji drukcije radi sa TDR-om, pa do ritualnih sacrifice-ova u noci punog meseca. Sutra cu se pozabaviti sa ciscenjem/vadjenjem/vracanjem graficke u slot [ne verujem da je to, graficka je radila normalno bas dosta], ali od vas bi mi trebala pomoc oko indetifikovanja da li su neki driveri previse stari. Dosta usera javlja da im je zamena takvih drivera resila problem. Uploadovao sam dump, javite ako jos nesto treba da uploadujem.

Imate li neki predlog? Da li se ovako nesto desavalo drugima na forumu?
 

Prilozi

  • WD-20150606-2350.rar
    25.1 KB · Pregleda: 25
Imas li garanciju na kartu? mislim da joj riknjava memorija i da ce sve cesce taj problem da se javlja (daj boze da ne budem upravu i da rjesis nesto recimo ciscenjem prasine)
Oprobaj ako nisi ocisti je pregledaj kablove, digni novi sistem, nove drivere ( preporucujem omega 14.12), ako se i dalje nastavi problem,a imas garanciju pravac servis.
Imao sam jednu stariju kartu koja se tako ponasala ubacis drivere malo radi i pukne i sve tako dok me smorilo, u servisu su rekli da je memorija riknula, nadam se da ces ti nesto uspjeti srediti i da nije karta pri kraju.
Eventualno mozes oprobat da stavis neki ventilator da duva u grafu posto je doslo toplije vrjeme da i to cisto oprobas.
 
imao isti problem pre godinu dve...i reseno reklamacijom karte...
 
Temepratura graficke ne prelazi ~62C pri igranju, to nije problem.

Uzeta je 22.1.2014 u Alti-ju [valjda garancija od samo godinu dana], ja sam je kupio nedavno ovde na benchu od korisnika ksLazy. Posto je kupljena u Leskovcu, kod koje firme u lokalu bi mogao odneti graficku? Ko ima distribution deal sa njima, WinWin? Sta ima u ponudi od Nvidije sto je u slicnom rangu snage, sto bi mogao uzeti uz malu doplatu [mada kontam da ce sve dobro biti preskupo].

Al pre slanja na garanciju, isprobacu par stvari sta mogu sam da uradim. Mozda i sacekam izlazak od Win10.
 
Poslednja izmena:
bekapuj postojecu instalaciju win-a i fresko stavi bilo sta modernije cisto da isprobas.
 
Imas li ikakav stari hdd samo da ti posluzi da dignes recimo win 8.1 cisto samo da ne diras sadasnji sistem posto vjerovatno nije do sistema, ali eto isprobaj...mislim da od Nvidije u tom rangu nema nista izuzev GTX660 (koja je opet malo slabija) tu je i GTX760 koja je opet malo bolja, mozda bi bilo dobro da trazis GTX760 uz neku minimalnu doplatu, ako budes morao reklamirati.
 
Sredio kuciste, izvadio graficku, produvao sve, vratio sve nazad... ...i malopre odigrah sat vremena Witcher 3 bez problema.

Za sada radi sve ok, mada imam osecaj da ce se problemi vratiti kad tad.
 
isprobas na drugom kompu,ako nije do grafe,onda je do ploce tj najverovatnije slota.
 
isprobaj pa vidi.x4 2.0 meni deluje malo,ali ne kosta da probas. :)

edit: ali samo posto probas na drugom kompu i uveris se da nije do grafe.
 
@DieH@rd
Da ti nije klokovana memorija?

Imam istu plocu, i kada sam prepustio BIOS-u da na auto setuje klok memorije (sa default 1333 na "easy overclock" :p 1600) jos sa prethodnom nvidia gtx460 sam znao da popijem zamrzavanje i tdr timeout-e u desktopu ili na surfovanjima firefoxom ili chrome-om...kad sam vratio klok memorije na def, tdr je nestao sa graficke
 
Sredio kuciste, izvadio graficku, produvao sve, vratio sve nazad... ...i malopre odigrah sat vremena Witcher 3 bez problema.

Za sada radi sve ok, mada imam osecaj da ce se problemi vratiti kad tad.

And its back. Posle mesec dana glitch se vratio i evo zadnjih par nedelja pokusavam da radim dodatnu diagnostiku. Presao sam na Win10 i jedina razlika ovde je da sa vremena na vreme GPU adapter moze da se restartuje na vreme pre nego sto se windows totalno zamrzne. Ostatak situacije je isti, sve je OK za vreme desktopa, a freezing se pojavi u igrama posle par minuta gameplay-a. Dumpovi mi sada javljaju "VIDEO_TDR_TIMEOUT_DETECTED", znaci same shit as before.

Isprobao sam da se vratim na Radeon 4850, i sa njim sve je OK. Gaming radi bez ikakvih problema. Sledeci diagnostic step ce mi biti da odnesem 270X kod drugara na test.
 
bolje ti to odma nosi na reklamaciju (raspitaj se ko je uvoznik, možda i neće morati da se šalje u leskovac) i insistiraj da ti zamene za novu ili vrate pare.

na to imaš pravo po novom zakonu o zaštiti potrošača.
 
Odneo sam graficku kod prijatelja i kod njega SVE radi OK. Igre, benchmarci, sve. Vratio sam GPU kod mene, video da nemam bas zadnji BIOS na ploci, updateovao, i za sada sve radi i kod mene OK. Videcemo da li ce se to odrzati...

A posto GPU radi normalno, ne mogu ga reklamirati za zamenu.
 
Da se javim da i dalje imam isti problem, ali sam indetifikovao sta ne valja.

Posle provere svega i svacega [npr, graficka radi 100% dobro na nekoliko drugih kompova, druge graficke rade dobro kod mene, ram je dobar, CPU je dobar] dosao sam do zakljucka da imam problem isti kao kod nekoliko veoma retkih ljudi koje je zakacio issue da im jednostavno motherboard ima PCIE incopatibility sa izabranom grafickom. Ultra rare issue. Problem je opisan na AMD Community i ARS forumima, i jednostavno cak i full zamena ploce za novu [isti model] i zamena graficke [za indenticni novi model] ne moze da totalno iskoreni ovaj problem [moze da ga drasticno smanji].

Bedak. Ako nista drugo, makar mogu da se tesim da nista nije crklo vec da jednostavno "nece da dobro radi jedno sa drugim". :-/

Posto pizdim jer ne mogu nista da igram na kompu, uskoro zapocinjem plan prelaska na intela i kvalitetniju plocu [ne bas pro gamer varijanta, ali bolje od ovih cheapo starih AM3 ploca].
 
Sivi ekran sa prugama? tako se manifestuje preveliki klok na memoriji graficke.
Isto r9 270x i Valley :D skoro smo ekspetimentisali u vezi Crimson-na.
Imas na AMD temi catalyst, elem trebalo je namerno da pustim da mi zakuca memorija
i da popijem bsod.
Najlakse mi Valley, sa AF naklokujem memoriju na 1700mhz i pustim, nisam stigao ni do
ivice pocetne sumice dobio sam to kao kod tebe na ekranu.
 
Nope, pokusavao sam ranije da downclockujem graficku. Same shit.
 
Ma lici mi na Crimson-a, on je tako radio sa memorijama.
Kada jednom naklokujes memoriju, vise je ne ni sa cime ne vrati na default, samo moze jos vise.
Moras u safe mod da obrises drajvere, inace pijes plavi ekran sa toliko naklokovanom kartom.
Taj eksperiment je upravo radjen na mojoj 270x.
Ukljuci GPU-z i vidi da li obara klok memorijama ono 2D/3D mod.
I ja sam tako mislio u AF stoji sve normalno, kao satro vracas slider.
Ja u GPU-z kada tamo stoji naklokovana do bola i ne obara u 2D mod.
 
Poslednja izmena:
Yup, u pravu si. U Afterburneru sam spustio klokove na 1000/1320, CPU-Z prikaze spustene klokove, ali u igri je ocitavanje drukcije:
witcher3_2016_01_10_25yuhz.jpg


Sa kojom procedurom tacno postavis novi klok? Obrisem drivere u Safe Modu i sta onda?
 
Ok, obrisah drivere sa DDU-om, stavio nove, i odmah u Afterburneru oborio klokove, i sada u igri prikazuje pravilne klokove.

Bacicu se na testiranje.
 

Prilozi

  • witcher3_2016_01_10_255ugp.jpg
    witcher3_2016_01_10_255ugp.jpg
    657.8 KB · Pregleda: 73
Instaliras ponovo, ali ovaj put ne otvaraj AMD Overdrive u Crimson i neka tako ostane.
OC iskljucivo sa AF...
 
Sadly, nope. I sa nizim klokom memorije i dalje se desavaju ovi glitch problemi.

Kao sto sam rekao iznad, mislim da problem uopste nije do graficke jer ona provereno radi dobro u drugim kompovima. Neki PCIE compatibility problem se ovde uvukao, kazu veoma redak, ali nisam bas jedini.
 
Podigni voltazu na procesoru i onda probaj. Da, dobro si procitao, treba podici voltazu procesora ( CPU )
 
Za ove TDR probleme zaista ima milion resenja, svako ima svoj lud predlog. :D

Anyways, koliko povecanje voltaze bi bilo bezbedno?
 

Prilozi

  • 2016-01-1109_29_54-gr1guu6.jpg
    2016-01-1109_29_54-gr1guu6.jpg
    60.9 KB · Pregleda: 81
Probaj 1.49 i 1.51 . Ne bih isao preko toga. Ako sve lepo radi, pocni da smanjujes dok ne nadjes sweet spot. Ili krenes obrnutim redom i pomalo povecavas.
 
Poslednja izmena:
tebrex,mislim da je najpametnije i najekonomicnije da prosto zamenis plojku.
 
Nazad
Vrh Dno