Šta je novo?

AMD FX-6300 klokovanje

Stevic012

Poštovan
Učlanjen(a)
08.06.2014
Poruke
71
Poena
59
Drugari, prelistao sam forum, ali nisam našao ono što me interesuje. Verujem da je vama postalo smor da dajete instrukcije, al' ja zaista do sad se nisam igrao sa clockovanjem i ne bih voleo da povučem pogrešan potez :D
Procesor: FX-6300
Matična: M5A97 r2.0
Napajanje: LC POWER 500W
lc CC120 - ustanovili smo da je hlađenje trenutno idealno i da može da ide klokovanje :D

Kako da ga bezbedno klokujem i do koliko bih najviše smeo, da temperature budu solidne?
 
Đavo mi nije dao mira, pa sam uzeo sam na osnovu tutorijala sa yt da čačkam :)
Prvo sam ga podigao, po predlogu jednog člana na 4.5GHz, 1.5v, čim sam upalio Prime, 5 minuta je bilo mnogo da dogura 60+step.
Sad sam smanjio na 4.2GHz, napon na 1.380V, takođe za 3 minuta je dogurao 60 stepeni, a u AMD OverDrive pokazuje termalnu marginu 17step.
CPU/NB Voltage 1.231
Rešenje da iznivelišem sve ovo?
Podsećam da mi je na 3.5GHz bilo sve ok, termalna margina u full load 35 step
 
Pretpostavljam ako ti nakon nekog vremena nabije toliku temperaturu na bilo kom naponu da ti je lose hladjenje unutar kucista i da cirkulise vruc vazduh nazad kroz kuler.
 
'ajde malo detaljnije i pazljivije belezi temperature,jel' je 17c od margine ili 10c od margine na 1,380v?i nije moj predlog bio da se stavi 1,5v,rekao sam da bih to ja uradio jer imam iskustva sa fx-evima i tako bi brzo video kako se rampuje temeratura i znao bih ofrlje gde je neka granica bez da nocima cedim svaki mV da se uklopim.vise puta je napisano da to hladjenje ako je ploca korektna bi trebalo da moze bar 1,425v da trpi u solidno provetrenom kucistu,sto je standardno za taj tip kulera i vise puta potvrdjeno.
 
A da li ti je ploca LE R2 ili samo R2? LE nema hladnjak preko naponske pa bi bilo pametno da stavis neki ventilator dok vrtis testove.
 
ten.png

Poslednje izmene koje sam napravio su rezultirale ovako.

Dakle 4.3GHz, ali je l' da probam da stavim ovo NB/CPU Voltage na auto, umesto što sam mu i tu postavio na 1.231, odnosno ista kao i ranije.
@Erik011, rhino kućište je u pitanju, zatvoreno je, probao sam da ga otvorim i dobijem 3 stepena regulacije.
To unutra izgleda ovako:
123.jpg

Kuler koji je postavljen na limu pozadi je namešten da takođe izvlači toplotu iz kućišta.
 
Sve mi je jasno iz poslednje slike...

Tebi se taj cooler na CPU i vent iza tuku za vazduh, rade jedan protiv drugog.. A odakle dolazi hladan vazduh? Nema gi :)
 
Poslednja izmena:
Pa ja računam da vazduh ulazi na sve moguće načine, a ova 2 duvaju u istom smeru, napisah gore, računam da bolje izbacuje vazduh, tj. postavljen kao exaust.
 
Znaci ovaj vent na LC-u je stavljen u pull configu, gura vazduh ka tom ventilatoru nazad? NIsam nigde video da si to napisao. U svakom slucaju nema bas nesto rupa na tom kucistu odakle bi ulazio vazduh.
 
Na stranici koju šrafim ima 2 otvora za po 12cm. Zar nije push varijanta? :) Oba mi guraju vazduh napolje. Pa kako da postavim onda, kućište ne smem otvoreno da držim, upada mi mačka konstantno :D
 
Aj slikaj mi da vidim ventilator na LC-u kako ti je okrenut :)
 
Evo slike, ali sad proverih sa papirom, ispade da sam ja ipak pogrešio, stavio sam papir i vuče na unutra. Ubeđivao sam se sa ortakom pola sata prilikom montaže da treba suprotno, a on ga je postavio kao na slici kutije, tj. da nalepnica LC POWER gleda ka meni, a sad vidim da papir vuče na unutra.
Slika
https://www.dropbox.com/s/pqjuw6o2xa3faaz/2015-05-28 21.34.16.jpg?dl=0
 
ponesi ti to u neki servis,i zbog sebe i zbog macke.ili pozovi nekog iskusnijeg da ti to sve utegne kako treba,casti ga pice,cokoladu i to je to.onda se baci na iscitavanje foruma i klokovanja na fx-u pa lagano.
 
Druže ne zafrkavaj me :D
Nego je greška što nisam stigao da proverim uopšte u kom smeru duva kuler, pošto sam odmah pratio temperature, a prilikom montaže nisam imao prilike da proverim.
 
na svakom ventilatoru otkako je sveta i veka pise "u kom pravcu duva".nisi proverio jer si nestrpljiv i bi sve na gotovs.zatto i kazem,nosi u servis i/ili zovi nekog iskusnijeg.
 
Nisam nestrljiv, niti bih sve na gotovo, al' 'ajde, da ti polažem račune nema potrebe nikakve. Tip od koga sam uzeo kuler me je ubeđivao kao blesav da nalepnica kad gleda ka meni on izduvava, a ja nisam mogao tad da ga upalim i vidim šta se događa. Kako god, promenio sam položaj, klokovao ga na 4.6, prvo je bio napon 1.380, ali mi je tad puk'o sistem, sad sam ga prebacio na 1.404, termalne margine 26.
 
ne polazes meni racune,ja ti samo kazem kako izgleda,ni najmanje ne insistiram da ja tu kao nesto budem u pravu.imas puno pravo da sa svojim kompom radis sta zelis,da ga spalis ako ti se cefne,ja te necu osudjivati.sustina je da mora ta kablaza da se sredi,da se prekontrolise montaza kulera itd,sto nisam ubedjen da imas trenutno znanja da sam uradis,a nisi niti mi delujes kao neko ko ima stpljenja da sad posveti par noci u citanje i pregleda sat sat i po tutorijala na datu tematiku pa da to izvede sam.naravno,ni najmanje ne znaci da sam u pravu.

edit:

nema potrebe da palis vent da bi video u kom smeru izduvava vazduh,na svakom ventu ikad to je utisnuto na samoj plastici tj smer u kojem se okrece i smer u kojem izduvava vazduh u vidu strelica.
 
Poslednja izmena:
Upravo tako, imam dovoljno dobar razlog zbog čega me određene stvari ovde kopkaju, a to ne znači da sam totalni laik, što uopšte nije ni tema ovog razgovora, a ti si mi umesto rešenja preporučio da ga nosim kod nekog ko se razume, onda bolje da nisi ni komentarisao, bez uvrede, a uzgred, ja tvoje znanje nisam ocenjivao ni u kom trenutku.
 
Poslednja izmena:
Naopacke je kao sto sam i mislio. Neki proizvodjaci kace nalepnice na obe strane, kao taj LC. Neki kace samo na prednju. Uglavnom vazduh izduvava u smeru gde se nalaze 3 kraka koja drze motor u sredini. Znaci od otvorene strane ka toj gde su plasticni kraci.

I okretanje toga ti je samo pola problema. Moraces da nabacis neke ventilatore da uduvavaju hladan vazduh u kuciste i da kablove sredis. Uostalom citni napisao sam guide o tome pre neki dan.
 
Ma sa kablovima je okej, kapiram ja o čemu pričate, stoje Bože sačuvaj.Shvatio sam to za kuler, samo što sam ja bio gotovo ubeđen da duva na ispravnu stranu, sad je sve u redu, nekim čudom :)
 
Zapravo sad pogledah opet, tebi su napajanje, ventilator za izduv i cooler na procesoru radili jedan protiv drugog svaki na svoju stranu :d
 
nema potrebe da toliko licno shvatas ni kritiku ni predlog,ne sluzi to ni meni a tebi najmanje.imas pregrst odlicnih tutorijala za sklapanje racunara (pro tip,pogledaj prvo kako stavljaju pastu,ako razmazuju kao marmeladu po celom procesoru potisni to sto si video i trazi dalje) i kejbl menadzment,kad nadjes vremena lepo rasklopi sve i polako sve jovo nanovo.
 
Nazad
Vrh Dno