Šta je novo?

Kupovina prvog mirrorlessa ?

Nameračio sam se da kupim neki DSLR, pošto bi bio prvi malo sam istraživao i izbor je spao na Nikon D5600 ili Canon 77D...

Topla preporuka da batališ DSLR i ideš odmah na neki MILC (mirrorless). Deselerovi polako odlaze u istoriju.

Današnja prednost DSLR-a je još jedino veliki izbor polovne opreme, objektiva pre svega, kojima će cena dalje da pada.
Tako da kombinujući polovnjake, sa DSLR-om se za male pare može skockati veoma veoma dobar sistem.

Ali ako ideš na novo, pa još u budžet klasi, DSLR nema tu više šta da traži.

Pogledaj i Sony ponudu. Trenutno su najzastupljeniji MILC sistem. A6000 sa kit 16-50 objektivom je po ceni, tu negde. Imam taj aparat već par godina, i ja b' rek'o da je bolji od M50.
Jedina prednost M50 je touch displej, jako korisna stvar, touch-to-focus opcija. Neprocenjivo za brz rad. Na testovim kažu da je Canon touch korišćenje aparata odradio vrhunski.
(Nemanje touchscreen-a je jedina realna mana A6000 danas, menjaću ga samo zbog toga).
Spomenuti 18-150 za Canon je dosta glomazan. Ne vidim cenu kod nas, ali izgleda da je M50 znatno skuplji u takvom kit-u. Mislim da će ti biti preko budžeta.

Tu su još i Fuji MILC-ovi, ali oni su malo egzotičniji.

edit: Ali sa druge strane, ovoj ponudi se zaista nema šta prigovoriti, za te pare.
Razmlisli još i koliko ti je važno snimanje videa?
 
Poslednja izmena:
Da, odlična ponuda Sigme.

Treba da vidimo kako će da rade. Sony ne krije da je lens mount komunikacioni protokol ostavio otvorenim, pa third-party proizvođači mogu da prave objektive sa AF-om kako treba. Pogotov sa Sigmom, Sony ima punu saradnju.
Drugi proizvođači (C i N) su do sada držali zatvoren comm. protokol, pa su third-party proizvođači morali revers ižinjeringom da se snalaze, uz ne baš uvek sjajne rezultate. Dešavalo se za Sigme lepo rade sa aktuelnim aparatima, a onda brljave sa sledećim serijama.
 
A kakvo je stanje tih adaptera recimo, ako bih uzeo Canon M50 i kasnije po potrebi neki DSLR objektiv?
Definitivno mi sa velikim 18-150mm objektivom izlazi iz cenovnog opsega, teži ka 1000 evra, a i više.

Kod tog Sony A6000, a i ostatka serije mi se ne dopada jer imaju loše ekrane, koji imaju mnogo manji obim pomeranja, a i viewfinder nije uključen u osnovni paket.
Plus je bilo koji malo noviji model jako skup.
Kačen je ovde i Fuji X-20 koji mi se možda najviše sviđa, puno kontrola na dohvat ruke, odličan dizajn, kvalitetna završna obrada, baš deluje kao kompaktni profi aparat. Ali mnogo je to para...

Što se tiče ove Nikon D5100 ponude, za približne pare ću ipak radije uzeti novi D5600, doduše bez dodatnog objektiva, ali za početak mi to nije ni potrebno.
A snimanje videa mi je u skroz drugom planu, tako da to ne bih uzimao kao faktor u odlučivanju :)
 
^Imas Canonov adapter kojim kacis Canon EF stakla potpuno dobro.
Trazilo kod Sonyja nemaju samo a5000/5100 modeli, svi ostali imaju, ali od ekrana je bitniji af, dr i iq a tu Sony, sto bi rekli, kida.
 
Spomenuti 18-150 za Canon je dosta glomazan. Ne vidim cenu kod nas, ali izgleda da je M50 znatno skuplji u takvom kit-u. Mislim da će ti biti preko budžeta.

Ja sam pre malo jace od mesec dana uzeo M5 sa 18-150 i nikako ne mogu da kazem da je glomazan. Cak bih rekao da je i mali s obzirom na raspon koji pokriva na aps-c senzoru. Mozda je to samo moje misljenje.

Sto se tice Sigma prajmova, vec neko vreme su dostupni ovde da se uzmu i cena se krece negde oko 2000-2200 juana za svaki pojedinacno. Zavisi od prodavnice. Mozda ovo pokrene i sam Canon da ubrza rad na objektivima za M seriju.
 
Ovaj a6400 je preozbiljna spravica...
Da li se ikad pojavljuje polovan na oglasima, kao i Sigma 30mm f/1.4?

Srce kaze Fuji, razum kaze Sony...

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
A kakvo je stanje tih adaptera recimo, ako bih uzeo Canon M50 i kasnije po potrebi neki DSLR objektiv?
Definitivno mi sa velikim 18-150mm objektivom izlazi iz cenovnog opsega, teži ka 1000 evra, a i više.

Kod tog Sony A6000, a i ostatka serije mi se ne dopada jer imaju loše ekrane, koji imaju mnogo manji obim pomeranja, a i viewfinder nije uključen u osnovni paket.
Plus je bilo koji malo noviji model jako skup.
Kačen je ovde i Fuji X-20 koji mi se možda najviše sviđa, puno kontrola na dohvat ruke, odličan dizajn, kvalitetna završna obrada, baš deluje kao kompaktni profi aparat. Ali mnogo je to para...

Što se tiče ove Nikon D5100 ponude, za približne pare ću ipak radije uzeti novi D5600, doduše bez dodatnog objektiva, ali za početak mi to nije ni potrebno.
A snimanje videa mi je u skroz drugom planu, tako da to ne bih uzimao kao faktor u odlučivanju :)

Ja sam koristio kratko D3500 i za neku osnovu je sjajan ali počeci su mi bili sa MILC sistemom i ukapirao sam da mi je opasno nedostajao touch screen, o fokusiranju da ne govorim i naravno mogućnost vrlo lakog podešavanja i korišćenja third party objektiva različitih kačenja (PK, FD, M43 i td.). I ako je D3500 sjajan mali DSLR (bukvalno mali sa brutalnom baterijom) M50 je sad kod mene. Iskreno ako se odlučiš za njega nećeš se pokajati jer za keš koji planiraš da uložiš možeš za početak dobro da prođeš.

4 aterije, adapter na EF, dodatni adapter za M43, 50mm objektiv te izađu okooo 80e. Sve što ti dalje treba je tvoja volja šta želiš od objektiva...
 
Ovaj a6400 je preozbiljna spravica...
Da li se ikad pojavljuje polovan na oglasima, kao i Sigma 30mm f/1.4?

Srce kaze Fuji, razum kaze Sony...

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Sigma 30 f/1.4 bude često na oglasima, ja sam svoju svojevremeno uzeo za nekih 220€ sa garancijom.

A6400 nisam viđao da polovan neko prodaje, previše je nov model, rekao bih.
 
Kod tog Sony A6000, a i ostatka serije mi se ne dopada jer imaju loše ekrane, koji imaju mnogo manji obim pomeranja, a i viewfinder nije uključen u osnovni paket.

A6000 ima viewfinder.

A veliki ekran na A6000 uopšte nije loš. Nije to neki 4k hdr bioskop, ali za kadriranje je savršen. Čak i na najjačem suncu, vidi se jako dobro. Prošle nedelje sam ga koristio na vrhu Pančića, podne, najjače sunce, belo sve okolo, sunčane naočare na nosu, i bez problema vidim čak i WB na ekranu (ok, da ocenim WB, morao sam da skinem sunčane... :p )

Da, pomeranje samo gore dole jeste mana u odnosu na svestrano, ali AF i neki drugi fičeri su na strani Sony-ja.

Vidim da ne reaguješ na priče o touch screen. Jedina stvarna mana A6000 (po sadašnjoj ceni za njega).
Svi fotografi koji nisu probali touch na MILC-u su u uglavnom njah njah prema njemu, dok ne probaju. Posle toga, touch-to-focus-and-shoot postaje način korišćenja u 90% slučajeva.

Marti je propustio da kaže da postoje Canon adapteri, za kačenje Canon objektiva na Sony tela.
Ovo radi od osrednje, do jako dobro. Zavisi od konkretnog Sony modela, i Canon objektiva (ovo nisam ispratio u detalje, nemam iskustva sem tuđih, sa foruma...)
Ali otprilike, STM Canoni rade dobro na Sony telima, kao uostalom što su isti ti STM, najbolji izbor za Mxx Canone, preko adaptera.

18-150 na Mxx nije glomazno za taj raspon, ali je glomazno za nosanje. Dakle, zavisi šta kome i kada treba. :trust:

Za te male Canon deslerove, stalno ubeđuju da su malecki. Pa jesu za jedan DSLR. Niski su i uzani.
Ali kada se pogleda treća dimeznija, to izgleda ovako:
37700466825_5a5865163c_c.jpg


Na slici je Sony A5000, ali i A6000 nije mnogo veći. Odnos prema DSL je tu negde.

Računaj da je od dva upoređena fotoaparata, Sony daleko moćniji.
Možeš na ovom sajtu uporediti dimenzije više raznih modela, sa raznim objektivima.

...sve u svemu, vagaj iz više uglova.
 
Poslednja izmena:
Sigma 30 f/1.4 bude često na oglasima, ja sam svoju svojevremeno uzeo za nekih 220€ sa garancijom.

A6400 nisam viđao da polovan neko prodaje, previše je nov model, rekao bih.

Jako korisna informacija za Sigmu, hvala!
A a6400 znam da je nov, treba vijati ako se neko predomisli da ga proda ubrzo nakon kupovine :D
 
Sony je baš iskomplikovao špriču, izbacio je na tržište A6100, 6400 i 6600, a zadržao u prodaji/poizvodnji i starije 6000 (on je najstariji) kao i 6300 i 6500...
A recimo, povukao je zanimljive jeftine A5000 i A5100, (šteta što nema neki A3100 za <300€ body only...)

Sada je tu malo zbrka šta je najbolje uzeti trenutno. :trust:
 
Poslednja izmena:
Zavisi od licnih potreba, za veliku vecinu je i a6000 i vise nego odlican.
Ja koliko sam shvatio citajuci i gledajuci testove, a6400 je trenutno best buy. Samo malo je skuplji od a6100 a ima kvalitetniju izradu i jos stosta, dok je a6600 preskup i uveliko ulazi u teritoriju A7. A6500 je takodje dosta skup, tu je jos a6300 koji je takodje odlicna kupovina mada je i on samo malo jeftiniji od a6400 (oko 100e).

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Kod nas su odnosi malo poremećni, kao i uvek. :(

Na Adorama i BHPhoto, body only varijante, A6100 košta oko 600$, dok je A6400 oko 900$, što uopšte nije mala razlika. A6000 je oko 450$. (dakle, pišem da prikažem odnose cena, ne maloprodajne cene...)
Kod nas je razlika između 6100 i 6400 veoma mala, na štetu 6100 (tj. 6100 onda dođe bzvz skup, poređeno sa A6000, i nedovoljno jeftiniji u poređenju sa A6400).

Ovo A6000 čini zaista odličnom kupovinom kod nas (jer je značajno jeftiniji od 6100 koji je prvi sledeći), dok je napolju, A6100 prst u pekmez (jer je primetno jeftiniji od 6400, a neznatno skuplji od A6000).

Ako vam se hoće TS (k'o što ja 'oću), onda ne ostaje ništa drugo, već 6400.

A6500 i 6600 su baš skupi, a A6300 je veoma redak (i nema TS :( ).

...kao uzorak kod nas, gled'o sam cene na KP.
 
Poslednja izmena:
Sta je TS? Novo? Cuo sam za deadstock (DS) ali za TS nisam :D

Zvao sam danas Axela, dobili su a6400 ali samo sa kit objektivom, sledeca isporuka je za mesec dana i ne znaju da li ce dobiti samo telo :(

Ja sam presao put od polovnog a6000 za 300-400e, a6300, do raznih Fuji tela (od kojih jos nisam odustao) i na kraju a6400... Sve to za par nedelja :d

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
TS, touch screen...

Nenad'ebiv feature za fotkanje, ako je implementirano kako treba. Pogledaj tutorijale na YT.

A6000, i A6300 nemaju TS. Ostali A6xxx imaju.

Ima li kod Axel-a A6100?

Edit:
Bogami, tamo gde ga ima, Mađarske radnje npr, 6100 je osetno jeftiniji od 6400, ne "samo 100-tinak $" kako se provlači po on-line recenzijama. Razlika je bliža 300$ u korist 6100.
Realne razlike su u kvalitetu viewfindera, i malo u video snimanju. Pre bih išao na 6100.

Zanimljivo, na Evropskim Sony sajtovima, 5000 i 5100 se i dalje nude kao aktuelni. :trust:
 
Poslednja izmena:
Mislio sam da samo a6000 nema touch.

Nema Axel a6100, niti znaju da li ce doci u sledecoj isporuci za mesec dana...
 
Najjaca stvar od svega je - puknes ozbiljne pare na opremu koju si toliko dugo zeleo i cekao, proucis sve tehnicke karakteristike, "udjes" u materiju i... krenes da fotkas i suocis se sa cinjenicom da nemas pojma...[emoji1] Ne kazu dzabe da prvih 10000 fotki mozes da "bacis".

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Sve dok imas stav "nemam pojma, moram da radim" bices dobrih fotki. Kad se stav promeni u "do yaya sam, kidam", krece nizbrdica :d :d
 
^ To je to! :)

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
A kakvo je stanje tih adaptera recimo, ako bih uzeo Canon M50 i kasnije po potrebi neki DSLR objektiv?
Definitivno mi sa velikim 18-150mm objektivom izlazi iz cenovnog opsega, teži ka 1000 evra, a i više.
Objektiv je 86mm dug i teži 300 gr, nije to bog zna šta veliko :D

Ako imas nekoga ko bi to mogao da ti kupi u Ch trenutna cena u net šopovoma je 740 Chf za beli i 800 Chf za crni aparat u ovom kitu. što bi se uklopilo u budžet.

I kod nezvaničnih distributera na severu može da se kupi za ispod 800 eura.

Ono što je jako bitno, ako imaš mogućnosti, isprobaj kako ti aparati leže u ruci, uopšte nisu male razlike u dizajnu kućišta.

Ovo je adapter pomoću kojeg možeš koristiti EF i EF-s stakla

https://www.amazon.com/Canon-EOS-M-...pter+canon+to+canon+m50&qid=1580424467&sr=8-3
 
Imao sam i sony a6000 i canon 77d a sada imam canon m50 i zadovoljan sam ne idem dalje. Canon 77d je dobar aparat ali je m50 bolji, kvalitet fotki je bolji pa i DR. Sony a6000 je dobar ali mi je m50 bolje legao a i veci izbor i jeftiniji objektivi plus svi ef i ef s objektivi sa adapterom rade kao nativni . Kupio dve kineske baterije sa usb punjacom i ti je to.
 
E ljudi hvala na dodatnim komentarima. Nisam imao ovih dana vremena da istražujem previše, pa nisam ni posećivao forum.
Pogledao sam u međuvremenu par klipova sa poređenjima i video da se baš hvali taj touch to focus na MILC aparatima, a vidim da ga i ovde hvalite. Ima li tu neke specijalne razlike u odnosu na touch to focus na DSLR-ovima ili su samo u pitanju bolji procesori i bolja softverska implementacija? Pošto koliko sam video to je standardna funkcija u većini DSLR-ova.

Najviše naginjem ka pomenutom Canon M50, dosta ljudi ga je pohvalilo ovde, a ok je cene. Jedini od Sony modela koji bi došao u obzir je A6000, ali eto on nema touch screen, pa mi to baš i nema poente.
Stvar koja me najviše odbija kod ovog aparata je presmešna baterija, tako da su mi i dalje u podsvesti DSLR Nikon D5600 i Canon 77D.
 
Bilo koji milc da uzmes, jedna rezervna baterija je obavezna, cesto i dve. Sa a6000 sam imao oko max 300-350 okidanja po bateriji, u zavisnosti od koriscenja evf-a i ekrana, a kad je hladno napolju, jedva 200. Srecom zamenske baterije su jeftine i male, RAVPower preporucujem. Nazalost Canon M50 ima nazalost tragicnu bateriju, koliko citam na netu...
Sta god da uzmes vodi racuna da ulazes u sistem, objektivi su bitniji...
 
Bilo koji milc da uzmes, jedna rezervna baterija je obavezna, cesto i dve. Sa a6000 sam imao oko max 300-350 okidanja po bateriji, u zavisnosti od koriscenja evf-a i ekrana, a kad je hladno napolju, jedva 200. Srecom zamenske baterije su jeftine i male, RAVPower preporucujem. Nazalost Canon M50 ima nazalost tragicnu bateriju, koliko citam na netu...
Sta god da uzmes vodi racuna da ulazes u sistem, objektivi su bitniji...

Na M50 jesu isfušarili sa baterijom od 800mAh koja nikako ne mođe da se bori sa svim stvarima koje nudi M50 ali zamenske su sjajne. Kod mene su 4x1900mAh i svaka ide preko 900 okidanja. Za 20e sasvim solidna autonomija, pogotovo za nas amatere.
 
Šta znači preko 900 okidanja? Test u kućnim uslovima ili normalno fotografisanje?
Pošto se originalne vode kao sposobne za ~250 fotografija, pa mi ovo deluje malo nerealno :D
 
Poslednja izmena:
Drugari, treba mi preporuka, sutra cu da pazarim jedan od ova dva objektiva, Sony 35mm f1.8 ili Sigma 30mm f1.4, za moj Sony A6300. Svestan sam svih prednosti i mana oba, ali jednostavno ne mogu da se odlucim. [emoji849] Razlika u ceni je 65€, Sony 355€, Sigma 290€, sto mi ne igra neku ulogu, tako da razlika u ceni nije bitna u ovom slucaju. Koji bi vi izabrali?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ukoliko ces da radis video, Sony 35mm f1.8 jer ima stabilizaciju, ako ne... ne znam sta da ti kazem :d
Imam Sony 35mm, sjajan objektiv ali Sigma je ostrija. Sa druge strane nije sve u ostrini jer nijedan nije neostar! :d Mislim da neces pogresiti ako uzmes bilo koji...
 
Vise ce sluziti za fotkanje nego video, a stabilizacija je pored kompaktnosti najveca prednost Sony-a.
Sigma 30mm je imala neki problem sa AF koliko sam video, ili pak manuelnim, ali kazu da je resen sa update-om firmware-a. I meni se Sigma cini kao bolji izbor, narocito za indoor portrete, za to ce najvise i da sluzi. Inace bih isao na 16mm bez razmisljanja, on je idealan za pejzaze i ulicnu fotografiju, pa ga planiram kao sledecu kupovinu. Mada, vidim da nekima prolazi i za portrete, pa ne znam koliko bi bilo pametno uzimati ga i za tu svrhu...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno