Šta je novo?

Kupovina prvog mirrorlessa ?

Sto veci aparat ljudi vise reaguju i bune se na ulici i prevozu. Cak i kada sam koristio milc bilo je negodovanja i mrkih pogleda. Na nekim mestima nije moguce fotografisati sa ff telima a manji aparati prolaze.
 
Ja sam isključivo zbog malih dimenzija i putovanja odabrao m4/3, ali baš je to neozbiljan sistem i senzor i za ono što nude objektivi su preskupi, bez problema za neki wide angle zoom + 24-70 ekvivalent + par prajmova daš 2000+€ na objektive, a kada se smrkne tu si negde po low light performansama sa telefonom :)

Imao sam a7 iii i sa 24-70 f2.8 iako mali za full frame to mi gnjavaža da vučem sa sobom, ali bar se vidi po rezultatima za šta si potrošio tolike pare.
 
Sto veci aparat ljudi vise reaguju i bune se na ulici i prevozu. Cak i kada sam koristio milc bilo je negodovanja i mrkih pogleda. Na nekim mestima nije moguce fotografisati sa ff telima a manji aparati prolaze.

ako pricamo o beogradu to je jedno od najnezahvalnijih mesta na svetu za street...nije da ne moze, ali ovde ljudi imaju tezak trip od bilo kakve kamere...cak i ako slikas nesto bezveze sa strane 10 ljudi ima da stane oko tebe da vide sta radis...
 
Mene je ova napala i krenula da mi otima telefon kad je videla da je slikam :d Ovo sam fotkao na slepo par sekundi pre napada :D

ps. Najverovatnije cu ipak ici na a6300.beatit.jpg

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
ako pricamo o beogradu to je jedno od najnezahvalnijih mesta na svetu za street...nije da ne moze, ali ovde ljudi imaju tezak trip od bilo kakve kamere...cak i ako slikas nesto bezveze sa strane 10 ljudi ima da stane oko tebe da vide sta radis...
Me mogu bas da se složim da je Bgd nezahvalan za ulicnu i dokumentarnu fotografiju. Veliki aparat i objektiv, pohotovo beli, izazvace vecu paznju, zato je apsc milc majka na ulici.
 
Za ulicnu fotigrafiju sada najvise koristim 55-200mm tako da i ne primete kad fotografisem
 
Me mogu bas da se složim da je Bgd nezahvalan za ulicnu i dokumentarnu fotografiju. Veliki aparat i objektiv, pohotovo beli, izazvace vecu paznju, zato je apsc milc majka na ulici.

kako god, kao bruce gilden po beogradu možeš da fotografišeš samo ako ti više nije do života...:) ljudi su nadrndani, paranoični i radoznali preko svake mere, eye contact je ovde uobičajena stvar, tako da ko što rekoh može, ali nije baš lako ( to doduše generalno važi za street, ali bg je poseban slučaj)...

prosto doživim kulturološki šok po evropskim gradovima koliko ljudi gledaju svoja posla i ne osvrću se okolo...doduše, to su mesta gde je daleko više turista pa su ljudi malo i oguglali na kamere, ali to svakako nije glavni razlog...
 
Sony a6300 ili Fuji X-T20?[emoji51]

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
ako pricamo o beogradu to je jedno od najnezahvalnijih mesta na svetu za street...nije da ne moze, ali ovde ljudi imaju tezak trip od bilo kakve kamere...cak i ako slikas nesto bezveze sa strane 10 ljudi ima da stane oko tebe da vide sta radis...
Ulicni portreti zavise od mnogo stvari, kulturoloskih, civilizacijskih ali i od toga koji stil, vrstu ulicne fotografije odaberes. Pomenuti Bruce a nije Lee mi nije uopste poseban, taj tio ce retki gde u svetu da prodje bez incidenata, kao sto ni on nije prosao. Odosmo u off debelo...
 
Upravo me dočekao paket...baš ću da se poigram sa njima da vidim koliko će izdržati.
092747ecb2e70584cdb180124cdd1263.jpg


Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Edit: baterije idu na 1200 okidanja svaka u odnosu na Canon bateriju koja izvuče okoo 250-300 ja zadovoljan!
 
To je super. I ja gledam da nadjem neke zamenske baterije veceg kapaciteta i za veliko cudo, svi proizvode ovu LP-E17 bateriju slicnog kapaciteta kao i Canon. Jedina koju sam uspeo da nadjem da je veceg je od 1300mAh. Videcu kad prodje kineska nova godina da porucim i probam.
 
Nije moguce... :) Ili ga nismo lepo razumeli

Da lepo ste razumeli. 980 okidanja sam dobio na 85% baterije sa stalnim uključenim ekranom, manual mod, kit objektivom, uključenim servom i autofokusom u high burst modu. Pri tome tokom okodanja SD kartica je non stop upisivana pošto je jelte krš i spora. Pre toga slikano je napolju oko 110 slika.

Inače kinez je "deklarisao 2000 okidanja po bateriji" :D Ali sve što je preko 600 meni je sjajno. Sa ovim pakovanjem+Canon baterija imam oko 4000 okidanja bez problema.
 
A inače i ovo je juče stiglo [emoji4] baš me zanima kako će se pokazati.
995dd73f4907c8280962fd2da2f7773f.jpg
6bedbeca5136478f083add1685920adb.jpg
b8716bb364d1785d80fb9398d76ea96f.jpg


Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Kakav je Fuji sistem naspram Sonija? Kvalitet objektiva, cene? Cini mi se da je Sony barem 50x popularniji, sto i ne cudi toliko s obzrirom da je gigant, ali ne znam da li je samo to razlog.

Intenzivno prateci recenzije poslednjih mesec dana citam i gledam samo pozitivna iskustva za Fuji, i najverovatnije cu uzeti X-T20 i Fujinon XF 35mm f/1.4 za pocetak.
 
Svi sistemi, sva sokocala i objektivi danas na trzistu su dobri, si prave odlicne fotke, sve je samo stvar licne preferencije sta hoces.
Sony ima najveci izbor objektiva, cenovno je pristupacniji od Fujia i to je bio moj razlog za kupovinu i ostansk na Sony apsc sistemu.
Npr. A6300/6500 i Sigma trojstvo - 16mm f1.4, 30mm f1.4 i 56mm f1.4 i nema stvari koju ne mozes da uradis kao amater/semipro...
 
Poslednja izmena:
Marti, znao sam da ces da mi poljuljas zelju za Fudzijem sa Sonijem i Sigmom :D

Saljem ti pm da te pitam za par saveta.
 
Ako već uzimaš Sony u razmišljaš i A6300/A6500, po meni je bolji izbor od oba A6400.
 
Znam da je bolji izbor ali on je preko 100k. a6300 je oko 85k (ovo je u Foto diskontu, Axel ga dobija sledece nedelje pa nisu mogli da mi daju informaciju koliko je kod njih), dok je Fuji X-T20 68k.
Pritom, video mi ne znaci mnogo, primarna mi je fotografija.
 
Kakav je Fuji sistem naspram Sonija? Kvalitet objektiva, cene? Cini mi se da je Sony barem 50x popularniji, sto i ne cudi toliko s obzrirom da je gigant, ali ne znam da li je samo to razlog.

Ja sam za 7-8 meseci od kupovine A6000, sve od optike što me zanima, uspeo da nađem kao polovno, kod nas. Čak i neke inače retke objektive, recimo onaj UWA 10-18, i Zeiss 16-70.
Vidim kada duže pratiš oglase, vrte se i ostali objektivi za Sony, uključujući i third party.

Za Fuji, ponuda polovnjaka je ipak manja.
 
Da, ipak za Sony moze svasta da se nadje.

Pratim i ja oglase svakako, cekam da naleti nesto a do tad vagam sta cu.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Skoro sam uzeo fuji x-t20 i 18-55 2.8.

Kvalitet izrade brutalan kao i retro estetika, podešavanja fenomenalna, moguća personalizacija praktično svega. Tek sam ga juče po danu koristio prvi put 2, 3 nedelje od kupovine, buvkalno i nisam stizao. Malo sam fotkao po onim izmaglicama i mraku, mnogo graina, a nisam ISO dizao previše, no to su samo prvi utisci. Po danu super radi.

Ali ponavljam, mali uzorak korišćenja, u malo uslova.

Ono što me brine i to jako brine je baterija. Navodno 380 okidanja ako se dobro sećam, mislim da mi se za weekend prepolovima posle 100 okidanja. Uzeo sam i kineza za rezervu, ali sve mi frka da za nešto ozbiljnije i to bude malo. Možda nekako može da se predupredi potrošnja, videću da malo googlam.

Glavni razlog št osam uzeo fuji je bukvalno sve jedan dobar review. Nema loše reči za sistem. NIko i nigde :) Osim skupljih objektiva...
 
Super, kad ga istestiras malo vise obavezno napisi utiske.

Upravo to, nigde nisam video losu kritiku, svi samo hvale sistem kao i stakla, jedino sto je manji izbor i skuplja su...

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
S
Ono što me brine i to jako brine je baterija. Navodno 380 okidanja ako se dobro sećam, mislim da mi se za weekend prepolovima posle 100 okidanja. Uzeo sam i kineza za rezervu, ali sve mi frka da za nešto ozbiljnije i to bude malo. Možda nekako može da se predupredi potrošnja, videću da malo googlam.

Hladnoca hoce da pojede baterije, dakle rezervne baterije u dzepu da budu tople. Takodje, ako ti je stalno ukljucen wifi, bt, nfc, sve to iskljuci, jede bateriju.
 
Nameračio sam se da kupim neki DSLR, pošto bi bio prvi malo sam istraživao i izbor je spao na Nikon D5600 ili Canon 77D. Posao bi verovatno vršio i Nikon D3500 i neki jeftiniji Canon 800D, ali pošto budžet dozvoljava malo više onda sam se protegao do ova dva modela.
Prednosti Nikona koje mi se ističu su bolja baterija i dosta niža cena, dok kod Canona postoji malo bolji autofokus i aparat je više nekog semi-pro izgleda, sa boljim kontrolama, ali je i 20k skuplji. Što se kvaliteta slike tiče, rekao bih da nema svrhe komentarisati jer su razlike smešne.

I kad sam počeo da se kolebam između ova dva, onda sam "nažalost" obratio pažnju i na mirrorless aparate.
Da li bi neko mogao da uporedi Canon EOS M50 sa dva gore navedena aparata?
Kompleti koje sam gledao su išli sa kit objektivima i D5600 je oko 60k, 77D oko 80k i M50 isto oko 60k. Ova razlika od 20k bi verovatno išla u memorijske kartice, torbu, dodatne baterije, neki tripod, itd.

M50 mi je zapao za oko jer je približne cene kao D5600, a pročitao sam i par finih utisaka u ovoj temi. Jedino ima smešnu bateriju, ali vidim da kineske vrše bolje posao.
Preko 80k ne bih nikako išao, tako da mi samo telo aparata za te novce nikako ne vrši posao.
U poslednje 3 godine sam 80% slika slikao sa Honor 8 telefonom i 20% sa Nikon B500 aparatom, tako da nemam visok standard i nema potrebe da uložim 1500 evra u prvi ozbiljni aparat.
 
Ako ideš na M50 onda gledaj da to bude kit sa objektivom ef-m 18-150, totalno univerzalan priča, ne znam da li ga ima u ponudi kod nas ali napolju se tako prodaje, mislim da ga je i neko od forumaša kupio malo pre NG. Moja supruga ga ima od septembra 2018 a otkad je dobila ovaj objektiv svi drugi koje ima su u fioci.
 
Nazad
Vrh Dno