Šta je novo?

Kupovina prvog mirrorlessa ?

Bio danas sa zenom do Walmarta pa usput svratili do Suninga, bio M5 sa 18-150 objektivom na popustu od 40%. Uzeli kit i 64gb sandisk karticu za 480e :D
 
Nakon prošlogodišnje prodaje EOS M kompleta (potpuno odsustvo pameti btw), upravo mi je stigao M50! Probao sam sa klasičnim DSLR ali ukapirao sam da je za moje potrebe MILC sweet spot. Sve nedostatke M modela M50 je popunio. Sad se kreće u ponovni build sistema...adapteri, objektivi i td.


Na prvo korišćenje primetio sam da je M50 nekako plastičniji u odnosu na M. Recimo vratanca za bateriju deluju labavije i laganije. Dugme za skidanje objektiva je definitivno bolje urađeno na M modelu, takođe dugme za okidanje je nekako opuštenije kod M50. Naravno ostala je Canon-ova boljka blokiranih vratanaca za bateriju pri postavci aparata na stativu, mada se to rešava sa EF-S adapterom koji ima svoj mount za stativ.

Opet kad se koristi M50 je mnnogo ozbiljniji i kompaktniji usled dobrog grip-a i načina korišćenja i iskreno ne primete se nedostaci koje navodim, M je više išao ka point and shoot aparatima usled nedostatka tražila i grip-a prvenstveno. Mada kad M50 uporedim sa 200D, 4000D ili D3500 koje sam koristio kvalitet izrade je isti. Definitivno se ide ka smanjenju troškova na konto kvaliteta izrade.
 
200-250 okidanja ali sam kupio dve kineske baterije sa mikro usb punjacem i to je vise nego dovoljno za ceo dan. Desavalo mi se ranije da odem u duzu setnju u prirodu i da ostanem bez baterije a ovako ne
 
200-250 okidanja ali sam kupio dve kineske baterije sa mikro usb punjacem i to je vise nego dovoljno za ceo dan. Desavalo mi se ranije da odem u duzu setnju u prirodu i da ostanem bez baterije a ovako ne

Tako i meni traje...ista je stvar i sa M modelom bila. Mogli su da pojačaju kapacitet baterije, aparat zaista zaslužuje bolju bateriju.

Danas kreće novogodišnja narudžbina sa Alija :D klasika baterije, adapteri i moožda neka 50-ica objektiv vidim da je na popustu.
 
Da li ima kod nas da se kupi original baterija za m50? Mogao bi da dokupim rezervu iako se supruzi jos nije desilo da ostane bez baterije u danu.

I ako moze link za Ali, mozda bi mogao da je dopunim sa jos nekim objektivom :D
 
Ne isplati se kupiti original osim ako nemaš problema sa količinom novca :) Na aliju imaš pakovanja sa punjačem za oko 20e i to 1800mAh što je prilično u odnosu na 800...Za sad je 50mm na akciji za nekih 39e.
 
Ne obracajte paznju sta pise na kineskim baterijama, uvek lazu i to mnogo. Ta od 1800mAh verovatno ima oko 500-600 pravih.
Original baterija je uvek bolja od zamenske, nekad je to malo bolja, obicno je dosta bolja.
 
Koja foto radnja/prodavac je najbolja u BG po pitanju cene? Znam da se stalno pominjalo neko ime ali ne mogu da se setim koje...
Hocu da uzmem a6000 ali s obzirom da nikad necu skupiti za polovan u kesu moracu da trazim nov na rate.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Ne obracajte paznju sta pise na kineskim baterijama, uvek lazu i to mnogo. Ta od 1800mAh verovatno ima oko 500-600 pravih.
Original baterija je uvek bolja od zamenske, nekad je to malo bolja, obicno je dosta bolja.

Pa šta znam, kineska dodatna koju sam koristio na M modelu je bila deklarisane jačine. A M50 i M imaju iste baterije. Sa druge strane za cenu jedne original može se uzeti 4 zamenske.
 
Cinjenica je da za cenu jedne original baterije moze da se kupi nekoliko zamenskih, ali potpisujem da ni jedna kineska nema deklarisan kapacitet (pogotovo ako je znacajno veci od originalne)...
Prodajem (uvozim) i original i zamenske, to mi je posao, znam sta Kinezi rade sa nalepnicama...
 
Cinjenica je da za cenu jedne original baterije moze da se kupi nekoliko zamenskih, ali potpisujem da ni jedna kineska nema deklarisan kapacitet (pogotovo ako je znacajno veci od originalne)...
Prodajem (uvozim) i original i zamenske, to mi je posao, znam sta Kinezi rade sa nalepnicama...

Ok ali složićeš se da su cene prenaduvane. Ako za istu cenu baterije od 800mAh mogu da uzmem 3 zamenske od po recimo 600, šta me sprečava da to uradim ako imam dobro iskustvo od ranije? Kvalitet je jedna stvar, ali u današnje vreme teško da se za uložen novac i kod poznatih brendova dobija realan kvalitet za datu cenu.
 
Ja sam ipak rad da platim original bateriju, mala je to razlika u ceni (na sistem koji ima cetvorocifrenu vrednost).
 
Koja foto radnja/prodavac je najbolja u BG po pitanju cene? Znam da se stalno pominjalo neko ime ali ne mogu da se setim koje...
Hocu da uzmem a6000 ali s obzirom da nikad necu skupiti za polovan u kesu moracu da trazim nov na rate.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
Moze i na pp.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Slazem se ove kineske baterije koliko god da pise kapacitet slabije su od originala ,ove koje sam ja kupio mogu da daju oko 150 okidanja taman te dve kao jedna originalna. Ali uz njih sam dobio i punjac sa kojim mogu po potrebi da ih dopunim powerbank-om tako da je to dovoljno. Ove koje sam kupio pune se i na originalnom punjacu tako da je i to plus
 
Neki prvi utisci nakon par dana igranja sa EOS M5:

Konstrukcija odlicna, bas se primeti da je izradjen od dobrih materijala.
Svi dugmici imaju dobar feedback, tockici su odlicni
Moje sake su bas velike pa zbog toga meni licno ne lezi bas najbolje ali daleko od toga da je strasno. Za nekoga ko nema lopate verujem da je grip odlican.
EVF radi veoma dobro, ekran 1.6M pixela moze da bude prilicno svetao ali primecujem razliku u kvalitetu. EVF daje bolju sliku.
Interfejs kamere je veoma lagan za savladavanje.
Sto se tice ovog objektiva 18-150, pokriva fin opseg i mislim da je dobar izbor za neki allaround objektiv na M mountu.

Porucio sam danas i neke sitnice tipa screen protector, torba i tako to. Za sledeci objektiv se neckam izmedju 11-22 i 32/1.4.
 
Neki prvi utisci nakon par dana igranja sa EOS M5:

Konstrukcija odlicna, bas se primeti da je izradjen od dobrih materijala.
Svi dugmici imaju dobar feedback, tockici su odlicni
Moje sake su bas velike pa zbog toga meni licno ne lezi bas najbolje ali daleko od toga da je strasno. Za nekoga ko nema lopate verujem da je grip odlican.
EVF radi veoma dobro, ekran 1.6M pixela moze da bude prilicno svetao ali primecujem razliku u kvalitetu. EVF daje bolju sliku.
Interfejs kamere je veoma lagan za savladavanje.
Sto se tice ovog objektiva 18-150, pokriva fin opseg i mislim da je dobar izbor za neki allaround objektiv na M mountu.

Porucio sam danas i neke sitnice tipa screen protector, torba i tako to. Za sledeci objektiv se neckam izmedju 11-22 i 32/1.4.

Daj prebaci taj 18-150 ovamo kod nas :D

11-22 ti je možda bolja varijanta. Obzirom da je crop senzor,pa taj 32mm u stvari dođe skoro kao 50mm ako se ne varam.
 
Zavisi za šta mu treba, 32 je čist prajm normalac (ekvivalentno 51mm na FF) najbolji i najskuplji nativni objektiv za M seriju. Dok je 11-22 širokougaoni pejzažni objektiv.

Supruga danas prvi put pucala sa 18-150, eno je peva i ne diže pogled sa ekrana :D
 
Svidja mi se kompaktnost M mounta tako da cu definitivno da investiram vise. Moje vidjenje je 18-150 kao all around, 11-22 za arhitekturu, 32 kao najbolji objektiv za close up portrete (decu prvenstveno) i mozda ulicnu fotografiju, i macro 28 za neke "kreativne" postavke. To mi je na umu ali polako, ne zurim nigde jer verujem da ce Canon uloziti mnogo vise u M mount u buducnosti pa mozda bude i boljih/unapredjenih M objektiva nego sto su danas dostupni. Sve u svemu, veoma sam zadovoljan na ulozeno/dobijeno.
 
Svidja mi se kompaktnost M mounta tako da cu definitivno da investiram vise. Moje vidjenje je 18-150 kao all around, 11-22 za arhitekturu, 32 kao najbolji objektiv za close up portrete (decu prvenstveno) i mozda ulicnu fotografiju, i macro 28 za neke "kreativne" postavke. To mi je na umu ali polako, ne zurim nigde jer verujem da ce Canon uloziti mnogo vise u M mount u buducnosti pa mozda bude i boljih/unapredjenih M objektiva nego sto su danas dostupni. Sve u svemu, veoma sam zadovoljan na ulozeno/dobijeno.

Ne znam...što se tiče M mount-a prilično su spori u izbacivanju objektiva ali da su kompaktni definitvno jesu. Mada ja imam dosta iskustva sa manuel prajmovima i osim portretnog 50mm možeš da biraš kakve želiš jer za arhitekturu i pejzaž nema ama baš nikakve potrebe za automatikom a MILC je sjajna stvar za stare manuelce...guta svaki :). Čak sam i za 50mm koristio manuelac...mada nisam jurio decu sa njim :D
Kod mene je bio raspon od 22/50/135/200 u prajmovima na m43, PK i FD adapterima...cena ukupna za sve 100e
 
Bar polovnih objektiva, sto af to mf, ima da se uzme na Huaqiangbei na kilo :D Juce sam se malo igrao sa visokim ISO i slabim svetlom. Na 1600 je veoma cisto, 3200 se malo primeti u tamnim delovima fotografije a na 6400 je izrazenije s tim da ono sto nije crno je i dalje veoma, veoma upotrebljivo. Vise nisam isao jer mislim da nema ni potrebe ni smisla. Primetio sam da ako pokusam da fokusiram nesto sto nema puno kontrasta, npr. zid koji je ravnomerno osvetljen, autofokus ne radi. Ali zato manuelac radi samo tako. Focus peaking odlicna stvar. Bila na zidu neka flekica i nju tako malu sa nekih 3m je uspeo da prepozna i oznaci da je u fokusu, u relativno low light. Iako je stariji senzor zaista me je prijatno iznenadio. Jedino sto bih voleo je da baterija traje duze ali sta je tu je. Porucicu jos dve kad mi stvarno zatrebaju i to je to. E, da. Zastita za ekran koju sam porucio je 1mm kraca po vertikali nego sam ekran :D Al' bolje i to nego da nema nista.
 
Potrebna mi je pomoc oko kupovine prvog MILC-a. S obzirom da su novi Sonijevi modeli (pre svega mislim na a6100, a6400 i a6600 da ne spominjem) preskupi, ostalo mi je u sustini da biram izmedju a6000 i a6300.
Posto mi je bitna samo fotografija (pre svega ulicna) i ne planiram da snimam 4k, da li uopste ima smisla skupljati za a6300 ili je a6000 dovoljan? Koliko sam gledao poredjenja, daju skoro a mozda i skroz identicne rezultate.
Koliko je on futureproof, s obzirom da sam skoro siguran da nikad necu prestati da fotkam jer je to moja ogromna ljubav otkad znam za sebe?

Naravno, budzet mi je glavna stavka. :)
 
Ja imam a6300 i moja preporuka ide za njega. Iako su na papiru dosta slični, radi se o novijem senzoru, što znači dosta veći ISO “range” a i AF je dosta brži. Ima bolju izradu, i bolje video mogućnosti, nikad ne znaš kada će ti 4k zatrebati [emoji6]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Imao sam a6000 i mislim da je a6300 bolji izbor jer je bolji u svemu. Bolji af ,boje za jpg fotografije, i nesto bolji high iso. Prodao sam a6000 upravo zbog toga
 
Bih vrlo rado ali mislim da necu uspeti da "dobacim" do njega.
Koliko se cesto polovni pojavljuju na oglasima?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Moja preporuka ide za Canon M50 u kitu sa 15-45 objektivom...
 
Potrebna mi je pomoc oko kupovine prvog MILC-a. S obzirom da su novi Sonijevi modeli (pre svega mislim na a6100, a6400 i a6600 da ne spominjem) preskupi, ostalo mi je u sustini da biram izmedju a6000 i a6300.
Posto mi je bitna samo fotografija (pre svega ulicna) i ne planiram da snimam 4k, da li uopste ima smisla skupljati za a6300 ili je a6000 dovoljan? Koliko sam gledao poredjenja, daju skoro a mozda i skroz identicne rezultate.
Koliko je on futureproof, s obzirom da sam skoro siguran da nikad necu prestati da fotkam jer je to moja ogromna ljubav otkad znam za sebe?

Naravno, budzet mi je glavna stavka. :)

Prvi MILC ti se sigurno neće zadržati u rukama kao i većini nas. Zato je moja preporuka da uzmeš nešto da se naučiš za moožda manje pare.Samo odluči koji ti sistem više odgovara u smislu pravljenja sistema sa objektivima i opremom. Moraš upoznati recimo sistem objektiva za to što ti treba...zato je MILC sjjna stvar pogotovo za street fotografiju.
Ja sam krenuo sa Canon M serijom i nakon svega uočio nedostatke, što sam nadomestio sa M50. Ono što sigurno znam da će ti nedostajati na tom Sony aparatu jeste touch screen i rotirajući ekran. To je po meni nešto obavezno na MILC aparatu uz EVF.
Sony koliko vidim je bolji u pogledu snimanja video materijala ali manjka u smislu pregrevanja za vreme snimanja. Lično mišljenje je da Canon pravi bolje fotke ali to je moje mišljenje. U svakom slučaju sve se svodi na to koji ti se sistem više sviđa, svakako ćeš se sjajno naigrati i naučiti dosta.

Moožda je pametnije da vidiš kao što rekoh jeftiniju varijantu pa da ukapiraš šta ti je potrebno od MILC sistema...osim naravno ako ti finansijski faktor nije presudan :)
 
Poslednja izmena:
Slazem se da je canon m50 verovatno najbolji izborza pocetnika pa i kasnije. Na sony a6000 nikad nisam bio zadovoljan bojama bilo raw ili jpeg, ali je imao bolji high iso za jednu stopu, i mogao sam vise detalja da izvucem iz senki . Objektivi za sony a6xxx su skuplji tako da i to treba uzeti u obzir
 
Hvala svima na odgovorima. U sustini, hteo sam da pocnem sa nekim okej telom koje bi moglo da me sluzi par godina i da za njega polako izgradim sistem koji bih koristio odredjeno vreme.
Koliko bi trajalo to vreme ne znam, ali sumnjam da cu moci nakon nekoliko meseci "igranja" sa ovim entry-level MILC-evima da prelazim na nesto novo.

Razmisljao sam odmah da idem na FF, ali ne znam kako toliko mrcinu da vadim u autobusu :d i fotkam :) Ne znam koliko je telo od par kilograma pogodno za ulicnu fotografiju. Nije stvar u tome da mi je tesko da nosim par kilograma opreme, nego ljudi drugacije reaguju na razlicita tela, pogotovo u delikatnim situacijama.
Znam da je ovde cesto docekivano na noz kad se javi neko ko bi poceo sa FF, ali s obzirom da sam, kao sto rekoh, siguran da cu stalno nesto da fotkam (sto u sustini stalno i radim vec skoro 15 godina), da planiram tim da se bavim na ovaj ili onaj nacin (struka mi je blisko povezana sa fotografijom), onda ni to ne otpada kao opcija. Nekako mi zao da dam tolike pare na pocetnicki MILC, a vamo postoje mnogo ozbiljniji polovni aparati za iste pare. Nisam pametan :)
 
Nazad
Vrh Dno