Šta je novo?

Kupovina prvog mirrorlessa ?

Ja cu ti samo reci da su deca mnogo problematicna za fotkanje (ako ih hvatas u igri). Imam i NX100 (Samsung-ov MILC) i 1100D i 7D i 5D mk2. NX100 je naravno najgori za focus tracking, 1100D i 5D mk2 su manje vise isti i najveci problem je sto imas samo centralnu tacku da je cross point pa ne mozes mnogo da menjas kadar (opet bolje od NX100 za klasu) i naravno 7D koji tesko da moze da omasi fokus kada krene sa pracenjem. To je sto se tice fokusa.
Onda nailazis na problem broj 2 - ekspozicija - deca u pokretu -> kratka ekspozicija. Napolju ces uglavnom prolaziti ok sto se tice svetla, ali unutra je problematicno i vrlo cesto ce ti trebati blic (moze da posluzi in-built, ali opet, nije to to, dakle bolje externi blic koji ces pucati o plafon ili zid iza/sa strane).

E sad poslednje - o Oly-u nemam sta reci posto ga nisam probao, ali ako ides na Canon - sa 18-200 preklapas 18-55 bez potrebe, plus ta Sigma nije neki objektiv. Za upola manje mozes uzeti sjajni 55-250 IS II ili 55-250 STM (za otprilike isto kao Sigmu) - za te pare nemas bolji telephoto za Canon crop telo.
 
Jel znas mozda cenu da kazem svetlijih objektiva za oba.
Nekako dajem prednost manjem, al on ima i manji senzor pa mi treba i objektiv sa f1.4 za koji ne znam cenu. Oly ima stabilizaciju u telu a canon nemam pa moram da trazim sa stabilizacijom.

Послато са Lenovo K50a40 уз помоћ Тапатока
 
Hvala vam svima na pomoći. Juće kupljen oly. Ja sam zadovoljan i vidim koliko još imam da učim. :D
 
Prijatelji, braco, kumovi :) Kakvo je vase misljenje o NEX-7 modelu sa 18-55 kit objektivom kao prvoj ozbiljnoj masini/kupovini koja bi trebalo da bude raga za licne potrebe (foto i video porodice, arhitektura eksterijer/enterijer, pejzaz) da se nauci malo vise o fotografisanju i snimanju uopste ? Cini mi se kao veoma zgodan za nosenje a i prilicno je nahvaljen po netu ali bih radije da cujem utiske iz prve ruke nekoga naseg :D
 
Ne bih pazario NEX-7 sada bez obzira koliko kosta, ustekaj malo i pazari A6000, sa njime mozes apsolutno sve!
 
@mighty78

Nije te puno koštao taj eksperiment ali ne verujem da ćeš se na tome zadržati.

Ipak je ispalo da si u pravu, nisam se dugo zadržao i koštalo me dosta više :)

U februaru uzeo onaj A5000, potom rekoh ajde da nabavim malo "stakla", Sony 55-210 pa Sigma 30mm EX DN, pa Sony 50mm f/1.8.

Danas mi naleteo Sony A6000 u mint stanju, shutter count samo 2400, sa PZ 16-50, dve baterije, novim strapom, SD karticom, dodatnim poklopcima i punjačem, sa domaćom garancijom još 8 meseci za 420€, tako da ga uzeh, valjda se nisam zeznuo, nov je i od "mađara" 600€.

E sad šta da radim s A5000:
1. Da ga prodam dok je još u garanciji i povratim novac, realno sa njegovim kit 16-50 mogu da uzmem 190-200€.
2. Da prodam Canon SX260 HS koji mi je rezervni i koji uglavnom supruga koristi, prodam kit 16-50 koji je došao uz A5000 jer šta će mi dva kita kad realno ni ne koristim iste i da ostavim A5000 kao rezervno telo i da ga supruga arči -stavim kit, prebacim na Auto i može da slika kao i sa svakim compact-om, nije ni mnogo veći.

Prva opcija mi ostavlja jedno 80€ više, što i nisu prevelike pare, druga mi je nekako bolja, imam rezervno telo, a supruga će imati daleko kvalitetnije slike -makar ono što je do aparata :D

PS. Vidim da se za A6000 relativno skoro pojavio novi FW verzije 3.1- jel da ga stavljam - jel OK radi?
 
Poslednja izmena:
@mighty78
Kako si bio zadovoljan sa A5000?
Hocu da uzmem prvi mirrorless, i u tom nizem cenovnom rangu, na stranim forumima uglavnom hvale olympus i a5000.
Olympus slabo ima polovnih na oglasima, dok a5000 ima, za 260e (bez garancije, dokaza starosti i sl).
 
Realno polovan A5000 sa kitom ne vredi više od 170-180€. Kada sam poslednji put gledao nov iz HU sa garancijom je bio oko 300€, ali sad ih nema, moguće da se više ne proizvodi.

Mene je A5000 lepo služio, relativno je mali i lagan, mnogo praktičniji za nošenje od A6000. S druge strane fokus mu je baš solidno sporiji od A6000 i to i jeste najveća mana A5000, pogotovu ako juriš klince da slikaš i sl., a i nema EVF koji ipak solidno znači, pogotovu po jakom suncu. U principu A5000 mi je je poslužio da shvatim da želim A6000 :D

Imao sam prilike da uzmem savršeno očuvan A6000 sa još 8 meseci garancije i samo 3K okidanja, kitom, dve baterije i 8GB UHS3 karticom za 400€, pa sam to iskoristio, prodao A5000 i relativno malo doplatio za sve što sam dobio.

Budući da si ograničen budžetom, računaj samo da ako ideš na Sony, a poželećeš nešto bolje od kit-a, izbor polovnih objektiva kod nas je loš, tj. ima ih na oglasnima relativno retko, jedno 100x manje nego za Canon. Možeš da nađeš i kod nas povoljne stvari, ali uz mnogo više truda. Mada ima sasvim fin izbor novih Sigma prajmova po OK cenama.

Sa m4/3 možeš da prođeš dosta jeftinije sa polovnim objektivima koliko sam video, ali nema nekih drugih iskustava po tom pitanju.

U principu A5000 je OK ako ga nađeš po realnoj ceni što kod nas nije baš lako, lepo radi, ali nije bez mana. Pre bih dodao još malo i potražio neki A5100 i sl.
 
Poslednja izmena:
Uporedjivala sam malo, i vidim da je A5100 ipak dosta bolji od A5000, tako da se definitivno isplati dodati malo vise para za njega.

Jel moze neki savet, na sta da obratim paznju kod uzimanja polovnih aparata?
Do kog broja okidanja je pozeljno da bude? Kako da se otkriju 'skrivene mane' (ako ih ima), i sl.?

Ne bih da me neko prevari, kad vidi da uzimam prvi aparat, i da se uopste ne razumem :D
 
^A5100 je naravno bolji od A5000 jer je to prakticno A6000 bez trazila.
Kad kupujes polovan aparat, gledaj broj okidanja, u principu nema pravila za zavesicu, moze da crkne sutra a moze da traje 10 godina i vise, licno ne bih kupovao aparat sa vise od 30-40k okidanja. Najvaznija stvar je da znas od koga kupujes, za sta ga je on koristio, kako spolja izgleda, ima li fizickih ostecenja, da li sve komade rade, vidi se odmah da li je neko vodio racuna ili nije. Ako nemas nikakvog iskustva, najbolje bi bilo da kupujes zajedno sa nekim ko ima iskustva, ko moze da testira aparat i postavi prava pitanja. Takodje, nista manje bitno, je dokaz o vlasnistvu, neki papir, racun, garancija jer ne zelis da ti se dese neke nepotrebne gluposti u zivotu.
 
Moram da bump-ujem ovu temu jer mislim da ima potrebe...
 
Ima. :D Konačno sam prelomio i uzeo A6000 sa kit objektivom 16-50mm. Gledam da uzmem neki prime za njega, i izbor je pao na Sigma 30mm 1.4 i Sonyjev 35mm 1.8 sa OSS. Poprilično su mi bitni gabariti, vidim da je Sigma dosta kabastija, ali i 150€ jeftinija. Šta biste mi preporučili?
 
Ja bih ti preporucio Sony obzirom da ga imam, prosao je mnogo toga i dalje radi kao prvi dan, jednostavno sjajan objektiv. Sigmu nisam probao, ovde ima zadovoljnih sa tim staklom, na tebi je da odlucis sta je bitnije, 150e nije mala para, ali sa druge strane, ni objektivi se ne kupuju svaki dan.
 
Nije mala para, mada generalno bih 30icu (ili 35mm) nosio svaki dan, a 16-50 bi mi bio spakovan za neke specifične situacije... Ne bih ga ni uzeo odmah, možda izađe neki polovni u oglasima ili na Ebayu pa da ga pazarim.
 
@Marti Misterija

Šta misliš o SEL50f18 iliti 50mm F1.8?

Mogu da ga nabavim za 250€ manje od 35mm... Cenim da je previše usko i maltene samo za portrete, pogotovo što je to realno 75mm.
 
Poslednja izmena:
E 35 1.8 je daleko univerzalniji od E 50 1.8 koji je sjajan, ali malo preuzak za jedini prajm. Inace portrete radi odlicno, znam coveka koji sam njim radi ozbiljnu portretnu fotografiju...
 
Tako sam i mislio... Ništa, ako izađe neki polovan 35mm za malo manje para pa da uzmem, ako ne da štekam do daljnjeg dok ga ne kupim (kod nas je 449€).
 
Koliko se kvalitet fotografija sa ML može porediti sa DSLR iz istog cjenovnog ranga?
Nekako mi izgleda da DSLR za istu količinu novca daje više u svim kategorijama.
 
Potpuno pogrešno! Kvalitet izlaznog fajla ne zavisi od toga da li je milc ili dslr u pitanju vec kvalitet optike koja je navrnuta na aparat i senzora.
Danas realno, što se senzora tiče, najviše pružaju Sony senzori, u smislu dinamike pre svega.
 
Poslednja izmena:
Meni se cini da milc daje vise... ne po pitanju kvaliteta slike, tu je kako je Marti rekao, vec po ostalim stvarima... osim baterije.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Ima tu mnogo stvari koje prednosti daju jednom i drugom sistemu - iz istog razloga danas postoje i MILC i DSLR.

Ja bih samo nadodao drugu stranu na martijev post a to je da je za crop MILC-eve (ako ne planirate na FF ici) Fuji bolji od Sony-a pogotovo u skupljem crop segmentu i prime-ovima za crop.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja sam gledao prvrnstveno kvalitet fotografije za uloženi novac, a onda i preprodajna vrijednost i DSLR je tu u prednosti.

Ono što je na strani ML su dimenzije i tu se izgleda završava lista prednosti.
 
Ja sam gledao prvrnstveno kvalitet fotografije za uloženi novac, a onda i preprodajna vrijednost i DSLR je tu u prednosti.

Kratko i jasno - ne. Zavisi jednostavno od tela koje kupujes - naravno da ce kod MILC i DSLR neko entry level telo u prodavnici sa kit objektivom biti (lupam) 40-50k a za tipa 2 godine polovno 100-150 eur, ali ne mozes tako gledati.
A sto se tice kvaliteta fotografije to je tek pogresno, a pogotovo ako gledas review-ove gde cesto mere kvalitet senzora tako sto nakace najjeftiniji kit objektiv sto je totalno pogresno, a cak i taj sam pixel peeping nema smisla.

Dakle - MILC i DSLR su manje vise identicni sto se tice kvaliteta fotki, a moj savet ti je da ako vec kupujes aparat gledas par stvari:
1. Koliko ces vremena imati da posvetis obradi fotki (razvijanje raw) - ako je manje, uzimas telo koje ti daje bolje boje odmah iz kamere.
2. Da li planiras skoro na FF? Ako da, ne uzimas tela na koje neces moci montirati objektive koje ces kasnije moci na FF jer onda pored prodaje tela ces prilikom prelaska na FF trebati i prodati sve objektive.
3. Koliko ti je bitna brzina fokusa i tracking - da li ces pucati sport? Ako da, ne uzimas neko telo sa losim tracking.
4. I mozda najvise bitno - objektivi!!! Ako planiras skorije da kupujes i neke objektive, dobro bi bilo da vidis sta svaki od proizvodjaca (ili 3rd party poput sigme za taj mount) imaju u ponudi i kakvi su ti objektivi.

I naravno pored svega toga teorija + praksa jer dobre fotke nece doci od stajanja aparata na stolu/u fioci/u torbi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja sam gledao prvrnstveno kvalitet fotografije za uloženi novac, a onda i preprodajna vrijednost i DSLR je tu u prednosti.
Ono što je na strani ML su dimenzije i tu se izgleda završava lista prednosti.
Sve si pogresno skapirao, odnosno moras mnogo toga da procitas i naucis. Nista od ovoga sto si napisao nije tacno!
 
Ja sam gledao prvrnstveno kvalitet fotografije za uloženi novac, a onda i preprodajna vrijednost i DSLR je tu u prednosti.

Ono što je na strani ML su dimenzije i tu se izgleda završava lista prednosti.
Ovo nisu telefoni, tako ne gledaj preprodajne vrednosti i sta je u prednosti.

Aparat i sistem ces koristiti godinama mozda i decenijama, u startu gledaj nesto sto ce ti zadovoljiti potrebe na sto duze staze.

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Taman sam resio da predjem sa Canon 6D na Sony R7 MkII, video daleko bolji=check (dokle god ima dovoljno baterija u rezervi:p ), manje dimenzije=check, astrofoto kad ono problem .Vidim da jos nisu ispeglali taj zayeb?

Neko zna da li je Andor i dalje "u poslu"? :) Kod njega sam kupovao opremu pre 2-3 godine. Ili moze preporuka za nekog uvoznika iz HU, moze na PM.
 
Poslednja izmena:
prošao sam Canon, Nikon dslr vode i sad bih uzeo Sony A6300 sa Sony 18-200mm f/3.5-6.3 OSS objektivom koji mogu nabaviti kao nov za 360€
Vidim novo telo A6300 je 670€
da li se isplati uzimati? :)
nosio bih ga stalno zato mi je zgodan i blagovremeno bih pazario 35mm f1.8
fotko bih sve ali ponekad mi treba za modele gde mogu zaradim koji dinar :)
Vidim da je Sony ovom serijom gotovo obesmislio kupovinu dslr-a ispod 1000€ :p
e sad
svi znamo da bih za to mogao uzeti telo dslr sa par solidnih objektiva...znam, bolja baterija i sve prednosti ali i mane Sony-ja koje meni realno ne smetaju...do 10 min. video i oko 1000 raw fotki, kad model fotkam...sa par baterija može to i Sony :p
prednost su dimenzije jer želim uvek da ga imam sa sobom ali nisam siguran šta da radim...
Da li je uopšte pametno ići na ovaj Sony komplet u 2018? :/

ps:vidim da je stara tema nadam se da nije problem...
 
Poslednja izmena:
Sony A6300 je i dalje veoma mocna spravica, nista tu zastarelo nije, sve zavisi sta ces od objektiva da stavis! Na A6300 jako lepo idu i Canon stm apsc objektivi preko Sigma mc11 adaptera, posle malog hacka, kao i sve od Sigme sa Canon mountom, sto je art i contemporary serije, radi kao native za foto, video malo teze...
Ipak najbolje rade objektivi za E bajonet- Sony SEL 35 f1.8 OSS i SEL 50 1.8 OSS su objektivi za preporuku, ali i nove Sigme 16mm f1.4, 30 f1.4 i skoro izasli 56mm f1.4 su odlicni. Sve je do para... :d
 
A kvalitet?
Da li A6300 može da napravi bolju fotku sa pomenutim staklima od Nikona recimo D5600 (koji mogu naći ko nov za 450€ sa kitom pod garancijom) i dokupiti staklo od 500-600€?
Sony je ubacio opasan senzor i neke tehnologije u tog mališu da stvarno teško koji dslr iz niže klase može da mu parira ali staklo ako se uzme za Nikona bolje za pomenutu sumu gore hm :/
 
Nazad
Vrh Dno