Šta je novo?

Kupovina prvog mirrorlessa ?

@DeuS.Mikelle
Hvala druze, tako ce i da bude... Ocekujem da 6D mkII bude slicnog gabrita kao 6D a po onome sto se pise sve sto nije valjalo kod 6D (AF) ozbiljno je unapredjeno tako da to je to :) Da 6D nema taj problem sa AF koji moze ozbiljno da iritira ne bi razmisljao o 6D mkII, recimo 5Ds od 100 fotki mozda ne 5 ima omasen fokus sa blendama f1.2 i f1.4...
 
^
Samo FF kamera :)
 
Razlika u gabaritima izmedju 6D i 5DIII/5Ds je minimalna i nikako ne moze da bude da joj je 5Ds ogroman a 6D taman (imam oba). Da se ja pitam ja bih zeni bas uzeo Sony A7R II ili A7 II obican i metabones adapter... Nece slikati formulu da joj ti AF problemi sa adapterom toliko prave problem... Za casual fotkanje je ok kombinacija, i za zensku ruku... Svaka cast muskim koji mogu par sati da drze bilo kakav mirorless, to veze sa ergonomijom nema...
 
@Mladen
Ima smisla zato je i ideja bila sve sto sam naveo u prvoj poruci jedino sto me buni to je sta se desava u kombinaciji sa adapterom i canon objektivima... Inace to casual fotkanje moze da bude samo u pocetku a kasnije svakako treba da dobije neku ozbiljnju formu al sigurno nece fotkati auto trke :p
 
@Deus

Ne dodje nikako na iste gabarite. Moze da dobije na tezini, ali grip ne moze da dobije nikako.

Zajebani
Naravno da ti nece raditi isto kao Canon objektivi na Canon telima, ali nece raditi ni toliko lose, mada za adapter imas spisak objektiva koji su testirani i kako su se pokazali pa pogledaj za te koji su tebi interesantni. Svakako ne bih uzimao Sony objektive pored ovih koje vec imas. I nece slikati nista sto je toliko bitno da ne moze da se ponovi ako omasi nekad fokus...
 
Šta god da joj uzmeš, obavezno da se učlani na forum i ona sad malo tebe da fotka, ti malo da budeš model :D Ne al ozbiljno, uzmi joj definitivno neki Sony mirroless i Sony objektive, što bi da se "bije" sa tobom koji će Canon objektiv da koristi.
 
@Mladen
@DeuS.Mikelle
Hvala vam na savetima :)

@Gizmo
Heheh ti si neki saljivdzija :p Sad si me podsetio da ja jako malo koristim kameru i ako ima dosta fotki, nema vremena kao ona, ali bez obzira zelim da to bude njeno a imam i objektiva tako da nema potrebe za dupliranjem sem kamere, 24-70 da stavi i da ne skida dok ne ovlada materijom a za ono sto zeli da fotka nista drugo i ne treba, portreti je ne zanimaju...
 
Ako nekog zanima iskustvo mirrorlessa sa metabones speed boosterom - mogu da kažem da je to dalo novu dimenziju aparatu. Imam Panasonic gh4, i u decembru sam istresao 600$ za adapter (metabones speed booster XL 0.64 Canon eos na m4/3), pa sam išao na skromniji objektiv sigma 17-50mm f2.8.
Speed booster smanjuje crop faktor sa 2.0 na 1.3 i dodaje jedan otvor blende, tako da praktično imam 22-65mm f1.8 objektiv. Autofokus radi, kao i sva ostala podešavanja na aparatu, mada me to posebno ne tangira jer radim gotovo isključivo video, pa mi je fokus na manuelnom podešavanju.
Kao što rekoh, sad je to potpuno druga, mnogo svetlija i šira dimenzija! Drugi objektiv koji imam - Panasonic 14-140mm f3.5+ vadim iz torbe eventualno za neka spoljna snimanja ili kad mi treba jak zoom.
Razmišljam jedino da skupim malo love, zamenim sigmu canonom 17-55mm f2.8 i to bi mogla da bude dobitna kombinacija za ono što meni treba.
 
Nista nisi dobio metabonesom sto ne bi dobio drugim speedboosterom od $150. Svi su oni slicni, i nigde AF ne radi kako treba, odnosno kao na native telu...

Sto se blende tice, ne mozes tako da racunas. f2.8 na tom objektivu bi bio kada bi ga koristio na FF senzoru, a posto ti to ne radis, prvi je problem da li imas vinjetu na 1.3 jer on je pravljen za 1.6, a drugo, to znaci da ti je realna blenda u stvari 2.8x1.3=3.64, ne bas neka blenda za hvalisanje, ali na m43 to je iiiiihaaaaaa :)

I da, ako snimas video, crop je oko 2.3, pa sa metabonesom imas 1.63 crop u stvari, u 4k. A kako si izracunao 1.3 uopshte ? Posto u 1080p imas 1.42 crop i to je najsire sto mozes. U prevodu, ako snimas 4k video sa tom sigmom na 2.8, prava blenda ce biti f4.56...
 
Poslednja izmena:
Blenda 2.8 na 4/3 je toliko koliko piše što se tiče svetla, a množi se sa crop faktorom samo za računanje DoF-a, za one koji se lože na Bokeh, tada se uzima vrednost 5.6.
 
Nista nisi dobio metabonesom sto ne bi dobio drugim speedboosterom od $150. Svi su oni slicni, i nigde AF ne radi kako treba, odnosno kao na native telu...

Sto se blende tice, ne mozes tako da racunas. f2.8 na tom objektivu bi bio kada bi ga koristio na FF senzoru, a posto ti to ne radis, prvi je problem da li imas vinjetu na 1.3 jer on je pravljen za 1.6, a drugo, to znaci da ti je realna blenda u stvari 2.8x1.3=3.64, ne bas neka blenda za hvalisanje, ali na m43 to je iiiiihaaaaaa :)

I da, ako snimas video, crop je oko 2.3, pa sa metabonesom imas 1.63 crop u stvari, u 4k. A kako si izracunao 1.3 uopshte ? Posto u 1080p imas 1.42 crop i to je najsire sto mozes. U prevodu, ako snimas 4k video sa tom sigmom na 2.8, prava blenda ce biti f4.56...

ali postoji vise verzija speed boostera a ovaj je xl 0.64 tako da ovo sto ti pises vazi za klasik verziju ova xl moze da se goristi i na gh4 g7 ali samu e shutter modu
 
Ok, to i dalje nije 1.3 nego 1.47 sti je prakticno super35 i sve se mnozi sa tim, blenda je u tom slucaju f4.

Blenda 2.8 na 4/3 je toliko koliko piše što se tiče svetla, a množi se sa crop faktorom samo za računanje DoF-a, za one koji se lože na Bokeh, tada se uzima vrednost 5.6.

Jel to znaci da moj mobilni na 1.6 ima istu kolicinu svetla kao FF na istoj blendi ? To sto je podesavanje isto nema bas veze sa kolicinom svetla. I nije jos samo DOF tu u prici, vec i bokeh i kompresija, zato 42.5/1.2 nema veze sa 85/1.2, iako bi to neki voleli da bude.
 
Nema istu količinu naravno, ali mu nije ni potrebna, ali ima istu "brzinu", sve ostalo se množi sa crop faktorom.
 
Poslednja izmena:
A posto je sve to nebitno koji je ekvivalent objektiv onda za 85mm/1.2 ? :d
Da ne pricamo o IQ kod velikih i malih senzora - naravno ima napretka na tom polju ali fizika je ipak fizika...
 


Prešao level 2, sad sam na 3 :)

Od inicijalne ideje početkom februara da kupim MILC, za sada sam zaokružio opremu, A5000+kit-16-50+SEL-55-210+Sigma 30mm F2.8 + gomila sitnica (dodatna baterija, eksteni punjač, veća kartica, adapter M42-Nex...) Sem samog aparata/kita sve je ostalo novo, ako uračunamo prodaju starog Canon SX240, ceh izašao na ~520€, gore dole koji dinar.

Pročitao gomile članaka, dve knjižice, sam mogu da se bacim na praksu.

Kod ne naučim da slikam, žena zabranila da postavljam njene slike ili decu, pa uglavnom slikam gluposti dok ne provalim kako šta radi: https://flic.kr/s/aHskwnfoAy :)

Želim i javno da se zahvalim kolegi Marti Misteriji oko nesebične pomoći i saveta, siguran sam da je do sada zažalio što mi se javio.
 
Poslednja izmena:
Želim i javno da se zahvalim kolegi Marti Misteriji oko nesebične pomoći i saveta, siguran sam da je do sada zažalio što mi se javio.
:d :d ma nisam... forum i sluzi da se ljudi pomazu...
Uzdravlje sva oprema, sjajan sistem i objektivi, a sad ucenje i fotkanje pa posle okacis neku ovde fotku, da ti izedemo dzigericu! :p
 
@mighty78
Samo cepaj druze, sa tom opremom fokus za pocetak pre svega na kadriranje, znaci nemoj samo okolo da skljocas tek onako nego razmisljaj o kadrovim, trudi se da naucis sta je dobro svetlo i da ga prepoznas na terenu, proucavaj malo obradu posto nema lepe fotografije bez dobre obrade kao sto nema dobre fotografije bez dobroga kadra i dobrog svetla ;) i ono najvaznije, samo opusteno ali posveceno ;) Ako pocenes od ovoga da pravis neku filozofiju i nauku nema nist od tvog fotkanja a zavrsices kao mnogi sa opremom koja nicemu ne sluzi, a to je tako zato sto misle da ne mogu ili nemaju vremena da ovladaju ne znam kakvim znanjem potrebnim za pristojen rezultate, sto je nevidjena glupost... Fotografija je pre svega umetnost sa par osnovnih pravila a sve ostalo je talenat na kome treba raditi ;)
 
Poslednja izmena:
Hvala na lepim željama. Nabaviti opremu je bio najlakši deo - ili bi makar bio da se nisam odlučio za E-mount u zemlji Srbiji :(

Volje imam i želju da se potrudim, vremena ću naći, a za talenat ćemo tek videti da li ima nečeg i u kojoj meri.
 
Poslednja izmena:
Jel zna neko nešto o Samsung nx1000, našao sam jedan na kp za 130e. Vredi li to kupovati
 
pa ono, zavisi u kakvom je stanju. ja sam nasao odlican nx3000, sa originalnim lightroomom za 140 evra buyout, vrv je otisao za manje. ja bih trazio dalje, ili skupio jos toliko i cekao popust da kupim nov entry dslr.
 
Jel zna neko nešto o Samsung nx1000, našao sam jedan na kp za 130e. Vredi li to kupovati

Ako planiras da pazaris bilo koje druge objektive sem starih manuelaca zaboravi. U proteklih 4 godine sem kit objektiva bio je samo jedan oglas i to za 50-150 ako se ne varam, a mislim da je jos tu po netu :)

Generalno meni ni NX100 nije bio los (i dalje ga imam), ali iskreno nisam pucao sa njim bar godinu ili dve - ili mobilni ili DSLR ako sam poneo, a on stoji u fioci :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Bio je komplet nx300 sa 18-55 i 55-250, oko 400e, pre par meseci, možda još stoji po oglasima.
 
Jel zna neko nešto o Samsung nx1000, našao sam jedan na kp za 130e. Vredi li to kupovati
Ne, Samsung je ugasio proizvodnju fotoaparata zbog lose prodaje. Ako hoces MILC, a nema razloga da ne zelis :d onda Sony, Olympus, Canon
 
Evo i moj samsung nx300 odlazi u petak sa kit objektivom... mislio sam od micka uzeti eos m, ali je prodao...tako da ,sad jurim neki 600d i sl....
 
Hvala svima na odgovorima. Hocu da uzmem olp epl 6 sa kit objektivom izadje 200e, bila neka akcija pa je bilo nekih 30 manje. A kako uvek novaca nikad dosta, ova cena od 130 mi bila prihvatljivija.
Iskreno još uvek se lomim izmedju milc ili dslr d1100 kit polovni 170e, jesete da tih 30 nije neka velika razlika nov naspram polovnog al ...

max, po kojoj ceni ako nije tajna da zanam da se orjentišem.
 
Interesuje me vase misljenje koja od ova dva. Slikao bih uglavnom decu. Napolju unutra
Nov oly epl 6 sa jednim kit objektivom 190e, ili polovni canon d1100 sa kit objektivom 18-55 is 2 i tamron 18 200 (bez stabilizacije) za 210e.

Kako se krecu cene objektiva za olympus.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno