Šta je novo?

Kupovina prvog mirrorlessa ?

nitro, sve ti se izmesalo :) Rolling shutter nema veze sa zavesicom nego sa nacinom na koji "skida" sliku sa senzora. Mirrorless aparati rade na potpuno isti nacin, rolling shutter efekat mogu da imaju samo u nekom "silent" modu, jer tada je zavesica non stop otvorena a fotka ide sa senzora na isti nacin kao i video, i samo u tom slucaju se javlja rolling shutter efekat za fotografije..

I da, m43 je prso, pre 10 godina je samo bio osudjen na propast, a sada ga je definitivno stiglo ono sto pricam godinama, senzori se nece smanjivati i poskupljivati, vec povecavati i pojeftiniti, i zato oni mali nemaju buducnost, a pored toga objektivi za m43 su preskupi i sa premalim blendama, nigde nema sirine, gomila problema...
 
I da, m43 je prso, pre 10 godina je samo bio osudjen na propast, a sada ga je definitivno stiglo ono sto pricam godinama, senzori se nece smanjivati i poskupljivati, vec povecavati i pojeftiniti, i zato oni mali nemaju buducnost, a pored toga objektivi za m43 su preskupi i sa premalim blendama, nigde nema sirine, gomila problema...
Super, sad kad budu ugradjivali senzore 2 puta vece od full frejma u mirrorless sony aparate.
 
FF je najbolji balans, fizika se ne moze pobediti.
 
Zanci, jedino sto vredi je sony FF mirrorless. Idem odma baciti, cak necu ni prodati ove moje Olympus-e i Nikona( nije mirrorless) , jer ne vrede nicemu, i stekati pare za Sony FF mirrorless.

Svaki mirrorless ima svoje prednosti i mane, bili oni Olympus, Sony, Fuji, Samsung, Canon, pa cak i onaj Nikon sa malim senzorom.
Ja licno volim Oly zbog svojih boja, koje su ubedljivo najbolje sto se tice foto aparata. Imao sam sony f828, pa konica minolta z4, canon 20d, sad imam olympus epl1, omd em10, i nikon d7000. Jos jedino aparat koji je imao izvanredne boje je bila konica minolta.
 
Poslednja izmena:
Mene je Sony NEX-5R razočarao.

Previše sam očekivao od aparata u tako malom formatu.

Ne mislim na same fotografije koliko na stvari popur softvera koji mi je neintuitivan do krajnosti, tehnički loše rešenim interfejsom koji niti je prilagođen za navigaciju preko dugmića niti preko touch screena.

Fleš koji je malo bolji od mobilnog telefona.

Jel moze malo vise podataka o ovom sony nex 5, sto se tice fotografija.
Ovo bi mi bio prvi DSLR tako da neki cudan meni, bio bi mi svakako.
Nasao sam jedan polovan po slikama dobar sa tri objektiva,
prvi njegov 18-55
drugi je 1.5 telephoto fujiyama - japan,
treci cm-52 macro+10
za nekih 230 eura.
Da li to vredi ili traziti nesto drugo
 
Poslednja izmena od urednika:
Reč je o mirorless aparatu koji koristi APS-C senzor pa je u stanju da pravi fotografije koje su na nivou "crop" DSLR aparata.

To što si naveo nisu tri objektiva već jedan objektiv, jedan telephoto i jedan macro adapter.

Da li to vredi ili ne dosta zavisi od tebe i tvojih potreba i očekivanja.

Da li je reč o NEX-5N ili NEX-5R aparatu?
 
Može lako da bude i originalni NEX 5 koji se često pojavljuju po oglasima, mada je to dosta para za skoro 6 godina star model ako jeste.
 
Poslednja izmena:
Pise samo da je nex 5, i moguce da je iz te prve serije.
Trazim dalje. :) Hvala!
 
Zanci, jedino sto vredi je sony FF mirrorless. Idem odma baciti, cak necu ni prodati ove moje Olympus-e i Nikona( nije mirrorless) , jer ne vrede nicemu, i stekati pare za Sony FF mirrorless.

Svaki mirrorless ima svoje prednosti i mane, bili oni Olympus, Sony, Fuji, Samsung, Canon, pa cak i onaj Nikon sa malim senzorom.
Ja licno volim Oly zbog svojih boja, koje su ubedljivo najbolje sto se tice foto aparata. Imao sam sony f828, pa konica minolta z4, canon 20d, sad imam olympus epl1, omd em10, i nikon d7000. Jos jedino aparat koji je imao izvanredne boje je bila konica minolta.

Ne, niko ti ne brani da imas sta hoces, samo m43 ni crop se ne mogu porediti sa FF, a Canon pravi najbolje fotoaparate, objektive i ima najbolji šmek fotografije, odnosno boje. Sve dok ti je to sve jasno, mozes da koristis sta hoces, problem je kada mislis da se m43 moze porediti sa Canon FF, i kada mislis da je 42.5/1.2 isto sto i 85/1.2...
 
Ko radi raw, sasvim je sve jedno koji aparat ima. Ako ne dobijas iste rezultate, do tebe je.
I ne troluj vise, naravno da Canon nije najbolji aparat na svetu i naravno da nema najbolje objektive na svetu.

Takodje, u rukama Mandusica Vuka... Moze momak da objasni sa m43 ako ume.
Prednost m43 je sto je kompaktan, ne mora da ima bokeh, moze nadomestiti kreativnoscu nedostatak tehnicke superiornosti. Sto se tice senzora, naravno da je sto vece bolje, ali hvala Bogu, nije samo ko ima vise para i skuplju opremu, ipak je forografija umetnost!
 
Ne zelim da zalazim u diskusiju koji aparat je najbolji jer iskreno mislim da je to jako subjektivno.

Ko radi raw, sasvim je sve jedno koji aparat ima.
Samo zelim da skrenem paznju da ovo nije tacno - jeste da ti sve mozes manje vise iscackati u RAW ali je nemoguce dobiti identicno, jer u sustini sve zavisi od senzora, a cak senzori istog proizvodjaca nisu isti, a da ne govorimo o razlicitim proizvodjacima. RAW je jednostavno oznacava "sirovu" fotku odnosno format (ne file format jer skoro svako ima svoj poseban od proizvodjaca) i to je u sustini minimalno procesiran podatak sa senzora od strane procesora - ovo znam jer sam radio na nekim aplikacijama vezanim za fotografije i citanje raznih formata. Otprilike sto se tice citave price moze da se primeni prica o monitorima - odlican monitor ima ok boje out of the box, a skoro savrsenstvo postizes kalibrisanjem, a osrednji ili los monitor mozes kalibrisati koliko hoces i nikad neces dobiti preciznost kao kod odlicnog monitora. Eto to je otprilike sustina price oko RAWa odnosno senzora. Opet kazem ne bih da zalazim sta je bolje, i verujem da svako ima svoj ukus - pogledajte samo instagram (nazalost) :d
 
Slazem se da nema bolje od FF. Imao sam i canon, i nikon dslr, i Nikon ima bolje boje sto se mog ukusa tice, dok Canon ima bolji izbor objektiva.
Kod mirrorless-a moje misljenje je da je FF preteran, prvo sto podize znatno cenu aparatu, a ne moze bas da zamene pravi dslr ff aparat. Moze po kvalitetu fotografija ali po ergonomiji ne moze. FF mirrorless ce kupiti oni koji imaju novca za bacanje, ili koji su profesionalni fotografi pa da im je mirrorless kao drugi aparat. Ja za ni jedan aparat nisam dao i ne verujem da cu dati vise od 800evra, nov, sa sve objektivom. Kad bude neki nov FF za do 800evra ili polovan za 400-500evra a sa nekih 20-30000 okidanja onda cu ga tek uzeti u obzir, do tada aps-c ili m4/3 za mene nema razlike, sem u megapixelima.
Ovo je moje licno misljenje.
 
Poslednja izmena:
Mislim da smo se malo udaljili od teme - kupovina prvog mirrorless-a - teško da će neko za svoj prvi MILC da uzme A7 II ili nekog FF DSLRa, pogotovu sa ekonomskom situacijom u Srbiji. Na kraju, trošak za telo je samo delić ukupnog troška za ceo sistem.

Kao i sa prvim autom, većina kreće od nekog "krša", dok malo ne stekne rutinu, nauči nešto, shvati šta mu odgovara i sl.

Naravno, ako nekom treba za profi upotrebu, taj će uvek više uložiti od entuzijaste i moći će bolje da primeti razliku između klasa opreme.
 
Poslednja izmena:
Mislim da smo se malo udaljili od teme - kupovina prvog mirrorless-a - teško da će neko za svoj prvi MILC da uzme A7 II ili nekog FF DSLRa, pogotovu sa ekonomskom situacijom u Srbiji.
Slazem se da smo otisli u offtopic. Sto se tice A7 - mozda i bude prvi MILC nekome ko ima DSLR-ove a MILC nikada nije kupio. Ja sam iskreno od MILC-eva koristio Samsung dugo i probao u vise navrata razne Sony-e (ali crop) i rekao sam jednostavno da su mi boje iz samog aparata bile cudne ma kako ja podesio wb i ostalo.

Ovako gledajuci fotke sa neta da u ovom trenutku uzimam neki MILC verovatno bih isao na Fuji zato sto mi se cini da ima smek fotki koje ja volim a deluje da je cak i kit objektiv jako dobar, a i neki prime-ovi deluju fenomenalno. Naravno da bih stekao pravi utisak morao bih da ga probam, ali to jos nisam u prilici.
 
U potpunosti se slazem sa svime sto ste napisali.
Po meni MILC aparati ce potisnuti kompaktne u bliskoj buducnosti.
Sto se tice senzora u MILC aparatima, ja stvarno ne vidim razliku izmedju APS-C i m4/3
Ne znam, mislim da sam na jedom drugom nasem forumu procitao, da je neko uporedjivao velicinu senzora. I ispade da je veca razlika FF i APS-C senzora, nego sto je APS-C i m4/3
 
m4/3 je manji od APS-C ali je APS-C daleko manji od FF.

sensor-sizes.jpg
 
Pa da, to sam i ja rekao. Tako da po meni ne postoji neka drasticno velika razlika u fotografijama izmedju m4/3 i APS-C ( ovo sve vazi za MILC ili mirrorless) sem u megapixelima
 
Poslednja izmena:
Hvala druze ali ne razumem sta pricaju, ne znam engleski tako dobro samim tim treba mi konkretan odogovor na postavljeno pitanje... Hvala :) Zanima me posto postoji i Sigma resenje sta je bolje od ta dva ?
 
Nemam pojma, koliko vidim Sigma još nije u prodaji i mali je spisak objektiva sa kojima radi.

Metabones ima da se nabavi u AT, DE i sl. ali je skup za moj budžet jer sam početnik, ali jeste vrlo interesantno ako neko ovde ima realnih iskustava kako radi jer bi višestruko povećao izbor objektiva - pošto u Srbiji za E-mount nema skoro ništa, svi su u fazonu uplati kaparu i sačekaj jedno mesec dana dok dođe :(

Za dva objektiva više mi se isplati da sednem u auto i odem do Beča recimo, izađe isto ili jeftinije i brže bih ih uzeo.

Ako su sa MB IV objektivi sličnih performansi kao i native e-mount, onda bi se njegova nabavka isplatila jako brzo, pogotovu nekome ko već ima dobar Canon sistem.
 
Poslednja izmena:
Pise da radi autofokus i sve sto se tice elektronike, jer ima konektore, tako da rade normalno koo da su na canon telu.
 
Hvala drugari :) Ne razmiljam o isplativosti i ceni, ako radi posao kako treba to je to ili ako postoji nesto bolje za Sony Alpha a7R II... Naleteo sam slucajno na ovaj adapter istrazujuci neke opcije tako da ne znam ni da postoji neki drugi, sustina je najbolji adapter i da sve radi kao na canonu, ako se ovaj za koji sam pitao uklapa u tu pricu onda je to to :)
 
Malo je duži spisak za ograničenja za MB IV adapter na sajtu:

http://www.metabones.com/products/details/MB-EF-E-BT4

PDAF radi samo na A7II i A7R II, na ostalima samo CDAF, čak i tada samo lepo radi za AF tačke oko centra, za periferne loše, za video radi samo CDAF, ne radi continuous AF, DMF nije podržan ... nema in camera podrške za korekciju distorzije i CA...

Koliko vidim za A7R II bi za slikanje trebalo da bude koliko-toliko OK, za video ne baš.

U svakom slučaju bolji nema :) Ionako sam adapter verovatno nije ni 1/3 cene jednog tvog objektiva.

Proveri samo na sajtu da li ti se objektivi nalaze na spisku podržanih.

BTW. bio je prekjuče ovaj adapter na AE za 35$, ali dok ja prebacio pare na Visa interent karticu ode akcija. Bilo jeftino, kažu da uglavnom radi sa dosta objektiva, jedino je bolje koristiti MF pošto AF traži reda oko 3s.
 
Poslednja izmena:
Hvala drugari :) Ne razmiljam o isplativosti i ceni, ako radi posao kako treba to je to ili ako postoji nesto bolje za Sony Alpha a7R II... Naleteo sam slucajno na ovaj adapter istrazujuci neke opcije tako da ne znam ni da postoji neki drugi, sustina je najbolji adapter i da sve radi kao na canonu, ako se ovaj za koji sam pitao uklapa u tu pricu onda je to to :)

Cak ni sa najboljim adapterom, a Metabones IV to jeste, Canon stakla nece raditi na Sony A7R II kao na Canon telu. Radice od solidno do vrlo dobro ali nikada kao na Canon telu, jer jednostavno Metabones nema orginalne Canon AF rutine, kao ni bilo koji drugi, third party, proizvodjac objektiva koji radi stakla sa EF bajonetom - Sigma, Tamron, Tokina. Prednost Metabones adaptera je mogucnost update firmware-a u adapteru i sa svakim novim updateom prosiruje se lista objektiva sa kojima radi, odnosno unapredjuje rad sa vec postojecim.

Sigmin adapter MC-11 radi samo sa Sigma objektivima sa EF bajonetom i to ne sa svim, vec samo sa novijim, postoji lista na njihovom sajtu. Jednom recju, nije za tebe.

Licno mislim, da obzirom sta imas od opreme, nema nikakve potrebe da prodajes to telo i prelazis na Sony A7RII, nista ne dobijas.
Ako si zapeo da pazaris Sony, onda je mozda bolje da uzmes Sony FE stakla, pandane tvojim objektivima i budes, valjda, srecan! :)
 
Hvala ljudi na odgovrima i odvojenom vremenu :) Marti druze nista ne prodajem sem ako se MKIV ne pokaze kao zanimljiva kamera :p A mozda padne i 6D mkII pored 5Ds, al nije to za mene, ima nas dvoje kao sto znas ;) pa kad vec imam 5Ds mislio sam ako ce sony kamera raditi jednako dobro sa canon objektivima da pazarim tu kamericu, al posle tvog odgovra sve mi se cini nista od toga tako da posto vec sve imam ostaje samo da sacekam 6D mkII :)
 
Po danu ce to biti sasvim ok, pitanje je kad su zahtevni svetlosni uslovi...
Medjutim, vremenom moze biti samo bolje, gledam kako rade Canon stakla na novom A6300, bruka dobro!
 
Sony Alpha a7R II treba da je manje telo i samim tim vise ce odgovarati zenskim rukama, a posto vec imam canon telo palo mi je na pamet da pazarim ovu Sony kameru i da iskoristim vrhunske objektive koje imam, mada i 6D mkII treba da je manja kamera a njoj bas odgovara 6D za drzanje, imala je prilike da proba...
 
Nazad
Vrh Dno