Šta je novo?

Kupovina prvog mirrorlessa ?

Sestra se bavi fotografijom i nameračila je da kupi FUJIFILM X-T3 kojeg ovdje u CG trenutno ne mogu da joj nabavim, nema ga nigdje na lageru.
Ono što ima na lageru od "mirrorless" modela je Z50 Mirrorless pa bi me zanimalo (kao apsolutnog laika) da li bi ovaj Nikon bio adekvatna zamjena ili da tražimo dalje ?
 
Sto mislite o Nikon Z6? U pocetku sam mislio da uzmem DSLR nikon D780 ali naidjoh na ovaj mirror less i koliko vidim mirror less polako ali sigurno stize dslr zahvaljujuci tehnologijom.
 
Mirrorless je prevazisao tehnoloski DSLR ima vec par godina. Kad kupujes sistem osnovno pitanje je sta mislis da fotkas, da vidimo koji objektivi ti trebaju pa da li ides u dobrom pravcu... Z6 je jako lepa masina ali mi se ne svidja cena Z ovjektiva a bogme i velicina...
 
Kod Nikona je ta kompatibilnost starih objektiva malo komplikovana. Od F objektiva, neki zahtevaju AF motor u telu, a neki se za pokretanje blende oslanjaju na polige iz tela.
Ne znam sada oznake i tačne kompatibilnosti, ali kako treba radiće samo noviji F objektivi koji imaju i AF i aperture motore. Ostali, treba malo izgooglati, ali nije baš da je plug-and-play.

Canon je tu u boljoj poziciji jer na svim EF objektivima (još od od prvih EOS-a), i AF motor, i pokretanje blende su u objektivu.
Ali ono jako dobro, baš kao nativni, na MILC-u kroz adapter, rade im STM objektivi.

Sony i Fuji to rade još bolje jer jednostavno, svi objektivi za njihove MILC mount-ova su od početka projektovani za rad na MILC-ovima.
 
Poslednja izmena:
Želeo bih da moj Canon S110 zamenim nekom boljom kamerom. Ovde možete da pogledate šta sam slikao do sada moje flickr fotografije.
Hteo bih da dobijem više detalja insekata i pejzaža uz nešto bolji ISO kvalitet.
Sony A6000 mi izgleda kao dobar izbor. Ima da se nađe telo za oko 400 € novo. Da li je to malo naduvana cena kao za PC komponente zbog potražnje? Ima i polovnih ali uglavnom kod preprodavaca. Pošto je dosta popularan za video, pretpostavljam da zbog zagrevanja može da bude problem sa pločom. Mnogi kažu da kit objektiv nije baš najbolji pa bih kasnije možda bolje uzeo neki prime.
Imam stari Helios 44M. Da li adapteri mogu da se nađu kod nas? Ovo sočivo ima iglicu pozadi za automatsko zatvaranje blende (slika). Ne znam da li bi pravila problem na digitalcu. Voleo bih da ga iskoristim i za makro sa cevima pošto ima prstem za blendu i fokus mada ne znam da li je pogodno sa 58 mm što bi bilo oko 90 mm na kropu. MILC deluje bolje rešenje za fokusiranje od DSLR-a sa starim sočivima a i u temi za DSLR mnogi preporučuju imak MILC. Micro 4/3 mi ne deluju nešto jeftiniji u poređenju sa APS-C.
 
Vec neko vrijeme gledam sta da kupim od ovih mirrorless aparata kao "porodicni foto aparat" (putovanja i sl.) - dakle neka hybrid foto&video varijanta kao i za "product photography".
Pogledao milijardu videa na YT i mozak mi je prokuvao od onoliko sirokog spektra modela i objektiva. Da se razumijemo, ne zivim od fotografisanja ali bih zelio u kuci da imam kvalitetan uredjaj i da vise prestanem gledati recenzije i poredjenja :)

Ove sam neke izdvojio, vecina ih je sa APS-C senzorom i jedan budget full frame :)

Fujifilm X-T3
Fujifilm X-S10
Sony A6400/6600
Canon EOS RP
Canon M50 Mark II
 
Dodaj na listu i X-T30 II jer i ja gledam tako nesto u poslednje vreme :D
 
Njega sam iz nekog razloga izbacio iz shortliste, ne mogu se vise ni sjetiti zasto :ROFLMAO:
 
Trenutno koristim Nikon D7000, najčešće sa 70-200VRII za fotkanje sporta u zatvorenom. Srećan sam kad mogu da pucam 1/400 sa ISO 1600, F2.8.
Da li bih dobio nešto prelaskom na Z50 + FTZ adapter? Iako i Z50 ima par godina, ipak je nekih 9 godina noviji od D7000. Najviše bi mi značio bolji high ISO i bolji AF tracking, ostalo mi je manje bitno (znam za brži rafal, to je isto korisno).

Alternativa prelaska u neki drugi tabor mi se čini preskupa jer imam i 18-135 i AF-50D1.8 i blic SB-600 (i još dva nebitna objektiva), a ne vidim jeftine alternative tim objektivima kod Canon / Sony. Takođe, zamena polovnog 70-200VRII novim 70-200/2.8 staklom drugog proizvođača (jer polovnih baš i nema) je baš žestoka cifra koju nisam spreman da platim. Sa Sigmom sam imao stereotipno Sigma iskustvo, pa ne razmatram alternativne proizvođače objektiva.

Edit: amatersko fotkanje je u pitanju, na fotografiju samo trošim pare, ne zarađujem (niti planiram)
 
bolje teraj sa ovime ja radim sport ili sa 70-300 F4.5-6.3G na D3300 ili ako radim sa starim D80 onda koristim stari 70-210 push and pull F4-F 5.6 D
I ja nemam zaradu od ovoga a radio sam i kosarkaske utakmice i odbojkaske i slike su fenomenalne
Pozdrav
 
Kupio sam Panasonic G70, sa 14-140 objektivom. Skitam po aerodromima i fotkam, pa mi trebalo nešto manje od sony DSLR koga sam imao i njegovih objektiva. Razni znalci su me ubeđivali kako to nema veze, autofokus spor, loš iso, tra la la... Na prvom fotkanju RC jedrilica koje samo svirnu kad se lansiraju, mi bilo baš frka. Međutim, komplet izuva kako radi. Ne slušajte znalce i ne gledajte razne stručnjake po netu. Većina su plaćeni ili nemači pojma. Probajte, ako možete i uzmite ako odgovara. Svi noviji aparati su jako dobri.
 
Ima li neka radnja u Beogradu gde drže izložen i upaljen po neki Sony MILC da se proba (makar a6100 bez kartice)? Primere fotografija mogu da nađem na netu ali ni iz videa ne mogu da shvatim da li bih se navikao na Sony logiku menija, dugmića, točkića, UI-a... Koristim Nikon još od D50 i navikao sam i na kontrole i na menije, a Sony kritikuju da je malo bangav po tom pitanju. Aparat koristim skoro isključivo za sport pa mi je bitno da mogu momentalno da promenim šta treba da se menja, bez da čačkam menije i skidam oko sa tražila.
 
Sa D700 sam prešao na A7 II koji se tad pojavio. Ako planiraš neki jači Sony neće tu biti problema. Konfigurabilan je, podesiš dugmiće kako ti odgovara.
 
Da ne otvaram posebnu temu zbog jednog pitanja.Poklon za 18-ti rodjendan, kompaktni digitalni fotoaparati za nekih 600 max 700e, sta bi ste preporucili,
 
@Aries, ta kategorija je izumrla sa dolaskom moblnih i to sto je preostalo u prodaji je besramno skupo. Ako bas insistiras, Canon G7X II ili Sony RX100 III
 
Moj savet... Izbegavati canon mirorles i pored toga sto ga licno posedujem, objektivi ograniceni i skupi ko bubrezi...
 
Adapter i EF objektivi? Ja kad sam kupio R6 kupio sam EF 24-70 2.8 II i EF 70-200 2.8 II, Sigmu Art 35 1.4 i sve to radi odlično preko adaptera. RF objektivi su mi iskreno bili preskupi. Od RF imam jedino 50 1.8, on je bio 120 evra nov.
 
Sto ograniceni, ima gomila RF i obicnih i L varijanti, plus sto rece boggie, i stara ef sa adapterom rade odlicno.
 
Best buy za portrete osoba? Kuciste i objektiv? Nista za profi, tu i tamo neka slika, eventualno uz neki stativ zvezdano nebo
Je l se isplati uopste aparat za 600-700e za ovo ili je pametnije “muciti” se sa ip14 pro?
 
Sony A7, može čak i II verzija i FE 85mm f1.8
Tesko da po ovoj ceni ima ovakav kvalitet. Sve može i polovno da se uzme, ako nisi protivu korišćene opreme, od poznatih dilera na Kape za veoma povoljne novce...
E sad zvezdano nebo traži širinu i veliku blendu, to je sad sasvim drugi špil karata...
 
Nazad
Vrh Dno