Šta je novo?

Kupovina prvog mirrorlessa ?

maxa151

Slavan
Učlanjen(a)
25.09.2007
Poruke
468
Poena
319
Mozda ce biti zanimljiva tema onima koji se dvoume da li da menjaju ili da im mirrorless bude prvi system.

Ja se trenutno dvoumim izmedju Fuji X-E2 i 18-55mm 2.8-4 OIS koji bi me kostao 840ak evropskih, i sa druge strane Sony A6000 16-50mm + 55-210mm za 780ak. Sonijev kit je jako los, dok je Fujijev dosta hvaljen. Tako da u nekoj daljoj buducnosti bi za sonija zeleo CZ 16-70 f4, a za Fujija nesto duze tipa 55-200mm ili 50-230mm. Ostalo bi bili manuelci koje ne racunam u ovoj "turistickoj" varijanti..A mozda neko ima i neki treci predlog :)

U svakom slucaju, ako je neko imao ili se igrao sa oba pomagajte :)

Pitanje sam postavio na jos jednom forumu pa ko posecuje oba ne mora da daje 2 odgovora :p
 
.
.
Zamolicu moderatore da se ova tema ne pretvori u DSLR vs MILC diskusiju ako je to moguce. KO hoce takvu diskusiju neka otvori temu o tome.


Kao vlasnik, jos malo pa godinu dana, A6000/5000 sa 10-18, 35 1.8, 16-50 i 55-210 spreman da odgovorim na sva moguca pitanja. BTW kit uopste nije toliko los ako znas sta i kako sa njime, nije sjajan ali nije za bacanje, lepih sam fotki ja sa njime uradio.
Sa Fuji-em nemam iskustva, citam i dobre i lose stvari o sistemu, vidim da IQ nije problem, problem je cena kostanja sistema i eventualna podrska u Srbiji. Nije da Sony ima bog zna kakvu ali barem ima neku elementarnu! :d
 
Naravno da moze, ali po onome sto sam video Fuji ga bas, bas sije. Kako radi 55-210 ? Kakve su kontrole na soniju ? Generalno sonijevo telo i ono sto nudi mi se vise svidja, dok me ka fujiju vuce taj objektiv koji je odlican i ne bi morao da ga menjam. Problem sa podrskom mi je isti u oba slucaja jer bi ih svakako uzimao iz inostranstva. Ne verujem da SS prihvata garancije iz UK sto se tice sonija. Al dobro to je moj rizik..
 
Poslednja izmena:
Ja ovde nemam nikakvog iskustva, ali mi je interesantna tema jer se razmisljam o Sony a7r kao dodatnom telu, pa me zanima ima li ko iskustva iz prve ruke?
 
^
Ma nista ti ne znas :D Ni manje ni vise nego a7r, bas bezveze sprava :p
 
Ma uzmeš Nikon 1 V3 sa 10-100 mm i da te bog vidi, oko 950 evra kod komšija.
 
Neko ko na prvom koraku deli aparate na MILC ili DSLR, po meni, ne zaslužuje da ima niti jedan. Naravno, ovo itekako ima veze sa veličinom koju korisnik želi da nosi, ali to ne sme i ne može da bude prvi i jedini faktor. On treba da dođe malo kasnije.

Tema "prvi DSLR" je nastala još dok MILC aparati nisu bili relevantni. Sada jesu. Što se mene tiče neka bude tema koliko hoćete, ali jedina tema koja bi trebala da bude jeste "kupovina prvog aparata sa velikim senzorom" (minimum neka bude m4/3, tako da bi V1 eliminisao u startu i naredio seppuku čoveku u Nikonu koji je smislio tu liniju proizvoda).

Ali što se mene tiče, kako god korisnici oće, meni je svejedno. Ima nekoliko aparata sa velikim senzorom i fiksnim objektivom koji mogu da reše određenim ljudima strah od kupovine objektiva. Po meni svi veliki senzori trebaju da idu u jednu temu, ali kako god da se dogovorite.

Da ne bude samo "da izađu ljudi koji nemaju Sony MILC iz teme Sony noviteti," i tri meseca kasnije ni jedan post više u toj temi... to me samo brine.
 
Naravno da moze, ali po onome sto sam video Fuji ga bas, bas sije. Kako radi 55-210 ? Kakve su kontrole na soniju ? Generalno sonijevo telo i ono sto nudi mi se vise svidja, dok me ka fujiju vuce taj objektiv koji je odlican i ne bi morao da ga menjam. Problem sa podrskom mi je isti u oba slucaja jer bi ih svakako uzimao iz inostranstva. Ne verujem da SS prihvata garancije iz UK sto se tice sonija. Al dobro to je moj rizik..
Ne znam da li ga sije, po meni je to malo preterano, mozda u nekom pixelpeepovanju ali u stvarnom zivotu, znaci papir u velikom formatu i web kojestarije, tu nema razlike ni sa milcevima iz daleke proslosti.
55-210 je veoma koristan, za pare koje kosta je fenomenalan, malo je mekan na tele kraju i nije sampion brzine ali za turizam, street i casual fotkanje, vise nego dobar.
Sto se tice objektiva, kao i u svemu, koliko para, toliko muzike. Meni je 35 1.8 veci deo vremena na jednom aparatu, a na drugom 10-18. Ja sam sve nabavio iz USA i Swiss, ne brinem za garancije, to ili radi i ne, pazljiv sam sa opremom, ako bas bude frka onda Madjarska i to je to. Kao i ti, ja sam prodao Canon APSC i presao na Sony milc (u kombinaciji sa 5D2), sve ima svoju namenu i apsolutno nisam zazalio nijednog trenutka. Pocetna investicija mozda jeste malo veca ali protokom vremena vidim sve benefite te odluke. Glavnu manu znas i sam, baterija nije bog zna sta, krastavac, nosis par komada.
Posto si iz Beograda, mozemo da se dogovorimo da se nadjemo, da pogledas moju opremu, steknes utisak iz prve ruke i sam procenis neke stvari. Naravno ponuda vazi i za ostale zainteresovane. ;)

Neko ko na prvom koraku deli aparate na MILC ili DSLR, po meni, ne zaslužuje da ima niti jedan.
Vidi, kad postanes bog u nekoj od buducih inkarnacija, onda sudi i javno govori ko sme i treba, a ko ne sta da ima, tj zasluzije!!!

Tema "prvi DSLR" je nastala još dok MILC aparati nisu bili relevantni. Sada jesu. Što se mene tiče neka bude tema koliko hoćete, ali jedina tema koja bi trebala da bude jeste "kupovina prvog aparata sa velikim senzorom" (minimum neka bude m4/3, tako da bi V1 eliminisao u startu i naredio seppuku čoveku u Nikonu koji je smislio tu liniju proizvoda).
I tada si bio moderator i ismevao si milc-eve, jednako kao i film. Ovo nije tema za tebe, to nije tajna, zato ne znam cemo ova silna demagogija...

Da ne bude samo "da izađu ljudi koji nemaju Sony MILC iz teme Sony noviteti," i tri meseca kasnije ni jedan post više u toj temi... to me samo brine.
Bio i ostao cinican. Istrolovao si temu, nisi izdrzao i sad ce da krene milc vs dslr...
Ruzno...
 
Poslednja izmena:
Ja sam se razocarao kada sam u Uscu cackao a5000 pored svog Canon 7D i Samsung NX100.
- Iz nekog razloga a5000 mi je sporije fokusirao od NX100 (naravno sa 7D nema smisla porediti)?
- a5000 je imao definitno najcudnije boje bez obzira koji AWB sam odabrao.
Ja ne znam jel mozda nesto sj* taj primerak, ali iskreno sam se bio razocarao u Sony. Da je bio bar A7 neki pa da isprobam, ali ovako sve ostaje na tom utisku...
Ono sto meni ostaje najveci utisak kod MILC-eva (APS-C par komada koje sam probao) je da jednostavno jako lose(citaj presporo) foksuiraju cim ima manje svetla.
 
Imao sam A5000 sa kit objektivom na par dana tamo negde u avgustu prošle godine, u sobnim uslovima sa slabijim svetlom (ne mrak) isti utisak sam stekao da sporo fokusira, na dnevnim napolju radio je ok.
 
Ne znam da li ga sije, po meni je to malo preterano, mozda u nekom pixelpeepovanju ali u stvarnom zivotu, znaci papir u velikom formatu i web kojestarije, tu nema razlike ni sa milcevima iz daleke proslosti.
55-210 je veoma koristan, za pare koje kosta je fenomenalan, malo je mekan na tele kraju i nije sampion brzine ali za turizam, street i casual fotkanje, vise nego dobar.
Sto se tice objektiva, kao i u svemu, koliko para, toliko muzike. Meni je 35 1.8 veci deo vremena na jednom aparatu, a na drugom 10-18. Ja sam sve nabavio iz USA i Swiss, ne brinem za garancije, to ili radi i ne, pazljiv sam sa opremom, ako bas bude frka onda Madjarska i to je to. Kao i ti, ja sam prodao Canon APSC i presao na Sony milc (u kombinaciji sa 5D2), sve ima svoju namenu i apsolutno nisam zazalio nijednog trenutka. Pocetna investicija mozda jeste malo veca ali protokom vremena vidim sve benefite te odluke. Glavnu manu znas i sam, baterija nije bog zna sta, krastavac, nosis par komada.
Posto si iz Beograda, mozemo da se dogovorimo da se nadjemo, da pogledas moju opremu, steknes utisak iz prve ruke i sam procenis neke stvari. Naravno ponuda vazi i za ostale zainteresovane. ;)

Ma ja sam zbog sonija i usao u celu tu pricu oko menjanja sistema, jos je tad bio na akciji u USA za neke sitne pare sa ta dva objektiva. Medjutim sada su cene malo drugacije. Generalno vise se dobija uz sony i verovatno cu ga na kraju i pazariti.

Btw zanima me sada ovo oko AF u low light uslovima ? Kako se tebi ponasaju a6000 i a5000 ? Mozda postoji neka caka koju Gizmo i Nitro nisu provalili za tako malo vremena. Ne bi mi smetalo da je malo sporiji od DSLR-ova ali ako je ta razlika mnogo velika tj ako fokus ne radi onda cu debelo razmisliti...

Sto se tice probe ja sam za, mozda ako se javi jos neko pa da odradimo jedan dan :) jos kad bi neko imao X-E2 bilo bi super :)
 
Ma ja sam zbog sonija i usao u celu tu pricu oko menjanja sistema, jos je tad bio na akciji u USA za neke sitne pare sa ta dva objektiva. Medjutim sada su cene malo drugacije. Generalno vise se dobija uz sony i verovatno cu ga na kraju i pazariti.

Btw zanima me sada ovo oko AF u low light uslovima ? Kako se tebi ponasaju a6000 i a5000 ? Mozda postoji neka caka koju Gizmo i Nitro nisu provalili za tako malo vremena. Ne bi mi smetalo da je malo sporiji od DSLR-ova ali ako je ta razlika mnogo velika tj ako fokus ne radi onda cu debelo razmisliti...

Sto se tice probe ja sam za, mozda ako se javi jos neko pa da odradimo jedan dan :) jos kad bi neko imao X-E2 bilo bi super :)


Evo i ja se pridružujem sa Eos M aparatom...čekam da mi stignu svi naručeni adapteri pa će biti pored EF-a više varijanti objektiva za probu...FD i M42

@nitro u pravu si za a5000 i ja sam ga malo čačkao i učinilo mi se da fokusira malo čudno i da su boje nekako opet čudne.
 
Na kraju je pao 5dC jer je iskrsao povoljno. 270e sa udarenom Leicom 28-70mm f3.5-4.5 E60 mislim da je ok cena. Telo je kao casa, a objektivu je ostecen izvlaceci hood, pa se malo teze vraca na 28mm. Racunam da od ostatka para koje sam planirao za MILC mogu da uzmem i polovan Canon 24-105 f4 L. Za moje potrebe i vise nego dovoljno. Samo da me 5d posluzi bar 2-3 godine i bice to dobra kupovina :)

Hvala svima na pomoci.

Evo i slicke :)

Nova igracka by Dejan Maksic, on Flickr
 
Koliko okidanja?
 
Pogledacu u ponedeljak u servisu..Valjda nisam toliki baksuz da ima previse :)
 
Hehehe šta znam...mada možeš i ti da proveriš,zaboravio sam kako se zove program baš za canon.Mislim da znaju ovi iskusniji dslr-ovci :) Ne znam gde je pozicioniran tvoj model ali za 270-300 ti je novi milc bio dostupan.
 
:) eto..ne čekaj servis... Marty to the rescue!!! :D
 
Ja imam paid app za OS X, tako da ako ti nije hitno kad budes navracao u NS javis se pa cemo se naci - trebalo bi da ocita bez problema :)
 
Zasto je otprilike cena Fuji X-T1 u rangu Sony A7? Da li je neko isprobao X-T1 da kaze utiske?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja eto još uvek nisam uzeo Sony A6000, zbog privremene redirekcije novca za drugu kupovinu, ali nadam se da će i to biti uskoro rešeno :)

Neko pošto sam se gnjavio sa izborom MILC-a (i pričao o tome), dobio zadatak od prijatelja da i njemu nađem nešto, ali rang oko 300€.

Neće DSLR, nema puno para za bolje modele niti poverenje da uzima polovno, ali ima volju da uči.

Kakvo je vaše mišljenje:

Olympus PEN E-PL6 kit 14-42mm - 260€
Sony A5000 sa 16-50mm - 290€
Panasonic Lumix DMC-GF6K 14-42mm -330€
Olympus PEN E-PL6 kit 14-42mm + 40-150mm - 360€
X-m1+16-50mm 380€

Ili drugim rečima, koji bi bio best buy za entry level, tj. budget MILC kod nas ili okolini (čitaj Segedin)?

Koliko vidim u tom rangu su uglavnom micro 4/3, izuzev Sony-a i Fuji-a.
 
Poslednja izmena:
Uzmi SOny :D Ni jedan nisam probao, ali mi to deluje kao najbolja kupovina! :D

Znas sta je poenta, ovde se gomila ljudi pojavljuje i pametuje, ukljucujuci i mene, i sasvim je ok logika da zelis da za date pare uzmes najbolje sto mozes, da te ne ogranicava tehnika :D
fotografija je umetnost, gde je kreativan faktor bitniji od tehnickog, pa dolazimo do one, boj ne bije svijetlo oruzje....

Dzaba ti Full Frame, phase one ili sta god, ako ne umes da napravis fotku... ali isto tako, ne umes jer si lenj, svi misle da ce aparat sam da pravi fotke, ali nece. Sve ima na netu.. ima, ali treba uloziti vremena i truda pa pogledati sve to sto ima, steci neko iskustvo, i najveca zabluda je kada mislis da si stekao neko iskustvo pa sad mozes drugima da ga ponosno prenosis :D

Da se ne pros.eravam preterano, brate kupi aparat, fotkaj, nadji ribu, pa fotkaj nju, sve ih cini sretnim to, ako tebe to naravno cini srecnim, to je poenta ;)
 
Da se pridruzim i ja sam jedan od onih koji je pikirao a6000 odprilike od novembra se raspitujem o njemu, imao sam pre toga nx300 stvarno solidan bezogledalac ali sam ga prodao dobio dobru ponudu i reko sto da ne maltene ni evra nisam izgubio a za tih 8 meseci sam fino pohvatao neke osnove sto se tice fotografije. I mislim da me a 6000 ne bi razocarao ali jos uvek skupljam parice za njega ipak nije tako ni jeftin :D ali kontam da vredi svaku paru i da je Best buy
 
Poslednja izmena:
Ma ja samo da mogu da krivicu za tu odluku za kupovinu za prijatelja posle svalim na vas ako mu nešto posle ne valja.

Kažem krastavac. slagali me na Benchu :)

U principu verovatno bi svaki vršio posao, tako da će verovatno odlučiti novac.
 
Pre dva dana postao vlasnik a5100. Imam d7100 ali mi je trebalo nesto kompaktno za snimanje prvenstveno. Mislim da je senzor isti kao na a6000, ovaj nema trazilo ali podrzava vise formata za snimanje, osim ako se na a6000 nesto nije promenilo sa updateom. Fokus je dosta brz, video odlican. Nisam probao duze od 15min da snimam ali posto sam ga detaljno upoznao i pre kupovine znam da se gasi posle dvadesetak minuta fhd u 60fps. Ima touch ali je ogranicen samo na fokus i eventualno neki selfie mod. Wifi aplikacija im je krs bar po meni. Pusticu neki snimak i fotku ako nekoga zanima. Kome ne treba trazilo tj nece slikati po jakom suncu mislim da je bolje da uzme a5100.
 
Sad se i meni javila neka sumnja da li vredi ici na a6000, ali ipak evf je previse bitna stavka. U pravi si mislim da dele potpuno isti senzor.
 
Pre dva dana postao vlasnik a5100. Mislim da je senzor isti kao na a6000, ovaj nema trazilo ali podrzava vise formata za snimanje, osim ako se na a6000 nesto nije promenilo sa updateom.

Sa FW 2.0 koji je izašao sredinom prošle godine, A5100 i A6000 podržavaju apsolutno iste formate.
 
Pa da tako sam i mislio. Isti je to senzor, ko juri nesto iskljucivo za fotkanje treba da ide na a6000 jer po suncu ne verujem da ce se bilo sta videti. Prednost a5100 je kompaktnost i cena. Glupost je sto za taj sonijev format gde je veliki bitrate treba minimum 64gb kartica.
 
Nazad
Vrh Dno