Šta je novo?

i7 5820K & Corsair H110i GT - Test/OC

DoX

Cenjen
Učlanjen(a)
13.10.2011
Poruke
1,933
Poena
199
Novo hladjenje za CPU je tu. Privremeno vazdusno resenje je konacno zamenjeno dok se ne ostvare uslovi za neki CL kasnije u buducnosti.
Planovi su bili drugaciji ali ipak nisam pazario nesto bolje zbog divne nam carine i uslova sa kojima moramo da se borimo prilikom kupovine iz inostranstva.


U pitanju je Corsair H110i GT 280mm All In One tip sistema za hladjenje procesora, najnovija verzija Corsair-ovog sistema od 280mm i ujedno naslednik H110 modela ovog proizvodjaca.


Za sad nista specijalno, samo kratak opis i mali test OC-a cisto da vidim kako radi. Ipak nece biti iskustvo kao iz ove moje bivse teme sto se tice OC dometa ali u pitanju je skroz drugacija klasa procesora tako da mislim da je i ovo ok. (To cemo utvrditi naknadno)

Pakovanje i sam izgled hladnjaka sa CPU blockom:


Podnozje CPU bloka je od bakra koje iako nije obradjeno sa efektom ogledala i dalje izgleda dobro. Na njemu se nalazi i fabricka pasta:


U tekstovima na netu tvrde da je u pitanju pasta visokog kvaliteta koja je mnogo skupa cak i kada se kupuje na veliko ali ipak ce biti zamenjena kasnije Gelid GC Extreme resenjem koje smatram najpogodnijim.


Iz samog CPU bloka izlaze tri kablica. Standardan SATA prikljucak za napajanje pumpe, 3-Pinski kabl koji ide u CPU_FAN slot na maticnoj za ocitavanje obrtaja i PWM spliter za ventilatore(trebalo mi je malo vremena dok nisam provalio da se sa vrhova skidaju zastite pinova da bi se ventovi prikljucili na njih).
Radijator je od aluminijuma sto mozda deluje kao mana ali u raznim testovima se pokazao kao jedan od Top modela bez obzira na to. Dimenzije su mu 322x140x27 (DxSxV) dok ventilatori dodaju 25mm samoj visini radijatora prilikom ugradnje na sta treba obratiti paznju jer u nekim sistemima zbog visine montiranja maticne ploce moze doci do kontakta i samim tim bice onemogucena montaza.

Creva su ove godine posebno odradjena, kao da su sleeve-ovana i u karbon su izgledu/fazonu, ako mogu tako da ih nazovem.
Deluju deblje i cvrsce, dok je i dalje zadrzana pristojna savitljivost kao i moguca rotacija kod CPU bloka za 90 stepeni:



Sto se tice ventova u pitanju su SP140L PWM verzije Corsair modela od 140mm, ipak dolaze bez LED osvetljenja:


Brzina rotacije je od ~600 - 2100 RPM i iskreno mogu vam reci da su na maksimumu ipak prilicno bucni. Mozda zbog samog pozicioniranja na kucistu (Storm Stryker) pa dolazi do cudnog strujanja vazduha ili su prosto takvi...
Moja granica tolerancije bi bila negde oko 1600RPM.
 
Poslednja izmena:
Standardni dodaci za AMD i INTEL sockete kao i potrebni srafovi.
Tu je i potrebni Corsair Link kabl koji se povezuje na USB prikljucak na ploci ne bi li se iskoristila puna funkcionalnost ovog AIO sistema putem Corsair Link programa:




Sto se tice montiranja samog sistema bilo je ipak malo cupavo zbog odluke da postavim Pull sistem hladjenja(gde ventilatori izvlace vazduh iz kucista postavljeni iznad radijatora sto je mnogo delotvornije prilikom uklanjanja prasine sa radijatora od konkretno Push sistema).
Imao sam problema da "pogodim" mesto gde srafovi trebaju proci pa sam zbog toga samo 2 prednja duza srafa uspesno odnosno lakse montirao dok sam ostale morao "na slepo". Drugi problem je nastao kada sam primetio da manji srafovi koji dolaze uz komplet za montiranje ventova nisu dovoljno siroki da prihvate ventilatore za vrh kucista da bi lakse mogao postaviti sam hladnjak ispod, pa sam morao da iskoristim samoresce koje sam dobio uz stare ventilatore i sa njima sam "pridrzao" same ventilatore dok sam priblizio radijator ispod njih, jer inace previse je tesko pogoditi rupe i na ventilatoru i na samom hladnjaku i pridrzavati sve dok se montira(celu instalaciju sam radio sam tako da nisam imao nikakvu pomoc).


Izgled sistema nakon montiranja(potrudio sam se maksimalno sto se tice cable menadzmenta:


Nazalost u ovom kucistu nece biti moguce montiranje Push&Pull sistema zbog pozicije kabla za napajanje procesora koji drugacije ne moze da se montira a direktno ometa montiranje jednog ventilatora.

RGB osvetljenje CPU bloka je sada ponovo tu za razliku od prethodnog modela H110 i za kontrolu osvetljenja koristi se Corsair Link softver. Moze se podesavati prikaz boja u zavisnosti od temperature procesora, mozete postaviti efekat "disanja" (gde se osvetljenje usporeno ukljucuje i iskljucuje) kao i konstantno menjanje izmedju 4 boja po vasem izboru.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Konkretno vezano za same temperature, sto je i najbitnije pretpostavljam, rezultati su sledeci:

Stock podesavanja(Default u BIOS-u), Ventovi 1000RPM:


Stock podesavanja, Ventovi 1500RPM:


Razlika nije preterano primetna ali je ima.


Neki mali OC - 4.2Ghz, 1.186v, 1800RPM:


Da napomenem da su svi rezultati sa stock ventovima i fabrickom pastom kao i da program koji koristim za testiranje smatram sasvim dovoljnim za ono cemu mi racunar sluzi u normalnoj upotrebi.

Uskoro bi trebao zameniti pastu kao i same ventove(najvise zbog buke), tako da verujem da ce se situacija malo poboljsati pa ce biti i interesantnijih rezultata. :)
 
Svaka cast ovaj zvjer je zedan za dvije gtx titan black :)
 
Poslednja izmena:
Svaka cast DoXe, ponovo si se vratio u oc vode :D lepo izgleda i neka te lepo sluzi, nadamo se dobrom oc-u :wave:
 
Izgleda sjajno :) nadam se da imas dobre sluske :D
 
Videcemo dal' ce biti petarda ili nesto slabije. :D
Hvala!

@Erik
Ove iz potpisa su ali i bez njih je ok pri normalnom radu. :D Nisam nesto extra testirao jos uvek ali ima vremena :)
 
Ajd ne zezaj,dizi to pa da kupujem...:D

Inace bravo za makinu.
 
Poslednja izmena:
Sta ga mazis , teraj to na 4.5ghz :) Da vidimo kakav si primerak ulovio :)
 
DoX,
imaš solidno hlađenje sada a vala i dobar CPU ... guraj to bar na 4.4 ili 4.5GHz jer očito da bez problema to možeš da izvedeš a da ne podigneš mnogo ni voltažu, ni temperaturu.
Nema logike da ga držiš na 4.2GHz.
 
Ja cu da koljem uskoro pa cu da razbijem monotoniju :)
 
Ajd ne zezaj,dizi to pa da kupujem...:D

Inace bravo za makinu.
Haha.. Videcemo! :D


Sta ga mazis , teraj to na 4.5ghz :) Da vidimo kakav si primerak ulovio :)
DoX,
imaš solidno hlađenje sada a vala i dobar CPU ... guraj to bar na 4.4 ili 4.5GHz jer očito da bez problema to možeš da izvedeš a da ne podigneš mnogo ni voltažu, ni temperaturu.
Nema logike da ga držiš na 4.2GHz.

Planiram zamenu ventilatora i paste cim budem imao malo vise vremena pa onda krecem u pravo testiranje mogucnosti. Ovo je za sad bio vise mali test i review nego neki dobar OC :)

Videcu do koliko cu ga "poterati" na kraju.
 
Neki TY-147A recimo? :)
Mislim da ce oni da legnu ko dupe na nosu.
 
Neki TY-147A recimo? :)
Mislim da ce oni da legnu ko dupe na nosu.

Bio sam u potrazi za slicnim resenjem ali nisam uspeo da nadjem.

Ipak posto "guram" pull tip postavku ventilatora na hladnjaku(a i zbog nemogucnosti postavljanja push&pull izgled mi nije igrao ulogu) logicki sam, nadam se, napravio ok izbor.

Evo nesto od slika za sad:


Pakovanje je stvarno extra, pravi premium proizvod od Noktue. Sto se tice performansi nisam uspeo da radim neka ozbiljnija testiranja, najvise zbog posla i manjka slobodnog vremena (sto se vidi i po retkim dolascima na forum) tako da cim bude, bice :)
 
Ja imam 4 Noktue: 2x12 i 2x9 ... i mogu reći: nema bolje :)
 
Posto si se sada opremio,daj da vidimo i rezultate :)
 
@DoX

Nisi pogrešio sa NF-A14 PWM. Odlični su za CM Nepton 280L, NZXT Kraken X61, Corsair H110i GT...

Ja sam za CM Nepton 240M kupio dva NF-F12 PWM i nikako da nađem vremena da sve spakujem u kućište, Nepton je još u celofanu. :)
 
Dobri su ti A14, kopija TY-143 ventova.
 
Kopija dizajna impelera i to je to, ali nije sve u tome. TY-143 npr. ima dupli kuglični ležaj zbog kojeg je nešto bučniji na istim RPM, ali je i dugotrajan. Razlika je i u motorima, dizajnu rama itd. Ipak je Noctua generalno bolji proizvod sa garancijom od 6 god., premium pakovanjem kao i premium cenom, pa ko šta voli.

Inače imam Noctua-u koju sam kupio 2007-me koja i posle osam godina radi kao i prvog dana, a bila je u kućištu, pa na grafičkoj karti, pa u nekom napajanju par godina, pa opet u kućištu i sad odmara u kutiji. :)

Što se tiče TY-143 - teško da bi pasovao na Corsair 280mm radijator jer su dimenzije rama 152mm x 140mm sa 120mm rupama za montažu(kao Noctua NF-A15 PWM). Eventualno bi mogao da se uglavi na 280L rad koji ima rupe i za 140mm i za 120mm ventove, mada čisto sumnjam.

Što se mene tiče, NF-A14 PWM i NF-F12 PWM su odlični ventilatori za 280/240mm radijatore i vrede svaki dinar.
 
Naravno postoje druge razlike. Mada Dual ball barring je toliko dobar da se uglavnom koristi samo on na industrijskim ventovima. Ram i nije bitan nesto za buku, mislim da je to samo fazon da se naplati vise. Noctua je 2x skuplja od TY venta.
Ram kod TY-143 moze lako da se skrati na 140mm ali stoji problem sa 120mm rupama koji i mene zraci :( Uostalom da ne bude moje subjektivno misljenje, evo kako na istoj buci taj TY-147 tera vise vazduha sa vecim statickim pritiskom :)
(najlakse porediti na 12v TY-147a i noctuu na 9V jer je tada ista buka)

Noctua:
https://www.youtube.com/watch?v=5U8-OjGwk8o
TY:
https://www.youtube.com/watch?v=JVBat5ELesc

Sto se tice buke, recimo F12-ica ta je znacajno bucnija nego gentle typhoon koji ima dual ball baring, iako gentle typhoon i gura vise vazduha i ima bolji staticki pritisak.
Meni je iskreno preskup proizvod za to sto nudi :)
 
Ako pogledamo šta dolazi u pakovanju, nije preskup. :)

nf-f12-pwm.jpg
 
Uostalom da ne bude moje subjektivno misljenje, evo kako na istoj buci taj TY-147 tera vise vazduha sa vecim statickim pritiskom :)
(najlakse porediti na 12v TY-147a i noctuu na 9V jer je tada ista buka)

Noctua:
https://www.youtube.com/watch?v=5U8-OjGwk8o
TY:
https://www.youtube.com/watch?v=JVBat5ELesc

Ako gledamo max - max po njegovoj tabeli Noctua na 12V ima 75.6 CFM i 1.715 mmH2O dok je kod TY 147A na 12V 65.1 CFM i 1.334 mmH2O, Naravno uz manji nivo buke ali ipak to se kompenzuje. Ne znam zasto ali recimo kod mene ventovi uopste ne prave buku kao iz ovog videa iznad iako nemam uredjaj za merenje buke pa zbog toga ovo i kazem.
 
Ty-147A ima dosta nizak max RPM. Na zalost jedino od TY-14x ventilatora je bio taj test. Opet imamo TY-143 koji je minimum duplo jaci.
Cisto sam poredio za istom nivou buke koji je bolji vent. Ovi testiraju u gluvoj sobi ja mislim, nema ambientalne buke.
 
Poslednja izmena:
Mislim da vam svima dugujem (ko je vec bio zainteresovan za testove i ostalo) neki konacni odgovor tj. prikaz ili bar iskaz maksimalnih mogucnosti procesora pa s obzirom da nije u pitanju nikakav spektakularni primerak samim tim nemam ni neke vazne screenshotove itd.

Ono sto mogu da kazem kao finalni zakljucak (bar za sad) je da bi neki stabilni maksimum bio 4.4Ghz i 4Ghz za cache(mislim da to nije vredno screenshotova) sa voltazom 1.32v i 1.25 za cache.
Uspevao sam da ga koristim par nedelja na 4.5Ghz(standardan gaming i web surf, nista preterano zahtevno) pri voltazi od 1.35v ali to u najmerodavnijim testovima za proveru stabilnosti ne prolazi nikako cak i uz detaljno podesavanje svih mogucih voltaza itd. Pokusavao sam da postavim voltazu cak i na 1.45(mozda i vise, nisam siguran) sa ventilatorima na max ali ni tako ne moze da prodje obican RealBench a kamoli neki Prime, IBT i tome slicno.

Sto se tice boot-a to sam uspeo na 4.7Ghz, preko toga nece nikako.. osim par sitnih Pi testova na tom kloku ostalo nece ni da primirise :)

Glavni problem bi trebao biti sam procesor ali postoji mogucnost i da je ploca neki ogranicavajuci faktor ali tu vec nemogu nista jer ne poznajem nikog sa X99 sistemom a kamoli sa malo jacom plocom u blizini da bi mozda radio jos neka testiranja, mada i to je sve opet bespotrebno cimanje.

Trebalo bi u skorije vreme da bude i neki Full Custom Loop ali o tom-potom.

Uglavnom toliko na tu (ovu) temu. :)
 
Veruj mi da ti ploca nije nikakav ogranicavajuci faktor. Kazem ti to s obzirom da sam testirao na Asus Rampage V, Asus Rampage V Edition 10, X99 Strix, Asrock Extreme6 i Asus X99 Saberu :)
VRM je potpuno isti kao na deluxe ploci, kao i najboljim rampage plocama. (razlika u sertifikatu mosfeta ali ista efikasnost)

Javi kad budes sastavljao loop, to je prava stvar :)
 
Nazad
Vrh Dno