Šta je novo?

Termalne paste za CPU, šta praksa pokazuje

Ma ne znam gde da gledam. Vidim na KP prodaju neke razdr-kane radijatore na koje se uhvatila patina, pumpe koje rade na 220V (neka budzevina valjda)...
Da li postoji neko mesto ovde kod nas gde bi mogao prstom da biram sta hocu da ukombinujem. 'ocu to, 'ocu to, 'ocu ovaj radijator, 'ocu ova creva...
 
Poslednja izmena:
Istina, ja kada sam skalpirao, hyper 212+ na 800rpm je drzao temperatu procesora ispod 70C sa 1,35V :D Tokom cpu zahtevnih igara, tako da render ne bi bio problem :)
 
Ne bih se usudio da radim skalp. Nisam toliko oprezan ni precizan. Ako to neko radi i zna tacno sta radi, onda bi i dopustio proces uz neku robno-novcanu nadoknadu :d

PS. sad videh na YT, ono jezivo izgleda. Jedan zabija pola sata skalper/zilet, drugi ga steze stegom i silom pomera metal od gore. Neka fala. Dobar je i ovako. Malo spustim takt, malo napon i bude fino :)
 
Poslednja izmena:
Ma za pet minuta gotovo, samo valja paziti kondezatore, da se ne "otfikare" :d I naravno treba ti tecni metal za izmedju IHS-a i die.
 
Ma ne znam gde da gledam. Vidim na KP prodaju neke razdr-kane radijatore na koje se uhvatila patina, pumpe koje rade na 220V (neka budzevina valjda)...
Da li postoji neko mesto ovde kod nas gde bi mogao prstom da biram sta hocu da ukombinujem. 'ocu to, 'ocu to, 'ocu ovaj radijator, 'ocu ova creva...

Trenutno ne, ali mozes na merlinhardvare.hu pogledas sve napravis spisak i kontaktiras Micri-a sa listom prohteva :)
 
Tacno tako, vrlo jednostavno i efikasno. Ima i kompleta u kojima ti dodje sve sto je potrebno da se sastavi cpu loop, a gpu je lako posle ubaciti sa dva fitinga i blokom za gpu ako imas dovoljno radijatora. EKWB cak prodaje Predator AiO ali sastavljen od custom komponenti i sa dobrom pumpom i rezervoarom, tako da je lako posle prosiriti koliko treba. Ali ono, prvo da se dobro informises, pa onda mozes i na KP nesto solidno naci. I naravno povrh svega, ako nemas zivaca stalno nesto da petljas oko vodenog ili da u startu odradis kako treba, nemoj se zamarati.
 
TTo mu onda znaci da brljavi i da je nestabilan, vrlo verovatno. Obori ti to na 4,5Ghz sa 1,25V, pa probaj da li ce onda proci render :/

Odradio sam testiranja i dosao do odlicnih rezultata. Spustio sam takt na 4.5GHz i naponom 1.13V. Sad renderuje 100%, a temperature su do 75 stepeni. Naravno u igrama sve fercera bez problema.
E sad. Sto temperature nisu ujednacene, nego je jedno jezgro 75, a ostala po 67-69 stepeni ? Prilikom renderovanja pratim core temp i opterecenje svih jezgara je 100%, tako da me cudi sto nije svuda ista temperatura (na svim jezgrima)
 
To je sve zbog loseg kontakta IHS-a sa cipom. Da bi se ujednacile i oborile temperature, u tvom slucaju mozda i preko 20C, mora delid da se radi.
 
Podelio bih jedno iskustvo... Naime još od 2011-te koristim i7-2600k sa NH-D14 i TY-140 ventovima, još tada stavljena coolaboratory ultra pasta (srebro) i klokovan za svaki dan na 4.5GHz (za benchmarke ide i na 4.8GHz). Čak i pod prime95 sa AVX-om nije išao preko nekih 70c . Tamo negde u leto 2014-te bilo dosta toplo i ja spustio na 4.2GHz (prevashodno zbog temperature u sobi i klime) i maltene zaboravih od tada da vratim klok nazad (nisam primećivao razliku a prestao sam da benchujem)... Pre neki dan, vidim ja pod AVX opterećenjem preko 90C i to na tih 4.2GHz... E što je mnogo, mnogo je.

Naravno, pasta je "ostarila"... 5 godina je očigledno i previše za (ovu) pastu... Razmontirah, lepo očistih, i stavih novu pastu i temp sa preko 90C pala na 60C pod AVX-om a u igricama ne prelazi 50C...
 
Zanimljivo :) Mozda se vise uvukao vazduh, pre nego sto ce ostariti, nije iskljuceno i da je nesto oksidisalo, pa da slabije provodi nego cist metal.
 
^Hvala na ovome! Pitanje je da li bi se ovakva razlika posle takvog niza godina desila i sa običnijom pastom; verovatno ne. Ali si jedan od retkih koji nije ništa petljao, čačkao, upgrade-ovao, downgrade-ovao, pa si primetio :)

nista nije vecno pegaze,i noctua oslabi posle okvirno dve vruce sezone po mom iskustvu,arctic i manje.jedino za onu mislim gelid-ovu sto je jos onda bila popularna (zeleni stiker na spricu ako se dobro secam) mislim da i dan dans sljaka,evo cetvrto leto ako nisam izlapeo.tj vlasnik tog kompleta nije mi se zalio,a gledam ga dosta cesto,pitacu ga bas.i to je 8150 u tom kompletu.
 
^Vidiš, meni se Gelid nikako nije dopao, drago mi je da čujem pozitivna iskustva. U poslednje vreme i ja trpam Noctuu, razvukao mi se jedan špric dobrano. A za ove ultra-mega trkčke paste, ne čudi me, naravno. Inače kad prebacim 4 meseca sa setup-om, zabrinem se ;)
 
i ja za licnim krsverom za po kuci,ali brda konfi,polukonfi,apgrejdova se odradi...nije bila uau,koliko se secam par stepeni slabija od noctue i to joj je trebao bas onako duzi burn in period,ali se secam da sam oko svetskog ga pitao kako sluzi konfa narocito jel' se pregreva jer i sam znas kakva je 8150 krmaca (jos klokovana) on rece radi ubija,nije pipao nista (a baci pokoji render i dan danas),a znao bih da je menjao konfu...nije neki laik,sigurno bi primetio trotl ili druge probleme.
 
Vidis sad kad pogledam, mogu reci da je Noctua krenula polako da se razdvaja, ima joj tri godine kako je otovrena, i pri kraju je. Kada sam skinuo blok sa grafe danas posle 7 meseci, bila je nekako bas retka, ili mi se samo cini zbog glatkog cipa i male kolicine.
 
Jedno samo kratko pitanje, izvinjavam se sto upadam u diskusiju.
Ovaj rig je star 3 godine, da li treba da ga menjam pastu ili ne, primetio sam da je bucniji malo u poslednje vreme i to je sve. Inače oko menjanja paste nemam pojma ništa.
 
ako je stock kuler,to je najlakse menjanje u univerzumu.paralelna crta po sredini u ravni sa natpisima na cpu-u je metod za amd.

pega:

kod nas ne,bar do skoro nije bilo,gled'o i ja.sumnjam da mu se isplati da ti dovlaci pastu iz HU,mozda da isprobas domacu radinost sa kp.com? :p
 
Zašto crta baš za AMD?
Ista veličina procesora isto sve...

Koliko ja znam grašak metoda se najbolje pokazala.
 
tako se siri toplota po IHS-u.u sustini,sve je okej,samo ne ni stedeti ni preterivati,takodje nema potrebe za mazanjem i zbog cistoce posla,rizikovanja za zarobljavanjem vazduha itd,narocito kod stock kulera kod amd-a jer nije to neki preterani pritisak.za kulere sa srafljenjem jos manje je bitno,ako se pravilno srafe (dijagonalno naravno).

kaceno je verovatno zilion puta,ali posto je sest strana ocigledno mnogo za listanje,evo opet:

http://www.tomshardware.co.uk/thermal-paste-heat-sink-heat-spreader,review-32799.html
 
Postavljani su linkovi u drugoj temi, čovek testirao razne metode i uvek je grašak bila najbolja. Vodi se debata između X i pomenute, nekad i razmazivanja, a crta uvek iscuri u pravcu pružanja, što se vidi i na pomenutom linku.

Ako se nanese odgovarajuća količina paste nikakvu ulogu nema najveće prostiranje toplote (jer će ta površina svakako biti pokrivena), ali način nanošenja će odrediti ukupnu površinu pokrivenu poštom, da li će biti vazdušnih džepova i da li će pasta iscuriti.
 
Poslednja izmena:
Termalne paste su glupost.
Ove "brendirane" paste mogu da poboljšaju temperaturu procesora u vidu jednog ili dva stepena celzijusa.

Ja već godinama kupujem neku "no name" pastu (bela) i to u pola onog šprica.
Temperature su uvek bile normalne.

Belo je temp. procesora u IDLE.
15qelih.png


Možda te brendirane paste imaju neki duži vek trajanja ili tako nešto ali ni u kom slučaju ne hlade bolje.
To je glupost i bacanje novca.
 
Tako je, ignorisimo desetine testova.
 
Da li je neko koristio najjeftiniju HY510 pastu? Već znam da su rezultati za nju pristojni, samo ne znam koliko dugo traje dok se ne isuši, odnosno kako se pokazala u praksi na duže staze. Dvoumim se da li da uzmem nju ili ovde već poznati GD900 da koristim za servisiranje jer mi je greota da koristim MX-2 za komponente za koje to nije neophodno. Takođe me zanima da li su ove dve paste konduktivne ili ne kao MX-2 npr.?
 
od kineza samo i isključivo GD900 , odavno utvrđeno.
maltene u crtu ista kao mx-2.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno