Šta je novo?

Saveti za oslobađanje prostora na ssd

Adi

Čuven
Učlanjen(a)
10.02.2003
Poruke
185
Poena
619
Pozdrav

Koristim MacBook tek 10 dana i instalirao sam par aplikacija i malo surgovo Internetom, ali sam primetio da se mnogo gigabajta prostora na ssd pojelo, odnosno jako puno mesta na disku se zauzelo, iako sam redovno praznio trash i sve što sam znao. Molim vas par saveta kako da očistim fajlove koji su nepotrebni, odnosno oslobodim mesto na disku, i možda i savet za neki utility koji to pouzdano radi i ne remeti sistem, eeee još ako ima free varijanta, bio bih srećan.

Hvala Mac društvo
 
Gigabajti se nisu sami od sebe pojeli, pogotovo ne posle 10 dana...

1) Tih par aplikacija koje su?
2) Posto si novi u Mac vodama, da nisi prekopirao neki veliki mp3 folder na ssd pa ga jos dodatno ubacio u iTunes?
3) Isto pitanje kao prethodno, samo za Photos aplikaciju odnosno slike?
4) Da li si downloadovao neke filmove...?

:wave:
 
Niti sam skinuo filmove ni mp3, skinuo sam VLC player, Libre Office, neck file manager, Chrome sa ostalim dodacima koje idu uz instalciju, Mata Trader 4 za trgovanje na Forexu,File Zilu, Twitter, Brackets editor za web stranice, Skype, i Telenor Internet aplikaciju u bukvalno par sitnijih fajlova i to je sve??? Nije ni malo, ali za 20gigabajta koliko mi je nestalo? I da zaboravio sam, imam aktivna tri email naloga; jedab sa yahoo i dva sa Google, tu ima dosta pošte, ne znam da li je to sve završilo u lokalnom folderu, ali koliko sam video čini mi se da i nije, no ne znam...
 
Ovako...

128GB nije 128GB nego manje, oko 120.
Sam OSX zauzme oko 10ak GB
Dosta zauzmu recimo aplikacije koje stignu po defaultu poput iMovie (skoro 3GB) ...
Itd itd...
 
a gde gledas koliko imas free prostora? Pitam zato sto se about my mac-> storage uglavnom ne slaze sa pravim stanjem (desni klik na SSD i get info).
To oce ako ti je upaljen time machine...
 
Nisam ni ja računao 128GB, ali imam 87GB prostora a ništa specijalno nisam instalirao??? Kliknem na jabuku gore levo u ćošku, onda about this mac, onda storige i o je to... :)
 
da nisi mozda uradio backup iOS uredjaja ;)

...to hoce da zauzme par destina GB :D
 
Nisam.... :) OK, skinuo sam jedan jako zanimljiv program, zove se Disk Inventory X i on vizuelno pokazuje sve podatke na hard disku sa mogućnosti da se klikne na svaku boju ili nijansu toga, i daje dosta podataka o svakom fajlu i svemu što je na hard disku... Eeee, imam samo još jedan problme, što nisam baš 100% siguran šta smem da brišem a šta ne? Naravno ne mislim tu na slike, audio i video fjlove, već skrivene velike datoteke koje u principu i ne znam za čega služe? Postoji li neki generalno savet šta se može brisati a šta da se ne dira ni slučajno. Naravno sistemske fajlove ne bih dirao... Niti bih skidao programe koji su instalirani, a ipak negde su otišli još neželjeni Gigabajti... :(
 
Ako koristis time machine a nisi skoro radio backup na eksternu lokaciju, sistem pravi lokalne backupe na systemskom hdd. U zavisnosti od kolicine podataka koja prolazi kroz racunar taj lokalni backup zna vrlo da naraste.
 
mozes da pokrenes sistemske scripte za "odrzavanje" sistema koje se inace pokrecu periodicne same od sebe (vise na: http://www.thexlab.com/faqs/maintscripts.html)

pored toga jednostavno ukljuci u Finderu da ti prikazuje velicinu foldera (cmd+j i ukljuci: calculate all size) i kreni da trazis sta ti uzima najvise mesta...

moze da ukljucis i prikazivanje skrivenih fajlova u Finderu ako vec nisi: http://ianlunn.co.uk/articles/quickly-showhide-hidden-files-mac-os-x-mavericks/

kad nadjes na sta ti je otislo najvise mesta a ne znas sta je, pitaj nas :)


btw sad mi jos pada na pamet: da li si ukljucio glasove u system preferences > distation and speach (svaki ukljuceni glas zna da uzme po par stotina MB)
 
OK, važi se, javiću se sa svim sumljivim fajlovima, i brišem sve što mi u principu netreba ili što je nagomilano bez veze... Hvala momci... A možda ima i neke devojke... :)
 
brate, nov sistem u kome skoro nista posebno nisi instalirao, i ti hoces da brises "skrivene velike datoteke"... "koje u principu i ne znas za sta sluze"....
vidi, kupi eksterni hdd ako ti je tolika frka za mesto. Realno je da trenutno imas slobodnih 90GB, pritom imas i iWorks (Pages, Numbers i Keynote), ako nije na kompu mozes ga skinuti s appstore-a preko svog potvrdjenog accounta za dz.
Nije mi samo jasno jel ti vec imas plan za tih 90gb pa ti je sad frka, ili ti je ovo samo psiholoska barijera da je nesto zauzeto pa bi ti da brises ko u windowsu, sto pola OS mozes da obrises i nista? Ako si vec imao problem sa malo mesta, jasno je da si morao ici na 256 verziju.

Mislim da je ovo sto ok stanje, ali ako nemas eksterni hdd sa 128gb, mislim da je malo za neko opusteno koriscenje, poput iPhonea sa 16gb - samo da koristis a da nista veliko u njemu ne cuvas. Filmove gledas pa brises, muziku cuvas na drugim mestima, video ti se svodi na youtube itd.

Ako neces da brises "sistemske fajlove" i aplikacije koje imas, a u About this mac nemas neke gigabajte koji su otisli na video, muziku i slike, ja stvarno ne znam sta bi mogao da obrises. Ipak se radi o novom OS-u, nisi imao gomilu instaliranih stvari pa brisao pa da trazis neke zaostale tragove. 90GB je sasvim dovoljno za standardno funkcionisanje, samo kazem, najveca mana malog ssd je sto za storage moras da se snalazis. Koristi malo laptop, a zaboravi na zauzece ssd-a
 
Ako neces da brises "sistemske fajlove" i aplikacije koje imas, a u About this mac nemas neke gigabajte koji su otisli na video, muziku i slike, ja stvarno ne znam sta bi mogao da obrises.

ja sam vec naveo sta moze da pojede mesto na novom sistemu:

1. iOS backup na racunar (opusteno par GB do par desetina GB)
2. voices (ako neko ukljuci sve redom glasove da isproba kako koji zvuci to bi mu pojelo par GB)
3. nesto od temp fajlova (npr. snimas video sa QuickTime, zatvoris QT a da ne pre toga ne zatvoris snimljeni fajl QT ce sacuvati taj fajl a da ti i ne znas da ti se to nalazi na disku i zauzima par GB)
...

sigurno ima jos stvari koje mogu da pojedu par GB a da pritom korisnik nema ideju na sta su otisli...
 
OK, hvala svima na odgovorima... malo ću i sam da se pomučim i razmislim, i videću šta sve mogu da uradim, pa možda u buduće i ja nekom pomognem... :)
 
promeni system recovery sa 50% default na 5% 10% max

inace avast ima bug da vraca to podesavanje sam posle restarta racunara moras da ugasis par avast servisa (unistal) da ti to ne bi vracalo na stare vrednosti
 
^

sta je "system recovery" ?!?
 
Avast, pa nemam ja nikakav Avast u Macu??? A pogledaću taj sistem recovery, to mi zvuči nešto kao Windows...?
 
^
mislim da StormScion nije primetio da postuje u mac os x sobi...
 
u najgorem slucaju provrti jednom Clean My Mac...
kovac ti je napisao da je to najcesce iOS back up (iskljuci time machine)
 
Nazad
Vrh Dno