Šta je novo?

AMD FX 6300 Downclock/Spusta frekvenciju prilikom stress testa

Lo0odak

Slavan
Učlanjen(a)
20.03.2009
Poruke
195
Poena
319
Naime,juce sam pazario Cooler Master Hyper 212 EVO,ovaj procesor imam vec dve-tri godine,nisam se ozbiljnije bavio overclockom,i juce mi dodje zelja jer sam iz tog razloga i kupio isti kuler.(Znam,nista preterano,ali cenim da je dovoljno do nekih 4.5ghz) E sad,ploce je Gigabyte 970A-DS3,rekoh vec za procesor,ram je Kingston HyperX 10th aniversary 1600. Problem nastaje kada idem preko 4.1 ghz,isao sam postepeno,isto tako postepeno radio Prime95 test,dosao sam do 4.5 ghz i nisam hteo/smeo dalje,fazon je sto posle par minuta stress testa ,nekada brze,nekada sporije pocne da spusta voltazu i frekvenciju.Moje misljenje da je problem ploca,naponske jedinice i tako to,sta treba da ohladim da ne bi dolazilo do ovoga,evo ostavicu i video tog problema,nekako mi se cini da sam dzabe pazario kuler da bih isao na veci klok? :) P.S. Pogasene su green tehnologije,tipa C`n`c itd,samo HPC mode sam ostavio,a i sa i bez njega je isto.Kada upalim LoadLine Calibration,imam problem sa visokim voltazama povremeno,preko 2v pokazuje u hw monitoru i hwinfo,mozda su senzori problem,ne znam sta je ,a l` mi se ne svidja nikako. :)

https://www.youtube.com/watch?v=0Zo8JcG3o-c
 
Poslednja izmena:
Sta 2v? sprzices procesor, za 4.5ghz otprilike prosek je 1.425v.
Normalno da padaju naponi i frekfencija procesor se pregreje i imas throttling.
Iskljuci prvo turbo boost, manualno podesi napon za procesor.
 
U HW Monitoru kada stavim extreme LLC desavaju se ta skakanja voltaze,inace ja u svom biosu nisam nasao "manuelno" da settujem voltazu,vec imam samo da dodajem po 0.025v na njegovu default voltazu u koracima,tako sam i radio postepeno,turbo boost je iskljucen i ostale navedene tehnologije,znam da cu ga sprziti ako svesno budem dizao voltazu,ali eto sve sam naveo gore sta sam radio i u snimku se jasno vidi sta me "muci"a to je trotlovanje takozvano,i to sam skontao.

Je l` jedino resenje da idem na manje voltaze,i da nekako budzim neki ventilator na naponske da ne bi dolazilo do toga?Znam da je bolja ploca resenje sa hladnjacima itd,ali reko` da vidim ima li nesto pametnije a jeftino u ovom slucaju :D
 
Nemas ovde na snimku taj napon, normalan je za taj OC.
Temperature su navodno dobre, ali ostali naponi nisu, daleko su ispod.
To napajanje bi trebalo da je dobro i dovoljno za tu masinu.
Softver moze da laze, ali ja bih prvo probao sa nekim proverenim napajanjem.
Ali ne ocekuj neka cuda sa tom plocom, i ona je sumljiva da moze da izgura taj OC.
 
Poslednja izmena:
Evo malo Bios ocitavanja,na brzaka sam uslikao telefonom,pa ono,verovatno laze i program.Pa jedino mi preostaje da probam drugo napajanje,mada sam kao malo citao da hoce i naponska da spusta voltazu/frek kada se pregreje,ako je to onda da budzim manje neke ventilatore da duvaju u nju,cisto eto do 4.5ghz da idem,dalje nema potrebe do novog procesora i plcoe. :)

20150517_234934.jpg20150517_234853.jpg20150517_234912.jpg20150517_234924.jpg20150517_234934.jpg
 
Poslednja izmena:
Gasi LLC/smanjuj, to je razlog pregrevanja naponske. Mada tebi i na 12v grani pise 7v?!?! Nesto tu ne valja, ili je senzor totalno skenjan, ili ti je napajanje ...
Ta ploca nije za OC, gola naponska potpuno, na stranu sto je 4+1. Budi zadovoljan sa 4.0 ghz i nemoj dalje. :-/
 
Poslednja izmena:
Ma ne verujem da su ta ocitanja napona tacna, jednostavno mislim da kompjuter uopse ne bi radio da ima samo 7v na 12v grani.
 
edit
OK odgledao sam video, tebi je matori upaljem APM (dok si snimao video).
A na slikama u UEFI ti je iskljucen. Da li imas neki software gigabajtov koji mozda to pali pri paljenju kompa i slicno ? Overdrive ti se pali sa kompom? Unistal sve to....
:) na asusu kada se iskljuci APM, procesor ne moze da izracuvana potrosnju i hwmonitor ne moze da ocitava power utilization procesora. Jedna od glavnih stvari zasto APM postoji jeste throtle prvi velikim temperaturama (turbo core ako thermalne margine i TDP dozvoljava takodje).
/edit

Pregreva ti se naponska ocigledno.

Kakvo ti je hladjenje u kucistu? Verujem obicno hladjenje sa dva do tri ventilatora?

Prvo za 4.5ghz overklok ti ne treba extreme LLC. A i 4.5ghz na toj ploci sa tim kulerom je velik optimizam i siljenje masine :)
Spusti LLC (jedan nivo ispod, high je valjda na GB plocama, 120% u svakom slucaju), spusti vcore (1.3575), ako ti je stock cpu/nb podigni ga na 1.2, probaj 4.3ghz overclock. 100 200 mhz ces videti razliku samo u benchmark testovima.
Prevelik ti je vcore sa tolikim LLCom, vdrop za nizi overklok je sasvim ok da imas malo.

Drugo moze da bude da ti je napajanje na limitu snage , 500w napajanje a piledriver i ove nase budzet ploce znaju da posrchu mnogo struje kada se strestestuje tako da mozda je do toga.

Nisi dzabe kupio kuler, u odnosu na stock kuler mnogo je tisi ventilator i bolji hladnjak a jedan je od najjeftinijih... nadam se da ces znati to da cenis kada upeku letnje vreline :)
 
Poslednja izmena:
Hvala matori na detaljnom odgovoru,nisam se pre bacao na neke "ozbiljnije klokove,voltazom itd". :D E ovako,APM sam palio i gasio ,probao sam svakakve opcije,pa u trenutku slikanja biosa sam iskljucio verovatno,inace sto se tice preko 4.3ghz kako god da sam tweakovao bios slicnu situaciju sam imao sa spustanjem voltaze itd. Hladjenje u kucistu 2x12cm+1x14cm uvlace u kuciste,3x12cm izduvavaju,mislim da sam u opisu masine to "zaveo" :D Sto se LLC tice imam "Auto-Regular-Extreme" Verujem da si u pravu,i da nema potrebe da idem preko 4.3,jer sam skontao da se malo i cuju naponske kada idem preko 1.392v ,sumnjam i u napajanje,ume i ova graficka lepo da povuce,pogotovo ako je malo kloknem,sta znam,verovatno cu ovako ostaviti za duze vreme,a i sto kazes cenicu u julu/avgustu kuler :) Evo kako sam "nabudzio" budzenje.jpg
A evo sta kaze cpuz konacno asdfgh.jpg
 
Ja na toj naponskoj ne bi uopste probao takve taktove nategnuto je to puno za tu plocu, ko zna sta se moze desiti na duze staze mozda ce raditi ali koliko trpi ploca to je pitanje.
 
Spusti to na 4.2ghz 1.3V i vozi. Kod mene je tako, 100mhz ti nista nece znaciti.
 
Hvala matori na detaljnom odgovoru,nisam se pre bacao na neke "ozbiljnije klokove,voltazom itd". :D E ovako,APM sam palio i gasio ,probao sam svakakve opcije,pa u trenutku slikanja biosa sam iskljucio verovatno,inace sto se tice preko 4.3ghz kako god da sam tweakovao bios slicnu situaciju sam imao sa spustanjem voltaze itd. Hladjenje u kucistu 2x12cm+1x14cm uvlace u kuciste,3x12cm izduvavaju,mislim da sam u opisu masine to "zaveo" :D Sto se LLC tice imam "Auto-Regular-Extreme" Verujem da si u pravu,i da nema potrebe da idem preko 4.3,jer sam skontao da se malo i cuju naponske kada idem preko 1.392v ,sumnjam i u napajanje,ume i ova graficka lepo da povuce,pogotovo ako je malo kloknem,sta znam,verovatno cu ovako ostaviti za duze vreme,a i sto kazes cenicu u julu/avgustu kuler :) Evo kako sam "nabudzio" Pogledajte prilog 170403
A evo sta kaze cpuz konacno Pogledajte prilog 170404



nemoj preterivati sa tim napajanje i plocom da ne zazalis u avgustu, bez obzira na protok vazduha porast ambijentalne temperature ce drasticno opteretiti ionako losu naponsku, cpu i njegovo hladjenje su tu najmanji problem, jesi radio prime95 small iteracije, pusti, ostavi par sati da vrti pa gledaj sta ce se desiti, to je ploca za default koriscenje, ne za natezanje 6 i 8 jezgarnih procesora...

ps... a kolike su ti temperature cpu-a u prime-u, koliko ti termalne margine ostaje?
 
Poslednja izmena:
23.4c u AMD overdrive kaze thermal margine.Nisam do sada ni znao sta je to,a ni od sada ne kontam bas najbolje.Toliko jos ima tolerancije do pregrevanja soketa i spustanja frekvencije/voltaze na nize vrednosti? Ako je to to,onda sam zadovoljan ma 4.3,ako budem u problemu za toplije dane cu spustiti na 4.1-4.2max,pa ono...kud koji mili moji.Dve godine je radio na stock kuleru 4.0-4.1ghz,krastavac,nije novo vise,bice sledeca ploca 150+evrica uz ddr4 nadam se :D
 
Thermal margine se gleda dok radis prime, ako je tada 23c onda nije lose, 6300 je zivotinja, moze mnogo ali ploce su druga prica, treba se isprsiti za dobar oc...
 
23.4c u AMD overdrive kaze thermal margine.Nisam do sada ni znao sta je to,a ni od sada ne kontam bas najbolje.Toliko jos ima tolerancije do pregrevanja soketa i spustanja frekvencije/voltaze na nize vrednosti? Ako je to to,onda sam zadovoljan ma 4.3,ako budem u problemu za toplije dane cu spustiti na 4.1-4.2max,pa ono...kud koji mili moji.Dve godine je radio na stock kuleru 4.0-4.1ghz,krastavac,nije novo vise,bice sledeca ploca 150+evrica uz ddr4 nadam se :D

23C je dobro, a to za toleranciju nikad se nezna , moze da radi na 10c, a desi se da pukne i na 15-17 c.
 
"Zivotinjica mala" bre,samo kad` sam uzimao nisam razmisljao o ploci preterano,mozda je bila 8-9000din tad,krastavac,uglavnom sam zadovoljan radi sve ok na 4.3 1.392v,stabilan u radu,testovima,igrama,za sada nemam problema,8cm vent duva direktno u naponske. Da,23.4c je thermal margine kada radim Prime stress test,sve preko ovoga imam nedostatke,ili "cvrci" naponska,ili mu malo struje,dosta i od ove ploce,haha. :)

P.S. Jedino radi predostroznosti da spustim za 100 mhz i malo voltaze eto cisto da bude `ladovina u sobi :D
 
Svakako iz predostroznosti spusti ti to za 100mhz i smanji napon sto nize mogne ma 100mhz ti je nista neces osjetiti, a lakse ce biti za tu plocu, 1.39v za plocu sa 4+1 naponskom ja mislim da je to puno za svaki dan drzat.
 
Da ne bih otvarao drugu temu, koliko je pametno da isti procesor klokujem ja? Ploča m5a97 r2.0, box kuler (pazarim definitivno cc 120, samo da poručim danas, sutra), napajanje lc power 500w, od kulera jedan uduvava (sa stranice kućišta) na unutra (12cm), drugi pozadi izbacuje.
Temperatura u normalnom radu 35-44 stepena(zavisnost od spoljne), full load 51 stepen. Test u aidi.
I šta bih dobio time?
 
ako nemas potrebu i ako te ne kopka sporta radi,ti nemoj.ploca je adekvatna za sve napone do 1,475v a cc120 bi taman trebalo za to da bude adekvatno,pa koliko izvuces.negde dobijes dosta,negde nista,sve zavisi sta ti treba i za radis na racunaru.u vecini igara dobitci su minorni,ali npr za render OC je znacajan bust.
 
Igrice ne vrtim, koristim ga samo za rad i internet. Takođe Photoshop, After Effects, Lightroom, mada to kod mene i ovako radi bez greške, s tim što kod mene uvek stoji otvoren mali milion prozora (Chrome u 20ak tabova), svašta nešto ispokrećem i to i dalje radi fino. Ali ako može još finije, što da ne? Ne bih smeo da diram to bez cc 120?
 
jok,ne diraj dok ne stigne hladnjak.renderi bi trebalo da budu kraci,ostalo neces primetiti,voznja po desku ce da radi isto.ako bi da radis zilion stvari istvremeno jos vise,RAM i cpu sa sto vise jezgara su jedini put.
 
Važi se :D
Ma jedini problem koji imam jeste samo pokretanje sistema i učitavanje programa u pozadini. Čini mi se da u toj varijanti više igra ulogu hdd, stoga bi mi tu samo ssd pomogao? Par minuta dok sve ispokreće (Team Viewer, Skype, viber, dropbox, antivirus, itd.)
 
da.mogu sad par sati da razglabam sta i kako,ali videces i sam kad detaljnije iskusis racunar sa ssd-om.
 
Nazad
Vrh Dno