Šta je novo?

Mali vodič vodenih hladjenja (CLC)

Hvala Kenzo :)

Predator jos nije bio pusten u prodaju kada sam ovo pisao, mada sam napravio i zasebnu temu vezanu za njega jos dok je bio u proizvodnji. Ali mogu ti reci da je inferioran u odnosu na Swiftech. Slicno hlade, ali je predator bucniji.
X2 Prestige su u rangu EK po ceni, ali odma cu ti reci da ne postoje ventilatori sa prijatnijim zvukom od eloop-ova. Imam i 120 i 140mm u razlicitim verzijama i milina su. Daleko od toga da su Vardarci losi, pogotovo ER model.
Kad se sve pogleda po mom misljenju je Swiftech AIO bolja kupovina i moze da se nabavi u EU vec duze vreme preko highflow.nl koji salju svuda, cak i u Srbiju.

X61 uopste nije toliko tih, koristio sam ga par nedelja i ok je prijatan na min obrtaja pumpe, ali to je i ovako slaba pumpa kad je na max. Nije bas pwm, ali sto kazes ima varijabilne obrtaje preko CAM softvera.
Imacu uskoro u rukama Cryorig-ov HLC A40 ultimate pa cu napisati utiske, mislim da ce biti pun pogodak za AMD/X99 platformu gde se naponska greje.


@Kolos
Ne da nije X61 nista bolji nego je gori dosta po performansama. Doduse moram priznati da su meni jetflow ventovi uzasno neprijatni zbog buke.
A sto se tice ovog ostalog apsolutno se slazem, samo mislim da aircooleri dominiraju cak do cene od 90e, gde pocinju Neptoni 240M/280L koji su dobre kupovine. Poskupese dosta.
 
Poslednja izmena:
Slažem se, za 100e ima NH-D15 i Nepton 240M, pa ko šta više voli, performanse su slične.
 
Na ovom holandskom sajtu sam i prije gledao ali nemaju ove najnovije X2 i X2 Prestige vec samo H220X i H240X... Bice sigurno kasnije ali pitanje je kad ako uzmemo u obzir Swiftechove limitirane produkcijske trake :) Ovaj HLC A40 mi bas cudno izgleda sa ovim nakosenim ventom. Ne znam sta bih rekao na taj potez...
Sto se tice air CPU hladjenja... Definitivno su tisi, fenomenalno hlade ali taj estetski dio i ta prokleta prasina me udaljavaju od kupovine istih :)
 
Poslednja izmena:
@Kolos
I Cryorig R1 Ultimate za 85e :D

@Kenzo
Ja sam manje problema sa prasinom imao sa air coolerom nego sa vodom. Ocistiti radijator je muka, pogotovo ako je gust.
Taj nakoseni vent sluzi da hladi VRM ploce i ram, jako dobar potez gledajuci kako to zna da bude neophodno za visok OC na X99/FX platformama. Mada dodatno moze da se skine, ali onda se sva jedinstvenost gubi, to je u osnovi i dalje Asetek proizvod kao i skoro svi CLC-ovi od Corsair-a, NZXT-a itd.
 
Nisam siguran koliko ce bas taj mali nakoseni ventilator pomoci kod hladjenja VRM-a i RAM-a, nekako mi vise djeluje kao gimmick vent u Asus TUF plocama no mozda grijesim :) Volio bih da BeQuiet konacno udje na trziste AIO/CLC hladjenja, to bi bilo nesto veoma zanimljivo a na ovom zadnjem CES-u EVGA je predstavila svoje prvo CLC hladjenje sa QDC, nesto slicno kao sto ima i EKWB kod svog tako da jedva cekam da to vidim u akciji, djeluje prilicno zanimljivo i mislim da nece biti fail.
 
Slažem se, za 100e ima NH-D15 i Nepton 240M, pa ko šta više voli, performanse su slične.

ja sam hteo da uzmem 240m nazalost kod nas nema sanse da se nadje ispod 220evra, zato sam i uzeo h110i gt za 3 evra vise iz madjarske
 
Poslednja izmena:
Nisam siguran koliko ce bas taj mali nakoseni ventilator pomoci kod hladjenja VRM-a i RAM-a, nekako mi vise djeluje kao gimmick vent u Asus TUF plocama no mozda grijesim :) Volio bih da BeQuiet konacno udje na trziste AIO/CLC hladjenja, to bi bilo nesto veoma zanimljivo a na ovom zadnjem CES-u EVGA je predstavila svoje prvo CLC hladjenje sa QDC, nesto slicno kao sto ima i EKWB kod svog tako da jedva cekam da to vidim u akciji, djeluje prilicno zanimljivo i mislim da nece biti fail.

Ni Bequiet, ni EVGA nisu proizvodjaci hladjenja, oni ce verovatno samo zakupiti Asetek/CoolIT dizajn i malcice ga doraditi sa sitnicama i svojim ventovima/poklopcima za blokove.
Sto ce reci performanse ce se od Corsaira, NZXT-a, Fractala i ostalih razlikovati samo u ventilatorima, sve ostalo ce biti isto.
 
^
Pitaj demiosa koliko je bolji Nepton 280L u odnosu na Phanteks sa 3x TY-143 ventilatora, 4790K @4.8GHz. ;)
 
Phanteks sa 3x TY-143 ventilatora ledi krv u zilama :D,imao sam ga i znam a custom loop je vec druga dimenzija :D
 
Demios je sa 280L dobio ~6°C niže temp u odnosu na Phanteks, u oba slučaja je koristio TY-143 ventilatore.
 
Na CLC sam se odlučio pre svega zbog čistijeg izgleda. Gledao sam prethodno da sklopim neki fin custom loop ali slobodnog vremena imam baš malo pa mi ne odgovara da se cimam previše.

Imam H100i na jednom kompu koji je bio moj prvi CLC. Skoro sam sklopio drugi komp na kome imam CM 240M i iskreno ne mogu nikome da preporučim Corsair CLC ako su im i ovi noviji modeli ovoliko glasni kao H100i. Promenio sam mu ventilatore i ogrančio ih na 1000 obrtaja i jeste mi to delovalo tiho dok nisam uzeo 240M. Silencio ventilatori se ne primećuju a odlično hlade 6600k na 4.5Ghz. A koliko sam pročitao pumpa na 240M je jača nego ona na Corsair modelima.

edit: Inače samo da se zahvalim Eriku na ovom sjajnom vodiču, da nije bilo preporuke za CM240M verovatno bih opet, po inerciji, uzeo neki Corsair modeli i zeznuo se.
 
Poslednja izmena:
Drago mi je da sam pomogao ;)
I u pravu si, 240M ima duplo jacu pumpu nego ti Corsair modeli.
 
Erice care da li si mozda testirao Raijintek Triton cooler ili mozda neki od ovih novjih (H115i ili MasterLiquid itd.) ?
 
Tritona jesam, ove novije revizije su dosta bolje nego stare, ali iskreno meni je ta pumpa ima prilicno neprijatan zvuk ima i slabasna je.
Mogu da urade svasta lepo ako ti ne smeta buka, posto dobre perf postizu jaaaako gustim radijatorom i brzim ventovima.

H115i i MasterLiquid nisam imao prilike da provucem kroz sake, verovatno ce MasterLiquid stici u skorije vreme, a za Cors nema distributera pa ono, dovijanje uvek :(
I dalje mi je od tih AIO CLC-ova favorit 240M Nepton.
 
Sad nadjoh ovaj video :



Izgleda da se nije taj Nepton pokazao nesto dobro sto se buke tice. Doduse ovo je 280L...
 
Potpuno druga pumpa je na 240M :)
 
I tisi ventovi

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Kupio sam seidon 120 v2 uskoro treba da se montira vidim dosta pozitivnih komentara za ovo hladjenje nadam se da nisam pogresio sto sam ga uzeo.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Trebao bi da je drasticno bolji od V1, koji je tezak otpad :)
 
To sam i ja citao da je dosta sve pobaljsano pa sam uzeo a iskreno i zeleo sam vodeno :)


Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Ne znam gde da pitam pa reko ajde ovde. Sinoc sam primetio da temperature cpu sa seidonom 120v v2 temperature su velike kada ga nisam klokovao bile su 60+ pa cak mozda i do 70. Kada sam klokovao prebacivale 80 stavio sam cpu na 4.3. Ucemu bi mogao biti problem posto sam gledao razne snimke i temperature bi trebale mnogo manje da budu?

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Sa kojim naponom ide preko 80°C i u kom test programu ili se to dešava u igrama?
 
Pa u igrama nisam nista probao posto sam sinoc prikacio malo da vidom kako se i sta ponasa to cu vise danas kada se kuci vratim sa posla.
Uglavnom stavio sam ga na 5 minuta na prime 95 fabricki i video da je temperatura ol preko 60 sada se bas nesecam mozda je dosla do 70. A kada sam povecao klok na 4.3 i voltazu na valjda 1.270 temperatura je prebacivala 84.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Taj "valjda 1.270" je previše visok napon za taj klok. :) Probaj da sa što nižim naponom održiš stabilnost overkloka u igrama.
 
Ma meni nije jasno po klipovima sam gledao da temperature su za skoro 10 do 15 stepeni su manje kod mene je kao da sam stavio moj prethodni lc cc97. Da li nije nesto nastelovano stvarno neznam.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Kao sto rece Kolos to je visok napon, a uopste ne mozes da se orijentises na testove i kolike temperature drugi imaju jer debljina silikona kojim se lepi IHS za jezgro varira znacajno.
Posebno sto ti imas 4670k koji su imali losiju termalnu pastu ispod IHS-a u odnosu na devils canyon procesore.
 
Pa sta da mu radim sada? :)

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno