Šta je novo?

Mali vodič vodenih hladjenja (CLC)

Cryorig ako nadjes negde A80/A40 ultimate, odlicni su. Ili nzxt X52/X62. Van toga ne bih uzimao nista drugo. Corsairi dolaze sa uzasnim ventovima.

nzxt x62 je ipak van mog budzeta.
pretpostavljam da su proizvodjaci vec izbacili sve svoje modele pre leta, ali svakako cekam coffelake pa cu sacekati jos malo i sa coolerom. Taman ce krenuti i sezone popusta dok budem kupovao.
 
Šta je bolje montaža radijatora na frontalni deo kućišta ili u gornjem delu? Imam FD Core 3500:

fractal-design-3500w-inside.jpg

nabavljam X62.
 
Sumnjam da ce ti stati u krov, a vala i napred ce da bude na guzove.
 
Ukoliko budem montirao gore mislio sam da isečem DVD nosač i ovako nemam ni jedan drive...
 
Nije to problem, problem je udaljenost maticne ploce i VRM hladnjaka od krova.
 
Sad sam merio do ploče imam 42mm do VRM-a i CPU konektora oko 45, po specifikaciji radijator je "debeo" 30mm samo nisam skontao jel to sa kulerima ili?
Ako jeste možda bi moglo da se uglavi.

IMG_20171104_235554.jpg
 
Uopšte koja je razlika u hlađenju pri montaži front ili top, šta je bolje?
 
Nije ogromna razlika, u principu ako stavis napred i da uduvava vazduh kroz radijator dobices nize temp CPU-a, a vise temp ostalih komponenti, dok ako ga stavis na krov da izduvava, onda ces dobiti par stepeni visi CPU temp, ali nizu temp ostalih komponenti.
 
OK jasno, grafika mi je i ovako ladna ko špricer tako da ću sutra da se pozabavim sa prednjim delom kućišta, premerim-vidim šta mogu da premestim.
 
Izmerio napred trebalo bi da se uklopi, HDD cage treba da pomerim na sekundarnu poziciju, nego razmišljam da ga skroz sklonim jer imam predviđena mesta sa zadnje strane kućišta za SSD.
E sad pitanje je za HDD, vertikalno bi ga negde montirao. Ako to uradim da li mogu da izazovem neke smetnje, probleme u radu, skratim životni vek itd... ?
 
Sve je leglo kako treba...

IMG_20171110_225138.jpg

Procesoru će da leti "šlem", pri renderu se temperature vrte oko 70 C na 4,6 GHz 1,23V ... Prime ide i do 90 C:mad:

Render.jpg
 
Posle 5 godina koriscenja moje iskustvo sa AIO vodenim hladjenjima je od prekjuce 100%fail :)

2013-e sam sklopio masinu sa Corsair H100i hladjenjem koje mi je procurelo posle 5 meseci (vratio se sa puta i zatekao sasusenu tecnost po kucistu i van njega). Stradale su ploca (maximus V formula) i grafika (ne secam se koja bese, mozda GTX770). Posle malo ubedjivanja u firmi na E** su mi zamenili plocu, grafiku i ponudili novo hladjenje (uz moju doplatu), ovog puta sam uzeo Cooler Master Eisberg 240L Prestige, koje je eto trajalo do pre neki dan. Ne znam da li je crkla pumpa prvo ili je zbog toga procurelo, ali samo mi se ugasio komp zbog temperature i video sam da je u bloku nivo tecnosti jako nizak a imalo je i mehurica po prozorcicu. Posle skidanja nivo se kao vratio ali je i pocelo da curi na delu gde naleze na procesor. Videcu za koji dan da li je sve prezivelo (mada mislim da jeste).
Enivej, moje iskustvo - AIO hladjenja su tempirana bomba:) Da li cu za sl. masinu da ugradim opet AIO? Mozda :D
 
Poslednja izmena:
Mazohista :D

Razmišljao sam da u narednih godinu-dve pređem na vodeno, ali kad pročitam kako si ti, koji imaš mnogo iskustva u ovome i modovanju prošao, oladim se načisto od toga.
Da mi nešto procuri i pojede 700+ €, ma nema šanse da toliko rizikujem.
 
Kad kazes predjes na vodeno mislis na AIO ili custom loop? :)

@Nex
Bas nisi birao najsrecnija resenja :D
 
AIO sam mislio, nešto od onoga što si predlagao kao "best buy" sa dobrim odnosom hlađenje/tišina.
 
Kako ne sme i ne treba da bude!

Evo kako izgleda radijator kada se sve zapusti.
Em sto se podize temperatura sistema, em sto je nivo buke veci tako da treba redovnije cistiti sve.


2qlerzs.jpg
 
uff, gde li je ovaj drzao masinu kad su uspeli i ovi crknuti leptiri da se nahvataju.
 
Posle 5 godina koriscenja moje iskustvo sa AIO vodenim hladjenjima je od prekjuce 100%fail :)

2013-e sam sklopio masinu sa Corsair H100i hladjenjem koje mi je procurelo posle 5 meseci (vratio se sa puta i zatekao sasusenu tecnost po kucistu i van njega). Stradale su ploca (maximus V formula) i grafika (ne secam se koja bese, mozda GTX770). Posle malo ubedjivanja u firmi na E** su mi zamenili plocu, grafiku i ponudili novo hladjenje (uz moju doplatu), ovog puta sam uzeo Cooler Master Eisberg 240L Prestige, koje je eto trajalo do pre neki dan. Ne znam da li je crkla pumpa prvo ili je zbog toga procurelo, ali samo mi se ugasio komp zbog temperature i video sam da je u bloku nivo tecnosti jako nizak a imalo je i mehurica po prozorcicu. Posle skidanja nivo se kao vratio ali je i pocelo da curi na delu gde naleze na procesor. Videcu za koji dan da li je sve prezivelo (mada mislim da jeste).
Enivej, moje iskustvo - AIO hladjenja su tempirana bomba:) Da li cu za sl. masinu da ugradim opet AIO? Mozda :D

Problem sa AIO je, da je tecnost u njima generalno toplija neko u custom-e hladjenju, sto doprinosi da isto ispari vremenom, kako je sve zatvoreno korisnik i ne zna sta se desava unutra, s tim jos i pumpa se greje isto od vrele tecnosti pa se i njoj smanjuje vek trajanja, kad jos na to dodas da vremenom pola tecnosti ispari dobijes belaj, da ne pominjem kako su pumpe jeftino sklepane i nikakve.

AIO ima tako malo tecnosti u luube da ne mozes verovatno ni coca cola casu napuniti njom. Na kraju AIO i nije nesto bolji od dobrog air cooling-a, plus je sigurnije.
 
Nazad
Vrh Dno