Šta je novo?

Mali vodič vodenih hladjenja (CLC)

Posle mnogo godina.Mogu i vazdušnjaci da se pokvare, može isto da iscuri ono nekoliko kapi u heat pajpovima i da se ošteti keramika unutar pajpova. Nije ništa nauništivi i zauvek.

Absolutno neuporedivo, kod AIO ce problemi (pogotovo sa isparavanjem, i slicni) poceti izmedju 5-10 godine upotrebe, a posle 10 godina, svaki dan je igra na srecu, a sa vazdusnim ostecenja heatpipe-ova ce poceti izmedju 15-20 godine upotrebe, a igra na srecu tek posle 20-te godine.

Za oba primera racunam Nezavisno od kvaliteta izrade, uzimam u obzir da je vrh izrada za oba/sve hipoteticke primere hladnjenja.

S tim da tesko da ces naci ikog sa AIO-om koji radi i na 30% kapaciteta svojih posle 15 godina, a naci ce se po koji vazdusni koji radi sa 80%+ svojih kapaciteta i posle 20,25 godina.

Nacin na koji otkazaju, i koliko ucinka na performanse imaju stvari koje otkazu, kao i posledice otkazivanja su veoma razlicite, i debelo u korist vazdusnog hladjenja.
 
Poslednja izmena:
Tako je bre, samo custom voda! :D
 
Tako je bre, samo custom voda! :D

Def resava vecinu problema :), i predstavlja najelegantniju opciju od 3 koje meni imaju smisla:

1. Najveci Air cooler od firme sa najboljom podrskom u zemlji boravka/susedu xD, i koliko god godina moze da izgura.

2. Najeftiniji AIO/Arctic Liquid Freezer II sa dobrim performansama i na svakih 5 godine novi, a prethodni u kantu bez razmisljanja.

3. Custom Voda (najvise kinte, "lifestyle" izbor sa redovnim odrzavanjem), al ko voli i hoce, isplati se.

@niki999

def, uzivaj u kuleru, ja sam se na kraju odlucio za isti, pre nekoliko meseci, i zadovoljan sam njime. doduse, hocu bolje od Stock perfomansi, pa cekam da izadju Phanteks 140mm debeli (28-30mm dubine) ventilatori od Sterrox-nalik materijala kao najnovija noctua pa da napravim najbolju fizicki mogucu airflow kombinaciju kulera/ventilatora/kucista/filtera.
 
Poslednja izmena:
Koliko košta poštena "Custom voda"? Zar nebi bilo bolje ta pare staviti u bolje komponente ako je i recimo AIO dovoljan ? Sigurno bi dobio bolje performanse sa istim temperaturama. Pa i da se baci (a i nemora) posle 5 godina, za to vreme će i HW da zastari pa će trebati novo hlađenje. Pa onda još i vreme za pronalaženje i nabavku adekvatnih delova, sklapanje (nije to baš za svakoga), zamena tečnosti posle relativno kratkog vremena itd. Kada nije bilo AIO coolera ajde-de, ali sada ?
 
Kraken x63 i msi b450 tomahawk.
Na ploci ima 1x cpu fan 4pin i 1x pump fan 4pin i nekoliko sys fan 4pin.
Kraken x63 za razliku od proslog corsaira koji sam imao nema split kabal iz bloka sa 2x 4pin za fan. A ploca za razliku od prosle nema 2x cpu fan.Kako da spojim ventove sa x63 na plocu? Jedan kabal iz bloka je 3pin i jel njega moram u plocu na pump fun 4pin ili na cpu fan 4pin (da ne bi javljao gresku sto nema fan? Sta uopste radi ta konekcija? Ako on kontrolise brzinu pumpe, sta radi usb?
Jel mogu jedan vent u cpu fan na ploci a drugi u sys fan na ploci? Ili oba na sys fan? Ne vidim sto ne bi moglo oba na sys fan 4pin? Jel ne bi trebalo da bude problem? Hocu li moci tako kontrolisati ventilatore iz CAM softvera ili moram iz bios?
Ne znam dal imam ijedan spliter. Ili cu morati nabaviti spliter, pa da oba skopcam na cpu fan?

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Za radiator ventilatore uzmi splitter, 2 u 1 PWM(4 pin) i prikači na CPU_FAN na ploči, nemoj da ih razdvajaš na druge conectore ili sys fan. Trebalo bi da je došao sa kulerom. Mora da reaguje na CPU temperaturu.
Pumpa iako je 3 pin može i u 4pin header. Neka je, neka radi punom brzinom, bolje hlađenje specijalno na idle i donekle sprečava nagle promene temperature i tim oscilačije brzine ventilatora.
 
Nemam spliter, a po svoj prilici ga ne mogu ni naci, osim na ebay na koji cu cekati 2m.
Kako stvari stoje jedan vent morace na sys fan, jer nemam gdje drugo. Al cu vjerovatno morsti uzeti fan kontroler neki i fiksirsti ventilatore, jer mi smeta ta promjena rpm-a. Probacu napraviti neku krivu da sto manje oscilira. Dal se broj rpm kontrolise iz tog CAM softvera ili iz bios?
@edit - nadjoh u kutiji od starog sabertooth z77 :) Ja srece.... :) :) Jedan je 4 pin, drugi je 3 pin al to je ok, tako i treba da bude?
Kakva je ova pre-aplied pasta na x63? Ima li potrebe stavljati neku drugu, Noctua, AS,...? Ili su razlike minimalne?

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Splitere traži na KP, nemoguće da nema...
Ako ništa drugo, ima u HU Noctua spliteri pa će ti nabaviti neko.
Ili zameni ventilatore sa Arctic PWM PST, jer njih samo povežeš jedan na drugi pa u ploču i ne treba ti spliter. Plus, odlični su za radijatore i bolji od NZXT...

I drugi put googlajte pre kupovine a ne da se hvatate za glavu kad vam stigne roba...
 
Poslednja izmena:
Nasao 2 komada u kutijama starim. Mada kazu da radi ok i kad se oba nakace na sys fan. Tj na bilo koji 4pin. Mada 10 god nisam kontrolisao rpm preko ploce, nego preko fan kontrolera, totalno sam ispao iz fazona. Na kraju cu vjerovatno uzeti onaj nzxt mix 2 ili tako nesto. Smeta mi kad rpm oscilira, ubija me ta promjena zvuka.
Btw ja sam iz Rep. Srpske, KP mi je podaleko :)
Ventovi ce ici nekad Noiseblocker PK-PS ili neke Noctua. Pogledacu i te sto si rekao. Prvo hocu da vidim ovi koliko su bucni na 1200-1300rpm. Nisam se nikada susretao sa NZXT brendom.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Za spliter nema veza na šta kačiš. Slobodno poveži oba radiatorska na CŠU_FAN, uđi u BIOS, namesti ma PWM i ako hoćeš da čuješ koliko su gaasno, manesti na stalne obrtaje. Posle namesti neku krivu u zavisnosti od temperature.
 
Hvala :) To vec znam, nego me malo iznenadilo da x63 ne dolazi sa fan spliterom, x62 dolazi. Kod corsa to ide iz bloka. Meni to i nije bitno bilo, jer sam sve uvijek kontrolisao preko fan kontrolera. Probacu tako, da namjestim da rpm bude stalan. Jel moze preko pwm u bios il moram preko DC? Ako mi ne bude ok, ovo cu uzet.
908cd0a71a4576e985f6e2a06ab35ace.jpg


Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne za radiator ili za pumpu. Može za ostale u kućištu.
 
Pumpu cu direkt na plocu, pa cu se igrati sa CAM. Zasto ne za radijator? 4 godine sam tako na proslom setup.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Pa ventilatori na hladnjaku (vazdušni i vodeno) hlade CPU pa prema temperaturi procesora treba i njihova brzina da se reguliše. Ako je temperatura u kućištu niža od processora (a to obično i jeste) onda će ventilatori na procesoru presporo da se vrte i eto pregrejavanja ili visokih temperatura.
 
Nisam imao problema u zadnjih 10 god na fiksnim rpm ventilatora. Svi su bili na fan kontroleru fiksni. Na h100i v2 na 1200-1300 fiksno i 6700k oc ispod 69C.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
To može samo ako je hlađenje preuveličano, zašto bi se vreteli stalno tolikom brzinom, ako je dobro hlađenje na leru bi se vrteli mnogo sporije i tiše.
 
To može samo ako je hlađenje preuveličano, zašto bi se vreteli stalno tolikom brzinom, ako je dobro hlađenje na leru bi se vrteli mnogo sporije i tiše.
Pustio sam dragon center da uradi sam postavku cpu fanova, cisto da vidim sta ce uraditi. Spustio je rpm na 550 u idle. Bukvalno se ne cuje nista. Malo sam samo korigovao na 700, idle je 33-39C. 26C sobna temp. Load do 61C. Ali su mu fanovi uzas,na X63. Vibriraju jako mnogo. Na maks mi se pocne tresti sto i imam osjecaj da ce se mastercase pro 5 raspasti. Do nekih 800rpm su podnosljivi, sve preko je uzas. Moracu ih mijenjati. Mada na 600-700rpm duvaju kao noiseblocker pl-ps 120mm na 1200rpm.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Tako je već bolje, samo nisam znao da su ti ventilatori tako bučni. Tim pre ih treba usporiti kada nije potrebno brže. Ovi Arctic su baš tihi i na punoj brzini.
 
Nisu oni bucni, sam mehanizam se ne cuje. Cuje se airflow normalno, ali recimo na 1000rpm kad stavim ruku gore na njih, osjetim kako bruje. Mozda je do polozaja horizontalnog? Il naprosto, mozda su takvi. Vidim i po netu se zale isto... Ali ruku na srce, na 750rpm prave solidan airflow.

181e654ad33f41e1f33d547e18e04daf.jpg
2189d3f82cea260ea9a436a0d1b58b41.jpg


Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Možda vibrira taj bracket, ne sami ventilatori?

Na 2x 120mm Noiseblocker pl-ps na 1300-1400rpm nije se osjetilo nista. Osjetim pod rukom da fanovi nisu mirni. Osjetim to brujanje. Ovaj fan do zida vise nego ovaj do dugmeta za paljenje.
Kad pustim Cinebench, temp idu do 61C na 900rpm, tako da nije strasno. Ako podesim na veci broj rpm onda mi smeta bas. Na idle je 34-39C na 750 rpm.
 
Poslednja izmena:
Možda je do toga što vise na osovini ali se to ne može izbeći ako su tako postavljeni. Za takve stvari ima ventilatora koji se okreću na suprotnu stranu.
 
Možda je do toga što vise na osovini ali se to ne može izbeći ako su tako postavljeni. Za takve stvari ima ventilatora koji se okreću na suprotnu stranu.
Vjerovatno. Takav fan. Zaustavim ga rukom, pa pustim. Tacno osjetim kako motor vibrira.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Drugari, ako moze savet, posto nisam imao iskustva sa vodenim hladjenjem...

Uglavnom sklapam konfiguraciju, od drugara sam povoljno uzeo njegov AMD Ryzen 7 3700X samo bez kulera pa moram da mu kupim sam hladjenje. Za oko mi je zapao COOLER MASTER MasterLiquid ML120L V2, pa me zanima da li radi posao i ima li neke konkretne prednosti u odnosu na standardni kuler tipa COOLER MASTER HYPER 212?
 
Ne, ništa ispod 240 nije ovoljno. Ni 212 nije sasvim dovoljan.
 
Nazad
Vrh Dno