Šta je novo?

Mali vodič vodenih hladjenja (CLC)

Delid jedino :)
 
Sta mu ro znaci neznam ja te izraze? :)

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
"skalpiranje". Mislim da bi bilo brze da si izguglao nego iskucao pitanje :p
 
U bre brate samo sto sam kupio plocu i cpu pa ja to neumem da radim ja nisam siguran i procesor da stavim kamo li to. Sada sam se razocarao kome ja da se obartim za tako nesto place mi se sada :'(

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
koj sam ja baksuz nista mi se neda da uradim nesto sto zelim
 
Poslednja izmena:
evo na fabrickim podesavanjima
pregrejavanje.jpg
ovo je isti test ali mi nije jasno kako je spustio temperaturu
isti test spustio temp.jpg
cpu111.jpg
20160804_174135.jpg
 
Poslednja izmena:
Ljudi, sta mislite o H115i Extreme kuleru?
Na dosta strana videh da najbolje hladi, pa me zanima da li ima boljih?
 
Lep i precenjen alu plastikaner kao i većina CLC kulera. Sve preko 100e za ove igračke je bacanje para.
 
Sto kaze Kolos, istog sam misljenja. Pogotovo sto corsairi imaju odvratno lose ventilatore, tako da racunas na potrebu za promenom doticnih ako nisi totalno gluv/drzis komp u drugoj sobi :)
 
Sad sam video cenu na KP, 145e/18.000din. :d

Steamroller je do pre par dana prodavao vrhunski rad, Alphacool XT45 280mm za 6.000 din.

U Monitor-u se još vuče onaj EKWB EK-KIT L120 za 13.800 din. CPU block, DCP 2.2 pumpa, EK PE120 rad sa ventom, šest kompresionih fitinga, 2m ZMT creva i EVO kulant(delovi pojedinačno vrede mnogo više).

Samo da ubaci XT45 280 umesto PE120 i za 20.000 din ima pristojan custom loop koji će da piški po Corsair plastikaneru od 18.000 din.

Dobro, treba mu i dva 140mm ventilatora, ali čak je i jeftini Arctic F14 PWM dovoljan za low FPI radijator.
 
Lep i precenjen alu plastikaner kao i većina CLC kulera. Sve preko 100e za ove igračke je bacanje para.

Posto sam dubidus oko vodenog hladjenja, osim sto znam sta je CLC kuler, dalje ne znam o cemu pricas :)
To jest, sta je alternativa, sta je najbolja opcija do oko 150e?
Razmisljao sam o DH15 vazdusnom, ali brate mili koliki je, a 1151 je osetljiv, pa ne bih da s****m plocu i cpu dok pomeram kuciste.
Svaka pomoc je dobrodosla :)
 
A za sta ce vam TOLIKI hladnjaci?
Nije mi jasno ni sta ce te sa vodenim hladjenjima ako trazite tisinu...?

Svaki cpu ima svoj termalni prag i uzimate hladjenje koje ce uvek drzati temeraturu ispod njega.
Sto nize to bolje ali cemu silovati sa testiranjem ili spustanje temperature sto nize uz ogromnu cenu, masu, buku, smrad...?
Besmisleno.

Cpu fino radi na 45C kao i na 65C, bitno je da ne predje svoj maximum.
Svaki vazdusni hladnjak koji drzi uvek temperaturu u okviru radnih parametara za cpu je dobar ako je pri tome i tih.

Imate nekoliko modela koji to provereno rade, cemu insistirati na 2kg Al ili preskupim vodenim hladjenjima...
 
Uzmi EKWB Predator pa ćeš videti šta je apsolutna tišina :)

Imao sam Nepton 240m, Raijintek Tisis, TRUE Spirit 140 (od tih malo boljih kulera), nikad nisam doživeo ovakvu tišinu u radu.

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
 
Liquid Freezer 240 najbolje za ulozeno/dobijeno, nije previše bučan, odlično hladi čak mnogo bolje od tih izvikanih i precenjenih kulera a cena 80e.
 
Uzmi EKWB Predator pa ćeš videti šta je apsolutna tišina :)

Imao sam Nepton 240m, Raijintek Tisis, TRUE Spirit 140 (od tih malo boljih kulera), nikad nisam doživeo ovakvu tišinu u radu.

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
Ima više modela, na koji tačno misliš?
I nigde ne piše koliko db ima, a sve šetali stoji. Baš bih voleo da vidim neki test i poređenje sa boljim vazdušnim kulerima.
 
Hvala za link.
Koliko vidim u IDLE je tiši za 2db od D15, a pod opterećenjem je bučniji za do 7db.
Hladi bolje za uglavnom 2 stepena, i u dva testa (load) po 4-5 stepeni.

Iako mi se sviđa što je baš u IDLE tiši (jer je meni tada najvažnije da je tih, dok spavam) mislim da nije dobra kupovina jer je pored svega navedenog još i skoro duplo skuplji.
Kao manu D15 u odnosu na njega vidim samo veličinu i montiranje zbog iste.
 
Nakon Tisisa, moje kućište nikad više neće videti takvu nekakvu budževinu od Tower kulera.

Idi begaj, zauzme ti bukvalno celo kućište, ne vidi se ni ploča, ni memorija, ništa živo...
 
ja sam video bas dosta problema sa predatorom na overclock forumu. gotivim ekwb ali po mom misljenju je debelo precenjen ali i poprilicno golem....
 
Predator je custom loop koji je sklopljen kao AIO, isto kao i Swiftech H240-X. Naravno da ima dosta zalbi na forumu jer oni kojima radi nece doci da kazu e super radi :D S druge strane imas i Corsair AIO threadove koji su tek prepuni zalbi.
Jednostavno mnogo mesta gde je neko ko je sklapao moze da zezne potencijalno pretegne itd, tako da se desavaju problemi. S druge strane isti taj EKWB nadoknadjuje svu stetu ako se desi, i menja ti jedinicu za dz, sa sve slanjem kurira tebi kuci kog oni placaju.

@Nemanja
To kao 2C hladi bolje, da. Kada se testira na procesoru sa zvakom izmedju jezgra i IHS-a. Na 6/8-core ili sandybridge procesorima je razlika lagano 10x tolko.
Stoga su TPU testovi za hladjenja besmisleni, jednostavno ne testira se hladjenje na poznato najgorem primerku termalne konduktivnosti. Makar da su na 4790k testirali, ima bolju pastu, iako je lepljen silikonom opet.
 
Poslednja izmena:
Iskreno, ne verujem da je razlika od lagano 10 puta u takvom slučaju, jer 20-50 stepeni razlike (i na box kuler a kamoli na najbolji vazdušnji kuler) mi zvuči kao naučna fantastika. Mislim da bi napredak u hlađenju išao srazmerno za oba kulera. Možda bi se razlika povećala između ta dva kulera ali bi to opet došlo na 4-12 stepeni razlike, gde bi oba imala temperature niže od onih testova.
- Gledam i ovako da je razlika tolika dobar deo onih rezulata bi bio ispod sobne temperature, što je nemoguće.

Nemam nikakva iskustva i verujem ti da ima razlike, kolika je i da li opravdava dodatne decibele ne znam, ali da je tolika zaista mi je teško da poverujem.
 
Meni je to posao, tako da ti ja kazem iz iskustva.
Na tesko OC-ovanom npr Haswell-E procesoru D15 protiv Predatora ces videti i do 20C razlike. Primera radi custom loop, Nenad970 ti je pravio temu za 2500k i X5650 cini mi se (isto zalemljen IHS pa je dobar prenos toplote), imao je najjaci air cooler sa 3 venta od 2400 obrtaja.
Pa vidi kakvu je razliku napravio custom loop. Ili cu vec cimnuti Nenada da mi iskopa printscreenove :D
 
Poslednja izmena:
Znam da imaš veliko iskustvo i tvoje mišljenje izuzetno cenim :)
Samo mi je sve to malo verovatno. Da li može link do te teme?

Ne uspevam da je nađem a voleo bih da vidim rezulate :)
Overklok mi nije toliko interesantan, ali najveća tišina uz što bolje hlađenje jeste.
 
ja sam video bas dosta problema sa predatorom na overclock forumu. gotivim ekwb ali po mom misljenju je debelo precenjen ali i poprilicno golem....
Prva verzija je imala leakove, ne i 1.1

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
 
nemam pojma, slucajno sam video na forumu. dobar je hladnjak svakako ali ko nece da oc-uje nema potrebe za njim.
ja imam h100i sa f2 vardarima skroz smanjenim i skroz je sve necujno. kad igram igre kliknem na neki turbo mod i uzivam :)
 
A za sta ce vam TOLIKI hladnjaci?
Nije mi jasno ni sta ce te sa vodenim hladjenjima ako trazite tisinu...?

Svaki cpu ima svoj termalni prag i uzimate hladjenje koje ce uvek drzati temeraturu ispod njega.
Sto nize to bolje ali cemu silovati sa testiranjem ili spustanje temperature sto nize uz ogromnu cenu, masu, buku, smrad...?
Besmisleno.

Cpu fino radi na 45C kao i na 65C, bitno je da ne predje svoj maximum.
Svaki vazdusni hladnjak koji drzi uvek temperaturu u okviru radnih parametara za cpu je dobar ako je pri tome i tih.

Imate nekoliko modela koji to provereno rade, cemu insistirati na 2kg Al ili preskupim vodenim hladjenjima...

Tvoje shvatanje vodenog hlađenja i cele te priče je potpuno pogrešno, tako da je tebi veoma teško objasniti i dati odgovore na postavljenja pitanja. :)

Toliki hladnjaci su potrebni baš zbog tišine, NH-D15 je baš zbog veličine(dobrog ventilatora i tehničkog rešenja) tih i ima dobre performanse.

Dobar custom loop(od 300e pa do nebo je granica) omogućava top performanse bez buke, tj. buka u load je jednaka ili je neznatno viša nego u idle. To CLC 99% ne mogu, te je npr. NH-D15 ili NH-U14S bolje rešenje(iste/slične performanse uz tiši rad), zato sam i napisao da ne treba davati više od 100e za vodena hlađenja tog tipa.

Sve ovo ima smisla ako se ozbiljno OC-uje, u suprotnom nije potrebno ništa bolje od LC-CC-120/212 EVO.

Meni konkretno, custom loop daje mogućnost da CPU na 5.2GHz @1.47V ne prelazi 75°C u GTA V. Tu igru navodim zato što je izrazito CPU bound tip igre, kao i Witcher 3. Overklokovana grafička ne ide preko 40-42°C ni u jednoj igri. Kod mene je buka u idle i load jednaka, 5x EK Vardar ventilatora na radijatorima(240mm + 360mm) se vrte na ~900 RPM konstantno, što je praktično gotovo nečujno.
Juče sam probao da potpuno ugasim ventilatore i grafička na stock nije išla preko 47°C, sa upaljenim ventilatorima bude hladnija za 10°C i to sve na 22°C sobnoj temp.

Da li je ovo isplativo za običnog korisnika? Ne, naravno da nije. Za entuzijastu, overklokera, zaluđenika :) takođe verovatno da nije, ali takvi ljudi i ne postavljaju pitanje o isplativosti, vole to i rade to iz njima poznatih razloga(estetskih npr.) i ne treba ih zbog toga osuđivati.

Moram na kraju još jednom da ponovim, dati 18K dinara za pomenuti H115i i slična rešenja je ludost kada za 20-ak hiljada može da se napravi pristojan custom loop. Tačno je da će Corsair H115i(280mm) i slično, imati bolje performanse od npr. prosečnog custom vodenog sa 240mm radijatorom, ali po pitanju kvaliteta izrade, pouzdanosti i tišine nema šta da traži, pogotovo ne po toj ceni.

Tačno je da su CC-120 i 212EVO odlični za 90% korisnika, malo napredniji idu na vazdušno hlađenje klase D14/D15 ili neko CLC do 100e, retki kupuju EK Predator klasu AiO kulera ili prave custom loop od nekoliko stotina eur i meni lično je sve to OK i normalno. Poenta je da su potrebe svih korisnika zadovoljene. :)
 
Ima li ko iskustvo sa ovim ek l120 što čami u monitor-u, zanima me koliko bi i da li uopšte bio bolji/tiši od prosečnog aio, upravo ovakav kakav jeste bez dodavanja većeg hladnjaka?
 
Ja sam tamo pre skoro 2 god. kupio L240, imali su po jedan primerak/kutiju od oba. :) Razlika je samo u veličini radijatora, ostale komponente u kutiji su iste.

Šta bi hladio sa 120mm radom? U principu je dovoljan za svaki procesor.

Ventilator je 3-pin, 1600 RPM max, dakle nije PWM. CPU block je odličan, fitinzi i crevo takođe. Pumpa je najslabija karika(u svetu custom vodenog), ali dovoljno je dobra da gura kroz sistem sa max dva bloka i dva radijatora. Ima 3-pin konektor, 6.5W snage, držao sam je na fan header-u na ploči zbog kontrole. Na 12V(2000 RPM) se čuje zujanje, ali na 9V(1500 RPM) je totalno nečujna i dovoljno snažna da obezbedi optimalan protok kroz CPU/GPU blok i jedan radijator. Moja je svojevremeno gurala kroz CPU blok, GPU blok i 240mm radijator bez problema i imao sam odlične temp. Prodao sam je za 5K i CPU blok takođe za 5K, a ostavio sam radijator(koji i sad koristim) i fitinge. :)

Edit:
Ne bi imao bolje temp u odnosu na klasično 240 CLC hlađenje. ;) Potrebno je dodati još jedan 120 ili 240 radijator da bi postigao zavidne performanse.
Kakav god da je kvalitet komponenti, performanse u najvećoj meri diktira disipaciona površina radijatora.
 
Poslednja izmena:
ja sam uzeo ovaj h100i gtx zbog mini itx kucista koji znaci kad se ugreje grafa u tako malom prostoru. kroz par sati witchera 3 cpu nije presao 45c na turbo modu od 4GHz a gtx970 je bila max na 62c. vardari su bili mozda na 700-800rpm-a.
svako kupuje i sklapa ono sto voli i tu nema potrebe za ikakvim pravdanjem. kao sto je meni oc neke i7-ice besmislena + davanje jos par stotina € za custom loop i sve to radi pod sugavim windowsom. pre bih kupio jacu komponentu. ali svakako custom loop lepo izgleda...
 
Nazad
Vrh Dno