Šta je novo?

I7 4790K problem sa temperaturama

baxter89

Poštovan
Učlanjen(a)
12.05.2015
Poruke
18
Poena
54
Ovako sklopio sam novu masinu pre 3 dana uzeo novu plocu
msi z97-gd65 gaming tu am stavio cpu i7 4790k nisam imao nikakav kuler sem boxa i uleti mi zamena za moj predhodni cpu za Noctua NH-U12P SE2 Special Edition+CORSAIR Hydro Series H100 uzmem ja to sve smontiram vodeno kod sebe Prvi put imam vodeno stavim pastu temperature sledece na leru :
sa izvadjenim hladnjakom.png
u igrici konkretno gtaV:full.jpg
medjutim vratim box temperature sledece:box.png
Nemam sliku box pri opterecenju al neprelaze 70C
Nista mi nije jasno,cuo sam da ova vodena po tem. su bolja od vazdusnih,dal ja negde gresim nije mi jasno nista,ili sam mozda kupio vodeno djubre koje nevredi nicemu,zalim sto sam prodao svoju nhd14.
 
Poslednja izmena:
ili nisi dobro namontiro vodeno ili nesto nije uredu sa istim a to za nhd14 je najveca greska :). to za oc do 4.5-4.7 vodeno totalno ne potrebno ;)
 
Poslednja izmena:
To da je voda bolja je istina. Ali custom loop. Svi ti All in one closed liquid cooleri su uglavnom sa losim komponentama i jedva se izbore sa top air coolerima.
Radijatori su im od aluminijuma u potpunosti i samim time termalna disipacija je losija. Ozbiljna voda ukljucuje daleko bolje pumpe, vodene blokove i radijatore od bakra i mesinga.

Nh-D14 je jedan od top air coolera i zeznuo si se sto si ga prodao :)

E sad ipak su ti prevelike temperature na tom H100, da li si lose montirao ili mozda pumpa lose radi ne znam.

@tomas

Da za sendi seriju, za haswella moras da imas ili najbolji aircooler ili najbolji AIO ako hoces 4.7ghz.
Naravno pricam bez delid-a.
 
Poslednja izmena:
nije sve u hladjenju ima tu i dosta sa silikonskom lutrijom :) a slazem se da je vodeno najbolje ici custom loop.
 
Naravno da ima, ali daleko je veci impakt toga sto je silikon kojim je lepljen IHS na haswellu predebeo i odvaja ga od samog jezgra, samim time prenos toplote je losiji mnogo nego kod Sandy-a gde je lepo zalemljen IHS.
Haswell ohladiti na 1.3V je pakao, dok Sandy laganica.
 
Nije meni bitan overklok tj nije mi ni potreban imao sam pre ovoga fx8320 koji je radio na 3.5 klokovao sam ga za svaki dan na 4.6 podizao voltazu arcio ga i arcio i nije presao 45C dok je na leru radio 22C
Ovo me sad totalno zbunilo.videcu od nekog drugara da pozajmim kuler neki veci pa da vidim sta se desava.
 
Na žalost, temperature u full load-u, kad su sva 4 jezgra na 4.4GHz, su tačne. I za tvoj cooler i za moju Noctuu NH-D14.
Stvar je u tome da ploča daje previše napona - nepotrebnih 1.180V, pa čak i 1.215V za 4.4GHz turbo mod.
Hyper-threading dodatno zagreva jezgra. Zato je bolje za sva jezgra postaviti množilac 44, a u CPU Core Voltage Override odabrati "Manual", pa onda upisati 1.120 (slika 1). Time će temperature u idle-u biti za 5-6 stepeni višlje, ali će zato u full loadu biti 10-15 stepeni niže (slike 3 i 4). Ako ti je prvenstveno stalo do gejminga, onda hyper-threading možeš i isključiti (slika 2), ionako su skoro sve nove igre optimizovane za 4 jezgra. HT ponekad čak i smeta. Osim toga, kao što se sa slika 3 i 4 vidi, sa isključenim HT jezgra su malo brža.

cpu_core_voltage_override.jpg hyperthreading_disabled.jpg i7-4790K_HT_on_full_load.jpg i7-4790K_HT_off_full_load.jpg

P.S.
Ako u toku igranja sa Core Voltage na 1.120 dobiješ BSOD, podigni malo voltažu, na primer - 1.130. I to je daleko manje od 1.180, da ne govorim 1.215 (volti, u full loadu).

Probaj, pa ako ne funkcioniše, samo čvakni F5 pa F10 (u BIOS-u).

Eto, nadam se da sam ti malo pomogao...
 
Evo kolike su kod mene temperature u idle-u, na sobnih 25 °C. Nisu čak ni onih 5-6 stepeni višlje, možda 2-3 stepena...

temperature_u_idleu_na_1.120V_vcore.jpg
 
Trebalo bi da poseduje ploca adaptive voltage. Tako da kada je procesor u idle rezimu srce svega 0.8V ili vec koliko ploca dodeli, ali zato kada je potrebno, podigne napon na zadatih 1,120V za turbo rezim, ili cak da se koristi offset voltage.
 
Moja ploča nema tu opciju, da smanjuje ili povećava napon u zavisnosti od load-a...
Mada, na 4.4GHz to mi ne igra veliku ulogu, samo kod većeg overclockinga.

EDIT: Naravno, mislio sam kod omogućenog Manual Override-a.
 
Poslednja izmena:
Moja ploča nema tu opciju, da smanjuje ili povećava napon u zavisnosti od load-a...
Mada, na 4.4GHz to mi ne igra veliku ulogu, samo kod većeg overclockinga.

EDIT: Naravno, mislio sam kod omogućenog Manual Override-a.

Umesto manual izabere se adaptive :) on adaptira voltazu u odnosu na load. Problem je sto sinteticki testovi NIKAD ne treba da se rade na adaptive, jer moze da povuce znacajno vise napona nego sto si zadao.
 
Jes, bogumi! CPU Core Voltage - Adaptive mode. Probao sam, samo on meni u idle (800MHz) daje 0.760V, a u full load-u (4400MHz) - 1.180V. A na tih 1.180V i 4.4GHz temperature idu i do 100 stepeni, pa throtlluje na 99. Zato je bolje odabrati Manual mode i za 4.4GHz staviti 1.120V. Ili 1.130, ako je procesor baš "voltage hungry". :)

(Probudih se u 4 i odmah na Bench, hahaha :d)
 
Pa u Adaptive namesti tih 1.120V ili koliko mu već treba za 4.4GHz, nemoj drzati na Auto.
 
Ok, probaću tako.


@baxter89
Evo, da ti još malo pomognem (jesam li ja dobrica ili mi je jako dosadno još od ranog jutra, hahaha :d)

Upload-ovao sam 4 slike sa kojih se vidi zašto je bolje izabrati za Core Voltage "Manual", nego "Auto".

Kad se radi o samo 4.4GHz, kad je Core Voltage na "Auto", onda temperature u mirovanju jesu malo manje, ali ne mnogo, svega 2 do 3 °C. To se vidi sa slika 1 i 2, gde su temperature na "Auto" 35-33-32-31 (°C), dok su na "Manual" 1.120V 36-34-33-33, znači, svega 1 do 2 stepena su veće. Da klokuješ procesor na 5GHz, bila bi veća razlika,

Druge dve slike, a to je posebno važno, pokazuju temperature pod punim opterećenjem. Na "Auto" su one redom (maksimalne) 96-100-100-96. I tu ni dobro hlađenje ne može mnogo pomoći, osim skupih vodenih sistema. A kod "Manual" postavki, tj. 1.120V za 4.4GHz, one su redom (maksimalne): 85-87-87-85. E, to je već prihvatljivo. Za i7-4790K je granica za thermal throttling 100 stepeni, znači, pri 1.120V one su pristojno daleko od 100, 13-15 stepeni.

I pogledaj samo (slika 3) koliko ploča daje napona na "Auto" podešavanjima - celih 1.215V! To je skroz nepotrebno, jer je ovaj naš procesor već na 1.120V "rock-solid", što se vidi na slici 4, gde ga ni LinX ne obara (a ni Prime95, testirao sam). Na 1.215V se ovaj proc može klokovati do 4.5 - 4.6 GHz (kako koji primerak, moj može, testirao sam).

Eto, ilustrovao sam ti neke stvari, pa ti vidi kako ćeš konfigurisati svoj sistem... Da li ćeš ga ostaviti na "Auto", ili ćeš primeniti Manual mode, ili Adaptive, Offset... (u "CPU Core Voltage Override").

Toliko od mene.
Veseo jutarnji pozdrav! :wave:
Ćao!


i7-4790K_core_voltage_0.760V_idle.jpg i7-4790K_core_voltage_1.120V_idle.jpg i7-4790K_core_voltage_1.215V_full_load.jpg i7-4790K_core_voltage_1.120V_full_load.jpg
 
Ne pokusavaj da koristis LinX i Prime95 (novije verzije) na Haswell-u, narocito i7 sa HT-om. Ako nisi otvorio cpu, temperature su uzas.
Probaj ROG RealBench, vrlo dobro pokazuje da li je cpu stabilan, a temperature daleko manje.
 
Pročitaj sledeće dve strane počevši od ove poruke. :D

Sa HT-om se stvarno mnogo greje, ali kad se isključi HT... ja sam svoj klokovao i do 5 GHz. :D
Naravno da ga LinX 0.6.5 dobro zagreje, ali na 4.4GHz nije opasno, sa dobrim coolerom. Video si na prethodnoj strani da mu max temperature ne prelaze 85-87 stepeni, i to sa uključenim HT-om, a to nije strašno (ja mislim).
 
Samo jedno pitanje, jesi li przio Linx sa adaptive voltage ? Ako jesi da to ne činiš ubuduce.
 
Hehe! :smash: Nisam i ne nameravam. :d
 
Problem resen oborio sam malo voltaze,kupio sam danas noctua nhd15 novo hladjenje temperature spale na 25C u stanju mirovanja dok u full loadu neprelazi 65C
Vodeno cu vratiti prodavcu jel je ocito neispravno.
 
r

evo da stavim i testove pod noctua nhd15 temperature pod noctua nhd15.jpgstanje mirovanja
opterecenje nhd15.jpg
 
Poslednja izmena:
A kako su ti klokovana jezgra? Jesu li na default 44-44-43-42, ili si uradio "all core optimization", pa su sva na 44x? I meni su temperature na defaultu, u full loadu slične tvojima, ali ja sam odabrao XMP 2400 profil, pa su mi sva jezgra na 44x, a temperature u full loadu 83-85-85-82 °C.

i7-4790-4.4GHz-full_load.jpg
 
Linx je druga zivotinja, on je opterecivao sa AIDA64. Ne mozete da se poredi bas :)
 
U tom slučaju, kod mene je ovako (sva jezgra na 44x):

i7-4790K-opterecen_aidom64.jpg

AIDA ne opterećuje procesor kao LinX 0.6.5, ni približno.
 
Kod mene na 45x (ali bez ht posto je i5 :p )

M0RRou3.png
 
Fine temperature za 4.5 GHz. :)
I kod mene su osetno niže kad isključim HT.
 
Ok su, sta znam, nije neki super primerak da ga skalpiram i jurim 5 ghz :(
 
Moj lako dostiže 5 GHz, ali nije stabilan. Za stabilnih 5 GHz i7-4790K zahteva najmanje 1.350V Vcore i 1.9V CPU input voltage, što znači premeštanje džampera na matičnoj, a to mi se ne radi. Osim toga, šta će mi petarda, nije baš da radim neki zahtevan posao na računaru. Najzahtevnije što radim je video kompresija (u .mp4 i .mkv), a za to je već dovoljno i 4.4 GHz....
 
Mjok, ne moras za to da premestas jumpere. 1.9V na input voltage nije uopste extremno i dalje u granicama specifikacija. A tek 1.35V nije nista special. Ti imas carski primerak, mozda najbolji koji sam video.
Samo je nemoguce ohladiti bez skalpa, pa makar imao custom loop od 400e, barem sto se tice linxa.

Ne treba ni meni, s obzirom da je igranje daleko zahtevnije po cpu od programiranja, tako da je cisto iz zabave :)
 
Nazad
Vrh Dno