Šta je novo?

Nemacka i madjarski pasos/drzavljanstvo (zivot i rad u Nemackoj sa EU pasosem)

DukeLander

Administrator
Administrator
Učlanjen(a)
03.11.2008
Poruke
12,128
Poena
1,205
Ako ste uspeli da resite ovo pitanje:

http://forum.benchmark.rs/showthrea...-šta-gde-i-kako)-i-prednosti-za-naše-IT-jevce

i zelite da "zapalite" u Nemacku,cisto da znate sta vas ceka jer na zalost znam dosta slucajeva koji su neslavno prosli i da ne bacate pare bezveze kao sto sam ja prosao (i mnogi drugi...)


Sa HU pasosem ste gradjanin EU i imate sva prava kao i ostale punopravne clanice EU zajednice,u praksi to znaci da u Nemackoj ste na istom nivou i imate ista prava kao nemacki gradjani stim da nemate nemacko drzavljanstvo,grubo receno.

Morate imati na umu da je Nemacka pravno vrlo uredjena zemlja,tj imate svoja prava i obaveze,ako zelite da ostanete duze,morate igrati po pravilima... mucke,zeznucu sistem i sl ostavite kod kuce,pre ili kasnije "padate",to je garantovano,cisto da napomenem...

Nemacki jezik je i vise nego pozeljan ako sami dolazite,bez pomoci tj ako nemate nekog u Nemackoj da vam pomogne...

U Srbiji se izdaju internacionalni izvodi iz maticne knjige rodjenih i vencanih i prihvataju se u Nemackoj,ponesite,trebace vam...


OSNOVNE STVARI i PROCEDURE:

Prva i osnovna stvar i sveto pismo u Nemackoj je prijavljena boravisna adresa.Bez toga ama bas nista ne mozete da uradite,tehnicki ne postojite,samo ste turista u prolazu i nemci adresu vrlo ozbiljno shvataju,sto cete videti u daljem tekstu.

Postoje vise nacina za prijavu adrese: iznajmite stan,iznajmite pansion ili vas neko prijavi na svoj stan.
Najlaksa varijanta je pansion.Najteza iznajmiti stan (kaucija,cesto vlasnik trazi da ste u radnom odnosu i sl,tj nepoverljivi su sa strancima,sa razlogom...).
Koju god variajntu da izaberete,morate ici u Rathaus iliti opstinu da se prijavite (Anmeldung).Procedura je brza i laka,ali kakva je zavisi gde se prijavljujete.
U sustini shema je sledeca: ako se prijavljujete u velikim gradovima tipa Minhen,Frankfurt i sl,tamo zbog obima posla ne obracaju paznju na detalje,a ako to radite u manjim mestima,i te kako znaju da cepidlace...
Procedura po pravilu kaze da treba da odete sa ugovorom o zakupu ili vlasnikom stana u opstinu i vazecim EU pasosem i na osnovu toga se prijavljujete.U Minhenu mi nista nisu trazili,samo pasos.Kada sam se preselio u manji grad,sve zivo su mi trazili...
To inace vazi za sve procedure.Tehnicki na papiru su svugde iste ali lokalno se razlikuju,kao i kod nas...

E sad,vrlo bitan detalj kod prijavljivanja: posto je to prva prijava u Nemackoj,na osnovu nje se formira vas "profil"
To podrazumeva sta cete i koliko cete placati u buducnosti,ukratko.
Licno nisam znao detalje i "izgubio" sam oko 3000 evra,tj placao drzavi nesto sto nisam morao,tj,drzava mi je vise skidala sa plate zbog pogresnih podataka.
Pitace vas o bracnom statusu,deca,religija i sl.
Bracni status je jako bitna stvar i ako ste u braku,ponesite u nemacku inter. izvod tj dokaz o statusu.
Ako imate dece,takodje ponesite njihove int. izvode.
Bez obzira na vasu religiju,recite da ste ateista.

Nemacka ima 6 nivoa poreza na dohodak (Lohnsteuerklasse),najgore ako ste sami,najbolje ako imate porodicu i decu.Razlike nisu male...
Ako prijavite da ste katolik,placate crkveni porez svakog meseca.Bilo je slucajeva da se pogresno razume pravoslavac i sl,zato je najbolje reci da ste ateista,to svi razumeju i necete placati crkveni porez,koji sam placao oko 100e mesecno za celu porodicu.

Kad ste odradili prijavu,opstina sve te podatke salje policiji i poreskoj (Finanzamt) gde se odredjuje vasa poreska klasa.
Dobijate vrlo bitan papir tj potvrdu o prijavi (Anmeldungsbestätigung) i od tog momenta ste gradjanin Nemacke.

Sa potvrdom i pasosem odlazite u bilo koju banku i otvarate racun.
Racun vam je potreban za auto,stan,placanje rezija itd...
U vecini slucajeva se sve resava preko termina pa tako i banka,tj ne mozete da upadnete u banku i odmah otvorite racun,treba da trazite termin tj vreme da sednete sa agentom i na miru otvorite racun,ima dosta papirologije...
Banka vam salje pismo dobrodoslice na kucnu adresu i vrlo je bitno da dobijete tj obavezno istaknuti ime na postansko sanduce gde zivite,u protivnom postar nece ostaviti pismo,pismo se vraca i imate problem.
To vazi za sve institucije,kao sto rekoh,ozbiljno shvataju adresu...

Kada ste otvorili racun,od tog momenta mozete da kupite auto,iznajmite stan i sl...

Auto u Nemackoj nije luksuz vec preka potreba,cesto se u oglasima za posao navodi da kandidati sa autom imaju prednost tj vecina industrijskih zona su udaljene pa je prevoz bitna stavka.
Mozete doci sa srpskim autom i vozati ga maksimum 6 meseci ali racunajte na ceste policijske kontrole,jednostavno smo odmah sumnjivi.Od kad imam nemacki auto ni jednom me nisu zaustavili,sa srpskim skoro uvek...
Kupovina auta je jednostavna.Preporucujem privatne oglase i prodavce,zaobici auto placeve i sl,uglavnom ih drze turci,poljaci ili rumuni i jedva cekaju novopecene pridoslice...
Da bi registrovali auto,treba vam ugovor o kupovini,papiri od auta i TuV tj vazeci tehniciki,broj osiguranja (dobijate kod auto osiguravajuce kuce),odete u "KFZ-zulassungsstelle" i prijavite auto.
Brza i jednostavna procedura,slucajno sam pogledao na sat kada sam ulazio u kancelariju,izasao sa tablicama u rukama posle 8 minuta.Pitace vas koju registraciju zelite (random ili nesto po vasoj zelji,naravno onda je skuplje) sve placate na licu mesta,trazice vam broj tekuceg zbog poreza na auto,na licu mesta dobijete nove tablice i imate registrovan auto,ali ne i osiguran.Posle idete do vase prethodno izabrane osiguravajuce kuce i dobijate ostale potrebne papire,tj pravite ugovor o osiguranju i mozete slobodno voziti auto...
Pripazite sa osiguravajucim kucama,takodje postoji "opasnost" da vise placate nego sto je potrebno,iako u sustini svi nude isto cene jako variraju,tj,placate ime.
Kada sklapate ugovor o osiguranju,pitace vas kako zelite da placate.Imate mogucnost odmah za celu godinu,polugodisnje ili kvartalno.Uglavnom svi biraju kvartalno,tj godisnji iznos se deli na 4 dela i svaki 3 mesec u godini se automatski sa vaseg racuna skida iznos.
Npr kod prve osig. kuce sam kvartalno placao 370e,kod druge 190e,zato kazem da pripazite tj raspitajte se,gledajte kod koje kuce su akcije i sl...
Kod voznje auta obratite paznju na ogranicenja,table i pravilo desne ruke u saobracaju,nemci su strogi po tom pitanju.Kamera i trafipax-a ima na svakom koraku.

Ako izadjete sa porodicom,trebace vam stan.Gde je stan,tu su (ne uvek) i kaucije.Kaucije idu od 1 do 3 mesecna "hladna" zakupa (kaltmiete) tj zakup bez uracunatog grejanja i troskova (voda,smece i sl).Ima puno varijanti obracuna zakupa i treba obratiti paznju sta i kako iznajmljujete.
U oglasima uglavnom stoji kaltmiete,warmmiete i nebenkosten (zakup bez grejanja,zakup sa grejanjem i dodatni troskovi). Evo kako izgleda tipican oglas,dodacu pored prevod:

Kaltmiete:700 € (hladan zakup)
Nebenkosten:98 € (dodatni troskovi:voda,smece...)
Heizkosten:in Nebenkosten enthalten (grejanje-uracunato u dodatne troskove tj ne placa se posebno)
Gesamtmiete:798 € (ukupan zakup)
Kaution:2100€ (kaucija)
Provision für Mieter:Nein (nema provizije za agenta)

Uvek trazite "Provisionfrei" oglase za stanove,to znaci da nema agenta za nekretnine i necete placati proviziju koja uopste nije mala...

Poznati sajt za stanove,cisto da vidite kako se krecu cene: http://www.immobilienscout24.de/wohnen/

Obavezno napraviti par slika o stanju stana kada preuzmete uz prisustvo vlasnika,tako ste se osigurali tj zastitili svoju kauciju,kao i stanje struje i vode.
Normalno,kako ste preuzeli stan tako ga i vracate.

Bitna stvar je ugovor o zakupu.Treba da je sve navedeno,od cena,kaucija,grejanja itd do vasih prava i obaveza.Ciscenje vaseg dela dvorista/stepenista takodje,pridrzavajte se toga.Obratite paznju pre potpisivanja na stavku "Mietvertrag kündigen" tj otkaz ugovora o zakupu.Standardno je 3 meseca tj po zakonu ali vlasnik moze da stavi vise sto je problem za vas.Ako ne pise ne potpisujte,trazite da se upise.U Nemackoj samo papir govori,tako da kada date pare za kauciju morate dobiti potvrdu za to inace vlasnik ne mora da je vrati.Cesta praksa je otvaranje posebnog racuna u banci gde se poleze kaucija i to je najbolja varijanta.

Evo primera kako izgleda ugovor: http://www.mieterverein-meissen.de/download/wohnungs-mietvertrag.pdf

Struja i telefon/internet su personalne stavke,vi birate distributera/provajdera i sami pravite ugovore sa njima.To sve telefonski mozete da resite ili odlaskom u poslovnice.Za struju su najbolji "lokalni" distributeri,npr sam grad i sl jer ako imate problem mozete na licu mesta resavati.

Posao je vrlo lako naci ako znate jezik,makar ono najosnovnije,posla ima na pretek.Ako ne znate jezik,dosta teze i to uglavnom na preporuku poznanika.
Npr danas se zena prosetala sa drugaricom po gradu,trazile neku skolu jezika da se upise da usavrsi jezik i nisu ni stigle do skole,videla neki oglas u izlogu za posao i dobila posao,pocinje sledece nedelje da radi.
U startu su plate tj satnice male,uglavnom svi krecu preko Zeitarbeit ili Leiharbeit firmi tj privatne agencije za zaposljavanje gde su najtrazeniji varioci,tehnicari,bravari,elektro i sl teh. struke.
Preporucujem trazenje posla direktno u firmama,tj zaobici agencije,em vise para em veca sansa stalnog zaposlenja.
Takve firme se oglasavaju uglavnom preko novina i u "Arbeitsamt"-u,tj zavod za zaposljavanje.Tacno se vidi u oglasu razlika izmedju agencija i direktnog,svaki grad ima besplatne lokalne novine,citajte ih,puno korisnih stvari ima...

Nemacka maksimalno podrzava svoje gradjane,bez obzira ko ste i sta ste.Ako radite,vi placate poreze i imate sve beneficije.Mozete traziti da drzava placa deo ili ceo iznos kirije,deciji dodatak,povracaj poreza na dohodak,povracaj poreza na gorivo i puno toga...
Npr posle 6 meseci kako sam dosao trazio sam neki ID broj u opstini i sluzbenica posto su sve institucije povezane je videla da sam trenutno samo ja radio u porodici,uredno sve placao i imam dvoje dece.Prvo me naribala sto nisam jos uvek trazio deciji dodatak jer imam prava na to i to sleduje deci i na kraju kaze "gospodine,vi kao jedini hranitelj porodice imate pravo na beneficirani stan,izvolite formular,popunite,videcemo sta mozemo..." Iskreno,pojma nisam imao o cemu je rec i ajde da probamo.Posle 3 nedelje dobijam resenje da imam pravo na iznajmljivanje beneficiranih stanova,tj drzava mi pomaze i na osnovu toga iznajmim 3.5 soban stan u centru grada koji me kosta sa svim troskovima i grejanjem 500e sto bih inace placao oko 900-1000e u normalnim okolnostima...

Trudite se koliko je moguce da sami sve resavate,iz mojih i tudjih iskustava "pomoc prijatelja" je cesto vuk u jagnjecoj kozi,iz meni nepoznatog razloga ljudi koji su isto tako dosli "odnekud" i koji su se vec ustolicili ovde imaju neku maniju izigravanja boga ili slicno,plase vas "strasnim pricama",cine vas da se osecate duznim i da im lizete dupeta,direktno receno.Cim osetite takvu situaciju sto dalje,to bolje...
Meni a i ostalima koje znam su najvise pomogli ljudi koje sam prvi put video u zivotu i to vecina nemci,tako da drzite se nemaca i necete imati problema.
Ali moram i dodati da su meni pored nemaca takodje jako puno pomogli rumuni,hrvati,siptari,turci i sirijci,ljudi koji su nedavno bili u slicnoj situaciji i tacno znaju sta ti treba za start...
Niste ni prvi ni poslednji auslander tj stranac koji ne zna jezik ili samo nabada,kada sam dosao ni 2 reci nisam znao a vecinu stvari sam sam resio.
Bitna stvar kod nemaca je ponasanje i kultura.Ako ste normalni i kulturni,sva vrata su vam otvorena.Nikada nemojte biti nestrpljivi ma koliko zurili,nikada nemojte prekidati nemca u razgovoru,sacekajte vas red i budite tihi.Posle nedelju dana cete i sami primetiti razliku izmedju nemaca i "svezih" pridoslica,npr bugara ili rumuna koji su vrlo glasni,velika je razlika...

Za kraj,nemojte misliti da u Nemackoj "cvetaju ruze" i da novac "raste na drvecu"... naprotiv,pogotovo u pocetku je tesko ali sa strpljenjem i jakom voljom posle maksimalno godinu dana vi cete raditi isto kao u Srbiji,verovatno i vise ali znate zasto radite.
Licno,samo cu reci da smo sebi za 8 meseci ovde priustili sve sto nismo mogli u Srbiji u zadnjih 15 godina,iskreno i bez preterivanja.
U principu,nama iz Srbije je ovde prilicno lako jer smo navikli da stedimo i racionalno trosimo.



P.S.: poucen prethodnim iskustvom:nikom nista ne sredjujem niti resavam niti znam neki posao ili shemu i sl,ovo sam cisto informativno napisao.Znam da ce ih biti i na takve poruke ne odgovaram
 
Poslednja izmena od urednika:
Svaka ti cast na postu, u zivotu nisam procitao bolji.
Lep pozdrav iz Beceja! :)
 
@DukeLander ja samo jedno pitanje imam...posto sam prosle god bio 3 meseca kao turista i dobio redovnu prijavu boravka tamo (deda me prijavio na gajbu), jel u tom slucaju moram da placam nesto mesecno (malo me zbunio taj deo u postu sa 3000€)?! Mislim da me deda nije ni odjavio nikad,a ne bih jednom kad krenem u hu ili de opet da mi na granici saopste da sam duzan xyz eura! I prave mi probleme!?!
 
Pitam se gledaju li Madjari moje prezime koje je Original Madjarsko :D i mogu li mi malo pšrogledati kroz prste za slabije poznavanje jezika - Madjarskog.
Sifra : Moram da bezim odavde :)
 
@Proday
Mislim da će mađarski carinici da ti zabrane ulazak :D
Šalim se malo.Ne obračunavaju ti jer su povezani kao creva i sigurno te imaju u evidenciji da si izašao iz EU.Jedino ako dedu ne preispitaju malo zašto te nije odjavio sa adrese
Koji si pasoš koristio?

Pitam se gledaju li Madjari moje prezime koje je Original Madjarsko :D i mogu li mi malo pšrogledati kroz prste za slabije poznavanje jezika - Madjarskog.
Sifra : Moram da bezim odavde :)

može da ti se odbije o glavu ako mu budeš mahao sa HU pasošem,a slabije znaš njihov jezik.Kod njih uđi sa našim pasošem
 
Poslednja izmena:
Odgovor za oba, nas srpski pasos i imam sve pecate redovne za ulazak i izlazak a deda moze da se vadi da nije bio u stanju jel ima 87god i invalid je.
 
Onda okej ako imas pecate, to ti je alibi tako da nema frke.
 
Odlican tekst. Hvala!
 
Ajd' još malo se isćefite, pa da brišem OT. A realno nam treba neki master sticky, sa linkovima ka kvalitetnim tredovima/postovima.

ps. Evo ovako, za sada, pa ćemo videti kako ide: http://forum.benchmark.rs/showthread.php?354375
 
Poslednja izmena:
Što se registracije auta u Njemačkoj tiče, imam par pitanja:

1. Koliki porez za auto si dobio?
2. Čuo sam da postoji mogućnost da se preko nekog papira od domaće osiguravajuće kuće smanji porez jer se mijenja neka kategorija?
3. Da li dokumenta za auto trebaju da budu prevedena na njemački ili može engleski prilikom preregistracije?

Hvala.

Pozdrav.

Djole
 
@ Proday: da li si radio za to vreme u Nemackoj,mislim zvanicno,prijavljen? Pretpostavljam da nisi,to znaci da nikom nista ne dugujes i stan je na dedinom imenu,ne na tvom niti si ga ti iznajmio,tako da si cist,nista ne brini...

@ Castor: sto bi se zezao sa uvozom auta u Nemacku kada su ovde auti jeftiniji? Ja sam prodao svoj Ford Mondeo '98 god sa 300.000 km u Srbiji i za te pare kupio ovde Ford Fokus karavan '02 sa 120.000km,da sam imao vremena nasao bih i bolji/jeftiniji i ne zezas se sa papirima... Inace nemci priznaju samo dokumente na nemackom.Porez na auto i osiguranje jako variraju,gleda se koliko dugo vozis auto u nemackoj,godiste,kilometraza,koliko vas je u familiji i ko sve vozi auto u familiji i sl...

@ Bahati: postoji mogucnost editovanja prvog posta posle duzeg vremena?
 
Pa jednostavno zato što imam praktično nov auto - 2009. godište kome ništa ne fali. A ovdje da ostane da propada nema svrhe...
 
Imam par pitanja vezano za poreske grupe. Pošto ću radnu i boravišnu vizu dobiti preko poslodavca, tek po dolasku u Nemačku ću moći da predam papire za spajanje porodice, za suprugu i dete. Interesuje me da li ću u početku biti oporezovan kao prva klassa (Lohnsteuerklasse I), pa preći u III kada supruga i dete budu dobili papire i došli kod mene, ili ću od starta biti III klasa?
 
Ponesi svez int. mat. izvod vencanih kojim ces dokazati da si u braku kada se budes prijavljivao i sa tim ides u klasu 4-4.
To znaci da ste i ti i supruga u klasi 4,tj,kada Finanzamt dobije info automatski dodeljuje klasu 4-4.Kada pocnes da radis i dobijes prvi obracun plate videces u kojoj si klasi.E sad da li moze poslodavac da javi ili sam moras da trazis promenu klase,to ne znam.
Znam da sam licno otisao u Finanzamt i trazio promenu klase sa 4-4 na 3-5,tj ja idem u 3 a zena u 5 klasu,tj to su alternative.
Poenta je da onaj ko vise zaradjuje bude u klasi 3 jer se tu najmanje skida porez...

Klasa 1 vazi samo za "ledig" tj samce i tu deru...
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru. Supruga neće raditi za prvo vreme, tako da pretpostavljam da ću biti od starta III klasa.
 
Hvala na odgovoru. Supruga neće raditi za prvo vreme, tako da pretpostavljam da ću biti od starta III klasa.

Stvar sa tim je veoma jednostavna, ako ste u braku i živite u Nemačkoj, vaš zbir klasa mora biti 8 Znači ili 4 4 ili 3 5 (5 3) u zavisnosti ko koliku platu ima. Treba paziti samo da se "greškom" ne nađete u klasi 6 jer to zna da se desi, onda se mora popuniti zahtev za promenu poreske klase (jednom godišnje može da se uradi), a to što je više obračunato može da se vrati preko poreza sledeće godine.
 
@DukeLander
Druže, svaka ti čast na postu. Slučajno sam ušao u temu, ne planiram u Nemačku (bar ne još), i sa uživanjem sam pročitao post. Jedan od retkih primera kako treba kvalitetan post na forumu da izgleda, čak i na Benchu se to izgubilo
 
@ fala Klore :)

@Weasel,vec resavam sa Bahatim,sve pod kontrol... :)
 
Javi kad promenite...
 
vidim da je editovano i morao sam opet ceo post da gledam da skontam sta je dopisano...
hajde da se ipak napise EDIT: pa onda ispod sta ima da se doda...
 
^^
Praćenje verzija je netrivijalno i za softver, kamoli za ljude. Treba nam neki wiki mod za prvi post u tredu, za koji OP dobija edit prava. Bez toga teško da bi neko mogao ručno to da radi.

Zf7mP.gif
 
vidim da je editovano i morao sam opet ceo post da gledam da skontam sta je dopisano...
hajde da se ipak napise EDIT: pa onda ispod sta ima da se doda...

Mani se, i ovako se mucimo...vidis,wiki nije losa ideja :)

Problem je sto je tema jako opsirna,nit vremena nit mozga da se SVEGA ODMAH setis i napises... zamisli sebe da pokusas nekom strancu da objasnis u jednom poduzem postu kako funkcionise zivot u Srbiji sa svim peripetijama...
 
Vrlo prosto: "You're f***ed". Done :)

Ovo za poreske kategorije ja sam video razlicite informacije. Koliko sam ja razumeo, sa zvanicnih strana (na engleskom, i sa wiki-a, sto je u oba slucaja sturo, ali ne razumem dovoljno nemacki za citanje zvanicnih sajtova), nema stvarno kategorija, vec postoje poreske olaksice po osobi, koje iznose oko 8000EUR godisnje (to je bilo negde 2012/3). Do te sume se skoro nista ne oporezuje, tj. na kraju godine se vraca ako je placen porez za taj deo.
To je za samce.
Za supruznike se taj iznos duplira i radi se zajednicka prijava poreza. U sustini, ako su samo dvoje supruznika, bez dece, vredi samo ukoliko je jedan od njih u visem rangu zarada, pa ce ovako da se podeli deo poreza (povracaja).
Za decu ima prostih odbitaka, tj. daljih poreskih olaksica, i slicno se primenjuju.

Za razvedene nisam shvatio u cemu je veci porez igde. Sem razvedeni sa decom, dok treba alimentacija.

Ovo nisu zvanicne proverene informacija, posto nisam imao prilike da vidim nekoga ko nema prijavu u braku + deca, pa nemam cime da poredim :D

Cim neko ispravi, neka moderatori izbrisu post za svaki slucaj!
 
Tebe porez ne treba da zanima u smislu kako funkcionise i sta kako ide u cent,jer za to imas spec. firme koje ti odrade povracaj poreza za cca 50e.
Das im sve potrebne papire i oni sve odrade,takodje vide tvoju klasu i posavetujes se sa njima sta ti je najbolje...

ALI,posto su ovo prvi koracu u DE,najmanje ces se cimati koliko sta sa porezom,bitna ti je klasa... porez ionako mozes samo po zavrsetku tekuce da trazis... kada sam se raspitivao nedavno za povracaj,rekose mani se,radio si samo 5-6 meseci,ne vredi se cimati tj da ti ne uzimamo pare bzvz,doji pocetkom 2016 i obracunamo i 2014 i 2015 za iste pare...
 
Poslednja izmena:
Vrlo prosto: "You're f***ed". Done :)

Ovo za poreske kategorije ja sam video razlicite informacije. Koliko sam ja razumeo, sa zvanicnih strana (na engleskom, i sa wiki-a, sto je u oba slucaja sturo, ali ne razumem dovoljno nemacki za citanje zvanicnih sajtova), nema stvarno kategorija, vec postoje poreske olaksice po osobi, koje iznose oko 8000EUR godisnje (to je bilo negde 2012/3). Do te sume se skoro nista ne oporezuje, tj. na kraju godine se vraca ako je placen porez za taj deo.
To je za samce.
Za supruznike se taj iznos duplira i radi se zajednicka prijava poreza. U sustini, ako su samo dvoje supruznika, bez dece, vredi samo ukoliko je jedan od njih u visem rangu zarada, pa ce ovako da se podeli deo poreza (povracaja).
Za decu ima prostih odbitaka, tj. daljih poreskih olaksica, i slicno se primenjuju.

Za razvedene nisam shvatio u cemu je veci porez igde. Sem razvedeni sa decom, dok treba alimentacija.

Ovo nisu zvanicne proverene informacija, posto nisam imao prilike da vidim nekoga ko nema prijavu u braku + deca, pa nemam cime da poredim :D

Cim neko ispravi, neka moderatori izbrisu post za svaki slucaj!


Kao što rekoh, stvar je jednostavna. Nemojte slušati različite strane, nego poverujte nama koji znamo iz prve ruke i radimo povraćaj poreza godinama, poreske klase itekako postoje i veoma je bitno u koju spadate.

Evo jedan link - http://www.gehalt.de/einkommen/brut...pG3VmpmaZRO6gGs-b2XGRKg4LULavZ__xkaAvGH8P8HAQ

Tu možete izračunati koliko će vam se oporezovati plata i šta će te dobiti na kraju meseca (sa izuzetkom privatnih penzionih fondova koji postaju obavezni u većini Bundes republika). Drugo, povraćaj poreza ne zavisi samo u kojoj ste klasi, da li ste u braku, imate dece, nego i od toga koliko ste novca uložili u vaše obrazovanje i stvari potrebne za vaš rad u toku jedne godine. Tako npr. Ako imate radnu sobu možete tražiti povraćaj poreza na osnovu stvari koje ste kupili tamo (nameštaj, kompjuter...), ako ste u toku godine išli na mnogo intervjua za posao, plaćali smeštaj, polagali dodatne ispite u vezi sa strukom, išli na seminare, kupovali knjige, softver i ostala obrazovna sredstva, itd. Na sve to se vraća porez. Nije tačno da aplikaciju za povraćaj poreza možete sami ispunjavati, osim ako nemate baš poveliko iskustvo i znanje sa nemačkim fiskalnim i poreskim sistemom, pa je uvek bolje učlaniti se u Verein i plaćati godišnju članarinu, privatne Steuer Beratere treba izbegavati u širokom luku jer znaju uzeti i više stotina Eura i procenat od ukupne sume povraćenog poreza ako vide da imate dobru godišnju platu. Ima tu i hiljadu sitnih stavki koje se nauče samo vremenom u vezi povraćaja poreza, isto tako trebate biti svesni da postoji i situacija u kojoj obadva supružnika rade i imaju dobre zarade, i u kojima se dešava da vam stigne rešenje iz Finanzamta sa iznosom doplate a ne povraćaja poreza.

@DukeLander

Onda je u vašem slučaju ili Berater koji nema pojma, ili je pokušao da vas prevede preko vode (nemojte misliti da tu vlada poštenje i korektnost jer se to i ovde dosta retko nalazi). Za "samo 5-6 meseci" rada, po prvom dolasku u Nemačku i prvom obračunu poreza, ako samo vi radite a u bračnoj vezi ste i u varijanti 3 5, ima da dobijete par hiljada Euro u zavisnosti od bruto plate i ukupnog uplaćenog poreza, pošto u prvoj godini imate pravo na 16.000 Euro neoporezovane zarade koja se NE DELI na dvoje nego se ukupan Erstattung uplaćuje na ime onoga koji je u klasi 5 (ili nema posao a u klasi 5 je). Prvi Berater kod koga smo mi otišli i odneli sve dokumente rekao je da će on rado uraditi povraćaj poreza, ali da ne očekujemo više od 100-150 Euro i da je povelik posao, pa će on to uraditi gratis a uzeće samo to što dobijemo :))), međutim meni je ta pričaja izgledale neviđeno naivno pošto se i u to vreme na netu moglo naći dosta informacija o cakama kojima se služe i šta treba izbegavati, posle par dana našli smo Verein, otišli kod predstavnice za taj grad i gospođa je objasnila fore i fazone i pokazala nam tačnu sumu koju smo mogli dobiti, a nije bila 100-150 Euro.
 
I meni se cini da za dvoje, moze dobar povracaj da se uradi i za 6 meseci. Cak i da je samo nekih 8000 bruto imao (sto je u Nemackoj prilicno lose za 6 meseci!), barem oko 700EUR nazad, zar ne?

P.S. Ovaj link je izgleda reklama, na nivou Expedie ;)
 
I meni se cini da za dvoje, moze dobar povracaj da se uradi i za 6 meseci. Cak i da je samo nekih 8000 bruto imao (sto je u Nemackoj prilicno lose za 6 meseci!), barem oko 700EUR nazad, zar ne?

P.S. Ovaj link je izgleda reklama, na nivou Expedie ;)


Za visinu povraćaja poreza posle 6 meseci sve zavisi kolika su primanja i koliki su bili izdaci koji mogu da se pišu pod povraćaj poreza. 8000 Eura bruto je apsolutno ništa za 6 meseci (osim ako neko ne radi midi Job ili dva mini job posla), ali sve zavisi čime se bavite i gde radite, pa povraćaj poreza može mnogostruko da varira pri prvom obračunu.

Što se tiče linka, meni se čini da vi malo više filozofirate za nekoga ko je sam rekao da ne poznaje dovoljno nemački da bi mogao čitati sa oficijelnih sajtova. :) Gehalt.de je priznati i poznati sajt za ovakva i slična pitanja i u njemu nema ništa sporno.

Ako vam je taj link na nivou expedie kako vi kažete, imate i ovaj

http://www.brutto-netto-rechner.info

Ispod njega je sve lepo objašnjeno.

Za donošenje bilo kakvih zaključaka prethodno se ipak treba opremiti poznavanjem nemačkog na minimum C1 nivou i mnogo bitnije, višegodišnjim radnim stažom u istoj. Bez ove druge predispozicije sve je na nivou lovačkih priča, pretpostavki, rekla kazala izvora i beskonačnog vrtenja u krug.
 
Dobro ovo oko poreza smo shvatili.
Moze li da se javi neko ko je uspeo da ostane u inostranstvu sa nasim pasosem i kako je to uspeo?
Pretalaskao sam familiju, sve sami srbi, nemam ni bugara, ni madjara.

PS. Duke sta radis trenutno tamo?
 
OK, moze taj deo oko poreza da se pocisti malo, nije interesantan ljudima sigurno. @Mods

!freaky, za IT neke zemlje daju mogucnost da se ode samo uz poziv firme (ne mora ni fakultet, negde cak ni iskustvo zvanicno (npr. do 2012. za J. Koreju je samo poziv bio dovoljan, sada ili diploma ili iskustvo)). (FYI, ja nisam hteo da ostanem duze van, ali mogu tako ostati u JK)
Ako neko zna precizno da li je to slucaj i za Nemacku i BlueCard, sigurno ce znaciti velikom broju ljudi.

Za Ameriku i UK postoji nesto specificno, a to je H1B sponsor visa. Ukoliko vas traze, dovoljno je da firma ima sponsor license, i necete imati nikakav problem za ostanak.

Ovo su sve zvanicni kanali, generalno korisni za IT.
 
Nazad
Vrh Dno